Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Klausx είπε


 

Για να κρατήσει την μονάδα ώστε να γίνουν οι συνδέσεις πιο εύκολα.

Δεν νομίζω . Για να δώσει μια ελαφριά κλίση στην μονάδα . Μόνιμα το αφήνεις εκεί . Έτσι καταλαβαίνω με αυτό που γράφει . 

9 ώρες πριν, naimore είπε

μπα, δεν με ενδιαφερουν ιονιστης, wifi, μονο αποδοση και θορυβος,

διαβασα τις προηγουμενες σελιδες, μαζεψα καποιες προτασεις, ηθελα να δω αν μου ξεφυγε κατι..

τωρα για λεφτα δεν ξερω γιατι δεν ειναι για μενα..

κατι καλο πες και οχι υπερβολικα λεφτα

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

https://www.skroutz.gr/s/14682547/Midea-Mission-II-MB-24N8D0.html

Όσο πιο μεγάλο το SEER του κλιματιστικού  τόσο πιο οικονομικό στη ψύξη . 

Η Fujitsu δίνει τριετή εγγύηση σε όλα τα μέρη και αν κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο χρόνο δίνει επέκταση εγγυησης +7 χρόνια στον συμπιεστή

Η Inventor δίνει 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 

Η Haier δίνει 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 

Η Midea δίνει την ίδια εγγύηση με την Fujitsu 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια είναι η καλύτερη εποχή για αγορά κλιματιστικού (από άποψη τιμών και προσφορών) ;

Επίσης, υπάρχει κάποιος πίνακας/διάγραμμα που να δείχνει την κατανάλωση του εκάστοτε κλιματιστικού; (εννοώ αν υπάρχει έστω και σε κάποιο μοντέλο, κάποιας μάρκας, κυρίως για 9Κ ή 12Κ BTU) αναλόγως της ζήτησης και της εξωτερικής θερμοκρασίας; Το έχω απορία, γιατί το τωρινό μου είναι on/off.

Επίσης, διάβασα ότι κάποια inventor έχουν λειτουργία ανανέωσης του αέρα με εισαγωγή εξωτερικού. Πως το κάνει; Είναι τόσο απλό όσο μία τρίτη σωλήνα;

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εξωτερική μονάδα, τι διαφορά έχει το να είναι τοποθετημένη ψηλά με το να είναι στο ύψος του πατώματος; Υπάρχει προτιμητέα θέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Zazula είπε

Για την εξωτερική μονάδα, τι διαφορά έχει το να είναι τοποθετημένη ψηλά με το να είναι στο ύψος του πατώματος; Υπάρχει προτιμητέα θέση;

Η προτεινόμενη θέση ειναι στο πάτωμα για λόγους σταθερότητας και απόσβεσης κραδασμών ,ομως ειναι μέσα στις προδιαγραφές να ειναι χαμηλότερα ή ψηλότερα από την εσωτερική μονάδα με περιορισμούς σε μέτρα και μήκος σωλήνων που οταν παρακάμπτονται χρειάζεται πλήρωση φρέον βάση πάλι προδιαγραφών ,το κάθε μοντέλο γράφει την μάξιμουμ υψομετρική διαφορά που μπορει να εχει (πάνω ή κάτω) η έξω με την μέσα με το υπάρχων φρέον 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kprimax είπε

 To   έχει  Θερμική απόδοση Btu/h  3070 - 30710 και scop 6,40

To Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZR-W έχει  Θερμική απόδοση Btu/h 6.824 - 36.851 και scop 5,7

Ποιο είναι πιο αποδοτικό σε θέρμανση;  

 

10 ώρες πριν, kprimax είπε

 

Το ότι το  Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZR-W έχει υψηλό 36.851  ,ενώ το Fujitsu ASYG24KLCA έχει 30710  δεν παίζει ρόλο; Μόνο τα χαμηλά έχουν σημασία; Η κατανάλωση- απόδοση δηλαδή του Mitsubishi έχει μεγάλη διαφορά με του Fujitsu ; Γιατί προς το Mitsubishi κλίνω.(Με προβληματίζει ο θόρυβος τουFujitsu. Είδα και το σχετικό βιντεάκι)  Έχω τρελαθεί στο διάβασμα, αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kprimax είπε

Το ότι το  Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZR-W έχει υψηλό 36.851  ,ενώ το Fujitsu ASYG24KLCA έχει 30710  δεν παίζει ρόλο; Μόνο τα χαμηλά έχουν σημασία; Η κατανάλωση- απόδοση δηλαδή του Mitsubishi έχει μεγάλη διαφορά με του Fujitsu ; Γιατί προς το Mitsubishi κλίνω.(Με προβληματίζει ο θόρυβος τουFujitsu. Είδα και το σχετικό βιντεάκι)  Έχω τρελαθεί στο διάβασμα, αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος...

Τα μέγιστα btus μας δείχνουν ότι το κλιματιστικό έχει την επάρκεια ισχύος . Αν ο χώρος σου για κάποιο λόγο, θα χρειαστεί περισσότερα από 30000btus , το Mitsubishi θα σε καλύψει ενώ το Fujitsu όχι.

Αν πάντως σε καλύπτει, προτείνω το Mitsubishi Heavy SRK/SRC-63ZR-W μιας και έχει καλύτερους δείκτες από το 71 . Φυσικά σε δύναμη είναι χαμηλότερο.

Με το Fujitsu να ξέρεις, δεν είχα πρόβλημα να καλύψω τον χειμώνα 60τμ.
Μάλιστα ο ζεστός αέρας φεύγοντας από την σκάλα στον πάνω όροφο, ζεσταινε και τα πάνω 60τμ (όχι τέλεια βέβαια).

Όμως η θορυβώδης εξωτερική μονάδα στη θέρμανση (για να πιάσει τα cop) και η ευαισθησία στα defrost του Fujitsu, με κάνει να σε οδηγήσω στο Mitsubishi μιας και το θες ειδικά για θέρμανση. Προσωπικά μιας και διαπίστωσα ότι το Fujitsu με καλύπτει, αν έπαιρνα σήμερα κλιματιστικό θα αγόραζα το SRK/SRC-63ZR-W γιατί βλέπω ότι θα επαρκουσε για τον χώρο μου (έχει την ίδια επάρκεια με το 24αρι Fujitsu)

Για σένα ξέρει ο μηχανικός ή ψυκτικός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, kprimax είπε

Ο χώρος είναι περίπου 75 τ.μ οπότε το 22άρι θα είναι αρκετό;

Δυστυχώς δεν πάει με τετραγωνικά μόνο.

 

Κάτι που είδα :

Αν δεν είναι κράχτης ή λάθος, εξαιρετική ευκαιρία για καλό 18άρι -> https://abclima.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=17431&ref=bestprice.gr

Στις 10/7/2019 στις 10:55 ΜΜ, livaspy είπε

Αύριο θα πάρω μετρητή κατανάλωσης και θα σας πω τα πάντα...

τελικα οι περσίδες δουλεύουν από το χειριστήριο αυτόματα...

Καλημέρα, μήπως τελικά έβαλες μετρητή στο crystal?

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες εχω ενα κλιματιστικό, του εχω κανει συντήρηση, πλενω τα φιλτρα ανα μηνα συνήθως αλλα μυρίζει οταν το ανοιγω. Μια μυρωδιά σαν λάδια να το οω, σαν πετρελαιο.. Δε ξερω. Τι να κανω? Μήπως ειναι ανθυγιεινο να το πεταξω? Μήπως να κανω πιο συχνα πλύσιμο στο φίλτρο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ChristosFis είπε

Είναι μια τίμια αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι μια τίμια αγορά.

Νοικιάζω ενα διαμέρισμα και της είχα ταξει οτι θα της βάλω ενα κλιματιστικό γι αυτό ρωτάω αμα είναι να το παραγγειλω για αυτό ρωτάω? Λες δλδ να το χτυπήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ChristosFis είπε

Νοικιάζω ενα διαμέρισμα και της είχα ταξει οτι θα της βάλω ενα κλιματιστικό γι αυτό ρωτάω αμα είναι να το παραγγειλω για αυτό ρωτάω? Λες δλδ να το χτυπήσω?

Ναι, μη περιμένεις τα τέλεια πλαστικά αλλά από μέλη που το.έχουν , είναι ευχαριστημένοι για τα λεφτά που έδωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάτι που είδα :

Αν δεν είναι κράχτης ή λάθος, εξαιρετική ευκαιρία για καλό 18άρι -> BestPrice iconΚλιματιστικό Midea Mission II MB-18N8D0 A++/A+++ (500,99€ στο Abclima)

Είναι λαθος η τιμή δυστυχώς :(

Επικοινώνησα με το κατάστημα γιατί ψάχνω αυτή την περίοδο και ακούστηκε από μέσα "το 18αρι 500; Σίγουρα λάθος" :P

Επεξ/σία από nodas_21greek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 9αρι μπος , δεκαετίας σίγουρα .

αξιζει να το κρατήσω για δωμάτιο πχ κρεβατοκάμαρα για έφεδρικο η να δω για κάποιο προγραμμα ανακύκλωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...