Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δέν έχω τιποτα ενεργοποιημένο...το πρωι πρίν το ανοίξω είχε αυτην τη κατανάλωση..ηταν κλειστο 5 ώρες..

Πρίν λίγο έκανα μια δοκιμή το έκλεισα ή κατανάλωση ηταν 177whatt για 20 δευτερόλεπτα αφου το έκλεισα  μετα τα 177 πήγε πάλι στα 67..κατέβασα το γενικό του και μηδενίστηκε.. οπότε σίγουρα καίει 67 whatt όσο είναι κλειστό.. μου κάνει πολύ εντύπωση το πλήρωσα 920€ για να μου κάνει οικονομία και αυτό καιει και οταν δεν δουλεύει?? 

Αυριο τηλ την invertor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οχι δέν έχω τιποτα ενεργοποιημένο...το πρωι πρίν το ανοίξω είχε αυτην τη κατανάλωση..ηταν κλειστο 5 ώρες..

Πρίν λίγο έκανα μια δοκιμή το έκλεισα ή κατανάλωση ηταν 177whatt για 20 δευτερόλεπτα αφου το έκλεισα  μετα τα 177 πήγε πάλι στα 67..κατέβασα το γενικό του και μηδενίστηκε.. οπότε σίγουρα καίει 67 whatt όσο είναι κλειστό.. μου κάνει πολύ εντύπωση το πλήρωσα 920€ για να μου κάνει οικονομία και αυτό καιει και οταν δεν δουλεύει?? 

Αυριο τηλ την invertor

Να έχεις υπόψιν την πιθανότητα να κάνει λάθος ο μετρήτής λόγο σφάλματος . Ποιον έχεις; 

Ναι πάρε τηλ την inventor !

 

http://www.inventoraircondition.gr/wp-content/uploads/2015/07/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-inventor-Pdesign-Test-Reports-life-l2VI-l2vo-24.pdf

 

Κατω αριστερά αναγ΄ραφει την κατανάλωση σε stand by και power off .  Δηλαδή  5 watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δέν έχω τιποτα ενεργοποιημένο...το πρωι πρίν το ανοίξω είχε αυτην τη κατανάλωση..ηταν κλειστο 5 ώρες..

Πρίν λίγο έκανα μια δοκιμή το έκλεισα ή κατανάλωση ηταν 177whatt για 20 δευτερόλεπτα αφου το έκλεισα  μετα τα 177 πήγε πάλι στα 67..κατέβασα το γενικό του και μηδενίστηκε.. οπότε σίγουρα καίει 67 whatt όσο είναι κλειστό.. μου κάνει πολύ εντύπωση το πλήρωσα 920€ για να μου κάνει οικονομία και αυτό καιει και οταν δεν δουλεύει?? 

Αυριο τηλ την invertor

 

Αποκλείεται εντελώς να έχει 67W σε stand by το κλιματιστικό, μήπως έλεγε 6.7 ;

 

Αν μπορείς βρες κάποιο φωτιστικό ή λαμπατέρ στο σπίτι σου που θα γνωρίζεις την ισχύ του λαμπτήρα, κάνε το ίδιο πράγμα που έκανες με τον μετρητή και το κλιματιστικό και δες τι ισχύ θα μετρήσει ο μετρητής, μετά σβήσε το λαμπατέρ και δες αν θα γράφει κατανάλωση πάλι ο μετρητής. Κάτι παίζει με τον μετρητή σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλ την ινβερτορ και μου είπε αυτος οτι ειναι φισιολογικό..

Μετα απο πόση ώρα που με είχε σε αναμονή για να το ψαξει..

Μου ειπε οτι αν δεν το χρησιμοποιω να κατεβαζω το διακόπτη του..οτι να ναι,,

Αυτο μου καίει 1,6 kwh τη μέρα ζωρίς να το δουλεψω..ενδιάμεσές εποχές ανοιξη φθινόπορο θα κατεβάζω το γενικό..

Αλλα κάποιος που δέν το γνώριζει και το αφήνει ανοιχτό τότε θα καίει  48 κιλοβατώρες το μήνα χωρίς λόγο..

Εχει κάνει κανείς άλος έλενχο για το πόσο καίει το κλιματιστικό του όσο είναι κλειστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κοιταξω και εγω μετα στο σπιτι σε ενα toshiba που εχω και ενα παλιο (δεν ξερω καν μαρκα).. 

παντως οταν δν τα κανω χρηση απλα βγαζω την πριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Εχει κάνει κανείς άλος έλενχο για το πόσο καίει το κλιματιστικό του όσο είναι κλειστό?

 

 

Ναι,

σε τρία διαφορετικά και άλλου κατασκευαστή από το δικό σου, χειμώνα-καλοκαίρι, από 6 έως 7 Watt.

Τα δύο είναι 3ων, και το ένα 13ων ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πφφφφ πάμε καλά?το πλήρωσα 920 ευροπουλάκια με σκοπό να τα εξοικονομήσω απο το παλιό που δέν ήξερε τι έκαιγε και αυτό θα μου καίει χωρίς λόγο 1,5 κιλοβατώρα τη μέρα χωρίς να το δουλευω...

Οκ θα κατεβάζω το γενικό του αλλα γιατί?το πλήρωσα για να έχω ανεση και οικονομία και τώρα θα ασχολούμε με γενικούς ανέβασε κατέβασε σάν το θερμοσίφονα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πφφφφ πάμε καλά?το πλήρωσα 920 ευροπουλάκια με σκοπό να τα εξοικονομήσω απο το παλιό που δέν ήξερε τι έκαιγε και αυτό θα μου καίει χωρίς λόγο 1,5 κιλοβατώρα τη μέρα χωρίς να το δουλευω...

Οκ θα κατεβάζω το γενικό του αλλα γιατί?το πλήρωσα για να έχω ανεση και οικονομία και τώρα θα ασχολούμε με γενικούς ανέβασε κατέβασε σάν το θερμοσίφονα..

 οταν θα το αφηνεις ολη μερα ανοιχτο τωρα το καλοκαιρι και θα καις οσα θα εκαιγες με ενα αλλο σε 1 ωρα βλεπεις την διαφορα.. (και θα εχεις και διαφορα στην αποδοση και στον θορυβο)

Τωρα σου ειπα.. απλα βγαλε την πριζα .. που το δυσκολο σε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δέν έχω τιποτα ενεργοποιημένο...το πρωι πρίν το ανοίξω είχε αυτην τη κατανάλωση..ηταν κλειστο 5 ώρες..

Πρίν λίγο έκανα μια δοκιμή το έκλεισα ή κατανάλωση ηταν 177whatt για 20 δευτερόλεπτα αφου το έκλεισα  μετα τα 177 πήγε πάλι στα 67..κατέβασα το γενικό του και μηδενίστηκε.. οπότε σίγουρα καίει 67 whatt όσο είναι κλειστό.. μου κάνει πολύ εντύπωση το πλήρωσα 920€ για να μου κάνει οικονομία και αυτό καιει και οταν δεν δουλεύει?? 

Αυριο τηλ την invertor

 

Έχει μεγάλη οθόνη που δείχνει πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οταν θα το αφηνεις ολη μερα ανοιχτο τωρα το καλοκαιρι και θα καις οσα θα εκαιγες με ενα αλλο σε 1 ωρα βλεπεις την διαφορα.. (και θα εχεις και διαφορα στην αποδοση και στον θορυβο)

Τωρα σου ειπα.. απλα βγαλε την πριζα .. που το δυσκολο σε αυτο?

φίλε μου δέ είναι στην μπρίζα συνδέεται απευθείας σε καλώδιο παροχης ρευματος, ισος επηδή είναι 24άρι δέν ξέρω το λόγο.δέν είχε μπρίζα η συσκευασία αλλα και να είχε πάλι ετσι θα το βάζαμε σε εκείνο το σημείο που το έχω δέν έχει μπρίζα στο τοιχο.

Έχει μεγάλη οθόνη που δείχνει πράγματα;

το κλιματιστικο οχι μόνο το χειριστήριο.

εχει μια φωτινή ενδηξη την οποια τη εχω απενεργοποιημενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δέ είναι στην μπρίζα συνδέεται απευθείας σε καλώδιο παροχης ρευματος, ισος επηδή είναι 24άρι δέν ξέρω το λόγο.δέν είχε μπρίζα η συσκευασία αλλα και να είχε πάλι ετσι θα το βάζαμε σε εκείνο το σημείο που το έχω δέν έχει μπρίζα στο τοιχο.

 

το ιδιο εχει και ενας γνωστος μου και αυτο που κανει ειναι να αποσυνδεει ενα καλωδιο τον χειμωνα αντι να κλεινει γενικο.. Αμα ρωτησεις καποιον ηλεκτρολογο θα σου πει τι να κανεις.. δν νομιζω να ειναι και τοσο δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο εχει και ενας γνωστος μου και αυτο που κανει ειναι να αποσυνδεει ενα καλωδιο τον χειμωνα αντι να κλεινει γενικο.. Αμα ρωτησεις καποιον ηλεκτρολογο θα σου πει τι να κανεις.. δν νομιζω να ειναι και τοσο δυσκολο

βασικά έχει δικιά του ασφάλεια το κλιματιστικό μπερδευτικα λέγοντας κατεβάζω γενικό κατεβάζω την ασφάλεια του.

Εχει ασφάλεια στον πίνακα αποκλειστικα για αυτο το κ΄λιματιστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και απο εμενα. :-) 

Χρειαζομαι 2 κλιματιστικα για 2 παιδικα δωματια 8,5 και 10,5 τετραγωνικων. Μεγιστο μπατζετ στα 1000 ευρω.

Απο μια γρηγορη ματια που εριξα στο φορουμ βλεπω οτι τα Inventor χαιρουν εκτιμησησης, οποτε προσανατολιζομαι στη σειρα Vision στα 9,000 BTU. Βλεπω οτι εχουν πιο αδυναμο ανεμιστηρα απο τα Passion αλλα α) περισσοτερα φιλτρα -σημαντικο για δωματιο παιδιων β) πιο αθορυβα λογω του ανεμιστηρα.

Τι λετε; Υπαρχει καποια αλλη προταση σε αυτη την κατηγορια τιμης; Απο αξιοπιστια εχουμε ενδειξεις για τα Inventor;Αξιζει να κανω χρηματικη υπερβαση (max 100€) και να κοιταξω κατι απο πιο γνωστες μαρκες (Mitsubishi, Hitachi, κτλ) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...