Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα και απο εμενα. :-)

Χρειαζομαι 2 κλιματιστικα για 2 παιδικα δωματια 8,5 και 10,5 τετραγωνικων. Μεγιστο μπατζετ στα 1000 ευρω.

Απο μια γρηγορη ματια που εριξα στο φορουμ βλεπω οτι τα Inventor χαιρουν εκτιμησησης, οποτε προσανατολιζομαι στη σειρα Vision στα 9,000 BTU. Βλεπω οτι εχουν πιο αδυναμο ανεμιστηρα απο τα Passion αλλα α) περισσοτερα φιλτρα -σημαντικο για δωματιο παιδιων β) πιο αθορυβα λογω του ανεμιστηρα.

Τι λετε; Υπαρχει καποια αλλη προταση σε αυτη την κατηγορια τιμης; Απο αξιοπιστια εχουμε ενδειξεις για τα Inventor;Αξιζει να κανω χρηματικη υπερβαση (max 100€) και να κοιταξω κατι απο πιο γνωστες μαρκες (Mitsubishi, Hitachi, κτλ) ;

 

Για mitsubishi δες, hitachi οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σου ειπε μαλ...ες .μπορει απλα να ταν ενας πωλητης.σε προηγούμενο ποστ σου ποσταρα τις επισημες καταναλωσεις του κλιματιστικου σε power off με βάση μετρησεις.σε οφ κατασταση πανω απο 7 watt και πολλα σου λεω δεν καίει κανενα. Και 2 watt καινε καποια

φίλε μου δέ είναι στην μπρίζα συνδέεται απευθείας σε καλώδιο παροχης ρευματος, ισος επηδή είναι 24άρι δέν ξέρω το λόγο.δέν είχε μπρίζα η συσκευασία αλλα και να είχε πάλι ετσι θα το βάζαμε σε εκείνο το σημείο που το έχω δέν έχει μπρίζα στο τοιχο.

το κλιματιστικο οχι μόνο το χειριστήριο.

εχει μια φωτινή ενδηξη την οποια τη εχω απενεργοποιημενη.

Ενα λεπτο γιατι δεν μας τα λες καλα. Πως μετρησες την παροχη ρευματος αφου συνδεεται το κλιματιστικο απευθειας σε γραμμη ρευματος χωρις πριζα?? Με τι συσκευη το κανες αυτο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλ την ινβερτορ και μου είπε αυτος οτι ειναι φισιολογικό..

Μετα απο πόση ώρα που με είχε σε αναμονή για να το ψαξει..

Μου ειπε οτι αν δεν το χρησιμοποιω να κατεβαζω το διακόπτη του..οτι να ναι,,

Αυτο μου καίει 1,6 kwh τη μέρα ζωρίς να το δουλεψω..ενδιάμεσές εποχές ανοιξη φθινόπορο θα κατεβάζω το γενικό..

Αλλα κάποιος που δέν το γνώριζει και το αφήνει ανοιχτό τότε θα καίει  48 κιλοβατώρες το μήνα χωρίς λόγο..

Εχει κάνει κανείς άλος έλενχο για το πόσο καίει το κλιματιστικό του όσο είναι κλειστό?

 

Αρνητικό νέο αυτό.

 

Παρόλα αυτά, κάνε και τον έλεγχο που σου είπα με τον μετρητή σου να μας πεις νούμερα.

Ενα λεπτο γιατι δεν μας τα λες καλα. Πως μετρησες την παροχη ρευματος αφου συνδεεται το κλιματιστικο απευθειας σε γραμμη ρευματος χωρις πριζα?? Με τι συσκευη το κανες αυτο?

 

Χμμμ αυτό δεν το σκέφτηκα, λογικά έβαλε ασύρματο μετρητή ή κάτι δεν πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύρματο μετρητή έχω βάλει ρε παιδιά..

Περιμένω να κλείσει 1 24 ωρο για να δώ τι κατανάλωση έχει μετά θα κάνω ελενχο στη λάμπα.

Μεχρι στηγμής η κατανάλωση απ'οτι έχω καταλάβει είναι καθαρά θέμα τι απώλειες έχω και πόσο ζεστη κάνει έξω.

Πχ το πρωι που το ανοίγω πάει σταδιακά μέχρι 1700 what  αργα αργά μετα μόλις πιάσει ο χώρος την θερμοκρασία δουλεύει στα 800-900 what οσο έρχετε μεσιμεράκι η κατανάλωση ανεβαίνει πάει περίπου 1200 και το μεσημέρι που χτυπάει ο ήλιος την τζαμαρία μου πάει μέχρι 2200 whatt μέχρι να αρχίσει να πέφτει ο ήλιος και να φύγει απο την τζαμαρία..μετα πέυτει πάλι η κατανάλωση σιγα σιγα σε σχέση πάντα με την εξωτερική θερμοκρασία και με το οτι δεν χτυπάει ο ήλιος μέσα οπότε έχω λιγότερες απώλειες ξαναπέυτει στα 800-1000 το απογευματάκι και το βράδυ μπορεί να πάει και ποιο χαμηλά απο 800whatt..

Αυριο στης 9 θα έχω μια κανονική εικόνα για το πόσο έκαψε 1 24ωρο..είμαι και λαρισα και εδώ βράζει ο τοπος,

Οπος και να έχει μέσα έχω μόνιμα δροσιά οτι θερμοκρασία και να έχει έξω οσο και να καίει και το εχω στους 26 βαθμους ρυθμησμένο.

φαντάζομαι όσο περνάει το καλοκαίρι θα καίει όλο και λιγότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ισχύ από το stand by μπορείς να την δεις και άμεσα δεν χρειάζεται να περιμένεις 24ώρες. Αλλά λογικά τώρα θέλεις να δεις τι γίνεται στο κλιματιστικό που λειτουργεί κανονικά, οπότε οκ περιμένουμε.

 

Έχω ανάψει και εγώ το δικό μου, γιατί η ατμόσφαιρα στο σπίτι είναι αποπνικτική. Η σχετική υγρασία από το 37% πήγε στο 46% και η θερμοκρασία ανέβηκε 1 βαθμό. Τις επόμενες ημέρες ακόμα χειρότερα λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mastora !!!! Αλλάζει το θέμα τώρα. Οι φθηνοί ασύρματοι είναι για τα πανηγύρια ώρες ώρες . Δως μου λινκ του μοντέλου να δω μερικά πράγματα .

ΕΠΙΜΕΝΩ : Η Ο ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ 
                  Η ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ


Οι επίσημες τιμές κατανάλωσης σε Stand by και power off για το συγκεκριμένο μηχάνημα  και συγκεκριμένα μιλάω για το Power Design του είναι  5 watt

http://www.inventoraircondition.gr/wp-content/uploads/2015/07/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-inventor-Pdesign-Test-Reports-life-l2VI-l2vo-24.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει και εγώ οτι οι ασύρματοι παρουσιάζουν υψηλό σφάλμα στις μετρήσεις. Μερικά μοντέλα που είχα δει τα φθηνότερα έκαναν 70 ευρώ, αν μου πεις 20-30 ευρώ κατά πάσα πιθανότητα είναι μούφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,το invertor spirit θεωρείται παλιό μοντέλο;Το λεω γιατί βλέπω πως δεν το πουλάει κανένας.

Είναι μοντέλο του 2015 . Ναι στο σκρουτζ δεν υπάρχει αλλά με google βρίσκω απόθεμα προς πώληση π.χ   http://www.techniki-express.gr/inventor-a-c-split-spirit-s2vi-18-s2vo-18-a-a-18-000btu.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύρματο μετρητή έχω βάλει ρε παιδιά..

να υποθέσω ότι είναι ο ίδιος μετρητής που αναρωτιόσουν αν έχει πρόβλημα ο μετρητής της ΔΕΗ η σου κλέβουν την παροχή. Θέλω να δω μετά από πόσες ηλεκτρικές συσκευές που θα μετρήσεις καταλάβεις τελικά ότι το μοναδικό πρόβλημα στην εγκατάσταση σου είναι ο άχρηστος μετρητής που αγόρασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μοντέλο του 2015 . Ναι στο σκρουτζ δεν υπάρχει αλλά με google βρίσκω απόθεμα προς πώληση π.χ   http://www.techniki-express.gr/inventor-a-c-split-spirit-s2vi-18-s2vo-18-a-a-18-000btu.html

Ευχαριστω,παραγγειλαμε 2 9αρια απο τον τοπικο μας ψυκτικο.Τιμη 950 με εγκατασταση.Προτιμησα αυτον παρα καποιο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργη η ερώτηση σου . Δως μου ένα λινκ που το είδες αυτό .

 Τι εννοείς "πού το είδα", δεν είπα ότι το είδα κάπου, ρωτάω απλώς ότι αν η θερμοκρασία περιβάλλοντος στο δωμάτιο είναι π.χ. 32 βαθμούς κι εγώ θέλω να την κατεβάσω, ρωτάω αν το air-condition δουλεύει το ίδιο και κατά συνέπεια καταναλώνει το ίδιο ρεύμα ή κάνει τον ίδιο θόρυβο, είτε θέλω να κατεβάσω τη θερμοκρασία 5 βαθμούς είτε 15 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mastora !!!! Αλλάζει το θέμα τώρα. Οι φθηνοί ασύρματοι είναι για τα πανηγύρια ώρες ώρες . Δως μου λινκ του μοντέλου να δω μερικά πράγματα .

 

ΕΠΙΜΕΝΩ : Η Ο ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ 

                  Η ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ

 

 

Οι επίσημες τιμές κατανάλωσης σε Stand by και power off για το συγκεκριμένο μηχάνημα  και συγκεκριμένα μιλάω για το Power Design του είναι  5 watt

 

http://www.inventoraircondition.gr/wp-content/uploads/2015/07/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-inventor-Pdesign-Test-Reports-life-l2VI-l2vo-24.pdf

Αυτος εδώ είναι ο μετρητής μου http://efergy.gr/eshop/el/-/ypsilis-tasis/e2-classic-3-xlτο ξερω έχει αποκλήσεις αλλα όχι ΄τοοσο μεγάλες και έχει ποκλήσεις προς τα κάτω και όχι προς τα επάνω....

υπομονη αυριο θα κάνω την δοκιμή με την λάμπα

να υποθέσω ότι είναι ο ίδιος μετρητής που αναρωτιόσουν αν έχει πρόβλημα ο μετρητής της ΔΕΗ η σου κλέβουν την παροχή. Θέλω να δω μετά από πόσες ηλεκτρικές συσκευές που θα μετρήσεις καταλάβεις τελικά ότι το μοναδικό πρόβλημα στην εγκατάσταση σου είναι ο άχρηστος μετρητής που αγόρασες

αχαχαχα λές?μακάρι να ειναι αυτο..η μάλο όχι μακάρι να μήν είναι γιατι αλιός τσάμπα 120 ευρο που έδωσα....

Θα κάνω δωκιμη να δώ τι δείχνει με λάμπα αυριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Παρακαλώ την εμπειρία σας. Εχω ένα fujitsu inverter 24άρι 7 μηνών. Εντός εγγυησης φυσικά. Πριν μία εβδομάδα άκουσα θόρυβο σαν να χτυπάει η φτερωτή στην εξωτερική μονάδα. Φώναξα την αντιπροσωπεία κ μου ειπαν οτι επειδη ειναι στην γωνια του εξωτερικου τοιχους του διαμερίσματος δεν *αναπνέει* καλα κ οτι υπερθερμαίνεται κ κανει αυτο το θόρυβο. Περα απο αυτο ο τεχνικος (25ευρω για την επισκεψη), παρατηρησε οτι το βιντιλατερ, ο εξωτερικός ελικας της μοναδας σταματαει κ ξαναξεκιναει! Οντως στα 10 λεπτα στη ψυξη, εχουμε συνεχως σταμάτημα-εκκίνηση κοκ. Εξτρα πληροφ: το χειμωνα δεν ξερω αν το εκανε. Δεν υπαρχει πρόβλημα με την ψυξη εντός. Δεν υπαρχει διαρροή ή άλλος θόρυβος εκτος απο την φτερωτή. Ο τεχνικός μονο καργαρισε την βιδούλα της φτερωτής κ έκοψε ο πολύς θόρυβος. Εγω νομιζω οτι η φτερωτή γυρναει εκκεντρα στο μοτερ κ οταν συντονιζεται χτυπαει για λιγο πανω κατω! Τι νομίζεται για τον θόρυβο στην φτερωτή κ ποια η εμπειρία σας στο θεμα start- stop αυτης την στιγμη που Δεν εχει πιασει την επιθυμιτη θερμοκρασία; Σας ευχαριστω όλους εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τι εννοείς "πού το είδα", δεν είπα ότι το είδα κάπου, ρωτάω απλώς ότι αν η θερμοκρασία περιβάλλοντος στο δωμάτιο είναι π.χ. 32 βαθμούς κι εγώ θέλω να την κατεβάσω, ρωτάω αν το air-condition δουλεύει το ίδιο και κατά συνέπεια καταναλώνει το ίδιο ρεύμα ή κάνει τον ίδιο θόρυβο, είτε θέλω να κατεβάσω τη θερμοκρασία 5 βαθμούς είτε 15 βαθμούς.

Όχι δεν κάνει τον ίδιο θορυβό γιατί καταρχάς μεταβάλονται τακτικά οι στροφές του συμπιεστή και όσον αφορα τον εσωτερικό ανεμιστήρα αν το έχεις στην θέση auto και αυτός μεταβάλεται αναλογα με το τι ζητάς απο θερμοκρα΄σια στον χώρο και τι θερμοκρασία έχει μέσα.

 

Γενικα η κατανάλωση επηρρεάζεται απο την διαφορά θερμοκρασίας  του εξωτερικού χώρου με την θερμοκρασία που ζητάς απο την μονάδα να έχει ο μεσα χώρος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...