Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω ειχα παρομοιο θεμα με ενα lg και εφτασα σε σημειο να περνω την εταιρια να μου βρει ποσα db ηταν ο ηχος που παραγει η εξωτερικη μοναδα ωστε να την συγκρινω με αλλα και ειδα οτι ηταν στον μεσο ορο με τα υπολοιπα.Οποτε φωναξα τεχνικο και  εβαλε λαστιχένια αντιρκαδασμικά στην βάση της μονάδας ωστε να σταματησει τον συντονισμο που εκανε.Απο τοτε ολα ηταν αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ας ελπίσουμε ότι θα βρεθεί μια λύση και σε εμένα, γιατί είναι απαράδεκτο καινούριο μηχάνημα να κάνει έτσι....

Τα DB θορύβου του είναι απο τα μικρότερα της αγοράς . Ο συνήθης ύποπτος είναι ο συντονισμός ή κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα. Παντως τα db θορύβου του δεν δικαιολογούν να παραπονιέται ακόμα και αυτός που έχει...  "ιδιαίτερο " αυτί . 

 

Πάντως απο περιέργεια θέλω να ενημερώσεις για το τί συμβαίνει όταν το δούνε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚΡΙΑ από τα inventor....

 

Μια ενημέρωση για το 18αρι vision που έχω στο σαλόνι μιας και το 9αρι δεν γίνεται να το ανάψω γιατί θα καλέσουν την αστυνομία οι γείτονες...

 

Το έκαψα περίπου στις 3:30 ώρες. Έκαψε 1,9 Kwh (δεν ξέρω εάν είναι πολύ ή λίγο). Βέβαια, πειρατατίστηκα και λίγο με την θερμοκρασία αλλά την περισσότερη ώρα το είχα στους 22-23-24 βαθμούς. Δεν έπεφτε κάτω από 750 watt όλη την διάρκεια.

Ο ήχος της εξωτερικής μονάδας σε φυσιολογικά πλαίσια.

Το air condition στην αρχή έκανε τριξίματα, μετά όμως σταμάτησε και ο ήχος της εσωτερικής μονάδας ήταν μια χαρά. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Το πρόβλημα ήταν όταν έπιανε θερμοκρασία, πέταγε για λίγη ώρα κρύο αέρα και μετά σταμάταγε. Την ώρα που πέταγε τον κρύο αέρα, έκανε πάλι τριξίματα. Όταν μετά ξανά ξεκίναγε έκανε πάλι τριξίματα. Και δεν είναι 1,2,3 τριξίματα, είναι πάρα πολλά και ενοχλητικά. Ειδικά την τελευταία ώρα, που είχε πιάσει θερμοκρασία και άνοιγε και έκλεισε αρκετά συχνά ήταν ενοχλητικό.

ΔΕν γίνεται να κοιμηθείς απλά, εάν γίνεται αυτό και στο μικρό (και γιατί να μην γίνεται) που είναι στο υπνοδωμάτιο.

 

Εγώ παιδιά, ένα έχω να σας πω

 

Μ Α Κ Ρ Ι Α

 

Υπάρχουν αντίστοιχα τέτοια σχόλια και στο skroutz. Βέβαια, κάποιοι άλλοι λένε ότι είναι αθόρυβο. Άρα ή ψεύτες είναι ή εμείς είμαστε ψεύτες ή τα δικά μας έχουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το vision που λες το χει καιρό φίλη μου σε υπνοδωμάτιο και δουλεύει πολλές ώρες . Ποτέ δεν μου είπε για τριγμούς ενοχλητικούς και θόρυβο εξωτερικής μονάδας. Οπότε δες πρώτα τί θα σου πει η αντιπροσωπεία που θα τα δεί μήπως είναι ελαττωματικά και μετά πες μας . Γιατί εγώ έχω πολλούς γνωστούς με inventor κανένας δεν μου έχει πει κάτι αρνητικό περί θορύβου ή πολλών τριξιμάτων και μιλάω συγκεκριμένα για τα μοντέλα Vision και Alfa .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚΡΙΑ από τα inventor....

 

Μια ενημέρωση για το 18αρι vision που έχω στο σαλόνι μιας και το 9αρι δεν γίνεται να το ανάψω γιατί θα καλέσουν την αστυνομία οι γείτονες...

 

Το έκαψα περίπου στις 3:30 ώρες. Έκαψε 1,9 Kwh (δεν ξέρω εάν είναι πολύ ή λίγο). Βέβαια, πειρατατίστηκα και λίγο με την θερμοκρασία αλλά την περισσότερη ώρα το είχα στους 22-23-24 βαθμούς. Δεν έπεφτε κάτω από 750 watt όλη την διάρκεια.

Ο ήχος της εξωτερικής μονάδας σε φυσιολογικά πλαίσια.

Το air condition στην αρχή έκανε τριξίματα, μετά όμως σταμάτησε και ο ήχος της εσωτερικής μονάδας ήταν μια χαρά. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Το πρόβλημα ήταν όταν έπιανε θερμοκρασία, πέταγε για λίγη ώρα κρύο αέρα και μετά σταμάταγε. Την ώρα που πέταγε τον κρύο αέρα, έκανε πάλι τριξίματα. Όταν μετά ξανά ξεκίναγε έκανε πάλι τριξίματα. Και δεν είναι 1,2,3 τριξίματα, είναι πάρα πολλά και ενοχλητικά. Ειδικά την τελευταία ώρα, που είχε πιάσει θερμοκρασία και άνοιγε και έκλεισε αρκετά συχνά ήταν ενοχλητικό.

ΔΕν γίνεται να κοιμηθείς απλά, εάν γίνεται αυτό και στο μικρό (και γιατί να μην γίνεται) που είναι στο υπνοδωμάτιο.

 

Εγώ παιδιά, ένα έχω να σας πω

 

Μ Α Κ Ρ Ι Α

 

Υπάρχουν αντίστοιχα τέτοια σχόλια και στο skroutz. Βέβαια, κάποιοι άλλοι λένε ότι είναι αθόρυβο. Άρα ή ψεύτες είναι ή εμείς είμαστε ψεύτες ή τα δικά μας έχουν πρόβλημα.

Το ιδιο ακριβως κλιματιστικο εχω εδω και 3 μηνες και η αληθεια ειναι οτι το εχω δουλεψει πολυ λιγο ,  αλλα δεν υπαρχει τριγμος ουτε για αστειο. Η καταναλωση ειναι πολυ σχετικο κομματι. Εξαρταται απο πολλους παραγοντες και οχι μονο απο το κλιματιστικο. Σε μενα π.χ. η συνολικη του καταναλωση ειναι χαμηλοτερη απο τη δικη σου αν και η δικη σου δεν ειναι υψηλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dare-Devil την μία μου λες είναι λογικό να έχει τριγμούς (συστολές,διαστολές), και το δικό σου 9άρι με 750 ευρώ κάνει τριγμούς (ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ 750 ευρώ να κάνει τον οποιδήποτε ήχο) και τώρα μας λες άλλα.

 

Περιμένω τον τεχνικό από inventor από εβδομάδα να δούμε τι θα μας πει....

 

Εγώ λέω στα μέλη του Insomnia και σε όσους μας διαβάζουν προσπαθώντας να ενημερώσω και να προστατέψω ΜΑΚΡΙΑ από inventor.

Έδωσα 500 για το μικρό και 950 για το μεγάλο και τα κλαίω τα λεφτά μου.

Έχω αγοράσει 2 και τα 2 κάνουν έτσι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dare-Devil την μία μου λες είναι λογικό να έχει τριγμούς (συστολές,διαστολές), και το δικό σου 9άρι με 750 ευρώ κάνει τριγμούς (ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ 750 ευρώ να κάνει τον οποιδήποτε ήχο) και τώρα μας λες άλλα.

 

Περιμένω τον τεχνικό από inventor από εβδομάδα να δούμε τι θα μας πει....

 

Εγώ λέω στα μέλη του Insomnia και σε όσους μας διαβάζουν προσπαθώντας να ενημερώσω και να προστατέψω ΜΑΚΡΙΑ από inventor.

Έδωσα 500 για το μικρό και 950 για το μεγάλο και τα κλαίω τα λεφτά μου.

Έχω αγοράσει 2 και τα 2 κάνουν έτσι....

Δε σου είπα το αντίθετό .Είναι λογικό να έχει τριγμούς.  Όταν αναφέρθηκα για την φίλη μου είπα  ότι δεν μου έχει αναφέρει ενοχλητικούς τριγμούς . Δεν είπα ότι δεν θα έχει τριγμούς . Απλά είναι και υποκειμενικό . Κάθε άνθρωπος τον θόρυβο τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά ως ενόχληση.

 

Όχι για μένα δεν είναι απαράδεκτο που το δικό μου έχει κάποιους τριγμούς όταν ζεσταίνει τον χώρο (πριν πιάσει σταθερή θερμοκρασία) και όταν το κλείνεις . Προσωπικά δεν με ενοχλεί και κοιμάμαι εύκολα και για μένα είναι φυσιολογικό γιατί σε αυτό το budget έδωσα έμφαση στο πιο αποδοτικό κλιματιστικό του εμπορίου με συντελεστές απόδοσης τέτοιας κατηγορίας που 4-5 μοντέλα του εμπορίου είχαν τότε (και τώρα ίσως) . Γιατί με ενδιέφερε η κατανάλωση . Οπότε είχα 2 επιλογές . Η 750 ευρώ αυτό που έχω ή 1000 ευρώ και πάνω για 9άρι για κάποιο που ίσως να μην τρίζει και να έχει την ίδια απόδοτικότητα και τεχνικά χαρακτηριστικά.

Γενικά σχεδόν όλα τα κλιματιστικά τρίζουν . Fujitsu που έχω τρίζει Gester air (δεν υφίσταται πλέον) τρίζει Gree τρίζει toyotomi τρίζει . Αυτό είναι γεγονός . Τώρα το πόσο τρίζει είναι άλλο θέμα  .

 

 

Απλά μην προτρέχεις κάτσε πρώτα να το δει ο τεχνικός .

Το ιδιο ακριβως κλιματιστικο εχω εδω και 3 μηνες και η αληθεια ειναι οτι το εχω δουλεψει πολυ λιγο ,  αλλα δεν υπαρχει τριγμος ουτε για αστειο. Η καταναλωση ειναι πολυ σχετικο κομματι. Εξαρταται απο πολλους παραγοντες και οχι μονο απο το κλιματιστικο. Σε μενα π.χ. η συνολικη του καταναλωση ειναι χαμηλοτερη απο τη δικη σου αν και η δικη σου δεν ειναι υψηλη.

Για 18 άρι σε 3μιση ώρες 1.9 kwh είναι πολύ καλά !!

 

 Ειδικά την τελευταία ώρα, που είχε πιάσει θερμοκρασία και άνοιγε και έκλεισε αρκετά συχνά ήταν ενοχλητικό.

 

Για το 18άρι μιλάς ; Σε πόσα τ.μ χώρο το χεις βάλει και πες μου αν έχει μόνωση στους τοίχους και σύγχρονα κουφώματα ή όχι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dare-Devil την μία μου λες είναι λογικό να έχει τριγμούς (συστολές,διαστολές), και το δικό σου 9άρι με 750 ευρώ κάνει τριγμούς (ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ 750 ευρώ να κάνει τον οποιδήποτε ήχο) και τώρα μας λες άλλα.

 

Περιμένω τον τεχνικό από inventor από εβδομάδα να δούμε τι θα μας πει....

 

Εγώ λέω στα μέλη του Insomnia και σε όσους μας διαβάζουν προσπαθώντας να ενημερώσω και να προστατέψω ΜΑΚΡΙΑ από inventor.

Έδωσα 500 για το μικρό και 950 για το μεγάλο και τα κλαίω τα λεφτά μου.

Έχω αγοράσει 2 και τα 2 κάνουν έτσι....

 

Καλά περιμένε να έρθει να το δει ο τεχνικός μην βιάζεσαι, για να λες οτι κάνει τόσο θόρυβο που ενοχλούσε όλους τους γείτονες και απειλούσαν με αστυνομίες τότε θα έπρεπε όλοι όσοι βάζουν τέτοιας μάρκας κλιματιστικό να αντιμετώπιζαν τα ίδια προβλήματα. Εύχομαι να έχει πρόβλημα και να στο αντικαταστήσουν να μην πάνε χαμένα τα λεφτά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να το δει ο τεχνικός αλλά η εξωτειρκή μονάδα από το 9αρι έχει πρόβλημα και κάνει τρομερό θόρυβο.

 

Τώρα και το 9αρι και το 18αρι κάνει αρκετούς τριγμούς και θορύβους η εσωτερική μονάδα:

  1. Όταν τα ανοίγω και για μερικά λεπτά. Εδώ παιδιά, στο σαλόνι που το έχω δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα γιατί έχει περισσότερη φασαρία αλλά στην κρεβατοκάμαρα είναι ενοχλητικό όταν πας να κοιμηθείς
  2. Όταν έχουν πιάσει θερμοκρασία ΠΡΙΝ σταματήσουν, πετάνε κρύο/δροσερό αέρα (δεν ξέρω γιατί) και εκεί κάνει διάφορους περίεργους ήχους
  3. Όταν έχουν πιάσει θερμοκρασία και έχουν σταματήσει, όταν ξανά ξεκινηνάνε
  4. Όταν τα κλείνω, μετά και από Χ λεπτά κάνουν τον ίδιο θόρυβο, τριξίματα

Δεν τα έχω δουλέψει καθόλου στο κρύο για να έχω και εκεί μια άποψη.

 

Για την κατανάλωση, θα το ξανά δοκιμάσω και να έχω σε μια σταθερή θερμοκρασία π.χ. 23 βαθμούς. Δεν ξέρω εάν είναι πολλά ή λίγα.

 

Περιμένω να έρθει ο τεχνικός να δω τι θα μου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχουν πιάσει θερμοκρασία ΠΡΙΝ σταματήσουν, πετάνε κρύο/δροσερό αέρα (δεν ξέρω γιατί) και εκεί κάνει διάφορους περίεργους ήχους

Οταν σταματαει ο συμπιεστης συνεχιζει και δουλευει με λιγες στροφες ο ανεμιστηρας της εσωτερικης μοναδας για να απορροφαει την θερμοτητα απο τα στοιχεια και να ξεκιναει να δουλευει πιο νωρις..

Αυτο γινεται στα καλα κλιματιστικα.. αλλα πχ σε mitsubishi 12αρι 1000ευρω σηκωνει το φτερο πανω.. στο δικο μου(fujitsu) δεν το κανει..

 

Τωρα οσο αναφορα για διαστολες-συστολες μπορει να μην ειναι απο την μασκα αλλα απο τα στοιχεια επειδη ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους..

Κατασκευαστικο λαθος προκειμενου η εσωτερικη να ειναι πιο μικρη σε διαστασεις..

 

Ενα καλο inverter οταν πιασει την επιθυμητη θερμ. πρεπει να δουλευει σε χαμηλα ρευματα απο 270watt εως 170watt(εχω δει στο δικο μου) να παιζει για καποια λεπτα μεσα σε αυτο το φασμα ρευματων και μετα να σβηνει..

Μετα οταν ξεκινησει να σηκωνει αργα τα ρευματα και να φτανει σε χαμηλο pick δηλαδη (αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια) μεχρι τα 400 με 500watt!

 

Τα περισσοτερα κλιματιστικα μολις φτασουν την επιθυμητη στα 350 με 400watt κλεινουν και οταν ανοιγουν φτανουν τα 800 με 1000watt.

 

Αυτες οι τιμες ειναι μετρημενες σε 9αρια,12αρια και στην λειτουργια της θερμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο ψυκτικός και μου είπε ότι ο θόρυβος (τριξίματα) από την εσωτερική μονάδα είναι σε φυσιολογικά πλαίσια για την "αξία" του κλιματιστικού. Ίσως καλυτερέψει με τον καιρό που θα πάρουν μια καλύτερη/σταθερή φόρμα τα πλαστικά του air (μακάρι!!).

 

Για τον εξωτερικό ήχο, μου είπε να βάλουμε λαστιχένια αντικραδασμικά αλλά και πάλι θα κάνει φασαρία γιατί ο τοίχος δεν είναι καλός (χοντρός δηλαδή για να μην έχει πολλούς κραδασμούς) και για αυτό πρότεινε είτε να τον βάλουμε σε έναν τοίχο πιο δίπλα (που ειναι πιο καλός) είτε να το βάλουμε στο πάτωμα.

 

Γενικά, μου είπε ότι είναι μια μέτρια μάρκα, ούτε άσχημη αλλά ούτε και top.

 

Και για να είμαι δίκαιος μου είπε ότι είναι πολύ αξιόπιστα!

 

Θα το τοποθετήσω σε άλλο δωμάτιο και είμαι στην αναζήτηση άλλου κλιματιστικού για το υπνοδωμάτιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο ψυκτικός και μου είπε ότι ο θόρυβος (τριξίματα) από την εσωτερική μονάδα είναι σε φυσιολογικά πλαίσια για την "αξία" του κλιματιστικού. Ίσως καλυτερέψει με τον καιρό που θα πάρουν μια καλύτερη/σταθερή φόρμα τα πλαστικά του air (μακάρι!!).

 

Για τον εξωτερικό ήχο, μου είπε να βάλουμε λαστιχένια αντικραδασμικά αλλά και πάλι θα κάνει φασαρία γιατί ο τοίχος δεν είναι καλός (χοντρός δηλαδή για να μην έχει πολλούς κραδασμούς) και για αυτό πρότεινε είτε να τον βάλουμε σε έναν τοίχο πιο δίπλα (που ειναι πιο καλός) είτε να το βάλουμε στο πάτωμα.

 

Γενικά, μου είπε ότι είναι μια μέτρια μάρκα, ούτε άσχημη αλλά ούτε και top.

 

Και για να είμαι δίκαιος μου είπε ότι είναι πολύ αξιόπιστα!

 

Θα το τοποθετήσω σε άλλο δωμάτιο και είμαι στην αναζήτηση άλλου κλιματιστικού για το υπνοδωμάτιο.

Σου είπε ότι περίμενα. Αντικραδασμικά και φυσιολογικοί τριγμοί όπου θα στρώσουν με το καιρό . 

Πρώτο καιρό εμένα έτριζε σαν διάολος . Μετά έστρωσε . 

Αν σε παίρνει βάλτο πάτωμα . Είναι καλύτερα αλλά θα σου κοστίσει λόγο σωληνώσεων . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

Ας καταθέσω και γω τα 2 λεπτά μου (my 2 cents που λέμε στο χωριό μου).

 

Πήρα λοιπόν και γω ένα inventor passion 12-άρι (με δώρο το wifi stick) έχοντας διαβάσει όλο το thread εδώ και σε άλλο πολύ γνωστό forum.

Ο χώρος είναι 24 τετραγωνικά (ενιαίος) σε ηλιόλουστο σπίτι, με κουφώματα αλουμινίου δεκαετίας 80.

 

Δε πρόλαβα να το δουλεψω πολύ γιατί βρίσκομαι σε ζεστή περιοχή αλλά από το λίγο που το άφησα (1 ώρα) ήταν αρκετά καλό στην απόδοση. Η εγκατάσταση έγινε κανονικά με ρακόρ και αντλία κενού.

ΌΜΩΣ, η ποιότητα των πλαστικών είναι κάπως GTP (+στραβά πλαστικά στο πίσω μέρος (εκεί που ειναι η μεταλλική βάση)).

Έχω πιάσει και άλλα κλιματιστικά στο τοπικό μαγαζί για να έχω περίπου μια αίσθηση της ποιότητας των πλαστικών των σύγχρονων κλιματιστικών. Περίπου τα ίδια σκατά είναι όλα, αλλά και το Inventor δεν είναι τίποτα σπουδαίο τελικά.

 

Μου φάνηκε κάπως μεγάλο σε όγκο σχετικά με άλλα στο ίδιο price point.

 

Η εσωτερική μονάδα δεν ακούγεται πολύ και δεν έχει τριξίματα. Το pc μου κάνει περισσότερο θόρυβο εδώ που τα λέμε. 

Η εξωτερική μονάδα όμως είναι θορυβώδης. Αρκετά. Βέβαια, δεν έχουν μπει αντικραδασμικά λαστιχάκια αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα. Απλά κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο από τη μάνα του.

 

To wifi stick δε το έχω βάλει ακόμα.

Ήταν δωρεάν (αφού τρέχει προσφορά) και φαίνεται ένα generic (nondescript) wifi-stick.

Δε καταλαβαίνω (εντάξει, καταλαβαίνω...) γιατί πρέπει να το πουλάνε 40 ευρώ εκτός εαν φοράει κάποιο περίεργο chipset που λίγο απίθανο το θεωρώ δεδομένου του ότι δεν είναι προφανές κάποιο εξεζητημένο pairing (τίποτα από τα κλασσικά ralink - atheros - broadcom θα είναι και αν δε το έδιναν δώρο θα δοκίμαζα κάποιο generic wifi module των 5-10 ευρώ.) 

Θετικό που το δίνουν δωρεάν στη προσφορά και αρνητικό που θέλουν να σε πιάσουν κορόιδο για ένα απλό wifi stick. Άκου εκεί 40 ευρώ για ένα wifi stick! (σαν τις TV ένα πράγμα, ίδια μαλακία και κει, αλλά τέσπα, ξεφέυγω...).

Λοιπόν, το αντίστοιχο app το κατέβασα και quality wise είναι μια μαλακία και μισή (δεδομένου του μεγέθους της εταιρίας) και έχει αρκετό καιρό να γίνει update (αν θυμάμαι καλά).

Γενικά σε αυτά τα λεφτά (500 ευρώ περίπου) νομίζω ότι δε μπορούμε να περιμένουμε πολλά παραπάνω...

 

Επειδή θέλω να πάρω και ένα 9-αρι για το υπνοδωμάτιο, δεν είμαι σίγουρος αν θα ξαναπροτιμήσω Inventor (Gree). Θα δω πως θα συμπεριφερθεί αυτό (να δουμε και τελικές καταναλώσεις κυρίως το καλοκαίρι - εντάξει, έχω βάλει energy consumption metering device και βλεπω καταναλώσεις από 400w/h έως 900w/h αλλά δεν είναι καλή εποχή θεωρώ για να δούμε πραγματική απόδοση-κατανάλωση).

 

Θα έχει πλάκα να πάρω κάνα Midea, να βγει καλύτερο και να τρελαθεί ο Dare-Devil μετά (κάνω πλάκα...)

 

Αυτά και από μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε 100, 200 ευρώ παραπάνω και πάρτε ένα σοβαρό κλιματιστικό.

 

Δυστυχώς, δεν έκανα καλή έρευνα αγοράς και την πάτησα με τα Inventor.

 

Μ Α Κ Ρ Ι Α ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...