Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βλέπω κάποιες εταιρείες δίνουν πολύ μεγάλες εγγυήσεις όπως η Werstahl https://www.multiclima.gr/werstahl-air-condition/king-ion-09 και η Gree http://greeaircondition.gr. Έχετε εμπειρία από αυτές τις εγγυήσεις; Απορώ αν χαλάσει το κλιματιστικό στον ένατο χρόνο λειτουργίας θα στο επισκευάσουν δωρεάν ή θα δημιουργούν θέματα ώστε να αγανακτήσεις και να το παρατήσεις το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα τοποθετηθηκαν 2 omnia plus 9.000 σε 2 κραβατοκαμαρες. Ικανοποιημενος σε γενικές γραμμες, δεν τα εχω τεσταρει εκτενως. Σε σχεση με τα παλιά συμβατικά που ειχα παντως πολυ πιο πολιτισμενα (λογικο). Θελω να ρωτησω οσους εχουν inventor. Κατι φιλτρα που ειχε μεσα στη συσκευασια, 2 διαφορετικα στο καθενα, το ενα σκετο πρασινο (HEPA;) και το αλλο τριχρωμο (ασπρο, μαυρο, κιτρινο) τα βαζω στις θεσεις που εχουν τα μεγαλα φιλτρα, σωστα; Τα βαζω και τα 2 μαζι ενα αριστερα και ενα δεξια ή δεν πανε μαζι; Και με πια μερια τα βαζω, εννοω η μερια του χαρτιου του φιλτρου να κοιταει μεσα στο δωματιο ή προς τα εξω; Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Το manual δεν κανει καμια αναφορά, απλα λεει οτι πιθανοτατα να υπαρχουν εξτρα φιλτρα στη συσκευασια και δειχνει χοντρικα τη θεση τους, χωρις να εξηγει τι και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το panasonic δεν εχει σχεση με το cooper hunter

Η αλφα γρισιν εφερνε τα panasonic μεχρι πριν 3 χρονια, τοτε η συνεργασια σταματησε

Η ιδια εταιρεια εφερε τα  cooper hunter (oem κατασκευη απο τη gree), αυτη ειναι η μονη συσχετιση

 

Φτηνά όμως βγαίνουν τα cooper hunter - και αν είναι από την gree δεν συμφέρει η αγορά τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ την ιστορία μου με την Inventor μετά από σχεδόν 1,5 χρόνο. Προσπάθησα να μαζέψω τα πιο σημαντικά, παλαιότερά μου post για να μην τα ξαναγράφω.

  1. Αγορά Vision και εντυπώσεις
  2. Επικοινωνία από την ίδια την Inventor
  3. Έλεγχος από τον τεχνικό της Inventor
  4. Αντικατάσταση Vision με Aria
  5. Έλεγχο από τον τεχνικό της Inventor για τα Aria
  6. Επανατοποθέτηση των κλιματιστικών Aria από τους τεχνικούς της Inventor

Μετά λοιπόν, την επανατοποθέτηση των Aria, δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι στην εσωτερική μονάδα.
Ξανά επικοινώνησα με την εταιρεία και μου είπαν ότι επειδή δεν υπάρχει λόγος να ξανά έρθει ο τεχνικός, θα μου κάνουν δωρεάν αλλαγή του Aria 9αρι με το Nemesis 9αρι.
Πραγματικά, η αλλαγή έγινε (αν και είχαμε ένα προβληματάκι, την 2η ημέρα έσταζαν νερά μέσα στο δωμάτιο και ήρθε ο τεχνικός και μου το διόρθωσε, το είχε βάλει 1 εκατοστό στραβά) και οι εντυπώσεις μου, μετά από λειτουργία σχεδόν 10 ημερών είναι μόνο θετικές.

 

Πολύ δυνατό μηχάνημα, παγώνει τον χώρο άμεσα! Η κατανάλωσή του είναι λίγο πιο υψηλή από το Aria αλλά είναι λογικό γιατί είναι πιο δυνατό μηχάνημα. Το βάζω όλο το βράδυ στο silence και στους 27 βαθμούς και είναι μια χαρά. Πιο αθόρυβο το Aria στο silence αλλά το Nemesis δεν κάνει θόρυβο από τις συστολές και διαστολές.

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω την Inventor για όλο αυτό το διάστημα, γιατί η υποστήριξή τους είναι άψογη και άμεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποχρέωση τους είναι,γιατί μπορείς να στραφείς εναντίον τους νομικά .Το να χαλά συχνά όμως,να στο φτιάχνουν κλπ δεν έχει νόημα.Ασχολείσαι μόνιμα πως θα σου βγεί το μηχάνημα,όποτε το χρειαστείς.Στο άλλαξαν πάλι γιατί υπήρχε η συνέχεια.

Ισχύει και η παλιά εγγύηση που δεν είχε σχετικό όρο κλπ της νέας,αν θέλουν να μην σε εξυπηρετήσουν.Οπότε κρατάς το ιστορικό,χαρτιά και οτι άλλο αποδεικτικό .Αν ξανατύχει κάτι ,καλύτερα αυτή την φορά ,να τους πιέσεις και με κάποιο νόμιμο τρόπο που θα συμβουλευτείς.Για να μην ξανασχοληθείς με το κλιματιστικό ,τι πουλάνε κάθε φορά από ποιότητα ,τι και πως στο φτιάχνουν,αν το αλλάζουν,και οτιδήποτε άλλο .Για να ευχαριστηθείς την αγορά σου κάποια στιγμή.

 

Καλημερα σας,Αναμεσα σε Toshiba suzumi plus και σε mirai32 πιο να προτιμήσω και γιατι? Παντα σε 16αρι μοντελο με ενδιαφερει.

 

Το Suzumι plus είναι πιο δυνατό και δοκιμασμένο μηχάνημα .Το άλλο κυκλοφορεί ελάχιστα για εντυπώσεις.


Πρόσφατα τοποθετηθηκαν 2 omnia plus 9.000 σε 2 κραβατοκαμαρες. Ικανοποιημενος σε γενικές γραμμες, δεν τα εχω τεσταρει εκτενως. Σε σχεση με τα παλιά συμβατικά που ειχα παντως πολυ πιο πολιτισμενα (λογικο). Θελω να ρωτησω οσους εχουν inventor. Κατι φιλτρα που ειχε μεσα στη συσκευασια, 2 διαφορετικα στο καθενα, το ενα σκετο πρασινο (HEPA;) και το αλλο τριχρωμο (ασπρο, μαυρο, κιτρινο) τα βαζω στις θεσεις που εχουν τα μεγαλα φιλτρα, σωστα; Τα βαζω και τα 2 μαζι ενα αριστερα και ενα δεξια ή δεν πανε μαζι; Και με πια μερια τα βαζω, εννοω η μερια του χαρτιου του φιλτρου να κοιταει μεσα στο δωματιο ή προς τα εξω; Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Το manual δεν κανει καμια αναφορά, απλα λεει οτι πιθανοτατα να υπαρχουν εξτρα φιλτρα στη συσκευασια και δειχνει χοντρικα τη θεση τους, χωρις να εξηγει τι και πως.

 

Ισχύει πάντα ότι αναφέρεται στις οδηγίες στην συσκευασία.Διαφορές μπορεί να υπάρχουν παρτίδα με παρτίδα,για θέματα κόστους .Αν υπάρχει γενική περιγραφή,είναι κατά κρίση από πολλούς παράγοντες .Ρώτησε τον τεχνικό που στο έβαλε, θεωρητικά ξέρει από άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.Επίσης αν δεν αναφέρεται ,κάθε πότε θέλουν αλλαγή και κόστος.

Επεξ/σία από Gary_Kokkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω κάποιες εταιρείες δίνουν πολύ μεγάλες εγγυήσεις όπως η Werstahl https://www.multiclima.gr/werstahl-air-condition/king-ion-09 και η Gree http://greeaircondition.gr. Έχετε εμπειρία από αυτές τις εγγυήσεις; Απορώ αν χαλάσει το κλιματιστικό στον ένατο χρόνο λειτουργίας θα στο επισκευάσουν δωρεάν ή θα δημιουργούν θέματα ώστε να αγανακτήσεις και να το παρατήσεις το θέμα;

 

Οι εγγυήσεις είναι εμπορική πολιτική για κέρδος και αλλάζουν συχνά .Οτι κρίνουν τους συμφέρει.Δεν σημαίνει καλύτερη ποιότητα.Aν θελήσουν να μην σε εξυπηρετήσουν ,πάντα θα υπάρχει σχετικός όρος να επικαλεστούν.Υπάρχουν και όροι κακής χρήσης,τοποθέτισης κλπ.Οποιος νομίζει τον εξαπάτησαν ,ότι λέει ο νόμος για την περίπτωση του .

Επεξ/σία από Gary_Kokkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες εντυπώσεις (δυο ημερών) από το Inventor Passion Pro II είναι πολύ καλές. Υπενθυμίζω ότι έχει τοποθετηθεί σε σαλονοκουζίνα (31 τ.μ.), σε σημείο που "βλέπει" προς το υπνοδωμάτιο (το συνολικό εμβαδό του -ας πούμε, μακρόστενου- διαμερίσματος είναι 56 τ.μ.). Είναι πραγματικά αθόρυβο (πολύ χαμηλά και η εξωτερική μονάδα), ψύχει τον χώρο άμεσα, ενώ μετά από μισή-μια ώρα λειτουργίας (όχι στα φουλ) δροσίζει αισθητά και το υπνοδωμάτιο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα wifi κ.λπ (θα γίνει κι αυτό). Να διευκρινίσω, για κάθε ενδιαφερόμενο, ώστε να μη δημιουργηθούν παρερμηνείες (ή μη ρεαλιστικές προσδοκίες) ότι το διαμέρισμα είναι σχετικά καινούριο (2007) και είναι πολύ καλά μονωμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί σήμερα ήρθε ο τεχνικός για την εγκατάσταση του Inventor Aria. Κατευθείαν βλέπωντας την μοναδική τρύπα που υπάρχει απέκλισε κάθε ιδεά εγκατάστασης γιατί η αποχετευση θα έχει αρνητική ρίση 10 εκατοστών με αποτέλεσμα να μην βγάζει τα νερά.

 

Και λεω μοναδική τρύπα στην κολώνα γιατί απο εκεί περνάει η σωλήνα του φυσικού αερίου οπότε η τρύπα προυπήρχε της εγκατάστασης και μπορούν άνετα να περάσουν οι σωληνώσεις χαλκού. Για την αποχέτευση ούτε λόγος

 

Μόνη λύση είναι ή να τρυπήσω την κολώνα η οποία έχει μήκος 1.8 μέτρα και βάθος περίπου 45 εκατοστά ( γιατί έχει και την μπαλκονόπορτα που είναι χωνευτή) με τρυπάνι με μέγιστη διατομή 16mm μόνο για να περάσει η αποχέτευση ή βάζω μια αντλία συμπυκνωμάτων που δεν ξέρω τι θόρυβο θα κάνει.

 

Μια διατομή 16mm πρόκειται να επηρεάσει την στατικότητα της κολώνας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπαγορεύεται αυστηρά κάθε επέμβαση σε σκελετό.Δεν έχει σχέση με την διατομή .

Δεν ξέρεις τι αστοχίες υπάρχουν σε κάθε κτήριο .Μικρό μεγάλο σε συνδιασμό, δημιουργούν πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ανάμεσα σε Toyotomi Izuru TRN TRG 556ZR 18αρι / Gree Lomo GRS-181 EI/JLM-N2/ Toshiba RAS-18N3KV2-E/RAS-18N3AV-E . Κλίνω προς toyotomi γιατί έχει και auto clean και blue fin
Και έχω δει θετικά σχόλια σε Σκρουτζ.Για τα άλλα δύο δν έχω δει γνώμες.Πανω κάτω έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και ίδιες λειτουργίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι για το passion 2 pro . Το εχω ρυθμισει στους 29 και δεν σταματαει να βγαζει κρυο αερα, ενω εχει πιασει την θερμοκρασια. Εχω βαλει το follow me αλλα και παλι τιποτα. Στο wifi που εχει η εφαρμογη δειχνει οτι εχω πιασει 27 αλλα το κλιματιστικο συνεχιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κατεβάσει λίγο ακόμα και θα κόψει μετά. Εγώ το βάζω (omnia) στους 28 χωρίς follow me: κατεβαίνει 27.3 περίπου και μετά ανεβαίνει και καρφώνεται για πάντα στους 27.7 ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...