Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/6/2020 στις 7:49 ΜΜ, dimostr είπε

Το θέμα είναι ότι αυτό κάνει αυτό το πράγμα εγώ δεν είπα ότι δεν έχει θέμα αλλά μέχρι να το λύσει ....ελπίζω .....η daikin δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο παρά να δείχνω τι κάνει , τώρα αν το βάλω 25 δε κάνει on off αλλά θα πάει η θερμόκρασια  μέσα στο δωμάτιο 21 22 και γω θα το δαγκώσω από το κρύο 

Η ουσία είναι ότι εγώ βάζω το κλιματιστικό στους 27 αυτό προσπερνάει κατά πολύ την ρυθμισμένη θερμοκρασία και αντί τουλάχιστον να μείνει κλειστό κάνει αυτά τα on off στο τριλεπτο 

Και στην τελική αγαπητέ @CorumD όταν κάποιος αγοράζει ένα κλιματιστικό μάρκας έχει και την απαίτηση να έχει γίνει και το ανάλογο quality test εδώ φαίνεται ότι επειδή αυτή η σειρά είναι φθηνή εχουνε κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα , άλλα κλιματιστικά δουλεύουν καλά άλλα όχι και το λέω γιατί δεν είναι μόνο το δικό μου που κάνει τέτοια 

το δικό μου atxc/arxc25b 9000btu με θερμοκρασία 27 δεν σταματάει ποτε τον ανεμιστήρα (ουτε στο sleep, eco ktl) και παρόλο που δεν εχω βάλει μέσα θερμόμετρο ειμαι βέβαιος οτι πιάνουμε κάτω απο 25. Το πρωι κάνει ψοφο εκει μέσα. Θα το τσεκάρω και με θερμόμετρο αλλα δεν έπρεπε κάποια στιγμή να κόβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το δικό μου atxc/arxc25b 9000btu με θερμοκρασία 27 δεν σταματάει ποτε τον ανεμιστήρα (ουτε στο sleep, eco ktl) και παρόλο που δεν εχω βάλει μέσα θερμόμετρο ειμαι βέβαιος οτι πιάνουμε κάτω απο 25. Το πρωι κάνει ψοφο εκει μέσα. Θα το τσεκάρω και με θερμόμετρο αλλα δεν έπρεπε κάποια στιγμή να κόβει?

Στην ψύξη δε σταματάει ο ανεμιστήρας ο συμπιεστής κόβει 

Σε μένα αυτό το κλιματιστικό είναι άλλη μπάλα ,έχει θέμα περιμένω από την daikin να αλλαξει πλακέτα εάν και εφόσον έρθουν και καταγράψουν την λειτουργία του 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Specs είπε

Το αντιθετο ειναι το προβλημα μου. Περισσευει για τον χωρο...και φτανει γρηγορα την ζητουμενη. Μαλλον το επομενο κλιματιστικο θα ειναι καποιο απο αυτα που εδω μεσα καταγραφουν αστειες καταναλωσεις.,,και αν δεν τις δω κ εχω επιλεξει πχ Toshiba,αντιλαμβανεσαι προς ποιο νησι θα παω να δω εαν επαέ ειναι το καλυτερο μέρος ...

Αν όντως περισσεύει σκέψουν πως το tide green εχει κατώτατο capacity στην ψύξη όσο έχει και το μικρότερο daiseikai. Δηλαδή 0,8 kW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Αν όντως περισσεύει σκέψουν πως το tide green εχει κατώτατο capacity στην ψύξη όσο έχει και το μικρότερο daiseikai. Δηλαδή 0,8 kW

Ναι 800watt το οποιο διαιρουμενο δια του eer τουλαχιστον 10 μας δινει 80watt το πολυ...ας ειναι και τα διπλα καλα θα ειμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Ναι 800watt το οποιο διαιρουμενο δια του eer τουλαχιστον 10 μας δινει 80watt το πολυ...ας ειναι και τα διπλα καλα θα ειμαι!

OK λοιπον κοίτα. Εγώ το έχω το μικρό daiseikai στο υπνοδωμάτιο. Θα βγάλω το πριζακι απο το μεγάλο και θα το μετρήσω να σου πω. Οι καταναλώσεις που θα πρέπει να βγάζει σύμφωνα με eurovent είναι αυτές:

Αλλά σκέψου αν αξίζει να βγάλεις ένα κλιματιστικό που έχεις και σου καλύπτει το χωρο για να πάρεις ένα άλλο που κοστίζει κοντά 1200 ευρώ για να γλιτώσεις 200 watt... Θα περιμένεις χρόνια για να κάνεις αποσβεση

daiseikai9.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mmike2503 είπε

OK λοιπον κοίτα. Εγώ το έχω το μικρό daiseikai στο υπνοδωμάτιο. Θα βγάλω το πριζακι απο το μεγάλο και θα το μετρήσω να σου πω. Οι καταναλώσεις που θα πρέπει να βγάζει σύμφωνα με eurovent είναι αυτές:

Αλλά σκέψου αν αξίζει να βγάλεις ένα κλιματιστικό που έχεις και σου καλύπτει το χωρο για να πάρεις ένα άλλο που κοστίζει κοντά 1200 ευρώ για να γλιτώσεις 200 watt... Θα περιμένεις χρόνια για να κάνεις αποσβεση

daiseikai9.PNG

Αποσβεση δεν γινεται ποτε...απλα επικαλουμενος οσα ισχυριζονται οι κατασκευαστες αν παρω πχ Tosiba των 700 ευρω,η αγαπημενη ντρημ τημ η καπως ετσι του guzel,θα κατασκηνωσει στο σπιτι μου μεχρι να δω τετοιες καταναλωσεις...αλλιως θα το παρει πισω και τα χρηματα μου πισω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

To προβλημα ειναι οτι και εγω που αγοραζω βασει αυτων των χαρακτηριστικων αλλα οτι και να κανω,δεν βλεπω αυτες τις καταναλωσεις!

Με το eurovent Tide Green 9ρι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω καταναλωση κατω απο 300w

ενω επρεπε 170w λογω

Pc @ 25°C 1.23 kW
EER @ 25°C 7.20

Τι κανω λαθος?

Οι τιμες στο eurovent ειναι με ζητηση 27

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Οι τιμες στο eurovent ειναι με ζητηση 27

Ναι,παντου ετσι ειναι και απο τους κατασκευαστες...ομως ας ερθει και σε αλλες τιμες,δεν πειραζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το δικό μου atxc/arxc25b 9000btu με θερμοκρασία 27 δεν σταματάει ποτε τον ανεμιστήρα (ουτε στο sleep, eco ktl) και παρόλο που δεν εχω βάλει μέσα θερμόμετρο ειμαι βέβαιος οτι πιάνουμε κάτω απο 25. Το πρωι κάνει ψοφο εκει μέσα. Θα το τσεκάρω και με θερμόμετρο αλλα δεν έπρεπε κάποια στιγμή να κόβει?

Ο ανεμιστήρας κόβει αλλά μόνο για 3 λεπτά, για αυτό μάλλον δεν το κατάλαβες. Αν του βάλεις καταγραφικό κατανάλωσης φαίνονται αυτά. Επιβεβαιώνω πάντως ότι με ρύθμιση 27 , έχω δει στο δωμάτιο 25.5 και αυτό να συνεχίζει ακάθεκτο.

Θα πρότεινα να στείλεις email στη Daikin μπας και θορυβηθουν. Έστειλα και εγώ ότι μου κάνει τα ίδια όπως και στη θέρμανση.  Κάτι παίζει με αυτή τη σειρά... Δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Αποσβεση δεν γινεται ποτε...απλα επικαλουμενος οσα ισχυριζονται οι κατασκευαστες αν παρω πχ Tosiba των 700 ευρω,η αγαπημενη ντρημ τημ η καπως ετσι του guzel,θα κατασκηνωσει στο σπιτι μου μεχρι να δω τετοιες καταναλωσεις...αλλιως θα το παρει πισω και τα χρηματα μου πισω!

Ωραια περιμενε να το βάλω τωρα να μετραει να δουμε στο περιπου τι κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Αποσβεση δεν γινεται ποτε...απλα επικαλουμενος οσα ισχυριζονται οι κατασκευαστες αν παρω πχ Tosiba των 700 ευρω,η αγαπημενη ντρημ τημ η καπως ετσι του guzel,θα κατασκηνωσει στο σπιτι μου μεχρι να δω τετοιες καταναλωσεις...αλλιως θα το παρει πισω και τα χρηματα μου πισω!

Θα τις δεις μόλις πιάσει επιθυμητή ανάλογα τον χώρο σου. Εμένα στον δικό μου χώρο παίρνει 40-50 λεπτά και αρχίζει η πτώση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimostr είπε

Στην ψύξη δε σταματάει ο ανεμιστήρας ο συμπιεστής κόβει 

Σε μένα αυτό το κλιματιστικό είναι άλλη μπάλα ,έχει θέμα περιμένω από την daikin να αλλαξει πλακέτα εάν και εφόσον έρθουν και καταγράψουν την λειτουργία του 

Κόβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ο ανεμιστήρας κόβει αλλά μόνο για 3 λεπτά, για αυτό μάλλον δεν το κατάλαβες. Αν του βάλεις καταγραφικό κατανάλωσης φαίνονται αυτά. Επιβεβαιώνω πάντως ότι με ρύθμιση 27 , έχω δει στο δωμάτιο 25.5 και αυτό να συνεχίζει ακάθεκτο.

Θα πρότεινα να στείλεις email στη Daikin μπας και θορυβηθουν. Έστειλα και εγώ ότι μου κάνει τα ίδια όπως και στη θέρμανση.  Κάτι παίζει με αυτή τη σειρά... Δυστυχώς...

4 μήνες δεν το εχω δει ποτε να σταματάει! εκτός αν οπως λεει ο φίλος δεν το κάνει στην ψυξη. θα βάλω θερμομετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Θα τις δεις μόλις πιάσει επιθυμητή ανάλογα τον χώρο σου. Εμένα στον δικό μου χώρο παίρνει 40-50 λεπτά και αρχίζει η πτώση. 

Πιστευεις οτι ουτε η eurovent ειναι βαση να αντλουμε στοιχεια ,αλλα μαλλον το κυρος της εκαστοτε εταιρειας ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...