Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Με το συμβόλαιο για το πριζάκι γέλασα πολύ. Αααα όχι Haier όχι. Ποτέ δεν το χώνεψα αν κ από όσα διαβάζω εδώ αυτές τις μέρες μάλλον δεν ήταν καθόλου κακό. Μένω κέντρο Θεσσαλονίκης, ξέχασα να το γράψω κ αυτό. Κουζίνα κ κ υδ έχω ανεμιστήρες οροφής, πολύ καλοί, αλλά με υψηλές θερμοκρασίες δεν αρκεί για την κουζίνα. Στο υπνοδωμάτιο που είναι πίσω και σχεδόν πάντα έχει δροσιά τη νύχτα είναι κομπλέ. Το Edge το είδα κ σε 18άρι κ είναι ένα πενηντάρικο ακριβότερο από το Dark που μου άρεσε πολύ λόγω χρώματος αλλά το φοβάμαι..Δεν έχω καταλήξει αν ο ιονιστής είναι απαραίτητος τελικά. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει για το R32, πόσο επικίνδυνο είναι τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Alexx8 είπε

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Με το συμβόλαιο για το πριζάκι γέλασα πολύ. Αααα όχι Haier όχι. Ποτέ δεν το χώνεψα αν κ από όσα διαβάζω εδώ αυτές τις μέρες μάλλον δεν ήταν καθόλου κακό. Μένω κέντρο Θεσσαλονίκης, ξέχασα να το γράψω κ αυτό. Κουζίνα κ κ υδ έχω ανεμιστήρες οροφής, πολύ καλοί, αλλά με υψηλές θερμοκρασίες δεν αρκεί για την κουζίνα. Στο υπνοδωμάτιο που είναι πίσω και σχεδόν πάντα έχει δροσιά τη νύχτα είναι κομπλέ. Το Edge το είδα κ σε 18άρι κ είναι ένα πενηντάρικο ακριβότερο από το Dark που μου άρεσε πολύ λόγω χρώματος αλλά το φοβάμαι..Δεν έχω καταλήξει αν ο ιονιστής είναι απαραίτητος τελικά. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει για το R32, πόσο επικίνδυνο είναι τελικά. 

Δεν πρέπει να σε απασχολεί το r32.

Μήπως θα μπορούσες να βάλεις μια κάτοψη των χώρων; Γιατί κάτι λες για 28τμ που συνδέονται με κάτι άλλο κτλ.

Το 12αρι ήταν πολύ μικρό ή κάλυπτε έστω και οριακά στις πολλές ζέστες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοψη δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν μπορώ να φτιάξω!! 28τμ είναι σαλονάκι κουζίνα, συνδέονται μεταξύ τους. Το 12άρι μετά κόπων και βασάνων έπιανε στις ζέστες τους 27. Μου φαινόταν και θορυβώδες αλλά όλοι οι άλλοι θεωρούσαν το θόρυβο οκ. Μου έκανε εντύπωση γιατί οι δικοί μου έχουν κάτι Panasonic αν δεν κάνω λάθος εδώ και 20 χρόνια περίπου που δεν ακούγονται καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Alexx8 είπε

Κάτοψη δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν μπορώ να φτιάξω!! 28τμ είναι σαλονάκι κουζίνα, συνδέονται μεταξύ τους. Το 12άρι μετά κόπων και βασάνων έπιανε στις ζέστες τους 27. Μου φαινόταν και θορυβώδες αλλά όλοι οι άλλοι θεωρούσαν το θόρυβο οκ. Μου έκανε εντύπωση γιατί οι δικοί μου έχουν κάτι Panasonic αν δεν κάνω λάθος εδώ και 20 χρόνια περίπου που δεν ακούγονται καθόλου. 

Κοίτα, από τη στιγμή που το 12αρι έπιανε 27 και έχεις όντως σκοπό να κάνεις μόνωση στη ταράτσα, θα πρότεινα να ΜΗΝ πάρεις τώρα αιρκοντίσιον αλλά τα χρήματα να τα κρατούσες ώστε να πάνε στη μόνωση και μετά βλέπεις τι κάνεις.

Μετά τη μόνωση ένα σύγχρονο 12αρι θα αρκεί , το οποίο είτε θα στοιχίσει φθηνότερα (πχ 450€ για ένα tcl miracle ii με seer 8.5) είτε με τα ίδια χρήματα που θα έδινες για 16-18αρι να πήγαινες σε ένα πολύ καλό 12αρι .

Αν παρόλα αυτά επιμένεις για αγορά τώρα, νομίζω ότι το 16αρι edge θα σας καλύψει μιας και Θεσσαλονίκη δεν έχετε και τις τρελές ζέστες

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-16000-btu-ras-16j2avsg-e-ras-b16j2kvsg-e

Προσωπικά θα έκανα το πρώτο σενάριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Και πως γινεται το 18αρι tundra green να πεφτει κατω απο 250w και το 9αρι να μην πηγαινει κατω απο 300; δεν ειναι περιεργο;; οπως ολα τα περιεργα συμβαινουν συνηθως με τα 9 αρια στα υπνοδωματια..μια σκεψη κανω..με 35 εξωτερικη και ζητηση 27 πως συμπεριφερεται;

1000watt αρχικα και οταν φτασει 27 450watt για συντηρηση,δεν αλλαζει κατι...(δεν το εχω σε υπνοδωματιο)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Specs είπε

1000watt αρχικα και οταν φτασει 27 450watt για συντηρηση,δεν αλλαζει κατι...(δεν το εχω σε υπνοδωματιο)

Εχεις δει ποιο χαμηλη καταναλωση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κοίτα, από τη στιγμή που το 12αρι έπιανε 27 και έχεις όντως σκοπό να κάνεις μόνωση στη ταράτσα, θα πρότεινα να ΜΗΝ πάρεις τώρα αιρκοντίσιον αλλά τα χρήματα να τα κρατούσες ώστε να πάνε στη μόνωση και μετά βλέπεις τι κάνεις.

Μετά τη μόνωση ένα σύγχρονο 12αρι θα αρκεί , το οποίο είτε θα στοιχίσει φθηνότερα (πχ 450€ για ένα tcl miracle ii με seer 8.5) είτε με τα ίδια χρήματα που θα έδινες για 16-18αρι να πήγαινες σε ένα πολύ καλό 12αρι .

Αν παρόλα αυτά επιμένεις για αγορά τώρα, νομίζω ότι το 16αρι edge θα σας καλύψει μιας και Θεσσαλονίκη δεν έχετε και τις τρελές ζέστες

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-16000-btu-ras-16j2avsg-e-ras-b16j2kvsg-e

Προσωπικά θα έκανα το πρώτο σενάριο.

Μακάρι να μπορούσα να το κάνω έτσι αλλά δεν αντέχω. Έχω 2 βδομάδες στους δικούς μου γιατί δεν τη πάλευα. Για να γυρίσω στο σπιτάκι μου πρέπει να μπει κλιματιστικό!! Για αυτό το καλοκαίρι όσα λεφτά έχω θα πάνε εκεί. Για τη μόνωση ούτε έχω ρωτήσει λεπτομέρειες ακόμα. Λέω όμως ότι μετά μπορεί να δροσίζει και το διάδρομο, δε θα πάει χαμένο. Ευχαριστώ κ πάλι!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κοίτα, από τη στιγμή που το 12αρι έπιανε 27 και έχεις όντως σκοπό να κάνεις μόνωση στη ταράτσα, θα πρότεινα να ΜΗΝ πάρεις τώρα αιρκοντίσιον αλλά τα χρήματα να τα κρατούσες ώστε να πάνε στη μόνωση και μετά βλέπεις τι κάνεις.

Μετά τη μόνωση ένα σύγχρονο 12αρι θα αρκεί , το οποίο είτε θα στοιχίσει φθηνότερα (πχ 450€ για ένα tcl miracle ii με seer 8.5) είτε με τα ίδια χρήματα που θα έδινες για 16-18αρι να πήγαινες σε ένα πολύ καλό 12αρι .

Αν παρόλα αυτά επιμένεις για αγορά τώρα, νομίζω ότι το 16αρι edge θα σας καλύψει μιας και Θεσσαλονίκη δεν έχετε και τις τρελές ζέστες

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-16000-btu-ras-16j2avsg-e-ras-b16j2kvsg-e

Προσωπικά θα έκανα το πρώτο σενάριο.

Από ότι έγραψε το υπάρχον 12άρι έχει βλάβη και πάει αναγκαστικά για αντικατάσταση, δηλ τώρα δεν έχει καθόλου οπότε δεν παίρνει αναβολή

Κατά τα άλλα είναι λογική η σκέψη σου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Από ότι έγραψε το υπάρχον 12άρι έχει βλάβη και πάει αναγκαστικά για αντικατάσταση, δηλ τώρα δεν έχει καθόλου οπότε δεν παίρνει αναβολή

Κατά τα άλλα είναι λογική η σκέψη σου .

Έχεις δίκιο. Μου ξέφυγε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο κλιματιστικα inverter mitsubish δεκαετιας με multi split (μια μονο εξωτερικη μοναδα)

Αν θελω να αλλαξω το ενα μονο κλιματιστικο, ειναι εφικτο; Τι περιορισμους εχω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

1000watt αρχικα και οταν φτασει 27 450watt για συντηρηση,δεν αλλαζει κατι...(δεν το εχω σε υπνοδωματιο)

σε ποσα τμ το εχεις; την κραταει την επιθυμητη γενικα ή συνεχιζει να κρυωνει τον χωρο και μετα On/off? 

Eχε υπ οψιν πως το κλιματιστικο ριχνει πολυ καταναλωση οταν ο αισθητηρας διαβαζει ενα βαθμο κατω απ την επιθυμητη..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ερώτημα:

Αγοράζεις κλιματιστικό από γνωστή αλυσίδα, το εγκαθιστάς, δουλεύει 2-3 μέρες μια χαρά αλλά δεν σ'αρέσει. Έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης??

Δηλαδή μπορείς να απαιτήσεις να το πάρουν πίσω και να σου επιστρέψουν τα χρήματα (ή να αγοράσεις διαφορετικό μοντέλο)?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atr3jiu είπε

Καλησπέρα.

Ερώτημα:

Αγοράζεις κλιματιστικό από γνωστή αλυσίδα, το εγκαθιστάς, δουλεύει 2-3 μέρες μια χαρά αλλά δεν σ'αρέσει. Έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης??

Δηλαδή μπορείς να απαιτήσεις να το πάρουν πίσω και να σου επιστρέψουν τα χρήματα (ή να αγοράσεις διαφορετικό μοντέλο)?? 

Βρες ελλάτωμα. Τι κλιματιστικό έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atr3jiu είπε

Καλησπέρα.

Ερώτημα:

Αγοράζεις κλιματιστικό από γνωστή αλυσίδα, το εγκαθιστάς, δουλεύει 2-3 μέρες μια χαρά αλλά δεν σ'αρέσει. Έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης??

Δηλαδή μπορείς να απαιτήσεις να το πάρουν πίσω και να σου επιστρέψουν τα χρήματα (ή να αγοράσεις διαφορετικό μοντέλο)?? 

Λογικά θα αναφέρεται στους όρους αγοράς.

Για ποιο μοντέλο λες; Και γιατί δεν σου αρέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...