Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα τωρα ειδα οτι το κλιματιστικο μου εχει συνδεθει κατευθειαν στην παροχη ρευματος, δεν εχω πριζα για να παρεμβαλω το μετρητη!

 

Υπάρχουν και ασύρματοι μετρητές αλλά είναι ακριβότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα παίδες ας πω και γω την ιστορία μου, έιχαμε στο σπίτι 3 κλιματιστικα 2 9αρια 20ετιας sanyo( το ένα japan το άλλο ιταλίας νομιζω) και ενα 12αρι 7ετιας fijutsu inverter, όλα δούλευαν μια χαρά μέχρι που ο πατέρας ανάθεμα την ώρα που ξαναπατησε στο σπίτι έφερε κάτι φίλους τεχνικούς να κάνουν συντήρηση , πέρα από το δεν είχαν κατάλληλα εργαλεία και από ότι φάνηκε δεν κάνανε προσεκτική-καλή δουλεία με αποτελέσμα στα 3 κλιματιστικά να δουλευει σωστα το ένα 9αρι (το japan) 20ετιας. Τα άλλα δύο όταν σταματήσουν να βγάζουν κρύο αέρα και δουλεύει ο ανεμιστήρας υπάρχει στον χώρο η λεγόμενη μουχλιλα και έντονη υγρασία σημειοτέον στο 9αρι που υπολειτουργεί(ιταλίας) μετά την συντήρηση βγάζει ελάχιστο νερό σταγόνες θα έλεγα ενώ το άλλο 9αρι βγάζει μπουκαλια νερου.

 

1)Καταρχάς χρειάζομαι έναν σοβαρό ψυκτικό με καλές τιμές και γνώσεις σε sanyo 20ετιας λογικά για το fijutsu δεν θα υπάρχει θέμα γνώσεων και εμπειρίας.Άμα πάει καλά η υπόθεση υπάρχουν άλλα 3 sanyo 20ετίας στην γιαγιά μου που δεν έχουν γίνει ποτέ συντήρηση 2 9ρια και ενα 24 αρι. Βρίσκομαι Αθήνα η περιοχή λέγεται Γκύζη όποιος ξέρει καποιον που μπορεί να έρθει ως εδώ ας στείλει πμ αριθμό όνομα.

 

2)Κατά δεύτερο το ένα 9άρι που υπολειτουργεί επειδή είναι στο υπνοδωμάτιο μου και το δουλεύω πολλές ώρες για εργασία - ύπνο ειδικά το καλοκαίρι σκέφτομαι αντί να γίνει επισκευή συντήρηση να το αντικαταστήσω με κάποιο καινούργιο inverter για εξοικονόμηση ενέργειες και καλύτερη υγιηνή λόγω καινουργιων φίλτρων κτλπ... Ισχύουν αυτές οι σκέψεις ή έχω λάθος. Γενικά το σπίτι βοριά νότο έχει κολλητά άλλες πολυκατικίες ωστόσο απο πάνω είναι ταράτσα και υπάρχει ελαφρόπετρα μόνο για υγρομόνωση και αυτήν την εποχή ακτινοβολει το ταβάνι και δεν μπορείς ούτε να καθίσεις ούτε να κοιμηθείς καθώς και τα κλασικά πατζούρια - μπαλκονόπορτες με μονά λεπτά τζάμια πολυκατικία του 70 χωρίς να έχει γίνει κάποια περαιτέρω μόνωση. Ο χώρος που μιλάμε ζήτημα να ξεπερνάει τα 12 τετραγωνικα. Άρα λογικά μιλάμε για κάποιο 9αρι υποθέτω, για αρχή σκεφτόμουν μόνο fujitsu καθώς πριν την συντήριση το 12αρι δούλυε άψογα, αλλά διαβόζοντας εδώ βλέπω για τα invertor ότι υποτίθετε είναι πιο οικονομικά σαν κατανάλωση + καλύτερη εγγύηση. Γενικά αν γίνει η αλλαγή θα γίνει για να μειωθεί η κατανάλωση και να το έχω πιο πολλές ώρες ανοιχτό.

 

3) Αν αντικαταστήσω αυτό το κλιματιστικό τι το κάνω το παλιο μετά το πουλάω το στέλνω ανακύκλωση το στέλνω σκουπίδια? Πριν από την συντηρηση δούλευε και αυτό πολύ καλά αλλά για κάποιο "περιέργο και αδικαιολόγητο τρόπο σταμάτησε τυχαία να αποδίδει όπως απέδιδε".

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον καθίσει και διαβάζει τους παραπάνω προβληματισμούς και προβεί στην διαδικασία επίλυσης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα νέο κλιματιστικό 24άρι, το οποίο να είναι και WIFI Ready.

 

Έχω βρει το Inventor Passion WiFi P3MVI-24WFR/P3MVO-24, το οποίο με καλύπτει σε όλα.

 

Το έχει κάποιος να μου την γνώμη του ή υπάρχει κάποιο άλλο για να κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H inventor είναι αξιόπιστη και value for money . Για τί χρήση το θές και για τί χώρο ; 

35 τετραγονικά κυρίος για ψυξη..πρόκειτε για μαγαζί και εχει πολλές συσκευες που βγαζουν ζεστη το χτυπάει και ο ήλιος και δέν παλευετε..τώρα έχω ένα 18 άρι συμβατικό αλλά όπος είπα δέν κάνει δουλεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες πήρα τελικα το invertor http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/life-series-dc-inverter-l2vi-24/Αυριο στης 8 το πρωι θα το βάλουμε..μετά απο 20 τηλέφωνα και παρακάλια στον ψυκτικο..καλά τόσο δουλεια έχουν αυτοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικα βγαζει μια περιεργη οσμη που και που. Καθαρισα τα φιλτρα.. Τι αλλο μπορει να φταιει; Ενα πρασινο μικρο φιλτρακι που ειχε μεσα θελει αλλαγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικα βγαζει μια περιεργη οσμη που και που. Καθαρισα τα φιλτρα.. Τι αλλο μπορει να φταιει; Ενα πρασινο μικρο φιλτρακι που ειχε μεσα θελει αλλαγη;

 

Καθαρισμό στο στοιχείο του κλιματιστικού έχεις κάνει; Δηλαδή σε μια μεταλλική σερπαντίνα πίσω από τα φίλτρα. Αν οχι τότε να ψάξεις κάτι βιντεάκια πιο πριν που έλεγαν για τον καθαρισμό στοιχείου και των ανεμιστήρων του κλιματιστικού. Αν έχεις κάνει στο στοιχείο αλλά οχι στο ανεμιστήρα και δεν είσαι σε θέση να το κάνεις μόνος τότε να καλέσεις ψυκτικό και να του αναφέρεις συγκεκριμένα για τους ανεμιστήρες του κλιματιστικού.

Καλημέρα παίδες ας πω και γω την ιστορία μου, έιχαμε στο σπίτι 3 κλιματιστικα 2 9αρια 20ετιας sanyo( το ένα japan το άλλο ιταλίας νομιζω) και ενα 12αρι 7ετιας fijutsu inverter, όλα δούλευαν μια χαρά μέχρι που ο πατέρας ανάθεμα την ώρα που ξαναπατησε στο σπίτι έφερε κάτι φίλους τεχνικούς να κάνουν συντήρηση , πέρα από το δεν είχαν κατάλληλα εργαλεία και από ότι φάνηκε δεν κάνανε προσεκτική-καλή δουλεία με αποτελέσμα στα 3 κλιματιστικά να δουλευει σωστα το ένα 9αρι (το japan) 20ετιας. Τα άλλα δύο όταν σταματήσουν να βγάζουν κρύο αέρα και δουλεύει ο ανεμιστήρας υπάρχει στον χώρο η λεγόμενη μουχλιλα και έντονη υγρασία σημειοτέον στο 9αρι που υπολειτουργεί(ιταλίας) μετά την συντήρηση βγάζει ελάχιστο νερό σταγόνες θα έλεγα ενώ το άλλο 9αρι βγάζει μπουκαλια νερου.

 

1)Καταρχάς χρειάζομαι έναν σοβαρό ψυκτικό με καλές τιμές και γνώσεις σε sanyo 20ετιας λογικά για το fijutsu δεν θα υπάρχει θέμα γνώσεων και εμπειρίας.Άμα πάει καλά η υπόθεση υπάρχουν άλλα 3 sanyo 20ετίας στην γιαγιά μου που δεν έχουν γίνει ποτέ συντήρηση 2 9ρια και ενα 24 αρι. Βρίσκομαι Αθήνα η περιοχή λέγεται Γκύζη όποιος ξέρει καποιον που μπορεί να έρθει ως εδώ ας στείλει πμ αριθμό όνομα.

 

2)Κατά δεύτερο το ένα 9άρι που υπολειτουργεί επειδή είναι στο υπνοδωμάτιο μου και το δουλεύω πολλές ώρες για εργασία - ύπνο ειδικά το καλοκαίρι σκέφτομαι αντί να γίνει επισκευή συντήρηση να το αντικαταστήσω με κάποιο καινούργιο inverter για εξοικονόμηση ενέργειες και καλύτερη υγιηνή λόγω καινουργιων φίλτρων κτλπ... Ισχύουν αυτές οι σκέψεις ή έχω λάθος. Γενικά το σπίτι βοριά νότο έχει κολλητά άλλες πολυκατικίες ωστόσο απο πάνω είναι ταράτσα και υπάρχει ελαφρόπετρα μόνο για υγρομόνωση και αυτήν την εποχή ακτινοβολει το ταβάνι και δεν μπορείς ούτε να καθίσεις ούτε να κοιμηθείς καθώς και τα κλασικά πατζούρια - μπαλκονόπορτες με μονά λεπτά τζάμια πολυκατικία του 70 χωρίς να έχει γίνει κάποια περαιτέρω μόνωση. Ο χώρος που μιλάμε ζήτημα να ξεπερνάει τα 12 τετραγωνικα. Άρα λογικά μιλάμε για κάποιο 9αρι υποθέτω, για αρχή σκεφτόμουν μόνο fujitsu καθώς πριν την συντήριση το 12αρι δούλυε άψογα, αλλά διαβόζοντας εδώ βλέπω για τα invertor ότι υποτίθετε είναι πιο οικονομικά σαν κατανάλωση + καλύτερη εγγύηση. Γενικά αν γίνει η αλλαγή θα γίνει για να μειωθεί η κατανάλωση και να το έχω πιο πολλές ώρες ανοιχτό.

 

3) Αν αντικαταστήσω αυτό το κλιματιστικό τι το κάνω το παλιο μετά το πουλάω το στέλνω ανακύκλωση το στέλνω σκουπίδια? Πριν από την συντηρηση δούλευε και αυτό πολύ καλά αλλά για κάποιο "περιέργο και αδικαιολόγητο τρόπο σταμάτησε τυχαία να αποδίδει όπως απέδιδε".

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον καθίσει και διαβάζει τους παραπάνω προβληματισμούς και προβεί στην διαδικασία επίλυσης τους.

 

Χρειάζεσαι κάποιον έμπειρο και καλό ψυκτικό, από το Internet δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα τι έχει συμβεί στο καθένα από τα 3 κλιματιστικά σου. Το μόνο που θα ήθελα να σου πω είναι για το θέμα του κλιματιστικού inverter και της υγιεινής που είπες, να βγάλεις τα παλιά φίλτρα που υπάρχουν και προσπάθησε να προμηθευτείς καινούργια για το παλιό κλιματιστικό. Εμείς έχουμε ένα κλιματισιτκό του 2003 και ο ψυκτικός φέτος μας έβαλε κάτι καλά φίλτρα ενεργού άνθρακα που είναι καλύτερα από τα προηγούμενα τα οποία είχαν φθαρεί, γενικά δεν είναι ανάγκη να αλλάξεις κλιματιστικό μόνο και μόνο για θέμα υγιεινής χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν περιμένω κάποιος να κάνει διάγνωση μέσα από ένα κείμενο, το κύριο ζήτημα είναι να βρεθεί ένας ψυκτικός για αυτό και λέω όποιος ξέρει κάποιον που είναι έμπιστος δοκιμασμένος και μπορεί να έρθει στην περιοχή μου να μου στείλει πμ από κει και πέρα βλέπουμε για το κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο μου, θα μετρήσω και την κατανάλωση για ένα βράδυ στην επόμενη ζέστη και θα κριθεί και από κει. Πάντως ότι γίνετε να μπούνε άλλα φίλτρα δεν το ήξερα :P Θα το έχω στο μυαλό μου και για τα υπόλοιπα κλιματιστικά της οικογένειας. Ευχαριστώ για την πληροφορία. Το επόμενο ερώτημα ήτανε ότι αν προβώ σε αλλαγή τι μάρκα κοιτάω και ποια μοντέλα για 9άρι, αυτό που κοιτάω είναι να είναι όσον το δυνατον πιο οικονομικό στην κατανάλωση και όπως είπα παραπάνω κοίταγα για αυτό https://www.skroutz.gr/s/4944738/Fujitsu-Ecolandia-ASYG25LLCR.htmlαλλά μετά διάβασα για τα invertor πχ https://www.skroutz.gr/s/6578552/Inventor-Passion-P4MVI-09WFR-P4MVO-09.html στις προηγούμενες σελίδες ότι είναι καλύτερη επιλογή και ψιλομπερδεύτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα μου βγαζει μια περιεργη οσμη το κλ. καποιες φορες μονο στην αρχη για το πολυ 5 λεπτα! Ειχα φερει τεχνικο περσι και του το ειπα, εκανε καθαρισμο αλλα παλι αυτο το κανει (νομιζω λιγο λιγοτερο απο πριν) 

Ειναι κατι φυσιολογικο ? Απο την υγρασια π μαζευεται οσο δν λειτουργει ή τπτ αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια η βρομια είναι λόγο βρόμας-μούχλας στα στοιχεία..με τα χρόνια στο κρύο κολλάει βρόμα πάνω στα στοιχεια και δημηουργειτε μουχλά όταν δουλεψει για 4-5 λεπτα βγάζει όλη τη βρόμα απο εκει και έπειτα είναι πολύ μικρή η μυρωδιά και δέν την καταλαβαινεις..

Η λύση είναι με ειδικά καθαριστικά αλλα εμένα δέν έκαναν δουλεια..θελει κάτι να έχει πίεση ωστε να πάει μέσα-μέσα το υγρο και να καθαρίσει..και μαστορα που έφερα πέρυσι πάλι δέν έγινε δουλεια..βάλαμε δουέψε μυριζε οραία και την επόμενη μέρα το πρωι που το ανοιξα πάλι βρομαγε..

Η λύση ειναι να το δουλευεις με ανοιχτες πόρτες παράθυρα για 5-6 λεπτά και μετά να τα κλείνεις..μέχρι να βρεθεί λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα ηθελα την γνωμη σας για την επιλογη κλιματιστικου που σκοπευω να κανω.

Η μεγαλυτερη βαση που δινω στην επιλογη μου ειναι η Θερμανση καθως το σπιτι δεν διαθετει καλοριφερ πλεον.

Ο χωρος που θελω να καλυψω ειναι 48m^2 χωρις την τουαλετα και το υπνοδωματιο . Το υπνοδωματιο διαθετει δικο του κλιματιστικο .

Οι αναγκες στο site της inventor για τον χωρο αυτο μου βγαινουν 18000btu. και εδω ερχεται το ερωτημα...

Να επιλεξω το 18ρι της Inventor με συμπαθητικα χαρακτηριστικα για την Average Zone(A+/A+)  και τελεια χαρακτηριστικα για την Hot zone (Α++/Α+++) που θεωρητικα ειναι για την ελλαδα αν δεν κανω λαθος.

https://www.skroutz.gr/s/6579248/Inventor-Life-L2VI-L2VO-18.html

Ή να παω σε λιγο μικροτερης αποδοσης(12000btu που συνισταται για χωρος εως 30m^2) αλλα να προτιμησω ενα αξιοπιστο ονομα στην αγορα οπως το Daikin

https://www.skroutz.gr/s/6605799/Daikin-FTX35K-RX35K.html

που συγκεκριμενα εχει σε Average zone χαρακτηριστικα (Α++/Α++) στην Hot zone φανταζομαι θα ειναι Α+++/Α+++ ?????

 

H inventor δινει 10ετη εγγυηση αλλα με ορους που δεν μου αρεσουν και το Daikin δινει 3 χρονια εγγυση σε ολα.

 

Και τα 2 κλιματιστικα ειναι στην ιδια ακριβως τιμη (760ευρω) το μεν Inventor σιγουρα θα καλυψει τις αναγκες αλλα δινει και ετησια καταναλωση 1374KW ενω το Diakin δινει μολις 845KW ( ολα τα νουμερα ειναι για θερμανση μονο,  στην ψυξη οι καταναλωσεις ειναι σαφως πολυ χαμηλοτερες)

 

Ολα αυτες οι σκεψεις ειναι για προετοιμασια του σπιτιου για τον χειμωνα που θα ερθει και μια νεα Ζωουλα μεσα στο σπιτι.

 

τα φωτα σας κυριοι

Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα ηθελα την γνωμη σας για την επιλογη κλιματιστικου που σκοπευω να κανω.

Η μεγαλυτερη βαση που δινω στην επιλογη μου ειναι η Θερμανση καθως το σπιτι δεν διαθετει καλοριφερ πλεον.

Ο χωρος που θελω να καλυψω ειναι 48m^2 χωρις την τουαλετα και το υπνοδωματιο . Το υπνοδωματιο διαθετει δικο του κλιματιστικο .

Οι αναγκες στο site της inventor για τον χωρο αυτο μου βγαινουν 18000btu. και εδω ερχεται το ερωτημα...

Να επιλεξω το 18ρι της Inventor με συμπαθητικα χαρακτηριστικα για την Average Zone(A+/A+)  και τελεια χαρακτηριστικα για την Hot zone (Α++/Α+++) που θεωρητικα ειναι για την ελλαδα αν δεν κανω λαθος.

https://www.skroutz.gr/s/6579248/Inventor-Life-L2VI-L2VO-18.html

Ή να παω σε λιγο μικροτερης αποδοσης(12000btu που συνισταται για χωρος εως 30m^2) αλλα να προτιμησω ενα αξιοπιστο ονομα στην αγορα οπως το Daikin

https://www.skroutz.gr/s/6605799/Daikin-FTX35K-RX35K.html

που συγκεκριμενα εχει σε Average zone χαρακτηριστικα (Α++/Α++) στην Hot zone φανταζομαι θα ειναι Α+++/Α+++ ?????

 

H inventor δινει 10ετη εγγυηση αλλα με ορους που δεν μου αρεσουν και το Daikin δινει 3 χρονια εγγυση σε ολα.

 

Και τα 2 κλιματιστικα ειναι στην ιδια ακριβως τιμη (760ευρω) το μεν Inventor σιγουρα θα καλυψει τις αναγκες αλλα δινει και ετησια καταναλωση 1374KW ενω το Diakin δινει μολις 845KW ( ολα τα νουμερα ειναι για θερμανση μονο,  στην ψυξη οι καταναλωσεις ειναι σαφως πολυ χαμηλοτερες)

 

τα φωτα σας κυριοι

Ευχαριστω :)

Καταρχάς τα χεις καταλάβει λάθος . Το να πας να βάλεις 12άρι σε τέτοιο χώρο απλά το πιθανότερο είναι να μην αποδίδει και να μην μπορεί να σε ζεσταίνει πέρα απο την αυξημένη κατανάλωση του μηχανήματος εξαιτίας λάθος επιλογής μεγέθους μηχανήματος για τον χώρο . 

Οπότε πάει περίπατο και η μείωση κατανάλωσης λόγω της τεχνολογίας ινβερτερ μιας και αυτό που θα καταφέρεις είναι ενα 12άρι να δουλεύει στο 100 % συνεχόμενα και φυσικά τ ανούμερα κατανάλωσης που σου λέει ο κάθε κατασκευαστής  (εμπειρικά πάντα και με απραδοχές ) πάνε περίπατο και θα ναι ιδιαίτερα αυξημένα αλλα το σημαντικότερο όπως είπα είναι να μην αποδίδει στο χώρο σου  (κάτι τέτοια ακούω ότι είναι μαπα το κλιματιστικό και δεν με ζεσταίνει κτλ κτλ και όταν τους ρωτάω τι μέγεθος μπήκε και σε τί χωρο καταλαβαίνω ότι δεν φταίει η μαρκα ή χαλασε απλά κάναν λάθος επιλογή μεγέθους γιατι ακούσαν τον πωλητή μιας αλυσίδας ηλεκτρικών που δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τον χώρο του κλιματισμού)

 

Επιλέγουμε μέγεθος κλιματιστικού βάση των αναγκών ψύξης θέρμανσης του χώρου σε btu  ΝΟΜΟΣ!!!

Όταν βρούμε τι κλιματιστικό σε αποδοση btu χρειάζεται ο χώρος ΤΟΤΕ συγκρίνουμε καταναλώσεις σε ίδιας κατηγορίας απόδοσης μηχανήματα . 

 

Συγκεκριμένα ο καλύτερος τρόπος συγκρισης ίδιων σε κατηγορία ονομαστικής αποδοσης btu  κλιματιστικών είναι τα SCOP (θερμή ζώνη) και  SEER  

Οπότε μίλα με εναν ψυκτικό να σου πεί τί μεγεθος να επιλέξεις . Ο υπολογισμός btu είναι καθαρά εμπειρικός που έκανες . Ναι το 18άρι λογικά θα σε καλύψει αν μιλάμε για τυπική κατοικία  (απο άποψη μονώσεων κτλ κτλ )

 

Στα ίδια επίπεδα τιμών δεν υπάρχει Daikin που αποδίδει καλύτερα απο inventor. Με μικρές εξαιρέσεις όπως το ururu sharara της Daikin που είναι έτη φωτός μπροστά σε κατανάλωση αλλά κοστίζει μόνο τ 9αρι κάπου στα 1400 ευρώ . 

Γνώμη μου η Daikin είναι άριστη για αυτόν που δεν τον ενδιαφέρει το τι θα πληρώσει και κοιτάζει σε κορυφαία μοντέλα .Μέχρι τα 700 ευρώ σε 9άρι (αναλογικά και σε άλλα μεγέθη κλιματιστικών) η daikin δεν έχει να προσφέρει κατι κορυφαίο και ανταγωνιστικό σε καταναλώσεις και λειτουργίες . Ο ανταγωνισμός την έχει φάει .

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς τα χεις καταλάβει λάθος . Το να πας να βάλεις 12άρι σε τέτοιο χώρο απλά το πιθανότερο είναι να μην αποδίδει και να μην μπορεί να σε ζεσταίνει πέρα απο την αυξημένη κατανάλωση του μηχανήματος εξαιτίας λάθος επιλογής μεγέθους μηχανήματος για τον χώρο . 

Οπότε πάει περίπατο και η μείωση κατανάλωσης λόγω της τεχνολογίας ινβερτερ μιας και αυτό που θα καταφέρεις είναι ενα 12άρι να δουλεύει στο 100 % συνεχόμενα .

 

Επιλέγουμε μέγεθος κλιματιστικού βάση των αναγκών ψύξης θέρμανσης του χώρου σε btu  ΝΟΜΟΣ!!!

Όταν βρούμε τι κλιματιστικό σε αποδοση btu χρειάζεται ο χώρος ΤΟΤΕ συγκρίνουμε καταναλώσεις σε ίδιας κατηγορίας απόδοσης μηχανήματα . 

Οπότε μίλα με εναν ψυκτικό να σου πεί τί μεγεθος να επιλέξεις . Ο υπολογισμός btu είναι καθαρά εμπειρικός που έκανες . Ναι το 18άρι πιστεύω σίγουρα θα σε καλύψει αν μιλάμε για τυπική κατοικία  (απο άποψη μονώσεων κτλ κτλ )

 

Στα ίδια επίπεδα τιμών δεν υπάρχει Daikin που αποδίδει καλύτερα απο inventor. Με μικρές εξαιρέσεις όπως το ururu sharara της Daikin που είναι έτη φωτός μπροστά σε κατανάλωση αλλά κοστίζει μόνο τ 9αρι κάπου στα 1400 ευρώ . 

Γνώμη μου η Daikin είναι άριστη για αυτόν που δεν τον ενδιαφέρει το τι θα πληρώσει και κοιτάζει σε κορυφαία μοντέλα .Μέχρι τα 700 ευρώ σε 9άρι (αναλογικά και σε άλλα μεγέθη κλιματιστικών) η daikin δεν έχει να προσφέρει κατι κορυφαίο και ανταγωνιστικό σε καταναλώσεις και λειτουργίες . Ο ανταγωνισμός την έχει φάει .

 

 

 

 

 

Ευχαριστω για το response σου φιλε μου καταρχην.

 

Νομιζω καλα τα εχω καταλαβει, απλα σκεπτομενος το ονομα ειπα να ρισκαρω για αυτο και ρωτησα... και να μια αποψη που δεν την ειχα ακουσει για την Daikin . Εξαρχης ηξερα οτι θα πιεστει περισσοτερο το κλιματιστικο ειναι λογικο .

Ο υπολογισμος των Btu εγινε με το χειροτερο ενδεχομενο και οχι με αυτα που υπαρχουν στο σπιτι. Δηλ εβαλα στον υπολογστη χωρις μονωση, μονα τζαμια . Γεωγραφικη τοποθεσια ενταξει εβαλα γενικα Νοτια.

Εν κατακλειδι θα μου προτεινες να ακυρωσω την δευτερη μου αποψη και να προχωρουσα μονο με την πρωτη ? ή θα προτεινες κατι αλλο ?

 

πολυ δελεαστικο φαινεται και της Carrier https://www.skroutz.gr/s/7210941/Carrier-iPlus-42RET018DSA-38RET018DSA.html

Αλλη μια εταιρεια γνωστης ... Γενικα προσπαθω να αποφυγω εταιρειες που ασχολουνται με ολα τα ειδη (π.χ samsung - Lg )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το response σου φιλε μου καταρχην.

 

Νομιζω καλα τα εχω καταλαβει, απλα σκεπτομενος το ονομα ειπα να ρισκαρω για αυτο και ρωτησα... και να μια αποψη που δεν την ειχα ακουσει για την Daikin . Εξαρχης ηξερα οτι θα πιεστει περισσοτερο το κλιματιστικο ειναι λογικο .

Ο υπολογισμος των Btu εγινε με το χειροτερο ενδεχομενο και οχι με αυτα που υπαρχουν στο σπιτι. Δηλ εβαλα στον υπολογστη χωρις μονωση, μονα τζαμια . Γεωγραφικη τοποθεσια ενταξει εβαλα γενικα Νοτια.

Εν κατακλειδι θα μου προτεινες να ακυρωσω την δευτερη μου αποψη και να προχωρουσα μονο με την πρωτη ? ή θα προτεινες κατι αλλο ?

Μα δεν έχει να κάνει με το όνομα . Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις . Το 12άρι είναι 12άρι . Δεν πάει να πει οτι το daikin θα αποδίδει περισσότερα btu στο χώρο που θα καλύπτει  απο ένα 18άρι μάπα μάρκα . 

Δεν έχει να κάνει με αυτό η μάρκα . 

Κάθε κλιματιστικό έχει μαι ονομαστική απόδοση σε btu που αυτή κοιτάμε για να επιλέξουμε κλιματιστικό βάση τις ανάγκες σε btu του χώρου . Δεν κοιτάζουμε σε καμία περίπτωση το εύρος απόδοσης σε btu της μονάδας .

/

Εγω αυτο που σου προτείνω είναι να μιλήσεις με εναν ψυκτικό να σου πει σε πρώτη φάση τί μεγεθος κλιματιστικού να κοιτάξεις και μετά μπορώ να σου προτείνω μερικά μοντέλα με βάση του τι σου έχει πει ο ψυκτικός .

Αν κοιτάς όντως σε ινβερτορ εγώ θα σο υλεγα όχι το life για οικία . Passion να πάρεις . Είναι πολύ καλύτερο σε όλα του και ιδιαίτερα αθόρυβο απο το life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έχει να κάνει με το όνομα . Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις . Το 12άρι είναι 12άρι . Δεν πάει να πει οτι το daikin θα αποδίδει περισσότερα btu στο χώρο που θα καλύπτει  απο ένα 18άρι μάπα μάρκα . 

Δεν έχει να κάνει με αυτό η μάρκα . 

Κάθε κλιματιστικό έχει μαι ονομαστική απόδοση σε btu που αυτή κοιτάμε για να επιλέξουμε κλιματιστικό βάση τις ανάγκες σε btu του χώρου . Δεν κοιτάζουμε σε καμία περίπτωση το εύρος απόδοσης σε btu της μονάδας .

/

Εγω αυτο που σου προτείνω είναι να μιλήσεις με εναν ψυκτικό να σου πει σε πρώτη φάση τί μεγεθος κλιματιστικού να κοιτάξεις και μετά μπορώ να σου προτείνω μερικά μοντέλα με βάση του τι σου έχει πει ο ψυκτικός .

Αν κοιτάς όντως σε ινβερτορ εγώ θα σο υλεγα όχι το life για οικία . Passion να πάρεις . Είναι πολύ καλύτερο σε όλα του και ιδιαίτερα αθόρυβο απο το life

Ειχαμε μιλησει με ψυκτικο παλαιοτερα στην πρωτη τοποθετηση των κλιματιστικων και με βαση αυτες ειχαμε βαλει αυτα που εχουμε τωρα ...( αλλα μας πινουν το αιμα στο ρευμα ενεργειακης κλασης μπαρμπουτσαλα) το υπνοδωματιο ηθελε 9000btu και ο βασικος χωρος 18000btu αλλα τοτε επιλεξαμε να βαλουμε 24000 που το θεωρω καπως υπερβολη μετα απο 6 χρονια που τα εχουμε.

 

για αυτο θα κινηθω σε αυτα τα btu το θεμα ειναι η επιλογη . Και συγκεκριμενα του μεγαλου . Απλα εχουν αλλαξει οι τεχνολογιες καθως και οι εταιριες που ειναι αξιοπιστες .

Οποιαδηποτε προταση δεκτην!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...