Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 βαθμούς το χειμώνα;Θα το δοκιμάσω και θα δω τα αποτελέσματα.Αλλά να μην μπορεί να πιάσει 25 βαθμούς σε 7 ώρες;

25 είναι υπερβολική θερμοκρασία. Τι στο καλό; Γυμνός κυκλοφορείς μέσα;   :P 

 

Όταν λες δεν μπορεί να την πιάσει δηλαδή έχεις δει με θερμόμετρο ότι δεν έχεις 25 βαθμούς στον χώρο σου;;;;  Γιατί είναι inverter και το inverter είναι σχεδιασμένο να δουλεύει μονίμως για να καταναλώνει λιγότερο . Δεν θέλουμε να κλίνει . 

Εχω κι εγω ενα invertor 12αρη σε μικρο υπνοδωμάτιο και μετά απο τρία χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.

Δούλευε συνέχεια βγάζοντας χλιαρό αέρα με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει θερμοκρασία. Τελικά με μια συντήρηση ανέβασε την απόδοσή του αλλά οχι όπως ήταν πριν. Απαράδεκτο για καινούριο μηχάνημα με τόση μικρή χρήση που του κάνω...

 

Πόσα χρόνια το έχεις?

Αν έχεις θέμα με την απόδοση του και δεν βγάζει σωστής θερμοκρασίας αέρα στην έξοδο του κάλεσε την τεχνική υποστήριξη .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 είναι υπερβολική θερμοκρασία. Τι στο καλό; Γυμνός κυκλοφορείς μέσα;   :P 

 

Όταν λες δεν μπορεί να την πιάσει δηλαδή έχεις δει με θερμόμετρο ότι δεν έχεις 25 βαθμούς στον χώρο σου;;;;  Γιατί είναι inverter και το inverter είναι σχεδιασμένο να δουλεύει μονίμως για να καταναλώνει λιγότερο . Δεν θέλουμε να κλίνει . 

Αν έχεις θέμα με την απόδοση του και δεν βγάζει σωστής θερμοκρασίας αέρα στην έξοδο του κάλεσε την τεχνική υποστήριξη .... 

Όχι δεν έχω βάλει θερμόμετρο να μετρήσω.Γυμνός όχι,ημίγυμνος  :-D  :-D

Πάντως και τέρμα που το δουλεύω τώρα,δεν θεωρώ ότι καταναλώνει πολύ ρεύμα.Για μένα είναι η καλύτερη λύση χειμώνα/καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω τι λες, αλλα πανω απο 90 ευρω ΔΕΗ για τετραμηνο δεν εχω πληρωσει ακομη..

 

Εχεις μετρητη και δεν ξερεις να τον χρησιμοποιεις , αλλα ξερεις πως πληρωνεις κατω απο 90 ευρω το τετραμηνο στη δεη; Δηλαδη 23 ευρω το μηνα ; πλακα κανεις ασφαλως!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα κανει πλακα!μονο τα κερατιατικα της δεη οι φοροι ειναι τοσα το 4μηνο!!!

εχω ενα toyotomi akira 12αρι σε χωρο νομιζω λιγοτερο απο 30τμ.

το βαζω στους 22C και θελει περιπου 2 ωρες να πιασει αυτη τη θερμοκρασια το δωματιο απο τους 14C περιπου..

δεν το ακουω να ζοριζεται ομως..

ολο το σπιτι ειναι 62τμ...για να καλυψω ολο το σπιτι τι λετε οτι χρειαζεται?ενα 12αρι ακομα ή 18αρι?


α καλη χρονια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και καλη χρονια σε ολουσ

Η θερμοκρασια το χειμωνα ητε με κλιματιστικο/κεντρικη θερμανση/ θερμαντικο δεν πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο τουσ 21-22 C, ειδικα κατα τη διαρκεια του υπνου.

 

Ο λογος ειναι οτι αισθανομαστε ποιο ανετα , αν η θερμοκρασια πιασει τους 25 που ζηταμε δεν θα αισθανομαστε ανετα καποιοι απο εμασ δεν θα μπορουνε να αναπνέουν , o αέρας θα γινει πολυ στυφός.

 

Στο κλιματιστικο ιδιαίτερα θα πρεπει να προσεξουμε να εχουμε τον ανεμιστηρα στο AUTO και οχι σε καποια ταχυτητα, ο λογος ειναι για να κοψει ο ανεμιστηρας οταν πιαστει η ζητουμενη θερμοκρασια κατα αυτο το τροπο δεν θα γυρναει ο αερασ του χωρου χωρισ να ειναι ζεστο το στοιχειο και σε καποια συγχρονα inverter το mode γενικης λειτουργιασ να μην ειναι στο AUTO αλλα στο HEAT.

 

Παραλληλα με το παραπανω  τροπο χρησης κανεις και οικονομικη λειτουργια του κλιματιστικου.

 

Στη ψυξη ισχυει το 25 με 27 C για να ειμαστε στα επιπεδα ανεσης , χωρισ να κινδυνεύουμε να παθουμε Ψυξη και να εχουμε οικονομικη λειτουργια  


σιγουρα κανει πλακα!μονο τα κερατιατικα της δεη οι φοροι ειναι τοσα το 4μηνο!!!

εχω ενα toyotomi akira 12αρι σε χωρο νομιζω λιγοτερο απο 30τμ.

το βαζω στους 22C και θελει περιπου 2 ωρες να πιασει αυτη τη θερμοκρασια το δωματιο απο τους 14C περιπου..

δεν το ακουω να ζοριζεται ομως..

ολο το σπιτι ειναι 62τμ...για να καλυψω ολο το σπιτι τι λετε οτι χρειαζεται?ενα 12αρι ακομα ή 18αρι?


α καλη χρονια!!!

Τα παρακατω ισχυουν για σπιτια

Χώρος πολυ καλα μονωμένος m2*400btu/h

Χώρος μετρια μονωμένος m2*500btu/h

Χώρος κακα μονωμένος m2*600btu/h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εβαλα τον ανεμιστηρα στο auto και εκανε 1 ωρα για να πιασει τους 22C (2 ωρες εκανε οταν τον ειχα στη 2η σκαλα)..

εχω την εντυπωσει ομως οτι δεν ειναι πιο οικονομικο ετσι γιατι ακουγεται να δουλευει στο full για μια ωρα μεχρι να πιασει την θερμοκρασια..ενω πριν δουλευε χαλαρα στη 2η σκαλα απλα κανει μια ωρα παραπανω να πιασει τη θερμοκρασια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εβαλα τον ανεμιστηρα στο auto και εκανε 1 ωρα για να πιασει τους 22C (2 ωρες εκανε οταν τον ειχα στη 2η σκαλα)..

εχω την εντυπωσει ομως οτι δεν ειναι πιο οικονομικο ετσι γιατι ακουγεται να δουλευει στο full για μια ωρα μεχρι να πιασει την θερμοκρασια..ενω πριν δουλευε χαλαρα στη 2η σκαλα απλα κανει μια ωρα παραπανω να πιασει τη θερμοκρασια..

Aκούς τον εσωτερικό ανεμιστήρα να δουλεύει στο auto στο full . Ασήμαντη κατανάλωση. Εμένα στην μικρή σκάλα καταναλώνει ο ανεμιστήρας 13 watt και στην πέμπτη σκάλα  19.5 watt .  Μια διαφορά 6 watt !!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ηθελα να σε ρωτησω επειδη δεν καταφερα ν ακουσω τον συμπιεστη(γυναικα,τηλεοραση κτλ.  :-D ) ..οταν το ειχα στη 2η σκαλα (3 σκαλες συνολο) ακουγα τον συμπιεστη να αρχιζει να ανεβοκατεβαζει στροφες απο το πρωτο 10λεπτο..λογικα αυτο γινεται και οταν ειναι ο ανεμιστηρας στο auto ετσι?

εχει σημασια ποσες ωρες κανει να πιασει την  θερμοκρασια για να ειναι οικονομικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ηθελα να σε ρωτησω επειδη δεν καταφερα ν ακουσω τον συμπιεστη(γυναικα,τηλεοραση κτλ.  :-D ) ..οταν το ειχα στη 2η σκαλα (3 σκαλες συνολο) ακουγα τον συμπιεστη να αρχιζει να ανεβοκατεβαζει στροφες απο το πρωτο 10λεπτο..λογικα αυτο γινεται και οταν ειναι ο ανεμιστηρας στο auto ετσι?

εχει σημασια ποσες ωρες κανει να πιασει την  θερμοκρασια για να ειναι οικονομικο ?

Αυτό που ρωτάς δεν μπορεί να απαντηθεί εύκολα . Είναι πολλές οι παραμετροι !   Ο συμπιεστής ανεβοκατεβάζει στροφές ανάλογα με τις απαιτήσεις το χώρου και τον προγραμματισμό της πλακέτας . Το auto στον ανεμιστήρα να το προτιμάς για τον καλύτερο δυνατό συνδυασμό αποδοσης και οικονομίας .

Ποιο κλιματιστικό έχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/2952734/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A135GVR-T3.html

οταν λες προγραμματισμο της πλακετας εννοεις οτι αλλο προγραμμα εχει οταν ειναι π.χ. ο ανεμιστηρας στο auto

και αλλο αν ειναι σε μια σκαλα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα κανει πλακα!μονο τα κερατιατικα της δεη οι φοροι ειναι τοσα το 4μηνο!!!

εχω ενα toyotomi akira 12αρι σε χωρο νομιζω λιγοτερο απο 30τμ.

το βαζω στους 22C και θελει περιπου 2 ωρες να πιασει αυτη τη θερμοκρασια το δωματιο απο τους 14C περιπου..

δεν το ακουω να ζοριζεται ομως..

ολο το σπιτι ειναι 62τμ...για να καλυψω ολο το σπιτι τι λετε οτι χρειαζεται?ενα 12αρι ακομα ή 18αρι?

α καλη χρονια!!!

 

Τα 30τμ πιθανότατα να χρειαζόντουσαν 16αρι. Το κλιματιστικό να υποθέσω είναι για το σαλόνι? Αν θες να θερμάνεις όλο το σπίτι, κανονικά θα πρέπει να τοποθετήσεις ξεχωριστά κλιματιστικά στα υπόλοιπα δωμάτια και στο φορτίο τους θα προσθέσεις και το φορτίο χώρων και επιφανειών που δεν μπορεί να μπει κλιματιστικό λ.χ μπάνιο διάδρομο ή κουζίνα. Οι μαθηματικοί τύποι που πολλαπλασιάζεις μόνο την επιφάνεια με έναν συντελεστή είναι πολύ γενικοί και πρόχειροι. Αν θες μπορώ να σου πω με μια καλύτερη προσέγγιση τι χρειάζεσαι για κάθε χώρο αλλά πρέπει να ξέρω την επιφάνεια του χώρου, το πλήθος και προσανατολισμό των εξωτερικών τοίχων σε κάθε χώρο! Αν υπάρχει ταράτσα ή πιλοτή πάνω/κάτω από το σπίτι σου καθώς και πως πάει από θέμα μόνωσης τι παλαιότητα έχει!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/2952734/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A135GVR-T3.html

οταν λες προγραμματισμο της πλακετας εννοεις οτι αλλο προγραμμα εχει οταν ειναι π.χ. ο ανεμιστηρας στο auto

και αλλο αν ειναι σε μια σκαλα?!

και αυτο που λες.. αλλα και καθε μοντελο εχει διαφορετικο προγραμματισμο..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

">http://15da14i.jpg


τωρα εχω AC1 =inventor 9αρι παλιο οχι inverter  AC2= toyotomi 12αρι inverter

θελω να βαλω το toyotomi στη θεση του inventor και να βαλω εκει ενα 18αρι..

οι θεσεις των ac ειναι ακριβως οπως στο σχεδιο..θα κανει δουλεια ή να το αφησω οπως ειναι και να απομονωνω τα δωματια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...