Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σκοπεύω να αγοράσω 9ρι για υπνοδωμάτιο και έχω ψιλοκαταλήξει στο Toyotomi TRN/TRG-528ZR, και θα χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη.

 

Υπάρχει κάποια καλή αντιπρόταση; Είτε καλύτερο στα ίδια χρήματα είτε φθηνότερο στα ίδια specs;

 

http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/seira-vision-all-dc-inverter-v4mvi-09wfr-v4mvo-09/

 

Eλάχιστα πιο φθηνό . Καλύτερη εξοικονόμηση ενεργειας καλύτερη απόδοση btu πιο αθόρυβο μηχάνημα και έχει ότι έχει το izuru eco  συν μερικά έξτρα λειτουργικά χαρακτηριστικά . Επίσης αν το μηχάνημα το κάνεις ετήσια συντήρηση τότε επωφελησε με 10ετή εγγύηση στον συμπιεστή και 5 έτη στα υπόλοιπα μέρη του μηχανήματος . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια εκανα την αγορα μου τελικα και αυτη ηταν inventor vision 18αρι Η τοποθετηση εγινε στο σαλονι.Καταπληκτικο μηχανημα.Να φανταστειτε το αναβω στους 26 βαθμους- ανεμιστήρα low και εχω ξεχασει να αναψω της κρεβατοκαμαρας το κλιματιστικο οταν παω για υπνο.Αυτο που με εχει βολεψει παρα πολυ ειναι η εφαρμογη invmate.Εχτες ειμουνα παραλια και 30 λεπτα πριν φτασω σπιτι ενεργοποιησα το κλιματιστικο και οταν εφτασα ειχα την θερμοκρασια που ηθελα δηλαδη...μπούζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα την αγορα μου τελικα και αυτη ηταν inventor vision 18αρι Η τοποθετηση εγινε στο σαλονι.Καταπληκτικο μηχανημα.Να φανταστειτε το αναβω στους 26 βαθμους- ανεμιστήρα low και εχω ξεχασει να αναψω της κρεβατοκαμαρας το κλιματιστικο οταν παω για υπνο.Αυτο που με εχει βολεψει παρα πολυ ειναι η εφαρμογη invmate.Εχτες ειμουνα παραλια και 30 λεπτα πριν φτασω σπιτι ενεργοποιησα το κλιματιστικο και οταν εφτασα ειχα την θερμοκρασια που ηθελα δηλαδη...μπούζι.

Θα θελα να μου διευκρυνίσεις κάτι . Στο vision δίνουν τον wi fi adapter της κλιματισιτκής μονάδας μαζι με την αγορά ή ως έξτρα αξεσουάρ;

 

Καλορίζικο !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελα να μου διευκρυνίσεις κάτι . Στο vision δίνουν τον wi fi adapter της κλιματισιτκής μονάδας μαζι με την αγορά ή ως έξτρα αξεσουάρ;

 

Καλορίζικο !!

Οχι,ειναι extra.Αλλα πιστευω αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

είμαι και εγώ στην αναζήτηση για 18άρι κλιματιστικό και κατέληξα στα εξής 2:

 

LG P09RL1 ή Daikin FTXB50C

 

Και τα δυο πάνω κάτω την ίδια τιμή έχουν περίπου 750 ευρώ. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

είμαι και εγώ στην αναζήτηση για 18άρι κλιματιστικό και κατέληξα στα εξής 2:

 

LG P09RL1 ή Daikin FTXB50C

 

Και τα δυο πάνω κάτω την ίδια τιμή έχουν περίπου 750 ευρώ. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτά;

Διόρθωσε το LG γιατί δεν είναι αυτό που θες . Το συγκεκριμένο είναι 9άρι . Ποιό LG θες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια χονδρικη εκτιμηση, για 9αρι κλιματιστικο firstline δεκαετιας, που δεν ειναι ενεργειακη κλαση Α ουτε inverter,

ποσο μου κοστιζει η ώρα λειτουργιας, μπορειτε να μου πειτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια χονδρικη εκτιμηση, για 9αρι κλιματιστικο firstline δεκαετιας, που δεν ειναι ενεργειακη κλαση Α ουτε inverter,

ποσο μου κοστιζει η ώρα λειτουργιας, μπορειτε να μου πειτε;

Εδω σ εχω! τσιμπατο.. http://www.e-shop.gr/eaxus-energy-meter-with-lcd-p-PER.754440

Ειναι στα 10ε μεχρι το Σαββατο.. μετα στα 15ε. Θα σου χρειαστει να μετρησεις και αλλες συσκευες.

Το κλιματιστικο καιει με βαση τις θερμοκρασιες. Το μηχανημα θα σου δειχνει ποσα watt καιει εκεινη την στιγμη αλλα και τα συνολικα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω σ εχω! τσιμπατο.. http://www.e-shop.gr/eaxus-energy-meter-with-lcd-p-PER.754440

Ειναι στα 10ε μεχρι το Σαββατο.. μετα στα 15ε. Θα σου χρειαστει να μετρησεις και αλλες συσκευες.

Το κλιματιστικο καιει με βαση τις θερμοκρασιες. Το μηχανημα θα σου δειχνει ποσα watt καιει εκεινη την στιγμη αλλα και τα συνολικα..

 

thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο! Το P18el είναι αυτό που έχω δει.

Λοιπόν .Ανάμεσα στα 2 LG απο άποψη χαρακτηρισιτκών και κατανάλωσης . Η DAIKIN οκ είναι εγγύηση αλλά σαν μηχάνημα έχει τα απολύτο βασικά χαρακτηριστικά π.χ δεν έχει ιονιστή χώρου . 

Και τα 2 όμως είναι μέτρια μηχανήματα απο άποψη κατανάλωσης και ειδικά στην θέρμανση.

 

Τώρα για την LG δεν ξέρω πολλά πράγματα και καλά λόγια διαβάζω αλλά και για κάποια μοντέλα της ακούω παράπονα . 

 

Εναλλακτικά στα ίδια λεφτά συμφέρει με χίλια να πας σε αυτο https://www.skroutz.gr/s/5625380/Inventor-Passion-WiFi-P2MVI-18WFR-P2MVO-18.html

 

Αξιόπιστο με διαφορά οικονομικότερο στην ψύξη και ιδιαίτερα στην θέρμανση και περισσότερα χαρακτηριστικά 

Καμια χονδρικη εκτιμηση, για 9αρι κλιματιστικο firstline δεκαετιας, που δεν ειναι ενεργειακη κλαση Α ουτε inverter,

ποσο μου κοστιζει η ώρα λειτουργιας, μπορειτε να μου πειτε;

Φωτογραφία ανέβασε με την ετικέτα της έξω μονάδας όπου αναγράφονται τα input (w ή kw)  ή μπορεί να αναγράφονται και τα COP EER  και θα σου πω χονδρικά . Ειδάλλως ο καλύτερος τρόπος και πιο ακριβής είναι μετρητής κατανάλωσης που σου είπε πιο πάνω ο φίλος .

H inventor είναι αξιόπιστη και value for money . Για τί χρήση το θές και για τί χώρο ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τα τσιγκουνευτεις.. Θα σου λυθουν ολες οι αποριες στις καταναλωσεις των ηλεκτρικων σου συσκευων..

 

Τελικα τωρα ειδα οτι το κλιματιστικο μου εχει συνδεθει κατευθειαν στην παροχη ρευματος, δεν εχω πριζα για να παρεμβαλω το μετρητη!

Καμια χονδρικη εκτιμηση, για 9αρι κλιματιστικο firstline δεκαετιας, που δεν ειναι ενεργειακη κλαση Α ουτε inverter,

ποσο μου κοστιζει η ώρα λειτουργιας, μπορειτε να μου πειτε;

 

Οποτε εστω μια χονδρικη εκτιμηση, απο το τιποτε, παλι καλυτερη θα ηταν για μενα.

Μπορει καποιος να κανει μια εκτιμηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τωρα ειδα οτι το κλιματιστικο μου εχει συνδεθει κατευθειαν στην παροχη ρευματος, δεν εχω πριζα για να παρεμβαλω το μετρητη!

 

Οποτε εστω μια χονδρικη εκτιμηση, απο το τιποτε, παλι καλυτερη θα ηταν για μενα.

Μπορει καποιος να κανει μια εκτιμηση;

Σου είπα ακριβώς απο πάνω τι θέλω για να σου κάνω εκτίμηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...