Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mάλλον λάθος επιλογή κλιματιστικού σε btu για το χώρο σου. To πιθανότερο .

Αφού λες ότι δουλεύει με τέρμα τα γκάζια η εξωτερική μονάδα. 

Η εσωτερικη μοναδα δουλευει. Αν μειωσω την θερμοκρασια κατω απο τους 25, τοτε μειωνεται ο θορυβος.. Για να πω την αληθεια το αγορασα οριακα.

 

Παντως το καλοκαιρι δεν ειχα θεμα.. Με το ζεστο ζοριζεται περισσοτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως το καλοκαιρι δεν ειχα θεμα.. Με το ζεστο ζοριζεται περισσοτερο;

 

Πάντα στην θέρμανση τα κλιματιστικά ζορίζονται περισσότερο από οτι στην ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και Χρονια πολλα. Για να καλυψω ρωγμες απο τον στοκο που μου εβαλε ο ψυκτικος κατα την τοποθετηση του κλιματιστικου , και προς αποφυγην υδατων απο εντονη βροχη , με τι προτεινεται να το καλυψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το inverter που εχω δε σταματαει ποτε να δουλευει στο φουλ; Μαλλον ειναι αρκετα μεγαλος ο χωρος και ποτε δε καλυπτει την θερμοκρασια;

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω..Εχω ενα Invertor Spirit 9.000btu για δωμάτιο 4x4.Το βάζω στους 25 βαθμούς και δεν σταματάει όλο το βράδυ.Μπορεί να δουλεύει από τις 12 μέχρι τις 7 το πρωί.Είναι λογικό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω..Εχω ενα Invertor Spirit 9.000btu για δωμάτιο 4x4.Το βάζω στους 25 βαθμούς και δεν σταματάει όλο το βράδυ.Μπορεί να δουλεύει από τις 12 μέχρι τις 7 το πρωί.Είναι λογικό αυτό;

Γιατι δεν πιανει την θερμοκρασια της ρυθμισης..

Τα inverter τα δουλευεις τον χειμωνα μεχρι τους 21 και το καλοκαιρι απο τους 27 και πανω αλλιως κανονι η δεη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν πιανει την θερμοκρασια της ρυθμισης..

Τα inverter τα δουλευεις τον χειμωνα μεχρι τους 21 και το καλοκαιρι απο τους 27 και πανω αλλιως κανονι η δεη!!!

21 βαθμούς το χειμώνα;Θα το δοκιμάσω και θα δω τα αποτελέσματα.Αλλά να μην μπορεί να πιάσει 25 βαθμούς σε 7 ώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 βαθμούς το χειμώνα;Θα το δοκιμάσω και θα δω τα αποτελέσματα.Αλλά να μην μπορεί να πιάσει 25 βαθμούς σε 7 ώρες;

παρε εναν μετρητη να δεις πως καιει εκει που το βαζεις και πως μαζευονται οι κιλοβατωρες και μετα δεν θα τολμας να το βαζεις πανω απο τους 20 με 21!

 

αυτον εχω http://soleco.gr/%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B1%CF%82-Hama-Premium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντα στο 28 το εχω τωρα τον Χειμωνα!! Καμια 5-7 ωρες την ημερα! Αλλα ειναι Α+++. Εχω και μετρητη, αλλα δε ξερω να τον λειτουργω.

Α αμα ειναι +++ τοτε εισαι οκ! γιατι εμενα ειναι ---!!!! Οσα και + να ειναι δεν λεει κατι..

Τα + ειναι για τους ανιδεους και αφελεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω..Εχω ενα Invertor Spirit 9.000btu για δωμάτιο 4x4.Το βάζω στους 25 βαθμούς και δεν σταματάει όλο το βράδυ.Μπορεί να δουλεύει από τις 12 μέχρι τις 7 το πρωί.Είναι λογικό αυτό;

 

Εχω κι εγω ενα invertor 12αρη σε μικρο υπνοδωμάτιο και μετά απο τρία χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.

Δούλευε συνέχεια βγάζοντας χλιαρό αέρα με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει θερμοκρασία. Τελικά με μια συντήρηση ανέβασε την απόδοσή του αλλά οχι όπως ήταν πριν. Απαράδεκτο για καινούριο μηχάνημα με τόση μικρή χρήση που του κάνω...

 

Πόσα χρόνια το έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα invertor 12αρη και εγω σε μικρο υπνοδωμάτιο και μετά απο τρία χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.

Δούλευε συνέχεια βγάζοντας χλιαρό αέρα με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει θερμοκρασία. Τελικά με μια συντήρηση ανέβασε την απόδοσή του αλλά οχι όπως ήταν πριν. Απαράδεκτο για καινούριο μηχάνημα με τόσο μικρή χρήση που του κάνω...

 

Πόσα χρόνια το έχεις?

Εχω ενα invertor 12αρη και εγω σε μικρο υπνοδωμάτιο και μετά απο τρία χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.

Δούλευε συνέχεια βγάζοντας χλιαρό αέρα με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει θερμοκρασία. Τελικά με μια συντήρηση ανέβασε την απόδοσή του αλλά οχι όπως ήταν πριν. Απαράδεκτο για καινούριο μηχάνημα με τόσο μικρή χρήση που του κάνω...

 

Πόσα χρόνια το έχεις?

στο τερμα δεν βγαζει ζεστο αερα? Το δικο μου στην εξοδο βγαζει 58 βαθμους με δυνατο φαν στους 8 βαθμους εξωτερικη στα 1450 watt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγω ενα invertor 12αρη σε μικρο υπνοδωμάτιο και μετά απο τρία χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.

Δούλευε συνέχεια βγάζοντας χλιαρό αέρα με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει θερμοκρασία. Τελικά με μια συντήρηση ανέβασε την απόδοσή του αλλά οχι όπως ήταν πριν. Απαράδεκτο για καινούριο μηχάνημα με τόση μικρή χρήση που του κάνω...

 

Πόσα χρόνια το έχεις?

Από το καλοκαίρι..Έχει μια επιλογή turbo,μόνο τότε βγάζει δυνατό αέρα αλλιώς δεν καταλαβαίνεις κάτι.Τα απογεύματα το δουλεύω στην πρώτη σκάλα επειδή είναι αθόρυβο εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο τερμα δεν βγαζει ζεστο αερα? Το δικο μου στην εξοδο βγαζει 58 βαθμους με δυνατο φαν

Ο τεχνικός που του έκανε συντήρηση μέτρησε 52-53 βαθμούς. Είπε οτι ειναι εντάξει. Τι να το κανω ομως αμα πρεπει να δουλευει το διπλασιο, σε σχεση με πέρυσι, για να πιάσει ενα 20αρη βαθμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α αμα ειναι +++ τοτε εισαι οκ! γιατι εμενα ειναι ---!!!! Οσα και + να ειναι δεν λεει κατι..

Τα + ειναι για τους ανιδεους και αφελεις..

Δε ξερω τι λες, αλλα πανω απο 90 ευρω ΔΕΗ για τετραμηνο δεν εχω πληρωσει ακομη..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω τι λες, αλλα πανω απο 90 ευρω ΔΕΗ για τετραμηνο δεν εχω πληρωσει ακομη..

 

 

28 βαθμοί είναι πάρα πολλοί, το οτι είναι +++ το κλιματιστικό δεν αναιρεί οτι καταναλώνει παραπάνω από όσο θα κατανάλωνε αν το είχες σε λογικά επίπεδα όπως 21-22 βαθμοί. Δοκίμασε την θερμοκρασία που σου λεω και άσε τα 28αρια, με τον βαρύ χειμώνα θα λειτουργεί ασταμάτητα, μπορεί και τα 90ευρώ που πληρώνεις να είναι περισσότερα από αυτά που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...