Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/7/2019 στις 9:10 ΜΜ, mousmoulis είπε

Κάτοχος από χτες του Midea Mission II στα 12000 btu και εγκατάσταση μέσω Media Markt.

Δεν ξέρω αν ακολουθήθηκε σωστά η διαδικασία εγκατάστασης, οι τεχνικοί που έκαναν την εγκατάσταση την ολοκλήρωσαν χωρίς χρήση αντλίας κενού και την έβαλαν μόνο όταν επέμεινα εγώ ως τελευταία κίνηση στην εγκατάσταση. Δεν γνωρίζω αν τη διαδικασία την εκτέλεσαν αφού είχαν ήδη εισάγει στο κύκλωμα το ψυκτικό υγρό ή όχι. Επηρεάζει αυτό την ορθή εγκατάσταση?

Παράλληλα, ελέγχοντας την κατανάλωση ενέργειας, χωρίς να το έχω ανοικτό περισσότερο από 30 λεπτά, με εξωτερική θερμοκρασία στους 29.5 βαθμούς, εσωτερική στους 28 βαθμούς και στόχο στους 25-26 βαθμούς, η μέγιστη κατανάλωση έφτασε γύρω στα 800W (ακόμα και σε turbo mode). Είναι αυτό φυσιολογικό με δεδομένο ότι η μέγιστη  κατανάλωση είναι 1650W?

Τέλος, μπορεί κάποιος με Midea Mission II (@monoqoque) να μου επιβεβαιώσει αν το κουμπί μετακίνησης των εσωτερικών περσίοδων (με κίνηση δεξιά-αριστερά) δουλεύει, διότι στο δικό μου κλιματιστικό δεν βλέπω καμία απόκριση όταν κάνω αυτήν την επιλογή στο τηλεχειριστήριο.

Δεν κινούνται δεξιά αριστερά ,έχει την επιλογή αλλά ειναι για  άλλο κλιματιστικό που το υποστηρίζει (απλά έχουν κοινό χειριστήριο)
Εμένα ο τεχνικός χρησιμοποιησε κανονικά αντλία κενού και τσακωθήκαμε και ολίγον, διοτι επέμενα ο σωλήνας μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας να ειναι τουλάχιστον 3,5 μετρά (διοτι το λέει το εγχειρίδιο για την ορθή λειτουργία του κλιματιστικου) και ο μάστορας μου άρχισε τα ''άσε τι λεει το manual'' τελικα περασε το δικο μου :-) .
Εμένα είναι 24αρι και στο τούρμπο καίει 2.6 και μετά απο κανα μισάωρο που πιάνει τηn επιθυμητή θερμοκρασία 24c το γυρίζω στο eco και μένει περίπου στα 200 βατ κατανάλωση.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, monoqoque είπε

τελικα περασε το δικο μου :-) .

Ωραίος !

5 λεπτά πριν, monoqoque είπε

μένει περίπου στα 200 βατ κατανάλωση.

Εξαιρετική τιμή για 24άρι!

Στις 12/7/2019 στις 9:10 ΜΜ, mousmoulis είπε

Κάτοχος από χτες του Midea Mission II στα 12000 btu και εγκατάσταση μέσω Media Markt.

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν τα 24dB που έχει στη μικρή σκάλα το Midea , είναι ενοχλητικά; Το έχεις σε υπνοδωμάτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, monoqoque είπε

Δεν κινούνται δεξιά αριστερά ,έχει την επιλογή αλλά ειναι για  άλλο κλιματιστικό που το υποστηρίζει (απλά έχουν κοινό χειριστήριο)
Εμένα ο τεχνικός χρησιμοποιησε κανονικά αντλία κενού και τσακωθήκαμε και ολίγον, διοτι επέμενα ο σωλήνας μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας να ειναι τουλάχιστον 3,5 μετρά (διοτι το λέει το εγχειρίδιο για την ορθή λειτουργία του κλιματιστικου) και ο μάστορας μου άρχισε τα ''άσε τι λεει το manual'' τελικα περασε το δικο μου :-) .
Εμένα είναι 24αρι και στο τούρμπο καίει 2.6 και μετά απο κανα μισάωρο που πιάνει τηn επιθυμητή θερμοκρασία 24c το γυρίζω στο eco και μένει περίπου στα 200 βατ κατανάλωση.
 

Μου είπαν και μένα για τον χαλκοσωλήνα να είναι 4μ για να μειωθεί ο θόρυβος.
Ισχύει αυτό? Να το ζητήσω στην εγκατάσταση δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=154164 

εδω δίνουν δώρο το WiFi module για το haier tundra green ,ειναι βέβαια κατόπιν παραγγελίας το μηχάνημα ,plus έναντι των άλλων ειναι η πιστοποίηση eurovent,το έχω σε κρεβατοκάμαρα 12 τετρ (36 κυβικών με 3 μέτρα ταβάνι) με ανύπαρκτη μόνωση 😂 και ταράτσα από πάνω και ήλιο από τις 2 το μεσημέρι στον τοίχο της μπαλκονοπορτας και αποδίδει ιδανικά θα έλεγα ,χαμηλή κατανάλωση ,αθόρυβο μέσα έξω ,κοιμάμαι και στην πρώτη σκάλα ,στο quiet δεν ακούγεται καν 

Ξέρεις τι διαφορά έχει από το plus??

 

Συνεχως καινούργια μοντελα βγάζουν αλλά από ουσία τίποτα.Συγκρινα το passion pro της Inventor που έχω 3-4 χρόνια και δεν βλέπω καμμία διαφορά με τα τωρινά της..

Ιδια απόδοση,ίδια (άχρηστα) φίλτρα,όλα ίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ronyaldo είπε

Μου είπαν και μένα για τον χαλκοσωλήνα να είναι 4μ για να μειωθεί ο θόρυβος.
Ισχύει αυτό? Να το ζητήσω στην εγκατάσταση δλδ?

Ότι λέει το εγχειρίδιο εγκατάστασης.

Σε μερικές περιπτώσεις που δεν λέει, τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία.

ΥΓ Συνήθως λένε 3μ.

ΥΓ2 Ο εγκατάστασης έχει συμφέρον να βάλει όσο πιο κοντή σωλήνα γίνεται μιας και είναι ακριβός ο χαλκός. Οπότε θέλει προσοχή και να είσαι ανένδοτος για το δικό σου συμφέρον (που πληρώνεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, wiowia είπε

Ξέρεις τι διαφορά έχει από το plus??

Συνεχως καινούργια μοντελα βγάζουν αλλά από ουσία τίποτα.Συγκρινα το passion pro της Inventor που έχω 3-4 χρόνια και δεν βλέπω καμμία διαφορά με τα τωρινά της..

Ιδια απόδοση,ίδια (άχρηστα) φίλτρα,όλα ίδια..

https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra plus/TUNDRA PLUS_tech_specs.xlsx

https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra green/TUNDRA GREEN_tech_specs.xlsx

Αυτο που ειδα το plus εχει ελάχιστα καλύτερο scop ,το green ομως εχει μεγαλύτερη μέγιστη θερμική απόδοση ,για κοιτα και εσυ βλέπεις άλλες διάφορες? 

Το plus επίσης ειναι πιο θορυβώδες ?

Τα υπόλοιπα ειναι ίδια 🧐

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, wiowia είπε

Ξέρεις τι διαφορά έχει από το plus??

Συνεχως καινούργια μοντελα βγάζουν αλλά από ουσία τίποτα.Συγκρινα το passion pro της Inventor που έχω 3-4 χρόνια και δεν βλέπω καμμία διαφορά με τα τωρινά της..

Ιδια απόδοση,ίδια (άχρηστα) φίλτρα,όλα ίδια..

To plus είναι μια υποβιβασμένη έκδοση του green σε ισχύ θέρμανσης, ώστε να πάρει το Α+++ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra plus/TUNDRA PLUS_tech_specs.xlsx

https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra green/TUNDRA GREEN_tech_specs.xlsx

Αυτο που ειδα το plus εχει ελάχιστα καλύτερο scop ,το green ομως εχει μεγαλύτερη μέγιστη θερμική απόδοση ,για κοιτα και εσυ βλέπεις άλλες διάφορες? 

Το plus επίσης ειναι πιο θορυβώδες ?

Τα υπόλοιπα ειναι ίδια 🧐

 

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

To plus είναι μια υποβιβασμένη έκδοση του green σε ισχύ θέρμανσης, ώστε να πάρει το Α+++ .

Χαμηλότερη κατανάλωση και λιγότερο θόρυβο στην ψύξη για το green.Με τόσο μικρές διάφορες βέβαια δεν νομίζω να παίζει ιδιαίτερο ρόλο αλλά είναι προτιμότερο το green έναντι του plus τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν η ελάχιστη απόσταση από τον τοίχο στο πλάι είναι κανόνας ή πρόταση;

Το λέω γιατί σε κάποια manual είδα να λένε για 15εκ δεξιά αριστερά, αλλά μετά από πανέξυπνη τοποθέτηση κουρτονόξυλου έχω πλέον 1 μέτρο από τοίχο μέχρι κουρτινόξυλο (και θέλω 18αρι)

IMG_20190715_084617.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

To plus είναι μια υποβιβασμένη έκδοση του green σε ισχύ θέρμανσης, ώστε να πάρει το Α+++ .

Το περιεργο ειναι ότι στο site της haier gr το plus στα αρχεία download ,δεν εχει αρχείο πιστοποίησης eurovent..παράληψη ? Όλα τα υπόλοιπα έχουν μέχρι και το cabinet ,αυτο οχι 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Το περιεργο ειναι ότι στο site της haier gr το plus στα αρχεία download ,δεν εχει αρχείο πιστοποίησης eurovent..παράληψη ? 

Γενικά δεν βλέπω την Haier στη νέα πλατφόρμα της eurovent https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=2662&product_type=48576

51 λεπτά πριν, nodas_21greek είπε

Γνωρίζει κάποιος αν η ελάχιστη απόσταση από τον τοίχο στο πλάι είναι κανόνας ή πρόταση;

Το λέω γιατί σε κάποια manual είδα να λένε για 15εκ δεξιά αριστερά, αλλά μετά από πανέξυπνη τοποθέτηση κουρτονόξυλου έχω πλέον 1 μέτρο από τοίχο μέχρι κουρτινόξυλο (και θέλω 18αρι)

IMG_20190715_084617.jpg

Αυτή η τρύπα δεξιά της πρίζας, θα είναι η διαπέραση των σωλήνων;

Οι πλαϊνές αποστάσεις συνήθως είναι για πρόσβαση σε σέρβις, οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα στη λειτουργία.

Την αριστερή πχ δεν τη γλιτώνεις με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα,

ερωτηση προς γνωστες η/και επαγγελματιες....θελω να βαλω μια μοναδα a/c  σε σαλονοτραπεζαρια 30τμ, βορινη με 2 μπαλκονοπορτες και 1 παραθυρο. Ειναι στο 3 οροφο εξαωροφης  πολυκατοικιας στον Πειραια.

Ειμαι αναμεσα σε Daikin sensira 18000 btu που βρισκω στα 850 ευρω και  Toshiba Mirai 16000 btu στα 750 . Εχει κανενας γνωμη η εμπειρια απο αυτα τα μοντελα?  Εκτος απο αποδοση ενδιαφερομαι και για την αξιοπιστια για αυτο κοιταω προς επωνυμα προιοντα.

Ευχαριστω

Ανάμεσα στα δυο, καλυτερη επιλογή το DAIKIN με μεγαλύτερες αποδόσεις σε ψυξη και θερμανση. Πολυ καλο μηχάνημα με ποιοτικά πλαστικά και προσεγμένη κατασκευή,  αλλα με 3 χρόνια εγγύηση.

Οι πιο επώνυμοι κατασκευαστές οπως DAIKIN, FUJITSU, MITSUBISHI συνήθως έχουν  3 χρόνια εγγύηση(Εξαίρεση η TOSIBA με 7). Αν σου χαλάσουν, εχεις θέμα, αλλα έχουν αισθητά χαμηλότερα ποσοστά βλαβών απο τα Κινέζικα.

Εγω προσωπικά, πήρα 2 DAIKIN SENSIRA και ετοιμάζω παραγγελία για αλλα 4 για αίθουσες. Μου αρέσει η στιβαρή κατασκευή DAIKIN και τα προηγούμνα που εχω δουλεύουν 20 χρόνια αδιάκοπα....καλές αγορές οτι και να αποφασίσεις!

 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γενικά δεν βλέπω την Haier στη νέα πλατφόρμα της eurovent https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=2662&product_type=48576

Αυτή η τρύπα δεξιά της πρίζας, θα είναι η διαπέραση των σωλήνων;

Οι πλαϊνές αποστάσεις συνήθως είναι για πρόσβαση σε σέρβις, οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα στη λειτουργία.

Την αριστερή πχ δεν τη γλιτώνεις με τίποτα.

 

Εγω δεν βλέπω την πιστοποίησης του μοντέλου ούτε στην παλιά ,και με τον αριθμό πιστοποίησης δεν το βρίσκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Αυτή η τρύπα δεξιά της πρίζας, θα είναι η διαπέραση των σωλήνων;

Οι πλαϊνές αποστάσεις συνήθως είναι για πρόσβαση σε σέρβις, οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα στη λειτουργία.

Την αριστερή πχ δεν τη γλιτώνεις με τίποτα.

Ναι η τρύπα είναι από το προηγούμενο κλιματιστικό (του νοικάρη μου). Έμεινε για να περαστούν οι σωλήνες του νέου.

Όταν λες δεν την γλιτώνω την αριστερή; ότι πρέπει λόγω service να έχει κενό από εκεί; (από την μεριά του τοίχου δλδ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Εγω δεν βλέπω την πιστοποίησης του μοντέλου ούτε στην παλιά ,και με τον αριθμό πιστοποίησης δεν το βρίσκει..

Υπάρχει εδώ https://www.haieraircondition.gr/media-library?item=tundra-green

πχ https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra green/AS25TABHRA_1U25BEFFRA.pdf

11 λεπτά πριν, nodas_21greek είπε

Ναι η τρύπα είναι από το προηγούμενο κλιματιστικό (του νοικάρη μου). Έμεινε για να περαστούν οι σωλήνες του νέου.

Όταν λες δεν την γλιτώνω την αριστερή; ότι πρέπει λόγω service να έχει κενό από εκεί; (από την μεριά του τοίχου δλδ)

Εννοώ ότι το αριστερό κενό δεν παίζει να το τηρήσεις. Μάλλον θα πρέπει να κολλήσει αρκετά προς τα αριστερά η μονάδα ώστε να μπορέσουν να περάσουν οι σωλήνες από την υφιστάμενη τρύπα. Εκτός και αν ανοίξετε άλλες. 

Άποψή μου να στείλεις email με τη φωτογραφία στην αντιπροσωπία του μοντέλου που έχεις βάλει στο μάτι ώστε να σου πουν αν υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως σε 18άρια υπάρχουν μοντέλα με μονάδα στα 80εκ πχ Fujitsu και Mitsubishi.

https://www.skroutz.gr/s/15038380/Fujitsu-ASYG18KLCA.html?keyphrase=asyg18klca

https://www.skroutz.gr/s/2775684/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF50VE.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...