Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, wiowia είπε

Τα εβλεπα ξανα τωρα ολα και μου φαινονται σχεδον ιδια..Midea Blanc-Midea Mission II,Haier Tundra Plus-Haier Tundra Green,Inventor Omnia Eco.

Μονο η εγγυηση αλλαζει αναλογα με τον κατασκευαστη..Μαλλον αδικα κουραζομαι νομιζω, αφου την ιδια αποδοση θα παρω οποιο κ αν επιλεξω.

Το Premium ειναι περσινο??Γιατι στο site της inventor δεν μου το βγαζει.

Τωρινό μοντέλο είναι . Το χουν στο site τους . 
https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/premium

Λογικά είναι μερικών μηνών μοντέλο . 
Αν δεις της εξέλιξη τιμής στο skroutz.gr  και παρατηρήσεις την χρονική εξέλιξη φαίνεται ότι είναι περίπου τριών μηνών . 
https://www.skroutz.gr/s/18225693/Inventor-Premium-PR1VI32-09WF-PR1VO32-09.html

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Klausx είπε

Άμα δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση δεν γίνεται μηχάνημα με χαρτοπόλεμο, λίγο δύσκολο στα τόσα review του skroutz να τρίζει μόνο το δικό σου, αν θες βγάλε μια φώτο το εσωτερικό - εξωτερικό από μακριά να δούμε ποιότητα εγκατάστασης.

Εχω βγαλει το καπακι στο πλαι γιατι το κοιταγα. Ο τοιχος δεν ειναι ισιος. 

Κανει οπως κανουν παλια κλιματιστικα ακουγεται σα να τριζει κατι τακ τακ. Ομως ακουγεται ελαφρα. Φτιαχνει αν πιεσω το κλιματιστικο αριστερα προς τα κατω η μεσα. Εχω την εντυπωση πως κανει σιφωνιτο νερο

20190714_005323.jpg

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ParhsG είπε

20190714_005323.jpg

Που είναι το πλαστικό κομμάτι;

Έχεις καταλάβει που ακριβώς τρίζει; Μην το αφήσεις έτσι 1000 ευρώ μηχάνημα έλεος. Για να έχουν βάλει έτσι το μέσα δεν θέλω ούτε καν να φανταστώ το έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Εχω βγαλει το καπακι στο πλαι γιατι το κοιταγα. Ο τοιχος δεν ειναι ισιος. 

Κανει οπως κανουν παλια κλιματιστικα ακουγεται σα να τριζει κατι τακ τακ. Ομως ακουγεται ελαφρα. Φτιαχνει αν πιεσω το κλιματιστικο αριστερα προς τα κατω η μεσα. Εχω την εντυπωση πως κανει σιφωνιτο νερο

20190714_005323.jpg

Λοιπόν, έχω την εντύπωση ότι έτσι όπως έχει εγκατασταθεί, οι σωλήνες σου δημιουργούν τάση να τραβήξουν τη δεξιά πλευρά του κλιματιστικού προς τα έξω, παραμορφώνοντάς το και για αυτό έχεις τριγμούς. 

Ίσως να βιδωνόταν πιο αριστερά ώστε να είχαν χώρο οι σωλήνες να απλωθούν. 

Το μηχάνημα δεν φταίει, είναι πολύ τσαπατσούλικη η τοποθέτηση. 

Έχεις άλλες φωτό; Μέσα και έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Klausx είπε

Που είναι το πλαστικό κομμάτι;

Έχεις καταλάβει που ακριβώς τρίζει; Μην το αφήσεις έτσι 1000 ευρώ μηχάνημα έλεος. Για να έχουν βάλει έτσι το μέσα δεν θέλω ούτε καν να φανταστώ το έξω.

Το πλαστικο το εβγαλα προσωρινα. Τριζει απο την αλλη πλευρα και περα απο αυτο βγαινουν αληθινοι οσοι βαζαν κινεζικα και μου λεγαν οτι χαλαω λεφτα σε επωνυμα και με κοροιδευαν. Τωρα το πιεσα λιγο κατω και σταματησε για λιγο. Ειναι περιεργος θορυβος ακομα και ο ανεμιστηρας στο μινιμουμ ακογεται κατι αλλα το βραδυ κυριως. Ειναι σα να εχεις αφησει στο αυτοκινητο κατι πλαστικο σε μια θηκη και να βρισκει. Ο τεχνικος mitsubishi οταν το ειδε λεει οτι λογω βασης ειναι. Αλλα νομιζω δε κοπαναει η βαση μεσα ειναι. Μου εβαλε κατι ταινιες και χαρτια α4. Ειχα καλεσει και του κοκοτα και με πηρε το συνεργειο μετα απο 1 εβδομαδα 22 30 το βραδυ για ραντεβου αλλα ειχα κανονισει με μιτσου ηδη και το αφησα.

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν, έχω την εντύπωση ότι έτσι όπως έχει εγκατασταθεί, οι σωλήνες σου δημιουργούν τάση να τραβήξουν τη δεξιά πλευρά του κλιματιστικού προς τα έξω, παραμορφώνοντάς το και για αυτό έχεις τριγμούς. 

Ίσως να βιδωνόταν πιο αριστερά ώστε να είχαν χώρο οι σωλήνες να απλωθούν. 

Το μηχάνημα δεν φταίει, είναι πολύ τσαπατσούλικη η τοποθέτηση. 

Έχεις άλλες φωτό; Μέσα και έξω;

Θα βαλω αυριο εξω. Γιατι λες τσαπατσουλικη;  Για να βγουν τωρα δυσκολα τουλαχιστον θα μετακομισω οποτε θα μπει αλλου και κανω ερευνα για ψυκτικο

Επεξ/σία από ParhsG
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ParhsG είπε

 

Θα βαλω αυριο εξω. Γιατι λες τσαπατσουλικη; 

Σου έγραψα πιο πάνω γιατί.

Δεν είμαι ψυκτικος, αλλά στοιχηματίζω ότι επειδή σου έχουν βάλει τη μονάδα πολύ κοντά στην κολώνα, αναγκάστηκαν να τσακίσουν με μεγάλο τόξο τις χαλκοσωληνες που αγκαλιάζουν γύρω την κολώνα. Αυτές λοιπόν θέλουν να τραβήξουν τη μονάδα έξω οπότε παραμορφώνουν τα πλαστικά και μάλλον ακουμπάει εσωτερικά η φτερωτή κάπου.

Αν ισχύει αυτό που λέω, με βιδωμα πιο αριστερά θα μειωθεί το τόξο και άρα οι δυνάμεις .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Το πλαστικο το εβγαλα προσωρινα. Τριζει απο την αλλη πλευρα και περα απο αυτο βγαινουν αληθινοι οσοι βαζαν κινεζικα και μου λεγαν οτι χαλαω λεφτα σε επωνυμα και με κοροιδευαν. Τωρα το πιεσα λιγο κατω και σταματησε για λιγο. Ειναι περιεργος θορυβος ακομα και ο ανεμιστηρας στο μινιμουμ ακογεται κατι αλλα το βραδυ κυριως. Ειναι σα να εχεις αφησει στο αυτοκινητο κατι πλαστικο σε μια θηκη και να βρισκει. Ο τεχνικος mitsubishi οταν το ειδε λεει οτι λογω βασης ειναι. Αλλα νομιζω δε κοπαναει η βαση μεσα ειναι. Μου εβαλε κατι ταινιες και χαρτια α4. Ειχα καλεσει και του κοκοτα και με πηρε το συνεργειο μετα απο 1 εβδομαδα 22 30 το βραδυ για ραντεβου αλλα ειχα κανονισει με μιτσου ηδη και το αφησα.

Μήπως ο θόρυβος μεταφέρετε από την εξωτερική μονάδα;  Υπάρχει μια περίπτωση να τρίζει από την βάση αν δεν έχει πιάσει η βίδα όποτε το τρίξιμο ίσως είναι από την βίδα-βάση και όχι από το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σου έγραψα πιο πάνω γιατί.

Δεν είμαι ψυκτικος, αλλά στοιχηματίζω ότι επειδή σου έχουν βάλει τη μονάδα πολύ κοντά στην κολώνα, αναγκάστηκαν να τσακίσουν με μεγάλο τόξο τις χαλκοσωληνες που αγκαλιάζουν γύρω την κολώνα. Αυτές λοιπόν θέλουν να τραβήξουν τη μονάδα έξω οπότε παραμορφώνουν τα πλαστικά και μάλλον ακουμπάει εσωτερικά η φτερωτή κάπου.

Αν ισχύει αυτό που λέω, με βιδωμα πιο αριστερά θα μειωθεί το τόξο και άρα οι δυνάμεις .

Ναι. Θα καλεσω παλι να δουμε. Παντως και να το ξεκουμπωσω ακουγεται. Δηλαδη και στον αερα να ειναι παλι κανει. Ισως καπου βρισκει φτερωτη

Παντως με προβληματιζει οτι σταματαει οταν πιασει θερμοκρασια και μετα ξεκιναει παλι.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ParhsG είπε

Ναι. Θα καλεσω παλι να δουμε. Παντως και να το ξεκουμπωσω ακουγεται. Δηλαδη και στον αερα να ειναι παλι κανει. Ισως καπου βρισκει φτερωτη

Παντως με προβληματιζει οτι σταματαει οταν πιασει θερμοκρασια και μετα ξεκιναει παλι.

Μάλλον ακούς διαστολές-συστολές των πλαστικών .  Αφήνω ένα ενδεχόμενο να μην έχει κουμπώσει σωστά το κλιματιστικό στην μεταλλική βάση του . Η βάση έχει "αυτάκια" όπου κουμπώνει και στερεώνεται το κλιματιστικό .Μπορεί κάποιο να μην έχει πιάσει καλά . Φώναξε τους εγκαταστάτες να το δουν . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, wiowia είπε

https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=154164 

εδω δίνουν δώρο το WiFi module για το haier tundra green ,ειναι βέβαια κατόπιν παραγγελίας το μηχάνημα ,plus έναντι των άλλων ειναι η πιστοποίηση eurovent,το έχω σε κρεβατοκάμαρα 12 τετρ (36 κυβικών με 3 μέτρα ταβάνι) με ανύπαρκτη μόνωση 😂 και ταράτσα από πάνω και ήλιο από τις 2 το μεσημέρι στον τοίχο της μπαλκονοπορτας και αποδίδει ιδανικά θα έλεγα ,χαμηλή κατανάλωση ,αθόρυβο μέσα έξω ,κοιμάμαι και στην πρώτη σκάλα ,στο quiet δεν ακούγεται καν 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατ` αρχήν να ευχαριστήσω όλους όσοι με τη γνώση τους μας βοηθούν εδώ στο φόρουμ. Έχω καταλήξει στο Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZR-W  το 24άρι.  Είμαι Πάτρα . Με εγκατάσταση το φθηνότερο είναι  1500 ευρώ. (Δε θέλω να μπλέξω με παραγγελία από  Αθήνα και να ψάχνω μετά για πιστοποιημένο τεχνικό ) Ο χώρος μου είναι περίπου 75-80 τετραγωνικά, χωρίς μόνωση. Αν βάλω δύο Haier tundra green 24άρια μήπως είναι καλύτερα; Θα μου κοστίσει λίγο παραπάνω. Να ανοίγω μόνο το ένα και σε περίπτωση που δεν επαρκεί να ανοίγω και και το δεύτερο. Και όταν λειτουργούν και τα δύο, μιας και η επιθυμητή θερμοκρασία θα επιτυγχάνεται πιο γρήγορα, μετά φαντάζομαι θα λειτουργούν και τα δυο στο ελάχιστο για συντήρηση. Αθροιστικά δηλαδή η κατανάλωση θα είναι περίπου σαν να λειτουργούσε ένα για να συντηρήσει αυτή τη θερμοκρασία.  Είναι έτσι ;  Ποια η γνώμη σας;  Εσείς τι θα αποφασίζατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kprimax είπε

Κατ` αρχήν να ευχαριστήσω όλους όσοι με τη γνώση τους μας βοηθούν εδώ στο φόρουμ. Έχω καταλήξει στο Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZR-W  το 24άρι.  Είμαι Πάτρα . Με εγκατάσταση το φθηνότερο είναι  1500 ευρώ. (Δε θέλω να μπλέξω με παραγγελία από  Αθήνα και να ψάχνω μετά για πιστοποιημένο τεχνικό ) Ο χώρος μου είναι περίπου 75-80 τετραγωνικά, χωρίς μόνωση. Αν βάλω δύο Haier tundra green 24άρια μήπως είναι καλύτερα; Θα μου κοστίσει λίγο παραπάνω. Να ανοίγω μόνο το ένα και σε περίπτωση που δεν επαρκεί να ανοίγω και και το δεύτερο. Και όταν λειτουργούν και τα δύο, μιας και η επιθυμητή θερμοκρασία θα επιτυγχάνεται πιο γρήγορα, μετά φαντάζομαι θα λειτουργούν και τα δυο στο ελάχιστο για συντήρηση. Αθροιστικά δηλαδή η κατανάλωση θα είναι περίπου σαν να λειτουργούσε ένα για να συντηρήσει αυτή τη θερμοκρασία.  Είναι έτσι ;  Ποια η γνώμη σας;  Εσείς τι θα αποφασίζατε;

Θα φέρεις ψυκτικό να δει τον χώρο σου και να κρίνει πόσα btu/h χρειάζεσαι . Απο κει και πέρα θα επιλέξεις . 75-80 τ.μ είναι πολλά για 24άρι . Αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι απαραίτητα 2 24άρια . μπορεί να χρειάζεσαι ένα 24άρι και ένα 12άρι ή 18 άρι . Όπως και να χει καλύτερα σε τέτοιες περιπτώσεις να δει τον χώρο σου επαγγελματίας και να κρίνει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

ερωτηση προς γνωστες η/και επαγγελματιες....θελω να βαλω μια μοναδα a/c  σε σαλονοτραπεζαρια 30τμ, βορινη με 2 μπαλκονοπορτες και 1 παραθυρο. Ειναι στο 3 οροφο εξαωροφης  πολυκατοικιας στον Πειραια.

Ειμαι αναμεσα σε Daikin sensira 18000 btu που βρισκω στα 850 ευρω και  Toshiba Mirai 16000 btu στα 750 . Εχει κανενας γνωμη η εμπειρια απο αυτα τα μοντελα?  Εκτος απο αποδοση ενδιαφερομαι και για την αξιοπιστια για αυτο κοιταω προς επωνυμα προιοντα.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα,

ερωτηση προς γνωστες η/και επαγγελματιες....θελω να βαλω μια μοναδα a/c  σε σαλονοτραπεζαρια 30τμ, βορινη με 2 μπαλκονοπορτες και 1 παραθυρο. Ειναι στο 3 οροφο εξαωροφης  πολυκατοικιας στον Πειραια.

Ειμαι αναμεσα σε Daikin sensira 18000 btu που βρισκω στα 850 ευρω και  Toshiba Mirai 16000 btu στα 750 . Εχει κανενας γνωμη η εμπειρια απο αυτα τα μοντελα?  Εκτος απο αποδοση ενδιαφερομαι και για την αξιοπιστια για αυτο κοιταω προς επωνυμα προιοντα.

Ευχαριστω

Για μένα η καλύτερη αξιοπιστία είναι μια μεγάλη σε διάρκεια εγγύηση . Μόνο έτσι είσαι εξασφαλισμένος γιατί όλα χαλάνε.

Για τα Daikin με 3 χρόνια εγγύηση και με κόστος ανταλλακτικών στο θεό παίρνεις το ρίσκο όπως και να χει . Δεν λέω ότι δεν είναι αξιόπιστα κλιματιστικά σε καμία περίπτωση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν βγάζουν βλάβες . Όλα τα τεχνολογικά προϊόντα έχουν ποσοστό βλαβών. Απλά το ποσοστό παίζεται απο μάρκα σε μάρκα . 

Η Toshiba δίνει καλή εγγύηση σε διάρκεια  . 7 χρόνια σε όλα τα μέρη με την προϋπόθεση να κάνεις ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . Καλό μηχάνημα, αξιόπιστη εταιρεία αλλά δεν το θεωρώ VFM στη τιμή που το δίνουν αυτή την στιγμή.

Για οικονομία στην κατανάλωση στην ψύξη θα δώσεις βαρύτητα στο SEER . Όσο πιο μεγάλος ο συντελεστής αυτός τόσο πιο οικονομικό είναι το κλιματιστικό σε λειτουργία . 
Το Mirai που κοιτάς έχει SEER= 6.2

Με λιγότερα λεφτά ή και με τα ίδια βρίσκεις κλιματιστικά με καλύτερες καταναλώσεις ή και με την ίδια . 

1. HAIER SEER=6.8  . 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζεται ετήσια συντήρηση για την εγγύηση . 
https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA.html
καλύτερη τιμή στα 630 ευρώ :  https://www.electronica.gr/872EE6C5.el.aspx

2.Midea  SEER= 7.3 . 3  ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη και αν κάνεις ετήσιες συντηρήσεις μετά το τρίτο έτος σου δίνουν +7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή.
BestPrice iconwww.bestprice.gr/2155328517/midea-mission-ii-mb-18n8d0-i.html (Από 720,99€)

Καλύτερη τιμή  720 ευρώ: BestPrice iconMidea Mission II MB-18N8D0 18.000 btu A+++ κλιματιστικό Inverter με wifi (720,99€ στο Varelas-Energy)

Επώνυμα και τα δύο . Θα προτιμούσα το πρώτο επειδή η σχέση κατανάλωσης-τιμής- εγγύησης είναι καλύτερη . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...