Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δεν νομίζω . Για να δώσει μια ελαφριά κλίση στην μονάδα . Μόνιμα το αφήνεις εκεί . Έτσι καταλαβαίνω με αυτό που γράφει . 

Σαν μηχανικός καταλαβαίνεις ότι χαρτονακια πίσω από το μηχάνημα δεν είναι αποδεκτά. Στα Αγγλικά το λένε "cushion" όποτε ίσως το δίνουν σαν εξάρτημα, τώρα στην Ελλάδα βάλτε χαρτονακι 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

Έχω 9αρι μπος , δεκαετίας σίγουρα .

αξιζει να το κρατήσω για δωμάτιο πχ κρεβατοκάμαρα για έφεδρικο η να δω για κάποιο προγραμμα ανακύκλωσης;

Ανακύκλωση θα έλεγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήραμε το 24άρι Midea Mission από MediaMarkt. Δεν ξέρω αν θα μείνουμε ικανοποιημένοι, αλλά ήταν λίγο μπέρδεμα η απόφαση η οποία δεν ήταν και εύκολη. Επιλογές ίσως αρκετές, αλλά από τη μία το οικονομικό, από την άλλη για τα περισσότερα μοντέλα τόσο θετικά όσο και αρνητικά σχόλια. Τέλος πάντων, το θέμα μου τώρα είναι η εγκατάσταση, καθότι με αυτά που έχω διαβάσει εδώ, δεν ξέρω τι να περιμένω και τι να κάνω. Η αντλία κενού είναι όντως απαραίτητη, καθότι υπάρχει και ένας ισχυρισμός ότι όταν είναι καινούργιο ένα μηχάνημα, έχει κλειστό μέσα φρέον και αποδεσμεύεται μόλις συνδεθούν τα σωληνάκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν πάει με τετραγωνικά μόνο.

Κάτι που είδα :

Αν δεν είναι κράχτης ή λάθος, εξαιρετική ευκαιρία για καλό 18άρι -> BestPrice iconΚλιματιστικό Midea Mission II MB-18N8D0 A++/A+++ (739,00€ στο Abclima)

Καλημέρα, μήπως τελικά έβαλες μετρητή στο crystal?

Καλησπέρα, χρήση Carrier Crystal II 18000btu σε περιοχή Δ.προαστίων, χώρος 40τμ ενιαίος 1ου ορόφου με καλή μόνωση.Σε σημερινή μέτρηση σε ψύξη με ζητούμενη θερμοκρασία  25 βαθμούς είχαμε θερμοκρασία εσωτερικού χώρου 26 βαθμούς (είχε δροσούλα αρκετή) και κατανάλωση 870-905W, σε λειτουργία ECO με ζητούμενα όπως στην παρακάτω φωτογραφία είχε κατανάλωση 550-560W...1DB9E6F0-B2C6-425A-ACA8-3BDF8FA6C8FC.png.50c68ffacb52e1b76e7ba83a9a64599e.png

4 λεπτά πριν, livaspy είπε

Καλησπέρα, χρήση Carrier Crystal II 18000btu σε περιοχή Δ.προαστίων, χώρος 40τμ ενιαίος 1ου ορόφου με καλή μόνωση.Σε σημερινή μέτρηση σε ψύξη με ζητούμενη θερμοκρασία  25 βαθμούς είχαμε θερμοκρασία εσωτερικού χώρου 26 βαθμούς (είχε δροσούλα αρκετή) και κατανάλωση 870-905W, σε λειτουργία ECO με ζητούμενα όπως στην παρακάτω φωτογραφία είχε κατανάλωση 550-560W...1DB9E6F0-B2C6-425A-ACA8-3BDF8FA6C8FC.png.50c68ffacb52e1b76e7ba83a9a64599e.png

Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι στο eco....

Απίστευτο...

25BD813A-3C3B-4FA6-8D8E-0B8A77CEA032.jpeg.c820ece886069f1448ea2cec09299827.jpeg

Επεξ/σία από livaspy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, livaspy είπε

Καλησπέρα, χρήση Carrier Crystal II 18000btu σε περιοχή Δ.προαστίων, χώρος 40τμ ενιαίος 1ου ορόφου με καλή μόνωση.Σε σημερινή μέτρηση σε ψύξη με ζητούμενη θερμοκρασία  25 βαθμούς είχαμε θερμοκρασία εσωτερικού χώρου 26 βαθμούς (είχε δροσούλα αρκετή) και κατανάλωση 870-905W, σε λειτουργία ECO με ζητούμενα όπως στην παρακάτω φωτογραφία είχε κατανάλωση 550-560W...1DB9E6F0-B2C6-425A-ACA8-3BDF8FA6C8FC.png.50c68ffacb52e1b76e7ba83a9a64599e.png

Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι στο eco....

Απίστευτο...

25BD813A-3C3B-4FA6-8D8E-0B8A77CEA032.jpeg.c820ece886069f1448ea2cec09299827.jpeg

Χμμμμ, με 28 εξωτερική και ζητούμενη 25, είναι παααααααρα πολλά τα 900W...

Τα 234 είναι βέβαια ενθαρρυντικά. 

Πέσαμε στην περίπτωση που έχει δροσιά έξω και δεν μπορεί να γίνει καλή μέτρηση. 

Τι γίνεται όταν δεν πατάς στο ECO στην συντήρηση με 26 ζήτηση; Θα μπορούσες να μου πεις;

ΥΓ Ωραία εφαρμογή έχει στο κινητό! Θυμίζει λίγο Midea ή κάνω λάθος; 

1 ώρα πριν, gousias είπε

Τελικά πήραμε το 24άρι Midea Mission από MediaMarkt. Δεν ξέρω αν θα μείνουμε ικανοποιημένοι, αλλά ήταν λίγο μπέρδεμα η απόφαση η οποία δεν ήταν και εύκολη. Επιλογές ίσως αρκετές, αλλά από τη μία το οικονομικό, από την άλλη για τα περισσότερα μοντέλα τόσο θετικά όσο και αρνητικά σχόλια. Τέλος πάντων, το θέμα μου τώρα είναι η εγκατάσταση, καθότι με αυτά που έχω διαβάσει εδώ, δεν ξέρω τι να περιμένω και τι να κάνω. Η αντλία κενού είναι όντως απαραίτητη, καθότι υπάρχει και ένας ισχυρισμός ότι όταν είναι καινούργιο ένα μηχάνημα, έχει κλειστό μέσα φρέον και αποδεσμεύεται μόλις συνδεθούν τα σωληνάκια. 

Δεν είναι ισχυρισμός αυτό αλλά ο τρόπος λειτουργίας των split airconditioners . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χμμμμ, με 28 εξωτερική και ζητούμενη 25, είναι παααααααρα πολλά τα 900W...

Τα 234 είναι βέβαια ενθαρρυντικά. 

Πέσαμε στην περίπτωση που έχει δροσιά έξω και δεν μπορεί να γίνει καλή μέτρηση. 

Τι γίνεται όταν δεν πατάς στο ECO στην συντήρηση με 26 ζήτηση; Θα μπορούσες να μου πεις;

ΥΓ Ωραία εφαρμογή έχει στο κινητό! Θυμίζει λίγο Midea ή κάνω λάθος; 

Δεν είναι ισχυρισμός αυτό αλλά ο τρόπος λειτουργίας των split airconditioners . 

Σε κανονική λειτουργία και 26 βαθμούς ζήτηση, πάμε στα 470W ακατέβατα...δεν ξέρω τι θα κάνει σε λίγο...

Επεξ/σία από livaspy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το mitsubishi που εχω τριζει και στο service εβαλε χαρτονια πισω και ταινιες αλλα δε λυθηκε το προβλημα. Απορώ γιατι ολοι λενε οτι ειναι αθορυβο το μοντελο που εχω σε reviews και κατι κινεζικα των 300 ευρώ ειναι πιο αθορυβα

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Το mitsubishi που εχω τριζει και στο service εβαλε χαρτονια πισω και ταινιες αλλα δε λυθηκε το προβλημα. Απορώ γιατι ολοι λενε οτι ειναι αθορυβο το μοντελο που εχω σε reviews και κατι κινεζικα των 300 ευρώ ειναι πιο αθορυβα

Σε ποιο Mitsubishi αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mousmoulis είπε

Δεν θυμάμαι καθόλου δυστυχώς αν έκαναν ή όχι αυτήν την κίνηση. Εγώ τους ζήτησα να κάνουν τη δαδικασία του κενού όταν  κάποια στιγμή αντιλήφθηκα ότι τελείωναν την εγκατάσταση χωρίς να έχω δει αντλία (τον είδα να κλείνει ένα εξωτερικό καπάκι στον συμπιεστή - νομίζω καλύπτε την ηλεκτρολογική σύνδεση - και μου έδωσε την εντύπωση ότι ολοκλήρωσε την εγκατάσταση) και εκείνη τη στιγμή ζήτησα να εφαρμόσουν οπωσδήποτε αντλία κενού παρόλο που ο εγκαταστάτης αρνιόταν ότι αυτό χρειάζεται(!!!) Την αντλία (την οποία την είχε αφήσει στο αμάξι του και κατέβηκε να τη φέρει όταν του το ζήτησα εγώ!!) τη συνέδεσε για κάτι λιγότερο από 10 λεπτά και όταν την αποσυνέδεσε από τη βαλβίδα του συμπιεστή ακούστηκε ένας θόρυβος σαν να βγαίνει αέρας με πίεση και βιάστηκε να την κλείσει. Δεν ξέρω αν από αυτό μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα σχετικά με το αν όντως εφάρμοσε το κενό ή όχι, δυστυχώς δεν ήμουν πάνω από το μανόμετρο για να δω αν όντως οι τιμές μειώνονταν. Μπορεί και να πούλησε παππά...

De javu...

Μια από τα ίδια και σε μενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Το mitsubishi που εχω τριζει και στο service εβαλε χαρτονια πισω και ταινιες αλλα δε λυθηκε το προβλημα. Απορώ γιατι ολοι λενε οτι ειναι αθορυβο το μοντελο που εχω σε reviews και κατι κινεζικα των 300 ευρώ ειναι πιο αθορυβα

Άμα δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση δεν γίνεται μηχάνημα με χαρτοπόλεμο, λίγο δύσκολο στα τόσα review του skroutz να τρίζει μόνο το δικό σου, αν θες βγάλε μια φώτο το εσωτερικό - εξωτερικό από μακριά να δούμε ποιότητα εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Klausx είπε

Σαν μηχανικός καταλαβαίνεις ότι χαρτονακια πίσω από το μηχάνημα δεν είναι αποδεκτά. Στα Αγγλικά το λένε "cushion" όποτε ίσως το δίνουν σαν εξάρτημα, τώρα στην Ελλάδα βάλτε χαρτονακι 🤣

Το τι θεωρώ εγώ αποδεκτό και οποιοσδήποτε σχετικός είναι άλλο θέμα :P . Εγώ απλά λέω τί καταλαβαίνω απο αυτό που γράφουν στο manual . 

Το manual είναι γραμμένο στα Ελληνικά και λογικά απευθύνεται στην Ελληνική πραγματικότητα .  :lol::P:lol:

8 ώρες πριν, kostakiss είπε

Έχω 9αρι μπος , δεκαετίας σίγουρα .

αξιζει να το κρατήσω για δωμάτιο πχ κρεβατοκάμαρα για έφεδρικο η να δω για κάποιο προγραμμα ανακύκλωσης;

Εξαρτάται πόσο γενναία έκπτωση θα σου κάνουν . Αν π.χ με πρόγραμμα ανακύκλωσης σου βγαίνει το νέο μηχάνημα 100 ευρώ φθηνότερα απο την καλύτερη τιμή του εμπορίου ...γιατί όχι ; Να το δώσεις.

7 ώρες πριν, gousias είπε

Τελικά πήραμε το 24άρι Midea Mission από MediaMarkt. Δεν ξέρω αν θα μείνουμε ικανοποιημένοι, αλλά ήταν λίγο μπέρδεμα η απόφαση η οποία δεν ήταν και εύκολη. Επιλογές ίσως αρκετές, αλλά από τη μία το οικονομικό, από την άλλη για τα περισσότερα μοντέλα τόσο θετικά όσο και αρνητικά σχόλια. Τέλος πάντων, το θέμα μου τώρα είναι η εγκατάσταση, καθότι με αυτά που έχω διαβάσει εδώ, δεν ξέρω τι να περιμένω και τι να κάνω. Η αντλία κενού είναι όντως απαραίτητη, καθότι υπάρχει και ένας ισχυρισμός ότι όταν είναι καινούργιο ένα μηχάνημα, έχει κλειστό μέσα φρέον και αποδεσμεύεται μόλις συνδεθούν τα σωληνάκια. 

Αντλία κενού. Τέλος !

4 ώρες πριν, wiowia είπε

Το ίδιο SEER έχουν στην ψύξη όλα . Οπότε περιμένεις την ίδια κατανάλωση .
Όσον αφορά το θόρυβο της εσωτερικής μονάδας +- 1 db έχουν διαφορά στην χαμηλή σκάλα . 20-21db ανάλογα το μοντέλο . Πολύ καλά ! Για μένα τουλάχιστον απο 23-24 db και κάτω το λές αθόρυβο ένα κλιματιστικό για υπνοδωμάτιο .  

Εκεί που διαφοροποιούνται είναι στην τιμή , στην διάρκεια της εγγύησης,στους όρους της εγγύησης και στον εξοπλισμό (φίλτρα , ιονιστή, wi-fi)

Σε εγγύηση τα Inventor έχουν 10ετή σε όλα τα μέρη χωρίς όρο για ετήσια συντήρηση . 

Μετά τα Haier έχουν 5ετή σε όλα τα μέρη χωρίς όρο ετήσιας συντήρησης . 

Τα Midea έχουν 3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη και αν κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά σου επεκτείνουν την εγγύηση στα +7 χρόνια (σύνολο 10) μόνο στο συμπιεστη. Όχι στο υπόλοιπο μηχάνημα . 

Αν σε ενδιαφέρει το wi-fi ενσωματωμένο έχει το Ιnventor Premium . 

Tα Omnia, Tundra Green και Prime 2018 παίρνουν wi-fi αλλά θα πρέπει να το αγοράσεις έξτρα . Υπολόγισε κάπου στα 15-30 ευρώ το module ανάλογα το μοντέλο του κλιματιστικου  και προσοχή να πάρεις το κατάλληλο module για το μοντέλο που θα επιλέξεις . 

Αν σε ενδιαφέρει απλώς ένα κλιματιστικό αθόρυβο και καλό σε καταναλώσεις δες το Tundra green με 5ετή εγγύηση .
Aν σε ενδιαφέρει ένα κλιματιστικό αθόρυβο και επίσης καλό σε καταναλώσεις αλλά να έχει έξτρα φίλτρα ιονιστή και ενσωματωμένο wi-fi  καλύτερη επιλογή το Inventor Premium με 10ετή εγγύηση . 


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Το τι θεωρώ εγώ αποδεκτό και οποιοσδήποτε σχετικός είναι άλλο θέμα :P . Εγώ απλά λέω τί καταλαβαίνω απο αυτό που γράφουν στο manual . 

Το manual είναι γραμμένο στα Ελληνικά και λογικά απευθύνεται στην Ελληνική πραγματικότητα .  :lol::P:lol:

Εξαρτάται πόσο γενναία έκπτωση θα σου κάνουν . Αν π.χ με πρόγραμμα ανακύκλωσης σου βγαίνει το νέο μηχάνημα 100 ευρώ φθηνότερα απο την καλύτερη τιμή του εμπορίου ...γιατί όχι ; Να το δώσεις.

Αντλία κενού. Τέλος !

Το ίδιο SEER έχουν στην ψύξη όλα . Οπότε περιμένεις την ίδια κατανάλωση .
Όσον αφορά το θόρυβο της εσωτερικής μονάδας +- 1 db έχουν διαφορά στην χαμηλή σκάλα . 20-21db ανάλογα το μοντέλο . Πολύ καλά ! Για μένα τουλάχιστον απο 23-24 db και κάτω το λές αθόρυβο ένα κλιματιστικό για υπνοδωμάτιο .  

Εκεί που διαφοροποιούνται είναι στην τιμή , στην διάρκεια της εγγύησης,στους όρους της εγγύησης και στον εξοπλισμό (φίλτρα , ιονιστή, wi-fi)

Σε εγγύηση τα Inventor έχουν 10ετή σε όλα τα μέρη χωρίς όρο για ετήσια συντήρηση . 

Μετά τα Haier έχουν 5ετή σε όλα τα μέρη χωρίς όρο ετήσιας συντήρησης . 

Τα Midea έχουν 3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη και αν κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά σου επεκτείνουν την εγγύηση στα +7 χρόνια (σύνολο 10) μόνο στο συμπιεστη. Όχι στο υπόλοιπο μηχάνημα . 

Αν σε ενδιαφέρει το wi-fi ενσωματωμένο έχει το Ιnventor Premium . 

Tα Omnia, Tundra Green και Prime 2018 παίρνουν wi-fi αλλά θα πρέπει να το αγοράσεις έξτρα . Υπολόγισε κάπου στα 15-30 ευρώ το module ανάλογα το μοντέλο του κλιματιστικου  και προσοχή να πάρεις το κατάλληλο module για το μοντέλο που θα επιλέξεις . 

Αν σε ενδιαφέρει απλώς ένα κλιματιστικό αθόρυβο και καλό σε καταναλώσεις δες το Tundra green με 5ετή εγγύηση .
Aν σε ενδιαφέρει ένα κλιματιστικό αθόρυβο και επίσης καλό σε καταναλώσεις αλλά να έχει έξτρα φίλτρα ιονιστή και ενσωματωμένο wi-fi  καλύτερη επιλογή το Inventor Premium με 10ετή εγγύηση . 


 

Τα εβλεπα ξανα τωρα ολα και μου φαινονται σχεδον ιδια..Midea Blanc-Midea Mission II,Haier Tundra Plus-Haier Tundra Green,Inventor Omnia Eco.

Μονο η εγγυηση αλλαζει αναλογα με τον κατασκευαστη..Μαλλον αδικα κουραζομαι νομιζω, αφου την ιδια αποδοση θα παρω οποιο κ αν επιλεξω.

Το Premium ειναι περσινο??Γιατι στο site της inventor δεν μου το βγαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...