Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρηκα αυτα.

Να τονισω παλι πως κυριως με ενδιαφερει η θερμανση, επομενως επικεντρωνομαστε στα χαρακτηριστικα της θερμανσης.

 

INVENTOR Life L3VI-24 με ιονιστή 919 ευρω

INVENTOR Life L2VI-24 919 ευρω

HITACHI 22 RAK 60 PPA 959 ευρω

PITSOS P1ZAI2460W 999 ευρω

INVENTOR Passion P4ΜVI-24WFR μαζί με Wifi Module 999 ευρω

MIDEA MS12F-24HRFN1-QRD0GW 1029 ευρω

FUJITSU ASYG24LFCC 1039 ευρω

HITACHI RAS-24PPAG 1099 ευρω

SAMSUNG AR24JSFSBURNEU 1099 ευρω

TOYOTOMI IZURU 24 TRN-571ZR 1099 ευρω

SAMSUNG AR24HSFNBWKNEU 1199 ευρω    

 

Δεν θα κολλησω στα 100 ευρω διαφορα τιμης, αρκει, να μου προσφερει το μηχανημα οντως κατι παραπανω.

Τι μου προτεινετε απο τα παραπανω? Αν υπαρχει και καποια αλλη προταση ευπροσδεκτη.

 

ΥΓ. Δεν χρειαζεται να ειναι απο mediamarkt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βρηκα αυτα.

Να τονισω παλι πως κυριως με ενδιαφερει η θερμανση, επομενως επικεντρωνομαστε στα χαρακτηριστικα της θερμανσης.

 

INVENTOR Life L3VI-24 με ιονιστή 919 ευρω

INVENTOR Life L2VI-24 919 ευρω

HITACHI 22 RAK 60 PPA 959 ευρω

PITSOS P1ZAI2460W 999 ευρω

INVENTOR Passion P4ΜVI-24WFR μαζί με Wifi Module 999 ευρω

MIDEA MS12F-24HRFN1-QRD0GW 1029 ευρω

FUJITSU ASYG24LFCC 1039 ευρω

HITACHI RAS-24PPAG 1099 ευρω

SAMSUNG AR24JSFSBURNEU 1099 ευρω

TOYOTOMI IZURU 24 TRN-571ZR 1099 ευρω

SAMSUNG AR24HSFNBWKNEU 1199 ευρω    

 

Δεν θα κολλησω στα 100 ευρω διαφορα τιμης, αρκει, να μου προσφερει το μηχανημα οντως κατι παραπανω.

Τι μου προτεινετε απο τα παραπανω? Αν υπαρχει και καποια αλλη προταση ευπροσδεκτη.

 

ΥΓ. Δεν χρειαζεται να ειναι απο mediamarkt

Για μένα το passion γιατί έχει ονομαστικά btu 26000 ,ένα καλό εύρος btu πάρα πολύ καλή κατανάλωση στην θέρμανση και έναν αρκετά καλό ανεμιστήρα . Απο λειτουργίες φυσικά είναι υπερπλήρης  αλλά στην περίπτωση σου σε ενδιαφέρουν τα ονομαστικά btu το εύρος ο ανεμιστήρας και η κατανάλωση   .Προσωπικά αμφιβάλλω αν θα καλύψεις εναν τέτοιο χώρο με 24άρι . Αν βλέπεις οτι στα κρύα δεν αποδίδει στο χώρο σου ή αργεί πάρα πολύ να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος σου μην ξαφνιαστείς . Απλά κοίτα μετά να πάρεις μία ακόμα μονάδα μελλοντικά  ίσως 9άρι ίσως 12 άρι .  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ονομαστικα btu για θερμανση  εχει παραπανω το HITACHI RAS-24PPAG. 29000btu λεει.

Μηπως ειναι καλυτερα να παω σε αυτο?

 

Ο ανεμιστηρας ποιο χαρακτηριστικο ειναι? Δεν το βλεπω πουθενα στα χαρακτηριστικα...

 

Επισης απο αποψη καταναλωσης πιο οικονομικο ειναι αυτο που εχει μεγαλυτερο ή μικροτερο SCOP (Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης Θέρμανσης, Εποχικός βαθμός) ?

 

Μελλοντικα αν δω πως δεν επαρκει για αυτο που θελω θα παρω και αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ονομαστικα btu για θερμανση  εχει παραπανω το HITACHI RAS-24PPAG. 29000btu λεει.

Μηπως ειναι καλυτερα να παω σε αυτο?

 

Ο ανεμιστηρας ποιο χαρακτηριστικο ειναι? Δεν το βλεπω πουθενα στα χαρακτηριστικα...

 

Επισης απο αποψη καταναλωσης πιο οικονομικο ειναι αυτο που εχει μεγαλυτερο ή μικροτερο SCOP (Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης Θέρμανσης, Εποχικός βαθμός) ?

 

Μελλοντικα αν δω πως δεν επαρκει για αυτο που θελω θα παρω και αλλο...

Συμβουλή . Μην κοιτάς ποτέ τα χαρακτηριστικά του προιόντος στο site πώλησης . Τα λάθη που κάνουν είναι τραγικά .  Όχι τα 29000 btu που λέει είναι λάθος και δεν είναι ονομαστικά . Είναι η μέγιστη τιμή του εύρους απόδοσης . 

Κοιτάμε τα χαρακτηριστικά πάντα στο site του κατασκευαστή ή του αντιπροσώπου .

Όσο πιο μεγάλο το Scop τόσο καλύτερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ ναι κοιταξα το passion στο site της invertor και λεει ευρος ως 31200btu αρα μεγαλυτερο απο το hitachi...

 

Τα invertor τι προελευσης ειναι? Καλα λογια διαβαζω παντως και ας μην ειναι καμια top μαρκα... Φαινονται αρκετα value for money...

 

 

Μηπως ομως ειναι καλυτερο να παω σε καμια πιο αξιοπιστη μαρκα οπως mitsubishi, Fujitsu, Toyotomi, toshiba κλπ? Daikin δεν αναφερω γιατι σε 24αρι μαλλον περναμε τα 1500 ευρω...

Καμια προταση σε τετοιες ή παρομοιες μαρκες? Αξιζει να παω σε κατι τετοιο? Και ας δωσω και κανενα 100-200 ευρω παραπανω...

 

Το invertor passion μπαινει σοβαρα στις επιλογες βεβαια, αλλα ας ακουσω και καμια αλλη προταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ ναι κοιταξα το passion στο site της invertor και λεει ευρος ως 31200btu αρα μεγαλυτερο απο το hitachi...

 

Τα invertor τι προελευσης ειναι? Καλα λογια διαβαζω παντως και ας μην ειναι καμια top μαρκα... Φαινονται αρκετα value for money...

 

 

Μηπως ομως ειναι καλυτερο να παω σε καμια πιο αξιοπιστη μαρκα οπως mitsubishi, Fujitsu, Toyotomi, toshiba κλπ?

Πιστεψε τα inventor είναι τέρατα αξιοπιστίας . Έχουν την μεγαλύτερη εγγύηση . 10 χρόνια συμπιεστής 5 χρόνια τα υπόλοιπα μέρη τους (π.χ πλακέτες) αρκεί να γίνεται ετήσια συντήρηση . 

 

Η εταιρια είναι Ελληνική. Ο κατασκευαστής τους όμως είναι ενας απο τους κορυφαίους στον κόσμο . Gree .  Ο μεγαλύτερος κατασκευαστης οικιακών κλιματιστικών στον κόσμο . Δεν είναι τυχαίο εργοστάσιο . Παράγει κλιματιστικά και για άλλες εταιρίες  (Ακόμα και για την Daikin ) . Δεν είναι τυχαίο που Daikin-Gree έφτιαξαν κοινές γραμμές παραγωγής και κοινά  κέντρα ανάπτυξης τεχνολογίας  με την κυριότητα να ανήκει στην Gree . Εδώ και χρόνια υπάρχει κοινοπραξία μεταξύ Gree-Daikin. Ανταλλάσσουν τεχνογνωσία και φτιάχνουν απο κοινού εξαρτήματα και απο κοινού παραγωγή μοντέλων . 

 

Η Gree είναι κινέζικη εταιρία κρατική !

 

Eμπειρία απο Gree εχω 2 χρόνια τώρα . Εχω το κορυφαίο της Hansol σε 9αρι 700 ευρώ μηχάνημα ένα απο τα κορυφαία σε συντελεστές απόδοσης στην αγορά .

 

Εμπειρία απο inventor έχουν πολλοί φίλοι μου που βάλαν ύστερα απο δικιά μου προτροπή .

 Daikin δεν αναφερω γιατι σε 24αρι μαλλον περναμε τα 1500 ευρω...

 

Daikin είναι αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/6990547/Gree-Change-GRS-241-EI-JCDA-N2.html

 

Κοινό μοντέλο τους απο την κοινοπραξία Gree-Daikin . Ο καθένας απλά βάζει την στάμπα του . Αλλά δεν αξίζει σε χαρακτηριστικά μπροστά στο inventor passion . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που πρέπει να κοιτάμε κατά την αγορά κλιματιστικού τι είναι ?Τι θα πρέπει να προσέχουμε ?

Πολλά και ανάλογα τις απαιτήσεις σου . Δηλαδή τι χρήση θα του κάνεις (ώρες την ημέρα) αν θα είναι κύρια πηγή θερμανσης ή όχι αν θα μπει σε υπνοδωμάτιο ή σαλόνι . Αν θες να παρεις κλιματιστικό απάντα μου σε αυτά καθώς και τετραγωνικά χώρου μονώσεις κουφώματα κτλ . και budget !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολεισαι, απο καποιο ποστο, με air-condition επαγγελματικα dare-devil ή απλα το εχεις ψαξει?

Εχεις γνωσεις αρκετες παντως...

Σπουδάζω στο τμήμα μηχανικών ενεργειακής τεχνολογίας του ΤΕΙ Αθηνών . Κατεύθυνση ενεργειακής μηχανολογίας ! Κάποιες γνώσεις απο την σχολή  και προσωπική ενασχόληση , κ@ύλ@, πες το όπως θες !!! Δεν τα ξέρω όλα σαφώς ! Αλλά ξέρω τί παίζει στην αγορά και γενικά παρακολουθώ οποιοδηποτε θέμα κλιματισμού υπάρχει σε οποιοδήποτε site και ενημερώνομαι και απο κει !

Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά αλλά θα το θελα μελλοντικά !

 

 

Ο ανεμιστηρας ποιο χαρακτηριστικο ειναι? Δεν το βλεπω πουθενα στα χαρακτηριστικα...

 

 

Για την παροχή του ανεμιστήρα να κοιτάς τα sites των αντιπροσώπων ή κατασκευαστών . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα αυτα.

Να τονισω παλι πως κυριως με ενδιαφερει η θερμανση, επομενως επικεντρωνομαστε στα χαρακτηριστικα της θερμανσης.

 

INVENTOR Life L3VI-24 με ιονιστή 919 ευρω

INVENTOR Life L2VI-24 919 ευρω

HITACHI 22 RAK 60 PPA 959 ευρω

PITSOS P1ZAI2460W 999 ευρω

INVENTOR Passion P4ΜVI-24WFR μαζί με Wifi Module 999 ευρω

MIDEA MS12F-24HRFN1-QRD0GW 1029 ευρω

FUJITSU ASYG24LFCC 1039 ευρω

HITACHI RAS-24PPAG 1099 ευρω

SAMSUNG AR24JSFSBURNEU 1099 ευρω

TOYOTOMI IZURU 24 TRN-571ZR 1099 ευρω

SAMSUNG AR24HSFNBWKNEU 1199 ευρω    

 

Δεν θα κολλησω στα 100 ευρω διαφορα τιμης, αρκει, να μου προσφερει το μηχανημα οντως κατι παραπανω.

Τι μου προτεινετε απο τα παραπανω? Αν υπαρχει και καποια αλλη προταση ευπροσδεκτη.

 

ΥΓ. Δεν χρειαζεται να ειναι απο mediamarkt

 

Από τα παραπάνω, μόνο inventor, fujitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους .Θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει για την αγορά ενός κλιματιστικού .Θα το έχω στο σαλόνι και θα το χρησιμοποιώ κυρίως καλοκαίρι για ψύξη στις δύσκολες μέρες ενώ θέρμανση ίσα να σπάει η υγρασία Οκτώβριο,Απρίλιο .Ο χώρος είναι περίπου 55τμ .Υπάρχουν 4 τοίχοι εκτεθειμένοι ,δηλαδή όλοι. Η αγορά θα γίνει με όσο το δυνατόν πολλές δόσεις .Τι έχετε να προτείνετε?

 

 

Η κεντρική είσοδος και ένα παράθυρο στο βορρά ,μία μεγάλη μπαλκονόπορτα μία κανονική και ένα παράθυρο δυτικά .Από επάνω έχω τον 2ο όροφο (μεζονέτα)Το σπίτι είναι 4ετίας και έχει 5αρι φενιζολ (BASF) .Περίπου 9χ6.

 

 

Θέρμανση υπάρχει κανονικά σε όλο το σπίτι .Το κλιματιστικό όπως είπα θα το χρησιμοποιώ κυρίως το καλοκαίρι και άνοιξη-φθινόπωρο που δεν έχω ανάψει ακόμη θέρμανση να σπάει λίγο η υγρασία .Τι  θα είναι αυτό το οποίο θα πρέπει να προσέξω ?

 

 

Πολλά και ανάλογα τις απαιτήσεις σου . Δηλαδή τι χρήση θα του κάνεις (ώρες την ημέρα) αν θα είναι κύρια πηγή θερμανσης ή όχι αν θα μπει σε υπνοδωμάτιο ή σαλόνι . Αν θες να παρεις κλιματιστικό απάντα μου σε αυτά καθώς και τετραγωνικά χώρου μονώσεις κουφώματα κτλ . και budget !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης απο αποψη καταναλωσης πιο οικονομικο ειναι αυτο που εχει μεγαλυτερο ή μικροτερο SCOP (Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης Θέρμανσης, Εποχικός βαθμός) ?

Οι συντελεστες εχουν να κανουν με την διαχειριση ρευματων(προγραμματισμος πλακετας-inverter) που μεσα απο αυτο σου προσφερει καποιο μικρο ποσοστο μειωμενης καταναλωσης..

Θελω να καταληξω οτι δεν αξιζει να σκασεις πολλα χρηματα για να εχεις καλους συντελεστες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το inverter που εχω δε σταματαει ποτε να δουλευει στο φουλ; Μαλλον ειναι αρκετα μεγαλος ο χωρος και ποτε δε καλυπτει την θερμοκρασια;

Mάλλον λάθος επιλογή κλιματιστικού σε btu για το χώρο σου. To πιθανότερο .

Αφού λες ότι δουλεύει με τέρμα τα γκάζια η εξωτερική μονάδα. 

 

Καταρχάς μίλα με εναν ψυκτικό ή μηχανολόγο να δει τον χώρο σου να σου πεί πόσα btu προσσεγκιστικά  (εφόσον δεν υπάρχει μελέτη απωλειών) χρειάζεται ο χώρος σου . Σε βλέπω για 24άρι . Όταν σου πει ειδικός τι μεγέθους κλιματιστικό χρειάζεσαι μπορούμε να σου προτείνουμε μοντέλα με βάση τις ανάγκες σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...