Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα εγω εχω 12αρι σε 30τμ και μια χαρα τα παει.. βορεινο με διπλη μπαλκονοπορτα συρομενη,πανω-κατω καλυπτομαι απο οροφους,οι 3 απο τους 4 τοιχους ειναι μεσοτοιχιες και ο 4 κοιτα βορρα οπου και βρισκεται η διπλη μπαλκονοπορτα

Εχει αποδοση στην θερμανση 14500btu αλλα ακομα και ετσι δεν το βαζω ποτε στο μεγιστο. Με παει 500watt/h για συντηρηση στους 20 βαθμους με εξωτερικη 9 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

">http://15da14i.jpg

τωρα εχω AC1 =inventor 9αρι παλιο οχι inverter  AC2= toyotomi 12αρι inverter

θελω να βαλω το toyotomi στη θεση του inventor και να βαλω εκει ενα 18αρι..

οι θεσεις των ac ειναι ακριβως οπως στο σχεδιο..θα κανει δουλεια ή να το αφησω οπως ειναι και να απομονωνω τα δωματια?

 

Να κάνεις αυτό που λες, αλλά το 9αρι inventor να μην το αφήσεις τελείως, σου προτείνω να το βάλεις σε ένα από τα 2 δωμάτια κάτω αριστερά

κοιτα εγω εχω 12αρι σε 30τμ και μια χαρα τα παει.. βορεινο με διπλη μπαλκονοπορτα συρομενη,πανω-κατω καλυπτομαι απο οροφους,οι 3 απο τους 4 τοιχους ειναι μεσοτοιχιες και ο 4 κοιτα βορρα οπου και βρισκεται η διπλη μπαλκονοπορτα

Εχει αποδοση στην θερμανση 14500btu αλλα ακομα και ετσι δεν το βαζω ποτε στο μεγιστο. Με παει 500watt/h για συντηρηση στους 20 βαθμους με εξωτερικη 9 βαθμους

 

Λογικό να σε καλύπτει το 12αρι, με τα δεδομένα που λες σου βγάζω 11500 BTU φορτίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα εγω εχω 12αρι σε 30τμ και μια χαρα τα παει.. βορεινο με διπλη μπαλκονοπορτα συρομενη,πανω-κατω καλυπτομαι απο οροφους,οι 3 απο τους 4 τοιχους ειναι μεσοτοιχιες και ο 4 κοιτα βορρα οπου και βρισκεται η διπλη μπαλκονοπορτα

Εχει αποδοση στην θερμανση 14500btu αλλα ακομα και ετσι δεν το βαζω ποτε στο μεγιστο. Με παει 500watt/h για συντηρηση στους 20 βαθμους με εξωτερικη 9 βαθμους

500W μια χαρα ειναι νομιζω..το εχεις μετρησει?κι αν ναι μετα απο ποση ωρα εκαιγε τοσα watt?

Να κάνεις αυτό που λες, αλλά το 9αρι inventor να μην το αφήσεις τελείως, σου προτείνω να το βάλεις σε ένα από τα 2 δωμάτια κάτω αριστερά

 

Λογικό να σε καλύπτει το 12αρι, με τα δεδομένα που λες σου βγάζω 11500 BTU φορτίο.

εκει που ειναι τα ac ειναι το μπαλκονι δεν μπαινει αλλου ac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να σε καλύπτει το 12αρι, με τα δεδομένα που λες σου βγάζω 11500 BTU φορτίο.

Μεσοτοιχιες ομως που δεν ζεσταινονται.. πχ η μια μεσοτοιχια που ειναι το μπανιο εχει 14 βαθμους!

 

Τωρα με τα βαρια κρυα χωρις θερμανση κατεβαινει στους 14,5 βαθμους! και το μπανιο εχει 10 με 12 βαθμους!!!

500W μια χαρα ειναι νομιζω..το εχεις μετρησει?κι αν ναι μετα απο ποση ωρα εκαιγε τοσα watt?

αρχικη θερμοκρασια 16.5 βαθμους και για να το φτασω στους 20 μου εφαγε 800watt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμπεριέλαβα και τις μεσοτοιχίες και αύξησα τον συντελεστή, χωρίς αυτές θα ήταν ακόμα χαμηλότερο το φορτίο.

 

 

 

εκει που ειναι τα ac ειναι το μπαλκονι δεν μπαινει αλλου ac

 

Οκ τότε δεν υπάρχουν επιλογές, βάλε το 18αρι που είπες και μετακίνησε το 12αρι στην θέση του 9αριου. Ουσιαστικά θα έχεις ένα φορτίο 30000 BTU στο σπίτι ή 483 ΒTU/τμ. Εφόσον είναι inverter και τα 2 θα μπορούν να αυξήσουν την απόδοσή τους παραπάνω από την ονομαστική μέχρι και 5000BTU. Πιστεύω να σε καλύψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα τελευταιο..μηπως ειναι καλυτερα να αφησω το 12αρι οπως ειναι και να βαλω στη θεση του παλιου ενα 18αρι αφου ο χωρος δεν ειναι ενιαιος και ειναι και μεγαλυτερος?στη θεση που ειναι το AC1 ειναι το υπωοδωματιο..τωρα αν κλεινω το δωματιο (περιπου 15τμ.) θα υπαρχει κανενα προβλημα για μας να δουλευει τοσο μεγαλο ac σε τοσο μικρο χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα τελευταιο..μηπως ειναι καλυτερα να αφησω το 12αρι οπως ειναι και να βαλω στη θεση του παλιου ενα 18αρι αφου ο χωρος δεν ειναι ενιαιος και ειναι και μεγαλυτερος?στη θεση που ειναι το AC1 ειναι το υπωοδωματιο..τωρα αν κλεινω το δωματιο (περιπου 15τμ.) θα υπαρχει κανενα προβλημα για μας να δουλευει τοσο μεγαλο ac σε τοσο μικρο χωρο?

Αμα το κανεις αυτο πρωτα θα ζεσταινεται εντονα το δωματιο και αργα ο υπολοιπος χωρος.Δηλαδη θα εχεις μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας.. γιατι τα κλιματιστικα εχουν την ιδιοτητα να ζεσταινουν ενιαιους χωρους..

Το 18αρι δεν κανει για υπνο γιατι εχει ανεβασμενα db και μεγαλη ταχυτητα ανεμιστηρα,δηλαδη και στην πιο χαμηλη σκαλα να το βαλεις παλι θα σε ενοχλει η ταχυτητα του αερα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα τελευταιο..μηπως ειναι καλυτερα να αφησω το 12αρι οπως ειναι και να βαλω στη θεση του παλιου ενα 18αρι αφου ο χωρος δεν ειναι ενιαιος και ειναι και μεγαλυτερος?στη θεση που ειναι το AC1 ειναι το υπωοδωματιο..τωρα αν κλεινω το δωματιο (περιπου 15τμ.) θα υπαρχει κανενα προβλημα για μας να δουλευει τοσο μεγαλο ac σε τοσο μικρο χωρο?

 

Με την καμία να μην αφήσεις το 18αρι για ένα υπνοδωμάτιο 15τμ. Θα γίνει φούρνος το υπνοδωμάτιο και θα μένει κρύο το υπόλοιπο σπίτι. Το 18αρι να τοποθετηθεί στο σαλόνι και γενικά στον χώρο με το μεγαλύτερο εμβαδό, το 12αρι άστο για το υπόλοιπο σπίτι και πιστεύω να θερμάνουν όλο το σπίτι σου αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να το βαλω εκει με τη λογικη οτι θα αφηνω ολο το σπιτι ανοιχτο και θα δουλευουν και τα δυο ac μαζι..επειδη οι υπολοιποι χωροι δεν ειναι ενιαιοι..ενταξει μου το ειπε κι ο γιαννης καλυτερα σε ενιαιο χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να το βαλω εκει με τη λογικη οτι θα αφηνω ολο το σπιτι ανοιχτο και θα δουλευουν και τα δυο ac μαζι..επειδη οι υπολοιποι χωροι δεν ειναι ενιαιοι..ενταξει μου το ειπε κι ο γιαννης καλυτερα σε ενιαιο χωρο

Κοιτα τωρα που παρατηρησα καλυτερα το σχεδιο επειδη το κλιματιστικο βρισκεται απεναντι απο την πορτα ο αερας θα βγαινει εξω δηλαδη θα ζεσταινεται πιο γρηγορα ο διαδρομος που συνδεει τα υπολοιπα δωματια μεχρι εκει ομως..

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν θα σπαει το κρυο στα υπολοιπα δωματια..

Οπως και να εχει η καλυτερη λυση ειναι 18αρι στο σαλονι και 12αρι στο δωματιο και η πιο σωστη σε καθε δωματιο απο ενα κλιματιστικο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 είναι υπερβολική θερμοκρασία. Τι στο καλό; Γυμνός κυκλοφορείς μέσα;   :P 

 

Όταν λες δεν μπορεί να την πιάσει δηλαδή έχεις δει με θερμόμετρο ότι δεν έχεις 25 βαθμούς στον χώρο σου;;;;  Γιατί είναι inverter και το inverter είναι σχεδιασμένο να δουλεύει μονίμως για να καταναλώνει λιγότερο . Δεν θέλουμε να κλίνει . 

Αν έχεις θέμα με την απόδοση του και δεν βγάζει σωστής θερμοκρασίας αέρα στην έξοδο του κάλεσε την τεχνική υποστήριξη .... 

 

 

καλημερα και καλη χρονια σε ολουσ

Η θερμοκρασια το χειμωνα ητε με κλιματιστικο/κεντρικη θερμανση/ θερμαντικο δεν πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο τουσ 21-22 C, ειδικα κατα τη διαρκεια του υπνου.

 

Ο λογος ειναι οτι αισθανομαστε ποιο ανετα , αν η θερμοκρασια πιασει τους 25 που ζηταμε δεν θα αισθανομαστε ανετα καποιοι απο εμασ δεν θα μπορουνε να αναπνέουν , o αέρας θα γινει πολυ στυφός.

 

Στο κλιματιστικο ιδιαίτερα θα πρεπει να προσεξουμε να εχουμε τον ανεμιστηρα στο AUTO και οχι σε καποια ταχυτητα, ο λογος ειναι για να κοψει ο ανεμιστηρας οταν πιαστει η ζητουμενη θερμοκρασια κατα αυτο το τροπο δεν θα γυρναει ο αερασ του χωρου χωρισ να ειναι ζεστο το στοιχειο και σε καποια συγχρονα inverter το mode γενικης λειτουργιασ να μην ειναι στο AUTO αλλα στο HEAT.

 

Παραλληλα με το παραπανω  τροπο χρησης κανεις και οικονομικη λειτουργια του κλιματιστικου.

 

Στη ψυξη ισχυει το 25 με 27 C για να ειμαστε στα επιπεδα ανεσης , χωρισ να κινδυνεύουμε να παθουμε Ψυξη και να εχουμε οικονομικη λειτουργια  

Τα παρακατω ισχυουν για σπιτια

Χώρος πολυ καλα μονωμένος m2*400btu/h

Χώρος μετρια μονωμένος m2*500btu/h

Χώρος κακα μονωμένος m2*600btu/h

Ακολούθησα τις συμβουλές σας και το έβαλα στο 22 auto fan.Πρέπει να πω ότι κρύωνα.Πήγα στο 23,τα ίδια.Στο 24 είδα κάποια διαφορά αλλά στο 25 είμαι εντάξει.Δεν νιώθω κάτι στον αέρα του δωματίου,όπως αναφέρει ο φίλος από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα τις συμβουλές σας και το έβαλα στο 22 auto fan.Πρέπει να πω ότι κρύωνα.Πήγα στο 23,τα ίδια.Στο 24 είδα κάποια διαφορά αλλά στο 25 είμαι εντάξει.Δεν νιώθω κάτι στον αέρα του δωματίου,όπως αναφέρει ο φίλος από πάνω.

Αν πουμε οτι αποδιδει σωστα τοτε εχεις μικρο μηχανημα για τον χωρο σου ή δεν εχει καλη μονωση.. Ποσο γραφει η εσωτερικη θερμοκρασια οταν το βαζεις στους 21 βαθμους?

Υποψην στην αρχη το βαζεις στο δυνατο μεχρι να ισιωσει ο χωρος και μετα το κατεβαζεις για συντηρηση..

Εγω αμα το βαλω στους 22 βαθμους η θερμοκρασια του δωματιου μετα απο καποια λεπτα φτανει 23 βαθμους! Και το δουλευω στους 19 για να εχω 20 με 21 βαθμους

Εγω το βαζω στη μεγαλυτερη σκαλα φαν γιατι υποστηριζει αμεσα.. και δουλευει πιο οικονομικα βαση μετρητη καταναλωσης.

Αυτο ομως και παλι επειδη το εχω στους 19 δεν ανοιγει πολυ το φαν οπως οταν το εχω στους 30!

Παιδια απευθυνομαι στους γνωστες.. Επειδη εχω αυξημενα επιπεδα υγρασιας συμφερει απο θεμα ρευματων να παρω εναν αφυγραντηρα ή να μεινω με το κλιματιστικο???

Το κλιματιστικο με 260watt/h αν δεν κλεινει ποτε.. εχω ενα αποδεκτο περιβαλλον..

Δεν εχω δουλεψει ποτε αφυγραντηρα και δεν ξερω το αποτελεσμα σε σχεση με την καταναλωση του..

Οταν κλεινεις τον αφυγραντηρα κρατατει ή γρηγορα ξεκιναει παλι το προβλημα? Τουλαχιστον ετσι γινεται με το κλιματιστικο..

Ενημερωτικα δουλεψα σομπα υγραεριου(αλλη ποιοτητα ζεστης σε σχεση με το κλιμα) και μετα απο μιση μερα σε καποια σημεια του τοιχου απο πανω προς τα κατω εμφανισε γραμμες απο νερο!!! Το δε αλουμινιο μεσα στα νερα..!!! Το ενεργειακο παραθυρο θαμπωσε!!!

 

Ρε γαμωτο απορω και οι πολιτικοι μπαινουν μεσα σε φορουμ για να βρουνε οικονομικες λυσεις ή ειναι ανετοι και χαλαροι..?!?!?

Ευχομαι το 2016 να βαλουν καποιοι μυαλο για σωθουν και αυτοι που τα χουν!!!

 

Παιδια απευθυνομαι στους γνωστες.. Επειδη εχω αυξημενα επιπεδα υγρασιας συμφερει απο θεμα ρευματων να παρω εναν αφυγραντηρα ή να μεινω με το κλιματιστικο???

Το κλιματιστικο με 260watt/h αν δεν κλεινει ποτε.. εχω ενα αποδεκτο περιβαλλον..

Δεν εχω δουλεψει ποτε αφυγραντηρα και δεν ξερω το αποτελεσμα σε σχεση με την καταναλωση του..

Οταν κλεινεις τον αφυγραντηρα κρατατει ή γρηγορα ξεκιναει παλι το προβλημα? Τουλαχιστον ετσι γινεται με το κλιματιστικο..

Ενημερωτικα δουλεψα σομπα υγραεριου(αλλη ποιοτητα ζεστης σε σχεση με το κλιμα) και μετα απο μιση μερα σε καποια σημεια του τοιχου απο πανω προς τα κατω εμφανισε γραμμες απο νερο!!! Το δε αλουμινιο μεσα στα νερα..!!! Το ενεργειακο παραθυρο θαμπωσε!!!

 

Ρε γαμωτο απορω και οι πολιτικοι μπαινουν μεσα σε φορουμ για να βρουνε οικονομικες λυσεις ή ειναι ανετοι και χαλαροι..?!?!?

Ευχομαι το 2016 να βαλουν καποιοι μυαλο για σωθουν και αυτοι που τα χουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πουμε οτι αποδιδει σωστα τοτε εχεις μικρο μηχανημα για τον χωρο σου ή δεν εχει καλη μονωση.. Ποσο γραφει η εσωτερικη θερμοκρασια οταν το βαζεις στους 21 βαθμους?

Υποψην στην αρχη το βαζεις στο δυνατο μεχρι να ισιωσει ο χωρος και μετα το κατεβαζεις για συντηρηση..

Εγω αμα το βαλω στους 22 βαθμους η θερμοκρασια του δωματιου μετα απο καποια λεπτα φτανει 23 βαθμους! Και το δουλευω στους 19 για να εχω 20 με 21 βαθμους

Εγω το βαζω στη μεγαλυτερη σκαλα φαν γιατι υποστηριζει αμεσα.. και δουλευει πιο οικονομικα βαση μετρητη καταναλωσης.

Αυτο ομως και παλι επειδη το εχω στους 19 δεν ανοιγει πολυ το φαν οπως οταν το εχω στους 30!

Παιδια απευθυνομαι στους γνωστες.. Επειδη εχω αυξημενα επιπεδα υγρασιας συμφερει απο θεμα ρευματων να παρω εναν αφυγραντηρα ή να μεινω με το κλιματιστικο???

Το κλιματιστικο με 260watt/h αν δεν κλεινει ποτε.. εχω ενα αποδεκτο περιβαλλον..

Δεν εχω δουλεψει ποτε αφυγραντηρα και δεν ξερω το αποτελεσμα σε σχεση με την καταναλωση του..

Οταν κλεινεις τον αφυγραντηρα κρατατει ή γρηγορα ξεκιναει παλι το προβλημα? Τουλαχιστον ετσι γινεται με το κλιματιστικο..

Ενημερωτικα δουλεψα σομπα υγραεριου(αλλη ποιοτητα ζεστης σε σχεση με το κλιμα) και μετα απο μιση μερα σε καποια σημεια του τοιχου απο πανω προς τα κατω εμφανισε γραμμες απο νερο!!! Το δε αλουμινιο μεσα στα νερα..!!! Το ενεργειακο παραθυρο θαμπωσε!!!

 

Ρε γαμωτο απορω και οι πολιτικοι μπαινουν μεσα σε φορουμ για να βρουνε οικονομικες λυσεις ή ειναι ανετοι και χαλαροι..?!?!?

Ευχομαι το 2016 να βαλουν καποιοι μυαλο για σωθουν και αυτοι που τα χουν!!!

 

9αρι Inventor Spirit έχω για δωμάτιο 4x4,δεν μπορεί να το καλύψει;

Το σπίτι είναι καινούργιο,κατασκευή 2012 με διπλό τούβλο και καινούρια αλουμίνια.

Τελικά θα το δουλέψω στους 25-26 και ας κάψει όσο θέλει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...