Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα inclima θεωρουνται καλα κλιματιστικα;

Εχουν βαλει οι γονεις μου στο πατρικο τους. Καλη ψυξη κανουν, ενεργειακη κλαση εχουν, γενικα δεν εχουν βγαλει προβληματα, παροτι τα δουλευουν με μετρια χρηση ομως, για καμια δεκαρια χρονια.

Αλλα αν εχετε αποψη γι'αυτα, πειτε τη.

 

Επισης αν ξερει κανεις αν υπαρχει καπου official site για κατεβασμα manuals για τα inclima.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα inclima θεωρουνται καλα κλιματιστικα;

Εχουν βαλει οι γονεις μου στο πατρικο τους. Καλη ψυξη κανουν, ενεργειακη κλαση εχουν, γενικα δεν εχουν βγαλει προβληματα, παροτι τα δουλευουν με μετρια χρηση ομως, για καμια δεκαρια χρονια.

Αλλα αν εχετε αποψη γι'αυτα, πειτε τη.

 

Επισης αν ξερει κανεις αν υπαρχει καπου official site για κατεβασμα manuals για τα inclima.

Τα inclima ειναι private label της fgeurope ,απευθυνσου σε αυτους

Σκέφτομαι να πάρω αφυγραντήρα για το χειμώνα.να πάρω καλύτερα κλιματιστικό να μου χρησιμεύει και το καλοκαίρι?θα κάνει αφυγρανση ?

Το καλοκαιρι ολα τα τα κλιματιστικα κανουν αυτοματα αφυγρανση, βεβαια η ελλαδα το καλοκαιρι εχει παραλληλα ξηρο κλιμα.

Το χειμωνα χρειαζεσαι αποκλειστικα αφυγραντηρα για να κανεις αφυγρανση, για περισσοτερες λεπτομερειες μπες στο τοπικ του ινσομνια "Καθοδήγηση για αγορα Αφυγραντήρα" για αφυγρντηρες να μαθεις περισσοτερες λεπτομερειες. Υπαρχει μεγαλη αναλυση θα σου λυθουν ολες οι αποριες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα μήπως θα έκανα τη δουλειά μου με ένα καλό κλιματιστικό.γιατι τον αφυγραντήρα θα τον χρειαστώ μόνο χειμώνα ενώ το κλίμα όλο το χρόνο περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επειδή δν θα το χρησιμοποιήσω σαν βασική πηγή θέρμανσης το χειμώνα αλλα σαν συμπληρώματικη και το καλοκαίρι θα χρησιμοποιηθεί με νορμάλ χρήση 3-4 ώρες /ημέρα .Γι'αυτό το μόνο που φοβάμαι ειναι μήπως είναι περισσότερο κοστοβορο το 24 από το 18αρι για τις ίδιες ώρες λειτουργίας.

Απλά επειδή δν θα το χρησιμοποιήσω σαν βασική πηγή θέρμανσης το χειμώνα αλλα σαν συμπληρώματικη και το καλοκαίρι θα χρησιμοποιηθεί με νορμάλ χρήση 3-4 ώρες /ημέρα .Γι'αυτό το μόνο που φοβάμαι ειναι μήπως είναι περισσότερο κοστοβορο το 24 από το 18αρι για τις ίδιες ώρες λειτουργίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24ari πρεπει να παρεις και επειδη ολα ειναι ποια all dc inverter το 24αρι σου θα φερεται και σαν 18 αρι οταν πρεπει , ακομη και σαν 6αρι

Ειδικα στην καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα μήπως θα έκανα τη δουλειά μου με ένα καλό κλιματιστικό.γιατι τον αφυγραντήρα θα τον χρειαστώ μόνο χειμώνα ενώ το κλίμα όλο το χρόνο περίπου

 

Ποιό εύκολο είναι να κοιτάξεις στον χώρο σου τι χρειάζεται ,με απόψεις επιτόπου .Τι νομίζει καθένας για κάθε προιόν και τι υποθέτει χρειάζεται άλλος ,σε περίπτωση που δεν ξέρει ,δεν θα βγάλεις άκρη .Στην αγορά υπάρχουν πολλές ποιότητες  μηχανήματα, ανάλογα πόσα χρήματα διαθέτεις ,και τι χρειάζεσαι.

Απλά επειδή δν θα το χρησιμοποιήσω σαν βασική πηγή θέρμανσης το χειμώνα αλλα σαν συμπληρώματικη και το καλοκαίρι θα χρησιμοποιηθεί με νορμάλ χρήση 3-4 ώρες /ημέρα .Γι'αυτό το μόνο που φοβάμαι ειναι μήπως είναι περισσότερο κοστοβορο το 24 από το 18αρι για τις ίδιες ώρες λειτουργίας.

Απλά επειδή δν θα το χρησιμοποιήσω σαν βασική πηγή θέρμανσης το χειμώνα αλλα σαν συμπληρώματικη και το καλοκαίρι θα χρησιμοποιηθεί με νορμάλ χρήση 3-4 ώρες /ημέρα .Γι'αυτό το μόνο που φοβάμαι ειναι μήπως είναι περισσότερο κοστοβορο το 24 από το 18αρι για τις ίδιες ώρες λειτουργίας.

 

Ρώτα σε καταστήματα κλιματισμού να δούν τον χώρο σου ,μέχρι να βγάλεις συμπέρασμα  τι χρειάζεσαι.

Αν έχεις αμφιβολίες κοιτάς και άλλο προιόν που μπορεί να κάνει καλύτερα τι θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επειδή δν θα το χρησιμοποιήσω σαν βασική πηγή θέρμανσης το χειμώνα αλλα σαν συμπληρώματικη και το καλοκαίρι θα χρησιμοποιηθεί με νορμάλ χρήση 3-4 ώρες /ημέρα .Γι'αυτό το μόνο που φοβάμαι ειναι μήπως είναι περισσότερο κοστοβορο το 24 από το 18αρι για τις ίδιες ώρες λειτουργίας.

Το ενεργοβορο εχει να κανει με τις απαιτησεις σου.. Απο κει και περα για τα τετραγωνικα που μας λες πρεπει να παρεις 24αρι..

Οτι και να βαλεις απο btu θα δεις μια χ διαφορα αλλα λεμε ποιο ειναι το σωστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι να έχουμε,

Ενδιαφέρομαι να πάρω ενα κλιματιστικό για το εξοχικό μου.

 Θα ήθελα κάτι οικονομικό, έπεσε το μάτι μου σε μια προσφορά που έχει το Leroy merlin, οι τιμές ξεκινάνε  από 269 ευρώ για τα 12000btu

Για να μη μακρηγορώ μετα από παρότρυνση και του ιδίου του πωλητή κατέληξα στην  cooper&hunter CH-S12FTXE(10 έτη εγγύηση και 5 στο συμπιεστή ) με τιμή 329 εύρω.

Θα ήθελα την άποψη σας, αξίζει?

 

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό  για ενιαίο χώρο 80 τμ. Σκέφτομαι για το inventor passion pro ii 24 btu. Τι γνώμη έχετε γι αυτό? Μπορείτε να μου προτείνεται κάτι άλλο σε daikin  ή Toshiba ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο κλιματιστικο=Καλη υποστηριξη,καλες τιμες σε ανταλλακτικα..

Καλο κλιματιστικο=Σωστη λειτουργια του inverter.. Νορμαλ θορυβος εξωτερικης μοναδας..

Οσο για την αποδοση καποιο που αποδιδει περισσοτερο καιει και περισσοτερο ρευμα!

 

Μεχρι στιγμης εχω δει συνεπεια απο inventor,Φειδακι(fujitsu-midea) και mitsubishi.

Δεν ξερω τι παιζει με Δημητριου(toyotomi) αλλα δεν εχω ακουσει παραπονα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι να έχουμε,

Ενδιαφέρομαι να πάρω ενα κλιματιστικό για το εξοχικό μου.

 Θα ήθελα κάτι οικονομικό, έπεσε το μάτι μου σε μια προσφορά που έχει το Leroy merlin, οι τιμές ξεκινάνε  από 269 ευρώ για τα 12000btu

Για να μη μακρηγορώ μετα από παρότρυνση και του ιδίου του πωλητή κατέληξα στην  cooper&hunter CH-S12FTXE(10 έτη εγγύηση και 5 στο συμπιεστή ) με τιμή 329 εύρω.

Θα ήθελα την άποψη σας, αξίζει?

 

 

Ευχαριστώ,

Kαλό μηχανημα σαν αξιοπιστία . Gree είναι αλλά το after sales δεν γνωρίζω αν είναι καλό της C&H. Σημασία έχει να χει πολύ καλή υποστήριξη και επάρκεια ανταλλακτικών για ότι σου συμβεί . Όπως είπε o giannis:

 

"Καλο κλιματιστικο=Καλη υποστηριξη,καλες τιμες σε ανταλλακτικα..

Καλο κλιματιστικο=Σωστη λειτουργια του inverter.. Νορμαλ θορυβος εξωτερικης μοναδας.."

 

Η τιμή πολύ καλή και σε αντίστοιχα χαρακτηριστικά μπορείς να δεις κάτι σε Inventor ή Haier  όπου έχουν πολύ καλό after sales support .  Στα μεν Inventor 10 ετής εγγύηση σε όλα τα μέρη εργασία και ανταλλακτικά και χωρίς υποχρέωση για ετήσια συντήρηση.

 

Δες όμως τους όρους της C&H . Δεν τους έχω βρει κάπου επίσημα . Πολλές εταιρίες που δίνουν π.χ 5ετή εγγύηση σου καλύπτουν τα πρώτα 2 χρόνια εργασία ανταλλακτικά ενώ τα υπόλοιπα χρόνια μόνο ανταλλακτικό και για να ισχύει η εγγύηση θα πρέπει να γίνεται ετήσια συντήρηση  . Βρες τους όρους της C&Η  και βάλτα όλα κάτω να δεις αν σε συμφέρει ή όχι . Αν σου ζητάνε ετήσια συντήρηση υπολόγισε και αυτό το κόστος . 

 

Βάλ τα όλα κάτω και δες τι σε συμφέρει για τα λεφτά που θα δώσεις . 

 

 

Καλημέρα
Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό  για ενιαίο χώρο 80 τμ. Σκέφτομαι για το inventor passion pro ii 24 btu. Τι γνώμη έχετε γι αυτό? Μπορείτε να μου προτείνεται κάτι άλλο σε daikin  ή Toshiba ?

 

 

Χώρος 80 τ.μ δεν καλύπτεται με 24άρι . Θες περισσότερα btu και το πιο πιθανό δύο 24άρια κατάλληλα τοποθετημένα για ομοιόμορφη κατανομή της ψύξης . 

Το passion pro είναι ενα καλό value for money κλιματιστικό με μεγάλη εγγύηση 10 ετών. 

 

Εναλλακτικές προτάσεις  κάτι σε Mitsubishi θα σου λεγα ή σε Toshiba αυτό :  https://www.skroutz.gr/s/7923677/Toshiba-Suzumi-Plus-RAS-22N3AV2-E-RAS-B22N3KV2-E1.html#reviews

 

Aν σε ενδιαφέρει και το wifi το Toshiba δεν έχει. Με μικρότερη εγγύηση κατα πολύ αλλά είναι καλό μηχάνημα και αυτό .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα miyoto ξέρει κάποιος από ποια εταιρία είναι φασον;; gree, midea κάποια άλλη;;

 

Επίσης κριτική γιαυτη την μάρκα;;

Απο miyoto δεν ξερω.. απο mitsuko ομως τα παω καλα..! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υπερβολικό το 24άρι . Εγώ για τυπικό χώρο δεν θα κοιτούσα σε 18 άρι .πόσο μάλλον όταν θα ψύχει και κουζίνα

 

Mε τι ρυθμό αναβοσβήνει το timer και πιο μοντέλο έχεις;

Αναβοσβήνει 6 φορές και σταματάει δεν γνωρίζω ποιο είναι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...