Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό ισχύει σε όλα τα μηχανήματα / εταιρίες;

Δεν νομίζω κάποια εταιρία να καλύπτει ζημίες από την ΔΕΗ στην εγγύηση της. Η μόνη λύση είναι να το έχεις ασφαλισμένο με UPS κτλ ώστε κατά τον έλεγχο να διαπιστωθεί ότι ήταν εσωτερικό το πρόβλημα.

 

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Παντως πριν από μερικές μέρες στο σπιτι του κουνιάδο μου Daikin sensira 22000 btu  10 ημερών κλιματιστικό έβγαλε βλάβη ένδειξης u4 δηλαδή πρόβλημα επικοινωνίας εσωτερικής με εξωτερική μονάδα , ο εγκαταστατης ήταν συγγενής όταν τον πήρε τηλέφωνο απλά πήρε μια πλακέτα και πήγε και την αντικατέστησε 

Όταν γράφεις στο youtube το u4 και βλέπεις 100 βίντεο με το "how to fix u4 error on daikin" καταλαβαίνεις ότι δεν είναι από την ΔΕΗ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

Δεν νομίζω κάποια εταιρία να καλύπτει ζημίες από την ΔΕΗ στην εγγύηση της. Η μόνη λύση είναι να το έχεις ασφαλισμένο με UPS κτλ ώστε κατά τον έλεγχο να διαπιστωθεί ότι ήταν εσωτερικό το πρόβλημα.

Όταν γράφεις στο youtube το u4 και βλέπεις 100 βίντεο με το "how to fix u4 error on daikin" καταλαβαίνεις ότι δεν είναι από την ΔΕΗ....

Εγώ δεν είμαι μάστορας ούτε κάνω επισκευές μέσω you tube Επισης έχω την τάση να μην πειράζω το ρεύμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ δεν είμαι μάστορας ούτε κάνω επισκευές μέσω you tube Επισης έχω την τάση να μην πειράζω το ρεύμα 

Εγώ επισκευή σε 10 ημερών κλιματιστικό δεν θα την δεχόμουνα πάντως. Το ότι υπάρχει στο youtube σημαίνει ότι έχει μεγάλο ποσοστό βλαβών οπότε βάφτω μπλε και πέτα το στην θάλασσα, σε 2-3-4 χρόνια θα σου ζητάνε 500 ευρώ για μια πλακέτα που θα έχει την ίδια βλάβη με τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

Εγώ επισκευή σε 10 ημερών κλιματιστικό δεν θα την δεχόμουνα πάντως. Το ότι υπάρχει στο youtube σημαίνει ότι έχει μεγάλο ποσοστό βλαβών οπότε βάφτω μπλε και πέτα το στην θάλασσα, σε 2-3-4 χρόνια θα σου ζητάνε 500 ευρώ για μια πλακέτα που θα έχει την ίδια βλάβη με τώρα.

Τι να σου πω και μένα εντύπωση μου έκανε να χαλάσει έτσι αμέσως αλλά αφού ήρθε ο μάστορας με την πλακέτα και του την άλλαξε τι να πω προφανώς η εγγύηση αυτό κάλυπτε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimostr είπε

Παντως πριν από μερικές μέρες στο σπιτι του κουνιάδο μου Daikin sensira 22000 btu  10 ημερών κλιματιστικό έβγαλε βλάβη ένδειξης u4 δηλαδή πρόβλημα επικοινωνίας εσωτερικής με εξωτερική μονάδα , ο εγκαταστατης ήταν συγγενής όταν τον πήρε τηλέφωνο απλά πήρε μια πλακέτα και πήγε και την αντικατέστησε 

Δέχτηκε επισκευή σε 10 ημερών κλιματιστικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Δεν νομίζω κάποια εταιρία να καλύπτει ζημίες από την ΔΕΗ στην εγγύηση της. 

Πως αποδεικνύεται ότι είναι της ΔΕΗ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tonie είπε

Στο δικό μου δεν είχε τα φίλτρα μέσα καν παίρνω τηλ στη gree το παίζαμε Κινέζοι μου είπαν από εκεί που το πήρες παίρνω στο μαγαζί μετά επικοινωνούν με την εταιρία και τους είπε ότι έχουμε πολύ δουλειά θα τα στείλουμε αλλά αν περάσουν μέρες να πάρω και εγώ τηλ να τους υπενθυμίσω...το δικό μου τηλεκοντρόλ εντελώς διαφορετικό και το g10 inverter δε το γράφει πουθενά(18αρι),στο δικό σου το κουμπί που δείχνει ένα δέντρο δεν θυμάμαι το νούμερο είναι για να ανοίξεις ιονιστη? Από ότι έμαθα κάνουν εισαγωγή από Βουλγαρία και δεν ξέρω αν οι προδιαγραφές είναι ίδιες μήπως έχουμε λιγότερα πράγματα. Η εμπειρία μου με τη gree μέχρι στιγμής χειρότεροι όλοι ψεύτες στα τηλέφωνα μόνο υποσχέσεις και μόλις τους ζορισεις λίγο το κλείνουμε.

ΟΟΟΟΤΤΙΙΙ ΝΑ ΝΑΙΙΙΙ..... . Να τους υπενθυμίσεις εσύ την εκκρεμότητα . Ωραία αντιμετώπιση . Βεβαίως αφού στο 21ο αιώνα δεν υπάρχουν πληροφοριακά συστήματα διαχείρισης πελατειακών σχέσεων (CRM )   αλλά ούτε τα post it δεν έχουν εφευρεθεί ..................

@tonie  και @argitt  είναι απλό παιδιά . Γράψτε και οι δύο τα μοντέλα των μονάδων που έχετε . Μοντέλο εσωτερικής μονάδας και μοντέλο εξωτερικής   για να δούμε τις διαφορές . Το μοντέλο θα το βρείτε στην ετικέτα κάθε μονάδας. Ας ξεκινήσουμε απο αυτό . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

ΟΟΟΟΤΤΙΙΙ ΝΑ ΝΑΙΙΙΙ..... . Να τους υπενθυμίσεις εσύ την εκκρεμότητα . Ωραία αντιμετώπιση . Βεβαίως αφού στο 21ο αιώνα δεν υπάρχουν πληροφοριακά συστήματα διαχείρισης πελατειακών σχέσεων (CRM )   αλλά ούτε τα post it δεν έχουν εφευρεθεί ..................

Δεν αξιζει να ασχοληθουν με ενα μικρο πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δεν αξιζει να ασχοληθουν με ενα μικρο πελάτη.

να δω τι θα γινει τις επομενες μερες  και βλεπω πως θα κινηθω,εκτος αν υπαρχει τροπος καταγγελιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Ρώτησες ποιες είναι οι ζημιές που μπορεί να προκληθούν αν δεν καθαρίζεις το κλιματιστικό? Στους όρους πάντως δεν λέει κάτι τέτοιο. Θέλει προσοχή αυτό που γράφεις γιατί αν σκάσει καμία πλακέτα και σου πουν "ααα βρήκαμε πολύ βρώμικο το κλιματιστικό, ζοριστηκε και έκαψε πλακέτα δεν καλύπτουμε" τι κάνεις? Ο Mr. Inventor Dare-Devil λογικά θα ξέρει να μας διαφωτίσει.

Δεν ξέρω κανένα σενάριο ζημιάς επειδή δεν έχει καθαριστεί το κλιματιστικό .  Yπάρχει όμως σενάριο μείωσης απόδοσης ή να σταματήσει η λειτουργία του  (προστασία) . Αν έχει μπουκώσει το μέσα ή και το έξω στοιχείο ενός κλιματιστικού και έχει φράξει σε μεγάλο ποσοστό απο σκόνη, βρώμα  τότε μπορούμε να μιλάμε μόνο για ενεργοποίηση κάποιου ασφαλιστικού της μονάδας με αποτέλεσμα να κόψει την λειτουργία του για προστασία . Π.χ προστασία υψηλής πίεσης . 
Βέβαια σε οικιακή χρήση το να βουλώσει ένα στοιχείο εσωτερικό σε τέτοιο βαθμό που να κόψει η μονάδα την λειτουργία της για προστασία το κλιματιστικό πρέπει να χει χρόνια να συντηρηθεί . Δεν είναι τόσο εύκολο να συμβεί . 

Πλακέτα δεν καίγεται απο έλλειψη συντήρησης η καθαρισμού . Οι πλακέτες ενδεχομένως να καούν  είτε απο δίκτυο ηλεκτροδότησης είτε απο κεραυνό  ή απο κατασκευαστικό ελάττωμα ή απο κακές καιρικές συνθήκες  (παραθαλάσσια περιοχή με υψηλή υγρασία και αλατότητα επηρεάζει περισσότερο τις πλακέτες  )

Ένα κλιματιστικό δεν χρειάζεται κάθε χρόνο συντήρηση και καθαρισμό γιατί πολύ απλά εξαρτάται απο την χρήση που κάνεις (ώρες λειτουργίας και περιβάλλον) . Μπορεί άνετα να χρειαστεί στην διετία ή στην τριετία . 
Απο την δικιά μου εμπειρία δεν έχω δεί ούτε στο ελάχιστο να βουλώσει το στοιχείο της μέσα μονάδας ή της έξω (τουλάχιστον σε βαθμό που να δημιουργεί θέμα) μετά απο 1μιση με 2 χρόνια χρήσης ψύξη θέρμανση ως κύριες πηγές και πολλές ώρες  λειτουργίας την ημέρα . Αν καθαρίζεις τα φίλτρα σου τακτικά δύσκολα βουλώνει το μέσα  στοιχείο . Αν όμως αμελείς να πλένεις τα φίλτρα σου ναι τότε αρχίζει σκόνη να συσσωρεύεται στο στοιχείο και σταδιακά αρχίζει να βουλώνει με το καιρό . 

Αν όμως ένα κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί σε ένα ξυλουργείο . Εκεί θέλει πολύ συχνά καθαρισμό . Θα έλεγα κάθε βδομάδα πλύσιμο φίλτρων και δύο φορές το χρόνο συντήρηση ίσως και τρεις . 

Όλα είναι σχετικά , η συντήρηση έχει να κάνει με το πόσο το λειτουργείς και σε τί συνθήκες . (Σπίτι, Κομμωτήριο , Ξυλουργείο, εξωτερικός χώρος με πολύ σκόνη ; κτλ ) . 
Απο την στιγμή που εσύ είσαι τυπικός και πλένεις συχνά τα φίλτρα του κλιματιστικού (όταν τα δεις να έχουν αρχίσει να σχηματίζουν μικρο φιλμ σκόνης) , βλέπεις ότι και τα στοιχεία των μονάδων δεν είναι βουλωμένα και το μηχάνημα αποδίδει νορμάλ σε ψύξη και θέρμανση τότε δεν θεωρώ ότι θέλει συντήρηση . 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη . Σαφώς και θα ήταν καλύτερα να τους ρωτήσεις να σου δώσουν μερικές εξηγήσεις . Αυτοί ξέρουν περισσότερα. Είναι ο τομέας που εργάζονται . 


Οι TCL GREE Inventor έχουν ως όρο ότι δεν είναι υποχρεωτική η ετήσια συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση της μονάδας  και το θεωρώ λογικό . Τί σχέση έχουν οι πλακέτες του μηχανήματος για παράδειγμα αν ένα μοντέλο δεν συντηρείται ;  Αυτό δε σημαίνει ότι δεν χρειάζεται συντήρηση για να αποδίδει τα μέγιστα μέτα απο κάποιο καιρό και ανάλογα την χρήση  ή και για θέματα απολύμανσης (υγείας) . 
Αν έχεις ένα κλιματιστικό που το χρησιμοποιείς ένα δύο μήνες σε οικεία στην ψύξη γιατί να του κάνεις ετήσια συντήρηση ; Πότε πρόλαβε να δουλέψει και να μπουκώσουν τα στοιχεία ή να μαζευτεί πουρί στον ανεμιστήρα ; 
Οπότε όταν δεις ότι το μηχάνημα έχει μπουκώσει ή μερικώς έχει μπουκώσει στα στοιχεία του ή έχει πιάσει πουρί ο ανεμιστήρας τότε ναι θέλει συντήρηση .
Τα φίλτρα όμως δεν τα αμελούμε να τα πλένουμε τακτικά . 

Ενα απλό παράδειγμα . Κάνω service το αμάξι , αλλάζω φίλτρο αέρα και φίλτρο aircondition . Στο χρόνο πάνω ή στα 15.000 χλμ  (ότι έρθει πρώτο σου λένε) πρέπει να κάνω πάλι συντήρηση και να τα αλλάξω για να ισχύει η εγγύηση . Αν εγώ έχω κάνει  π.χ 4.000 χλμ επειδή το χω για κανά Σ/Κ επειδή κυρίως κινούμαι με μέσα, το φίλτρο που θα σου αλλάξουν  όχι απλά δεν θα έχει βουλώσει , δεν θα έχει προλάβει καλά καλά να αλλάξει χρώμα . 

 

3 ώρες πριν, Klausx είπε

Αν ένα κλιματιστικό έχει αρκετές ώρες λειτουργίας μπορεί να φανεί σαν ασυντήρητο όταν πάθει βλάβη ακόμα και αν κάνει συντήρηση κάθε χρόνο, οι πλακέτες και οι ψύκτρες των inverter σπάνια συντηρούνται με αποτέλεσμα μια βλάβη στα ηλεκτρονικά.
Επίσης αν δουν κάτι καμένο θα το ρίξουνε στην ΔΕΗ κτλ.

Πιστεύω η εγγύηση τους είναι καλή για τα πρώτα χρόνια, μετά από 8-9 χρόνια και να θέλει να σε καλύψει δεν θα υπάρχει ανταλλακτικό.

Πώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ; Γιατί να μην υπάρχει ανταλλακτικό ; Έχουν τέτοιο όρο ότι στα τάδε χρόνια σταματάνε να υποστηρίζουν κλιματιστικά... εντός εγγύησης ; !!!!;;;

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο καλό όργανο μέτρησης της θερμοκρασίας??να είναι αξιόπιστο και ακριβές...έχω ένα ν μετεωρολογικο σταθμό life wes ..στον ίδιο χώρο η βάση με το ν εξωτερικό αισθητήρα έχουν διαφορά έναν βαθμό.επισης έχω και τρίτο θερμόμετρο της hama π συμφωνεί με τον εξωτερικό αισθητήρα με μια απόκλιση της τάξης των 0.1βαθμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό ισχύει σε όλα τα μηχανήματα / εταιρίες;

Καμία μα καμία καταναλωτική εγγύηση για οποιοδήποτε αγαθό δεν καλύπτει εξωγενής παράγοντες . Είναι αυτονόητο . Οι κατασκευαστές και εισαγωγείς εγγυώνται  πάντα πως ότι και αν πάθει το προϊόν απο δική τους υπαιτιότητα (ελαττωματικό κομμάτι κτλ ) είναι υπεύθυνοι να επωμιστούν το κόστος για την αποκατάσταση . 
Με άλλα λόγια σου λένε ότι για τάδε χρόνια αν χαλάσει απο χρήση θα στο καλύψω γιατί σου εγγυώμαι ότι για τάδε χρόνια το προϊόν θα δουλεύει άψογα αρκεί εσύ να τηρείς τους κανόνες λειτουργίας. Αν εσύ το σπάσεις απο μόνος σου σαφώς και όχι . Αν εσύ πας και συνδέσεις την συσκευή στη μεσαία τάση του δικτύου σαφώς και όχι γιατί το προϊόν μου σχεδιάστηκε να δουλεύει σε τάση οικιακού δικτύου  κτλ . 

Αυτά γενικά . Στο κομμάτι του κλιματισμού , πλακέτα με βλάβη καλύπτεται . Ο μόνος λόγος που είναι στην διακριτική ευχέρεια της εταιρείας να αποφασίσει να μην  καλύψει πλακέτα είναι αν η διάγνωση δείξει ότι ευθύνεται κακό δίκτυο ηλεκτροδότησης ή πτώση κεραυνού .
Το ίδιο ισχύει σε όλα τα προϊόντα . Τηλεοράσεις, ηλεκτρικές συσκευές κτλ  

Γενικά οι κατασκευαστές φροντίζουν οι συσκευές να έχουν εσωτερικές προστασίες απο διακυμάνσεις  . Δεν είναι  "γυμνά" τα μηχανήματα . 


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από που αγοράζουμε αντίστοιχα φίλτρα με αυτά της inventor, χωρίς να πληρώσουμε 30-40 ευρω? 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Κάποιο καλό όργανο μέτρησης της θερμοκρασίας??να είναι αξιόπιστο και ακριβές...έχω ένα ν μετεωρολογικο σταθμό life wes ..στον ίδιο χώρο η βάση με το ν εξωτερικό αισθητήρα έχουν διαφορά έναν βαθμό.επισης έχω και τρίτο θερμόμετρο της hama π συμφωνεί με τον εξωτερικό αισθητήρα με μια απόκλιση της τάξης των 0.1βαθμων.

Θες σετ με εσωτερικο σταθμό με ενσωματωμένο αισθητήρα θερμοκρασίας και να δέχεται ασύρματο αισθητήρα θερμοκρασίας για να τον βάλεις σε εξωτερικό χώρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν ξέρω κανένα σενάριο ζημιάς επειδή δεν έχει καθαριστεί το κλιματιστικό .  Yπάρχει όμως σενάριο μείωσης απόδοσης ή να σταματήσει η λειτουργία του  (προστασία) . Αν έχει μπουκώσει το μέσα ή και το έξω στοιχείο ενός κλιματιστικού και έχει φράξει σε μεγάλο ποσοστό απο σκόνη, βρώμα  τότε μπορούμε να μιλάμε μόνο για ενεργοποίηση κάποιου ασφαλιστικού της μονάδας με αποτέλεσμα να κόψει την λειτουργία του για προστασία . Π.χ προστασία υψηλής πίεσης . 
Βέβαια σε οικιακή χρήση το να βουλώσει ένα στοιχείο εσωτερικό σε τέτοιο βαθμό που να κόψει η μονάδα την λειτουργία της για προστασία το κλιματιστικό πρέπει να χει χρόνια να συντηρηθεί . Δεν είναι τόσο εύκολο να συμβεί . 

Πλακέτα δεν καίγεται απο έλλειψη συντήρησης η καθαρισμού . Οι πλακέτες ενδεχομένως να καούν  είτε απο δίκτυο ηλεκτροδότησης είτε απο κεραυνό  ή απο κατασκευαστικό ελάττωμα ή απο κακές καιρικές συνθήκες  (παραθαλάσσια περιοχή με υψηλή υγρασία και αλατότητα επηρεάζει περισσότερο τις πλακέτες  )

Ένα κλιματιστικό δεν χρειάζεται κάθε χρόνο συντήρηση και καθαρισμό γιατί πολύ απλά εξαρτάται απο την χρήση που κάνεις (ώρες λειτουργίας και περιβάλλον) . Μπορεί άνετα να χρειαστεί στην διετία ή στην τριετία . 
Απο την δικιά μου εμπειρία δεν έχω δεί ούτε στο ελάχιστο να βουλώσει το στοιχείο της μέσα μονάδας ή της έξω (τουλάχιστον σε βαθμό που να δημιουργεί θέμα) μετά απο 1μιση με 2 χρόνια χρήσης ψύξη θέρμανση ως κύριες πηγές και πολλές ώρες  λειτουργίας την ημέρα . Αν καθαρίζεις τα φίλτρα σου τακτικά δύσκολα βουλώνει το μέσα  στοιχείο . Αν όμως αμελείς να πλένεις τα φίλτρα σου ναι τότε αρχίζει σκόνη να συσσωρεύεται στο στοιχείο και σταδιακά αρχίζει να βουλώνει με το καιρό . 

Αν όμως ένα κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί σε ένα ξυλουργείο . Εκεί θέλει πολύ συχνά καθαρισμό . Θα έλεγα κάθε βδομάδα πλύσιμο φίλτρων και δύο φορές το χρόνο συντήρηση ίσως και τρεις . 

Όλα είναι σχετικά , η συντήρηση έχει να κάνει με το πόσο το λειτουργείς και σε τί συνθήκες . (Σπίτι, Κομμωτήριο , Ξυλουργείο, εξωτερικός χώρος με πολύ σκόνη ; κτλ ) . 
Απο την στιγμή που εσύ είσαι τυπικός και πλένεις συχνά τα φίλτρα του κλιματιστικού (όταν τα δεις να έχουν αρχίσει να σχηματίζουν μικρο φιλμ σκόνης) , βλέπεις ότι και τα στοιχεία των μονάδων δεν είναι βουλωμένα και το μηχάνημα αποδίδει νορμάλ σε ψύξη και θέρμανση τότε δεν θεωρώ ότι θέλει συντήρηση . 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη . Σαφώς και θα ήταν καλύτερα να τους ρωτήσεις να σου δώσουν μερικές εξηγήσεις . Αυτοί ξέρουν περισσότερα. Είναι ο τομέας που εργάζονται . 


Οι TCL GREE Inventor έχουν ως όρο ότι δεν είναι υποχρεωτική η ετήσια συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση της μονάδας  και το θεωρώ λογικό . Τί σχέση έχουν οι πλακέτες του μηχανήματος για παράδειγμα αν ένα μοντέλο δεν συντηρείται ;  Αυτό δε σημαίνει ότι δεν χρειάζεται συντήρηση για να αποδίδει τα μέγιστα μέτα απο κάποιο καιρό και ανάλογα την χρήση  ή και για θέματα απολύμανσης (υγείας) . 
Αν έχεις ένα κλιματιστικό που το χρησιμοποιείς ένα δύο μήνες σε οικεία στην ψύξη γιατί να του κάνεις ετήσια συντήρηση ; Πότε πρόλαβε να δουλέψει και να μπουκώσουν τα στοιχεία ή να μαζευτεί πουρί στον ανεμιστήρα ; 
Οπότε όταν δεις ότι το μηχάνημα έχει μπουκώσει ή μερικώς έχει μπουκώσει στα στοιχεία του ή έχει πιάσει πουρί ο ανεμιστήρας τότε ναι θέλει συντήρηση .
Τα φίλτρα όμως δεν τα αμελούμε να τα πλένουμε τακτικά . 

Ενα απλό παράδειγμα . Κάνω service το αμάξι , αλλάζω φίλτρο αέρα και φίλτρο aircondition . Στο χρόνο πάνω ή στα 15.000 χλμ  (ότι έρθει πρώτο σου λένε) πρέπει να κάνω πάλι συντήρηση και να τα αλλάξω για να ισχύει η εγγύηση . Αν εγώ έχω κάνει  π.χ 4.000 χλμ επειδή το χω για κανά Σ/Κ επειδή κυρίως κινούμαι με μέσα, το φίλτρο που θα σου αλλάξουν  όχι απλά δεν θα έχει βουλώσει , δεν θα έχει προλάβει καλά καλά να αλλάξει χρώμα . 

 

Πώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ; Γιατί να μην υπάρχει ανταλλακτικό ; Έχουν τέτοιο όρο ότι στα τάδε χρόνια σταματάνε να υποστηρίζουν κλιματιστικά... εντός εγγύησης ; !!!!;;;

Όταν μια συμπυκνωτική μονάδα δουλεύει φραγμένη το αποτέλεσμα είναι φθορά στον συμπιεστή, γενικά οι εξωτερικές μονάδες δεν φράζουν εύκολα γιατί δεν έχουν ώρες λειτουργίας αντίθετα σε ένα επαγγελματικό ψυγείο θέλει καθάρισμα κάθε μήνα. Προστασία υψηλής πίεσης δεν έχουνε τα on/off μόνο θερμικό συμπιεστή που θα είναι αργά.

Σκόνη στα ηλεκτρονικά είναι γνωστό ότι προκαλούν, υπερθέρμανση, υγρασία, κακή επαφή, βραχυκυκλώματα κτλ....

Μεγάλο ποσοστό ανεμιστήρων είναι φραγμένο στα οικιακά κλιματιστικά, άλλα γιατί είναι σε δύσκολη θέση και δεν έχει γίνει ποτέ, άλλα γιατί πολύ απλά δεν πλενόταν στην συντήρηση. Δεν το συζητάω καν τι γίνεται αν δουλεύει κανένα τζάκι κτλ μέσα στο σπίτι, έβλεπα πρόσφατα στα χαρακτηριστικά ενός κλιματιστικού "Fireplace" λειτουργία.... που στην ουσία απλά δουλεύει στο FAN μαζί με άλλη πηγή θερμότητας...

Screenshot_88.png.52697e7bca87140a5bd81c13d63ebd53.png


Εκεί να δεις πως θα είναι το κλιματιστικό μέσα.

Τώρα για το συμπέρασμα με τα ανταλλακτικά είναι κλασσικό, όχι από όλες τις εταιρείες άλλα από μερικές που έφυγαν από την αγορά έτσι απλά πριν χρόνια.

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...