Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για το inventor passion pro ii 24άρι.

Έχει τριξίματα στα πλαστικά, όπως έχει αναφερθεί?

darkdemon με το θέμα της θερμοκρασίας τι έγινε?

Εντυπώσεις κατόχων του συγκεκριμένου υπάρχουν?

Ετσι ειναι? Γιατι ξερω οτι φτανει μια θερμοκρασια και μετα σταματαει και σιγα σιγα ριχνει λιγο για να ριξει την θερμοκρασια.....

Αλλα το οτι δεν σταματαει ενω εχει πιασει την θερμοκρασια και μαλιστα το εχει ριξει 2 ακομα με ανησυχει μηπως εχει κανα θεμα

 

 

ΥΓ οταν απο το cool το βαλω στο ayto και ανεβασω την θερμοκρασια πχ στους 29 σταματησε τελειως (εσωτερικα εχει 26)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μεταξύ χαμηλής σκάλας και υψηλής σκάλας ζήτημα η διαφορά να είναι 20 watt παραπάνω . Στη μικρή σκάλα υπολόγισε 15-20 watt και στην υψηλή στα 35-40 watt και πάλι πολλά μπορεί να σου λέω . Nothing special ...

 

Πάντα είχα αυτή την χαζή απορία για τα air condition των αυτοκινήτων, αν τελικά "κόβουν" πιο πολλή ιπποδύναμη στη μεγάλη σκάλα του ανεμιστήρα απ' ό,τι στη μικρή. Ώρες-ώρες φαίνεται σαν να κόβουν πιο πολλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχει διαρροη ενα κλιματιστικο,

με χονδρικά ένα μήνα χρήσης τον χρόνο για κάποιες ωρες εκείνες τις δυσκολες μερες (πχ μονο στους καύσωνες, Ιούλιο - Αύγουστο),

για ποσα χρονια ειναι επαρκες το φρεον; Εστω μια εκτιμηση κατα προσεγγιση.

 

Κανονικά αν δεν υπάρχει διαρροή και οπή εξόδου του φρέοντος, δεν χρειάζεται ποτέ αναπλήρωση φρέον.

Πάντα είχα αυτή την χαζή απορία για τα air condition των αυτοκινήτων, αν τελικά "κόβουν" πιο πολλή ιπποδύναμη στη μεγάλη σκάλα του ανεμιστήρα απ' ό,τι στη μικρή. Ώρες-ώρες φαίνεται σαν να κόβουν πιο πολλή.

 

Λογικά η υψηλότερη σκάλα χρησιμοποιεί και περισσότερη ενέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, αφού είπε ο Dare-Devil ότι δεν καίει παραπάνω ούτε στα inverter, εκτός από την διαφορά στην ενέργεια περιστροφής του ίδιου του ανεμιστήρα, πολύ περισσότερο δε θα καίει στα παλιά που είναι on-off.. με επιφύλαξη ενός άσχετου  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για το inventor passion pro ii 24άρι.

Έχει τριξίματα στα πλαστικά, όπως έχει αναφερθεί?

darkdemon με το θέμα της θερμοκρασίας τι έγινε?

Εντυπώσεις κατόχων του συγκεκριμένου υπάρχουν?

 

Εχω το Passion Pro ii (12άρι) και μετά από δυο εβδομάδες λειτουργίας δεν έχω παρατηρήσει κανένα τρίξιμο ή άλλο ήχο. Τουναντίον, είναι ό,τι πιο αθόρυβο έχω συναντήσει ως τώρα σε κλιματιστικό. Πολύ ικανοποιημένος και από την απόδοση (το έχω σε 32 τ.μ. -πολύ καλά μονωμένη- σαλονοκουζίνα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά αν δεν υπάρχει διαρροή και οπή εξόδου του φρέοντος, δεν χρειάζεται ποτέ αναπλήρωση φρέον.

 

 

 

Ναι αλλα πχ σε αυτοκινητα, χωρις διαρροη(θα μου το ελεγαν στο εξουσιοδοτημενο service-αντιπροσωπεια),

καθε χρονο 'συμπληρωνουν' φρεον.

Και το ξερω και απο το τωρινο, και απο παλαιοτερα αυτοκινητα οταν ειχα.

Γιατι εκει θελει συμπληρωση, οπως και να χει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σε αναζήτηση κλιματιστικού και εγώ ..
Έχω καταλήξει στο izuru 24αρι για σαλονι-κουζινα(50-60τμ) και σκέφτομαι από πού να το αγοράσω?

1)σκρουτσομαγαζο γυρω στα 760 ευρώ χωρις τα λέφτα εγκατάστασης.

2) κοτσόβολο στα 929 με εγκατάσταση και δωροεπιταγή 200 ευρώ που ισχύει μέχρι 17/9/2017.

Τι πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο? (Για όποιον πιστεύει το δευτέρο παρακάλω να μου προτείνει ενα καλό 9αρι για δώματιο για να εξαργυρώσω τη δωροεπιταγή)  

Φυσικά οποιαδήποτε αντιπρόταση για κλιματιστίκο 24αρι μεχρι 850 με εγκατάσταση είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, για υπνοδωμάτιο στην Αθήνα σκεφτόμουν να πάρω ένα κλιματιστικό 9αρι.

 

Έχω ήδη βάλει 2 Inventor Aria σε εξοχικό δίπλα σε θάλασσα που είναι πολύ καλά αλλά έχουν τεσταριστεί μόνο σε ψύξη το καλοκαίρι.

 

Σε σχέση με τη θέρμανση που με ενδιαφέρει σχεδόν εξίσου, διαβάζω στο skroutz ότι τα πλαστικά κάνουν θορύβους από τις συστολές - διαστολές. Γενικά ψάχνω κάτι οικονομικό (τα 500€ του Aria νομίζω είναι ταβάνι) που να αξίζει τα λεφτά του και να χειρίζεται μέσω wifi.

 

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τη συμπεριφορά του κλιματιστικού στη θέρμανση και αν εν τέλει αξίζει για χρήση ψύξη αλλά και θέρμανση;

Θα επιμείνω σε αυτό γιατί βλέπω και άλλοι ρωτάνε για 9άρι κλιματιστικό υπνοδωματίου, οπότε θα εκτιμούσα/με πολύ κάποια σχόλια επί των προτεινόμενων. Φυσικά, αν υπάρχουν και άλλες καλές επιλογές ευπρόσδεκτες (πχ φίλος μου έλεγε σήμερα ότι πήρε 9άρι GREE στα 350€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα πχ σε αυτοκινητα, χωρις διαρροη(θα μου το ελεγαν στο εξουσιοδοτημενο service-αντιπροσωπεια),

καθε χρονο 'συμπληρωνουν' φρεον.

Και το ξερω και απο το τωρινο, και απο παλαιοτερα αυτοκινητα οταν ειχα.

Γιατι εκει θελει συμπληρωση, οπως και να χει;

Μεγάλη απάτη μου μυρίζει.. Πρώτα πρώτα ποτέ δεν συμπληρωνουμε φρεον γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουμε πόσο έχει μέσα άρα και πόσο λείπει.

 

Κανονικά αφαιρείται όλο και γεμίζετε εκ νέου με όσο λέει ο κατασκευαστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη απάτη μου μυρίζει.. Πρώτα πρώτα ποτέ δεν συμπληρωνουμε φρεον γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουμε πόσο έχει μέσα άρα και πόσο λείπει.

 

Κανονικά αφαιρείται όλο και γεμίζετε εκ νέου με όσο λέει ο κατασκευαστής

 

Ναι, αυτο εννοουσα, ετσι ακριβως γινεται.

Αλλα παντα λειπει λιγο και θελει συμπληρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω υπερέχει το mitsubishi από όλα αυτα που παραθέτεις. Μόνο με τα daikin ftx series μπορει να συγκριθεί

Ευχαριστώ. Θα το ψάξω λίγο ακόμα, αλλά μάλλον προς το Mitsubishi προσανατολίζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Εγκατέστησα πρόσφατα στο χώρο μου το Fujitsu ASYG24LFCC.

Οι πρώτες εντυπώσεις δεν ήταν ιδιαίτερα θετικές,

 

Ενδεικτικά αναφέρω τα εξής:

  • Από τη στιγμή που πατήσω το Start δεν ξεκινάει κατευθείαν αλλά κάνει γύρω στα 3 λεπτά να ξεκινήσει. Είναι φυσιολογικό;
  • Δουλεύοντας το στην λειτουργία ψύξης στους 24 βαθμούς ο δροσερός αέρας που βγάζει σε καμία περίπτωση δεν "κρυώνει" τον χώρο μονάχα τον δροσίζει σε σημείο που αν δεν είσαι κοντά του συνεχίζεις να ζεσταίνεσαι. Μιλάω με φίλους και μου λένε πως φτάνουν στο σημείο να κρυώνουν αν το κλιματιστικό τους δουλεύει πολλή ώρα και μου προξενεί μεγάλη εντύπωση.

Έχει κάποιος το ίδιο μοντέλο να μου δώσει κάποια συμβουλή ή να μοιραστεί την εμπειρία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Εγκατέστησα πρόσφατα στο χώρο μου το Fujitsu ASYG24LFCC.

Οι πρώτες εντυπώσεις δεν ήταν ιδιαίτερα θετικές,

 

Ενδεικτικά αναφέρω τα εξής:

  • Από τη στιγμή που πατήσω το Start δεν ξεκινάει κατευθείαν αλλά κάνει γύρω στα 3 λεπτά να ξεκινήσει. Είναι φυσιολογικό;
  • Δουλεύοντας το στην λειτουργία ψύξης στους 24 βαθμούς ο δροσερός αέρας που βγάζει σε καμία περίπτωση δεν "κρυώνει" τον χώρο μονάχα τον δροσίζει σε σημείο που αν δεν είσαι κοντά του συνεχίζεις να ζεσταίνεσαι. Μιλάω με φίλους και μου λένε πως φτάνουν στο σημείο να κρυώνουν αν το κλιματιστικό τους δουλεύει πολλή ώρα και μου προξενεί μεγάλη εντύπωση.
Έχει κάποιος το ίδιο μοντέλο να μου δώσει κάποια συμβουλή ή να μοιραστεί την εμπειρία του;

Φώναξε τον εγκαταστάτη ή αντιπροσωπεία για έλεγχο του κλιματιστικού και ενημέρωσε μας. Αν τα btu είναι σωστά για το χώρο σου τότε ενδεχωμένως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Passion Pro ii (12άρι) και μετά από δυο εβδομάδες λειτουργίας δεν έχω παρατηρήσει κανένα τρίξιμο ή άλλο ήχο. Τουναντίον, είναι ό,τι πιο αθόρυβο έχω συναντήσει ως τώρα σε κλιματιστικό. Πολύ ικανοποιημένος και από την απόδοση (το έχω σε 32 τ.μ. -πολύ καλά μονωμένη- σαλονοκουζίνα). 

Εχω το Inventor Aria και ειμαι ικανοποιημενος αρκετα απο τη σταθμη θορυβου και απο τις εξτρα λειτουργειες του (Wifi,ionizer), στη ψυξη το λειτουργω στο fan auto  και στους 27 βαθμους και δεν το ακουω καθολου. Καμια συζητησ για τριαξιματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...