Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογικά θα αναφέρεται στους όρους αγοράς.

Για ποιο μοντέλο λες; Και γιατί δεν σου αρέσει;

 

6 λεπτά πριν, guzel είπε

Βρες ελλάτωμα. Τι κλιματιστικό έβαλες;

Έβαλα Inventor Premium 12.000. Και για κάποιο λόγο μου έχει κάτσει στραβά. Το συγκρίνω με midea στη δουλειά και ενώ ο πωλητής είπε οτι είναι καλύτερο από το Prime, νομίζω οτι κάνει περισσότερο θόρυβο, μοιάζουν χειρότερα τα πλαστικά του και περιμένω να δώ και κατανάλωση..

Βέβαια δεν πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Απλά ήθελα να ξέρω αν γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, atr3jiu είπε

Έβαλα Inventor Premium 12.000. Και για κάποιο λόγο μου έχει κάτσει στραβά. Το συγκρίνω με midea στη δουλειά και ενώ ο πωλητής είπε οτι είναι καλύτερο από το Prime, νομίζω οτι κάνει περισσότερο θόρυβο, μοιάζουν χειρότερα τα πλαστικά του και περιμένω να δώ και κατανάλωση..

Βέβαια δεν πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Απλά ήθελα να ξέρω αν γίνεται...

Γίνεται. Την έχω κάνει. Ξεκινά τηλέφωνα για θόρυβο ,κακή ποιότητα πλαστικών και μετά αφού πάρεις μετρήσεις κατανάλωση.

από πού το αγόρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Γίνεται. Την έχω κάνει. Ξεκινά τηλέφωνα για θόρυβο ,κακή ποιότητα πλαστικών και μετά αφού πάρεις μετρήσεις κατανάλωση.

από πού το αγόρασες;

Από ηλεκτρονετ. Αλλα μπορεί όλα αυτά να είναι και η ιδέα μου επειδή μου είχε κάτσει στραβά εξαρχής. 

Πάντως επειδή το έχω σε tplink hs110 θα ποσταρω κατανάλωση ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως να απαντήσω ότι τελικά πήρα κλιματιστικά για τον καύσωνα της Κύπρου. 2χ24, 2χ12 και 1 9αρι midea mission II wifi εδώ και 2 μήνες και είμαι πραγματικά ευτυχισμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Εγώ πάντως να απαντήσω ότι τελικά πήρα κλιματιστικά για τον καύσωνα της Κύπρου. 2χ24, 2χ12 και 1 9αρι midea mission II wifi εδώ και 2 μήνες και είμαι πραγματικά ευτυχισμένος.

Καταναλώσεις έχεις πάρει στα 24αρια; Τον χειμώνα θα έχει ενδιαφέρον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, atr3jiu είπε

Έβαλα Inventor Premium 12.000. Και για κάποιο λόγο μου έχει κάτσει στραβά. Το συγκρίνω με midea στη δουλειά και ενώ ο πωλητής είπε οτι είναι καλύτερο από το Prime, νομίζω οτι κάνει περισσότερο θόρυβο, μοιάζουν χειρότερα τα πλαστικά του και περιμένω να δώ και κατανάλωση..

Βέβαια δεν πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Απλά ήθελα να ξέρω αν γίνεται...

1. αν από την αρχή σου έκατσε στραβά τότε γιατί το έβαλες?

2. η λογική της υπαναχώρησης είναι ότι κρατάς όλα τα υλικά συσκευασίας και η συσκευή επιστρέφεται με τρόπο ώστε να μπορεί να πακεταριστεί ξανά και να πωληθεί ως νέα (υποτίθεται ότι δεν έχει χρησιμοποιηθεί). Στην προκειμένη μιλάς για μια συσκευή η οποία αποσυσκευάστηκε και αναρτήθηκε και επομένως ούτε για πλάκα πλέον δεν μπορεί να επαναπωληθεί ως καινούργια. Επομένως, αν δεν υφίσταται κάποια ασυμφωνία ως προς τα  συμφωνηθέντα χαρακτηριστικά, ή κάποια σοβαρή βλάβη (που και εκεί σε παραπέμπουν στην εγγύηση), τότε δεν βλέπω λόγο αντικατάστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Καταναλώσεις έχεις πάρει στα 24αρια; Τον χειμώνα θα έχει ενδιαφέρον 

Αυτό είναι από το ένα 24αρι στο σαλόνι. Για θέρμανση μπορεί να τα ανάβω για λίγο μέχρι να πάρουν μπρος τα σώματα το χειμώνα, αλλά αποκτήθηκαν με γνώμονα την ψύξη. Κατανάλωση δε με απασχολεί και τόσο λόγο φωτοβολταϊκών. Θέρμανση επίσης δε με πολυαπασχολει λόγο ήπιου χειμώνα και ύπαρξης σωμάτων.

Screenshot_20200710_195923_com.midea.aircondition.obm.jpg

Screenshot_20200710_195908_com.midea.aircondition.obm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atr3jiu είπε

Από ηλεκτρονετ. Αλλα μπορεί όλα αυτά να είναι και η ιδέα μου επειδή μου είχε κάτσει στραβά εξαρχής. 

Πάντως επειδή το έχω σε tplink hs110 θα ποσταρω κατανάλωση ...

Το αγορασες online η με φυσικη παρουσια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

1. αν από την αρχή σου έκατσε στραβά τότε γιατί το έβαλες?

2. η λογική της υπαναχώρησης είναι ότι κρατάς όλα τα υλικά συσκευασίας και η συσκευή επιστρέφεται με τρόπο ώστε να μπορεί να πακεταριστεί ξανά και να πωληθεί ως νέα (υποτίθεται ότι δεν έχει χρησιμοποιηθεί). Στην προκειμένη μιλάς για μια συσκευή η οποία αποσυσκευάστηκε και αναρτήθηκε και επομένως ούτε για πλάκα πλέον δεν μπορεί να επαναπωληθεί ως καινούργια. Επομένως, αν δεν υφίσταται κάποια ασυμφωνία ως προς τα  συμφωνηθέντα χαρακτηριστικά, ή κάποια σοβαρή βλάβη (που και εκεί σε παραπέμπουν στην εγγύηση), τότε δεν βλέπω λόγο αντικατάστασης

1. Σωστός.

Πήγα για Midea, μου είχαν πει 2 φίλοι για συγκεκριμένο πωλητή οτι είναι πολύ καλός και αξιόπιστος. Εγώ πήγα να μου πει αν αξίζει τα +100 ευρώ το Mission σε σχέση με το Prime.

Αυτός ήταν κάθετος οτι το Premium της Inventor είναι επί της ουσίας μία καλύτερη έκδοση του Midea prime (με καλύτερα φίλτρα, +wifi + 10 χρόνια εγγύηση + μου έβγαινε και φτηνότερο). Είχα διαβάσει και στο φορουμ οτι κάπου κάπου τα πρότειναν. Είναι και βοηθητικού δωματίου κλιματιστικό οπότε πήγαινα σε μπατζετ επιλογές και λέω οκ. Τελικά επειδή έχω Midea να συγκρίνω (τουλάχιστον την εσωτερική μονάδα) το Prime είναι νομίζω πιο αθόρυβο και με πιο ποιοτικά πλαστικά. 

24 λεπτά πριν, Specs είπε

Το αγορασες online η με φυσικη παρουσια?

Με φυσική παρουσία. Ρώτησα ένα φίλο και μου είπε οτι οταν αγοράζεις ονλαιν μόνο παίζει υπαναχώρηση. Σε αγορα με φυσική παρουσία δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atr3jiu είπε

Είχα διαβάσει και στο φορουμ οτι κάπου κάπου τα πρότειναν.

Ναι δυστυχώς έχει προταθεί εδώ , παρόλο που φωνάζαμε κάποιοι για τις κακές κριτικές που έχει η συγκεκριμένη σειρά από άλλα μέλη εδώ αλλά και στο σκρουτζ.

Ελπίζω να καταφέρεις να βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι δυστυχώς έχει προταθεί εδώ , παρόλο που φωνάζαμε κάποιοι για τις κακές κριτικές που έχει η συγκεκριμένη σειρά από άλλα μέλη εδώ αλλά και στο σκρουτζ.

Ελπίζω να καταφέρεις να βγάλεις άκρη.

Μόλις είδα οτι το app δεν είναι συμβατό και με google home.

👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atr3jiu είπε

Μόλις είδα οτι το app δεν είναι συμβατό και με google home.

👌

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή της midea και μάλιστα παλιότερη έκδοση γιατί στην καινούργια το χαλάσανε το πράγμα.

Αυτή https://m.apkpure.com/midea-air/com.midea.aircondition.obm/download/20190726-APK?from=versions%2Fversion#google_vignette

Δείχνει εξωτερική - εσωτερική θερμοκρασία ακόμα και σβηστό.

Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ google home αλλά home assistant.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή της midea και μάλιστα παλιότερη έκδοση γιατί στην καινούργια το χαλάσανε το πράγμα.

Αυτή https://m.apkpure.com/midea-air/com.midea.aircondition.obm/download/20190726-APK?from=versions%2Fversion#google_vignette

Δείχνει εξωτερική - εσωτερική θερμοκρασία ακόμα και σβηστό.

Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ google home αλλά home assistant.

θα το δοκιμάσω αύριο να δω αν θα δουλέψει! thnx!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2020 στις 9:40 ΜΜ, dimostr είπε

Στην ψύξη δε σταματάει ο ανεμιστήρας ο συμπιεστής κόβει 

Σε μένα αυτό το κλιματιστικό είναι άλλη μπάλα ,έχει θέμα περιμένω από την daikin να αλλαξει πλακέτα εάν και εφόσον έρθουν και καταγράψουν την λειτουργία του 

 

Στις 9/7/2020 στις 10:11 ΜΜ, basilis_k6 είπε

4 μήνες δεν το εχω δει ποτε να σταματάει! εκτός αν οπως λεει ο φίλος δεν το κάνει στην ψυξη. θα βάλω θερμομετρο.

Παιδιά είχατε δίκιο. Είδα ξανά παλιότερο διάγραμμα και όντως ανάμεσα στις κρατήσεις του συμπιεστή καίει 9W άρα δουλεύει ο εσωτερικός ανεμιστήρας σε χαμηλή ταχύτητα :

image.png.7bdb7a664b6385a969561c41fc97c46f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παιδιά είχατε δίκιο. Είδα ξανά παλιότερο διάγραμμα και όντως ανάμεσα στις κρατήσεις του συμπιεστή καίει 9W άρα δουλεύει ο εσωτερικός ανεμιστήρας σε χαμηλή ταχύτητα :

image.png.7bdb7a664b6385a969561c41fc97c46f.png

Και αυτός είναι ο λόγος που αν δεν έχεις μετρητή δε μπορείς να καταλάβεις ότι κόβει ο συμπιεστης και κάνει αυτά τα επανειλημμένα on off , το ακούς που γυρίζει έστω και λίγο και λες α εντάξει δουλεύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...