Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Ναι δεν διαφωνω σε αυτο που λες. Απλα το δικό μου στορυ είναι οτι ειναι μικρο για το χωρο που το έχω και για να μου κάνει την ψύξη που θέλω έπαιζε στα 700-900 watt. Και μετα προσπάθησα να δω αν θα ισορροπήσει με ζήτηση στους 27 που το έκανε με 200 watt κατανάλωση. Οπότε λέω πως αν πάρω μεγαλύτερο που είναι κατάλληλο για το χώρο θα μπορεί να ισορροπεί στη θερμοκραασία που θέλω με κατανάλωση κάτω απο 700 watt"

Ναι, σε ρώταγα κιόλας τι θερμοκρασία εξόδου κλπ. 

Στενόχωρη κατάσταση

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

δες εδω να γελασεις και δεν εχω αντιρηση οτι ισως εχω κανει κατι λαθος αλλα ειδα στην υποστηριξη κι αλλους να παραπονουνται στην tp link για καταγραφες τελειως ασχετες...

IMG_6541.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 972020 103609 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 972020 103616 μμ.jpg

Τουλάχιστον σε εμένα δεν παίζει αυτό. το βλέπω και απο το κινητό και απο το pc και έχει ακριβώς τις ίδιες τιμές

@Specs Αποτελέσματα στα 30 λεπτά. Η θερμοκρασία έπεσε 1 βαθμο.

Daiseikai 09.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Specs είπε

δες εδω να γελασεις και δεν εχω αντιρηση οτι ισως εχω κανει κατι λαθος αλλα ειδα στην υποστηριξη κι αλλους να παραπονουνται στην tp link για καταγραφες τελειως ασχετες...

IMG_6541.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 972020 103609 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 972020 103616 μμ.jpg

Που είναι το λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Που είναι το λάθος;

Καθε λιγες μερες τα συγκεντρωτικα kwh αλλαζουν και στον προηγουμενο μηνα με ελαχιστες kwh εκτοξευτηκε εκ των υστερων.

Πρωτα παρουσιαζε κι αυτο https://community.tp-link.com/en/business/forum/topic/175116

μετα επαψα να παρακολουθω γιατι δεν εχει νοημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Specs είπε

Καθε λιγες μερες τα συγκεντρωτικα kwh αλλαζουν και στον προηγουμενο μηνα με ελαχιστες kwh εκτοξευτηκε εκ των υστερων.

Πρωτα παρουσιαζε κι αυτο https://community.tp-link.com/en/business/forum/topic/175116

μετα επαψα να παρακολουθω γιατι δεν εχει νοημα

Λογικό. Στο kasa μετράει τις τελευταίες 7 ή 30 ημέρες ενώ από github το πάει ημερολογιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. διάβασα δεκάδες σελιδες εδώ αυτές τις μέρες αλλά κάποια πράγματα είναι ακατανόητα για μένα. Θέλω να αντικαταστήσω ένα παλιό Haier Lyrica 12άρι που μου είχαν πάρει οι δικοί μου γιατί έκαψε πλακέτα. Χρειάζομαι μεγαλύτερο (ρετιρέ με ήλιο στο καθιστικό όλο το απόγευμα)  το θέλω κυρίως για ψύξη. Είμαι ανάμεσα σε Toshiba Edge 16άρι και inventor dark 18άρι🙄  Ξέρω πως αν καταλήξω στο inventor ίσως πάρω μεγάλο ρίσκο. σκέφτομαι τα εξής: αν πάρω σαν δεδομένο ότι δε θα είναι τόσο απάτη, είναι υπερτιμημένο; Από την άλλη επειδή βλέπω μιλάτε για το Edge, ποια είναι τα αρνητικά του πέρα από ιονιστή/ WiFi/ακριβά ανταλλακτικά. Κατάλαβα καλά ότι πχ δεν είναι κ τόσο οικονομικό στην κατανάλωση; Μετρητές δε θα βάλω σε καμία περίπτωση, ούτε θα το ψάξω πολύ. Θέλω απλά να μην καίει τα κέρατα του. Επίσης πολύ βασικό. Για μένα που είμαι φουλ άσχετη πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι θα μου κάνουν σωστή εγκατάσταση; κ τέλος το R32 είναι εύφλεκτο. Αυτό σημαίνει ότι η εξωτερική μονάδα, που τώρα είναι στο μπαλκόνι κάτω απ το λέβητα του αερίου, ειναι κίνδυνος θάνατος να μπει στο ίδιο σημείο; μαζεύτηκαν πολλά, σορρυ για το σεντόνι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alexx8 είπε

Καλημέρα σε όλους. διάβασα δεκάδες σελιδες εδώ αυτές τις μέρες αλλά κάποια πράγματα είναι ακατανόητα για μένα. Θέλω να αντικαταστήσω ένα παλιό Haier Lyrica 12άρι που μου είχαν πάρει οι δικοί μου γιατί έκαψε πλακέτα. Χρειάζομαι μεγαλύτερο (ρετιρέ με ήλιο στο καθιστικό όλο το απόγευμα)  το θέλω κυρίως για ψύξη. Είμαι ανάμεσα σε Toshiba Edge 16άρι και inventor dark 18άρι🙄  Ξέρω πως αν καταλήξω στο inventor ίσως πάρω μεγάλο ρίσκο. σκέφτομαι τα εξής: αν πάρω σαν δεδομένο ότι δε θα είναι τόσο απάτη, είναι υπερτιμημένο; Από την άλλη επειδή βλέπω μιλάτε για το Edge, ποια είναι τα αρνητικά του πέρα από ιονιστή/ WiFi/ακριβά ανταλλακτικά. Κατάλαβα καλά ότι πχ δεν είναι κ τόσο οικονομικό στην κατανάλωση; Μετρητές δε θα βάλω σε καμία περίπτωση, ούτε θα το ψάξω πολύ. Θέλω απλά να μην καίει τα κέρατα του. Επίσης πολύ βασικό. Για μένα που είμαι φουλ άσχετη πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι θα μου κάνουν σωστή εγκατάσταση; κ τέλος το R32 είναι εύφλεκτο. Αυτό σημαίνει ότι η εξωτερική μονάδα, που τώρα είναι στο μπαλκόνι κάτω απ το λέβητα του αερίου, ειναι κίνδυνος θάνατος να μπει στο ίδιο σημείο; μαζεύτηκαν πολλά, σορρυ για το σεντόνι 

Πρώτα θα πρέπει να καταλήξεις στα σωστά btus . Δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα 16αρι με ένα 18αρι όσο καλύτερο και να είναι το πρώτο (τα έχεις καταλάβει λάθος, κοιτάμε το seer για οικονομία στη χρήση για ψύξη όπου το edge είναι σε άλλο επίπεδο).

Αν θες δώσε παραπάνω info n για τον χώρο , τετραγωνικά, μονώσεις, κουφώματα, περιοχή κτλ

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα. Πως επειδή πρόκειται για καλύτερο μηχάνημα μπορώ να κατέβω στα BTU. Λοιπόν είναι καθιστικό που συνδέεται με κουζίνα συνολικά περίπου 28 τετραγωνικά. Το πάτωμα έχει μόνωση κ τα κουφώματα είναι καινούργια με δίπλα τζάμια αλλά από πάνω έχει πλάκα χωρίς μόνωση που έχω σκοπό να φτιάξω μέσα στον επόμενο χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Alexx8 είπε

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα. Πως επειδή πρόκειται για καλύτερο μηχάνημα μπορώ να κατέβω στα BTU. Λοιπόν είναι καθιστικό που συνδέεται με κουζίνα συνολικά περίπου 28 τετραγωνικά. Το πάτωμα έχει μόνωση κ τα κουφώματα είναι καινούργια με δίπλα τζάμια αλλά από πάνω έχει πλάκα χωρίς μόνωση που έχω σκοπό να φτιάξω μέσα στον επόμενο χρόνο

Δεν είναι καλή συλλογιστική αυτή ειδικά όταν μιλάμε για ιδιαίτερους χώρους. Το ururu sarara είναι ακόμη καλύτερο μηχάνημα, δε σημαίνει ότι και 12άρι να πάρεις θα σου κάνει τη δουλειά.

Δεν μας είπες για το γύρω γύρω αλλά ήδη με 30 τετραγωνικά και πλάκα χωρίς μόνωση πας για 18άρι νομίζω. ένα καλό 16άρι που δουλεύει μονίμως στα κόκκινα δε θα είναι πιο οικονομικό από ένα 18άρι που θαχει τη δύναμη να φέρει το έργο του εις πέρας καταναλώνοντας λιγότερη ενέργεια και στο τέλος μπορεί να μην μπορέσει να σου κάνει τη δουλειά. Better be safe than sorry είναι η άποψή μου. Για 18άρι Τoshiba Shorai premium σε βλέπω και θα είσαι ΟΚ.

Ωστόσο κυκλοφορεί ένας μετρητής εδώ στο φόρουμ για να υπολογίσεις τις ανάγκες του χώρου, αν δεν το χρησιμοποίησες θα βοηθούσε.

Για να σε βοθήσουμε περαιτέρω θα δεσμευθείς με συμβόλαιο ότι θα βάλεις πριζάκι και θα τρέχεις και παρέχεις αντίστοιχα διαγράμματα. 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσα το 24αρι Haier tundra green

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fc4d6VIteFgC6KyZlMCbPeJVeXsA1n2A_Vtk1LaHWIw/edit?usp=drivesdk

Πολύ καλό.

2 ώρες πριν, Alexx8 είπε

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα. Πως επειδή πρόκειται για καλύτερο μηχάνημα μπορώ να κατέβω στα BTU. Λοιπόν είναι καθιστικό που συνδέεται με κουζίνα συνολικά περίπου 28 τετραγωνικά. Το πάτωμα έχει μόνωση κ τα κουφώματα είναι καινούργια με δίπλα τζάμια αλλά από πάνω έχει πλάκα χωρίς μόνωση που έχω σκοπό να φτιάξω μέσα στον επόμενο χρόνο

Σε ποια περιοχή μένεις; Έχεις 40αρια συχνά ή ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε ποια περιοχή μένεις; Έχεις 40αρια συχνά ή ποτέ

40 άρια ΔΕΝ έχουν όσοι μένουν στη νησιωτική χώρα η αυτοί που είναι σε υψόμετρο πανω από 1000 μέτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dimostr είπε

40 άρια ΔΕΝ έχουν όσοι μένουν στη νησιωτική χώρα η αυτοί που είναι σε υψόμετρο πανω από 1000 μέτρα 

Έχει πει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Alexx8 είπε

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα. Πως επειδή πρόκειται για καλύτερο μηχάνημα μπορώ να κατέβω στα BTU. Λοιπόν είναι καθιστικό που συνδέεται με κουζίνα συνολικά περίπου 28 τετραγωνικά. Το πάτωμα έχει μόνωση κ τα κουφώματα είναι καινούργια με δίπλα τζάμια αλλά από πάνω έχει πλάκα χωρίς μόνωση που έχω σκοπό να φτιάξω μέσα στον επόμενο χρόνο

Μια χαρά είναι το 16αρι, αν μπορείς να ανέβεις πάρε το 18αρι που έχει twin rotary.

Όποιο και αν επιλέξεις είναι top επιλογή!

5 ώρες πριν, Alexx8 είπε

Καλημέρα σε όλους. διάβασα δεκάδες σελιδες εδώ αυτές τις μέρες αλλά κάποια πράγματα είναι ακατανόητα για μένα. Θέλω να αντικαταστήσω ένα παλιό Haier Lyrica 12άρι που μου είχαν πάρει οι δικοί μου γιατί έκαψε πλακέτα. Χρειάζομαι μεγαλύτερο (ρετιρέ με ήλιο στο καθιστικό όλο το απόγευμα)  το θέλω κυρίως για ψύξη. Είμαι ανάμεσα σε Toshiba Edge 16άρι και inventor dark 18άρι🙄  Ξέρω πως αν καταλήξω στο inventor ίσως πάρω μεγάλο ρίσκο. σκέφτομαι τα εξής: αν πάρω σαν δεδομένο ότι δε θα είναι τόσο απάτη, είναι υπερτιμημένο; Από την άλλη επειδή βλέπω μιλάτε για το Edge, ποια είναι τα αρνητικά του πέρα από ιονιστή/ WiFi/ακριβά ανταλλακτικά. Κατάλαβα καλά ότι πχ δεν είναι κ τόσο οικονομικό στην κατανάλωση; Μετρητές δε θα βάλω σε καμία περίπτωση, ούτε θα το ψάξω πολύ. Θέλω απλά να μην καίει τα κέρατα του. Επίσης πολύ βασικό. Για μένα που είμαι φουλ άσχετη πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι θα μου κάνουν σωστή εγκατάσταση; κ τέλος το R32 είναι εύφλεκτο. Αυτό σημαίνει ότι η εξωτερική μονάδα, που τώρα είναι στο μπαλκόνι κάτω απ το λέβητα του αερίου, ειναι κίνδυνος θάνατος να μπει στο ίδιο σημείο; μαζεύτηκαν πολλά, σορρυ για το σεντόνι 

Τα ανταλλακτικά για 7 χρόνια ξέχνα τα αφού θα σε καλύπτει η εγγύηση. Τα shorai κατεβαίνουν πολύ χαμηλά. Το δικό μου 18BTU φτάνει στα 100w.

Τα inventor δεν είναι απάτη, απλά με τα λεφτά που ζητάνε παίρνεις καλύτερο και επώνυμο κλιματιστικό με πιστοποίηση.

Δε ξέρω αν το Haier της παρακάτω φωτογραφίας είναι παλιό ή νέο ωστόσο η εμφάνιση της εξωτερικής δεν είναι η καλύτερη. Στο κάτω μέρος έχει σκουριά, ενώ προστατεύεται και από την τέντα.

spacer.png

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Μπορείς ωστόσο να λες ό,τι θες

Ευχαριστω που μου επιτρέπεις να χρησιμοποιήσω ένα κατοχυρωμένο συνταγματικά δικαίωμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Specs είπε

To προβλημα ειναι οτι και εγω που αγοραζω βασει αυτων των χαρακτηριστικων αλλα οτι και να κανω,δεν βλεπω αυτες τις καταναλωσεις!

Με το eurovent Tide Green 9ρι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω καταναλωση κατω απο 300w

ενω επρεπε 170w λογω

Pc @ 25°C 1.23 kW
EER @ 25°C 7.20

Τι κανω λαθος?

Και πως γινεται το 18αρι tundra green να πεφτει κατω απο 250w και το 9αρι να μην πηγαινει κατω απο 300; δεν ειναι περιεργο;; οπως ολα τα περιεργα συμβαινουν συνηθως με τα 9 αρια στα υπνοδωματια..μια σκεψη κανω..με 35 εξωτερικη και ζητηση 27 πως συμπεριφερεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...