Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουμε σπίτι 2 ίδια κλιματιστικά 9άρια της General Electric πολλών χρόνων.(καπου 20).Το 1 παθαίνει το εξής:Το ανάβεις και αργεί να ξεκινήσει,φέραμε ψυκτικό για καθαρισμό και τσεκάρισμα φρέο και δούλευε κανονικά για κανά χρόνο και αν.Μετά πάλι τα ιδια,πάλι καθάρισμα.Την τελευταία φορά οι δικοί μου έφεραν 1 μ@@@@α ψυκτικό γιατί που φύσηξε στο κλιματιστικό απο έξω προς τα μέσα και πιτσίλισε το δωμάτιο με τα υγρά καθαρισμού,παραλίγο να πάνε στο πάνελ της TV.Είχε βγάλει το καπάκι και το ξανακούμπωσε.Δούλευε κανονικά αλλά μετά όταν το άναβες και ξεκινούσε η φτερωτή κάπου έβρισκε και έκανε θόρυβο εσωτερικά,μόλις το πίεζα λίγο δεξιά κάτω σταματούσε.Μετά απο λίγο καιρό πάλι τα ίδια,αργούσε να ξεκινήσει αλλά δούλευε έστω και με τον σπαστικό θόρυβο,την νύχτα δεν αντεχόταν.

 

Εδώ και καιρό το ανάβω αλλά δεν ξεκινάει ποτέ.Δεν ξέρω αν το παθαίνει απο το κάπνισμα την ώρα που λειτουργεί,αν βουλώνει.

 

Το λειτουργούμε καλοκαίρι και χειμώνα,κυρίως καλοκαίρι.Απο ότι θυμάμαι δεν γινόταν καθαρισμός 1-2 φορές τον χρόνο πάντα.

 

Δικαιολογείται να αργεί να ξεκινήσει και στο τέλος να μην ξεκινάει ποτέ λόγω του καπνίσματος;Δεν εννοώ τις περιπτώσεις όπου αργεί λόγω απόψυξης.

 

Πρέπει να δω τι θα κάνω γιατί πλησιάζουν οι ζέστες και δεν θα την παλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι πολύ παλιό το κλιματιστικό σας, η γνώμη μου επειδή έχετε φέρει πολλές φορές ψυκτικό και ο καθένας έκανε τα δικά του χωρίς αποτέλεσμα, βρείτε και καλέστε κανέναν από την αντιπροσωπεία αν υπάρχει και πείτε του οτι έχετε περάσει.

 

Είναι λογικό να αργεί αλλά εξαρτάται τι εννοείς ως αργοπορεία. Σε εμάς τον χειμώνα στα μεγάλα κρύα μπορεί να έκανε και 2-3 λεπτά να αρχίσει να βγάζει ζέστη, το καλοκαίρι πέφτει ο χρόνος στο 0.5-1.5 λεπτό ανάλογα πάλι την θερμοκρασία αν έχει καύσωνα κτλ. Τώρα αν σας κάνει 10 λεπτά π.χ υπάρχει πρόβλημα.

 

Να βουλώσει κλιματιστικό επειδή καπνίζει κάποιος στο δωμάτιο εν ώρα λειτουργίας δεν παίζει, πάντως μην καπνίζεις όσο λειτουργεί το μηχάνημα, βρωμίζουν τα φίλτρα και επιβαρύνεται πολύ η συσκευή με κάπνα, τα φίλτρα θα χρειάζονται καθάρισμα με νερό κάθε 1 εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους


 


Χρειάζομαι κλιματιστικό για υπνοδωμάτιο γύρω στα 9-10 τ.μ., με κακή όμως μόνωση και πολύ ζέστη το καλοκαίρι/κρύο το χειμώνα (συνθήκες παρόμοιες με ρετιρέ). Προσανατολίζομαι σε κλιματιστικό 9.000 btu. 


 


Καταρχάς με ένα μπάτζετ 400-500 τι θα προτείνατε; Μπορώ να βρω και πιο οικονομική λύση χωρίς να κάνω πολλές υποχωρήσεις; 


 


Κάτι τέτοιο 


http://www.airconenergy.gr/gr/el/catalog/toixoy:2/mitsubishi-electric/9000-btu είναι οκ; Αν όχι, τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω;


 


Θα προτιμούσα κάποια γνωστή μάρκα, αλλά θα ήθελα να είναι και όσο πιο αθόρυβο γίνεται. Πραγματικά δεν έχω ιδέα απο κλιματιστικά, οπότε αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, θα με γλυτώσει από αρκετή ταλαιπωρια


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ

Καταρχάς με ένα μπάτζετ 400-500 τι θα προτείνατε; Μπορώ να βρω και πιο οικονομική λύση χωρίς να κάνω πολλές υποχωρήσεις; 

 

Κάτι τέτοιο 

http://www.airconenergy.gr/gr/el/catalog/toixoy:2/mitsubishi-electric/9000-btu είναι οκ; Αν όχι, τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω;

 

Θα προτιμούσα κάποια γνωστή μάρκα, αλλά θα ήθελα να είναι και όσο πιο αθόρυβο γίνεται. Πραγματικά δεν έχω ιδέα απο κλιματιστικά, οπότε αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, θα με γλυτώσει από αρκετή ταλαιπωρια

Δεν ξερω αμα εισαι απο Αθηνα.. παρε αυτο http://www.tsampas.gr/product/13853/gree-cozy-grs-101-eijcf1-n2-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-inverter

 

Το δινει τωρα 30ε πιο φθηνα απο τους αλλους και για λιγες μερες..!

Στο θεμα του θορυβου ολα λιγο πολυ ακουγεται η εξωτερικη..

Πρεπει να δωσεις τα διπλασια για να μην ακουγεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μιας και δεν έχω καταλήξει ακόμα αλλά μέχρι το τέλος της εβδομάδας πρέπει...
Καταλήγω τελικά σε 24.000btu, αποκλειστικά για ψύξη και είμαι ένα βήμα πριν πάρω το Fujitsu ASYG24LFCC .

Αυτό που μου διαφεύγει είναι, αν γνωρίζει κανείς, ποιος έχει το service για τα fujitsυ στην Θεσσαλονίκη και γενικά πως είναι απο after sales support.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μιας και δεν έχω καταλήξει ακόμα αλλά μέχρι το τέλος της εβδομάδας πρέπει...

Καταλήγω τελικά σε 24.000btu, αποκλειστικά για ψύξη και είμαι ένα βήμα πριν πάρω το Fujitsu ASYG24LFCC .

Αυτό που μου διαφεύγει είναι, αν γνωρίζει κανείς, ποιος έχει το service για τα fujitsυ στην Θεσσαλονίκη και γενικά πως είναι απο after sales support.

Κάνεις πολυ καλη επιλογή σαν μαρκα , δεν θα μεινεις παραπονουμενος.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα ενδιαφερομαι για 9αρι κλιματιστικο για το υπνοδωματιο και ειναι να παω να το κλεισω μεχρι αυριο απο το συγκεκριμενο καταστημα και εχω κατασταλαξει στα 3 παρακατω αλλα δε μπορω να επιλεξω καποιο!

 

Fujitsu ASYG25LLCR (με πολυ καλες κριτικες,αλλα δε ξερω τι εχει απο φιλτρα και με 3+5 χρονια εγγυηση)(

http://www.kotsovolos.gr/s...tsu-asyg25llcr

Carrier 42QHF009DSA iPLUS (με αρκετα φιλτρα αλλα δε ξερω αν αξιζει περισσοτερο σε σχεση με το Fujitsu 3+5 εγγυηση και αυτο)
http://www.kotsovolos.gr/s...hf009dsa-iplus

και 
Toyotomi Izuru(με προβληματιζουν τα επιπεδα θορυβου που ειναι 26 αντι 22 των αλλων αλλα με ιονιστη,3 χρονια εγγυηση)
http://www.kotsovolos.gr/s...-trn-trg-528zr

 

Για βοηθηστε πιο θεωρειται καλυτερη επιλογη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fujitsu ASYG25LLCR το 2014 το εδιναν 360ευρω!!! Και τωρα 460ε! Προφανως ανεβηκαν οι μισθοι και μειωθηκε

η ανεργια!!!

 

Περίεργη αύξηση αλλά άσε γενικά το τι γίνεται από αυξήσεις τιμών σε προϊόντα και αγαθά στην αγορά δεν περιγράφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Μπορείτε να ενημερωθείτε με το τι είχε γίνει με εμένα μερικές σελίδες πιο πριν.

 

Εχτές, ήρθε ο τεχνικός της Inventor και μου άλλαξε δωρεάν την εσωτερική μονάδα και για το 9αρι και για το 18αρι με την καινούρια σειρά Arial! Επίσης, μου έκαναν δώρο και το wifi module!

 

Τα δοκίμασα και τα 2 στην θέρμανση και πραγματικά η διαφορά ήταν αισθητή όσον αφορά τους ήχους και τα τριξίματα που είχα με τα προηγούμενα μοντέλα Vision.

 

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την εξυπηρέτησή που είχα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλιματιστικό 12.000 btu inverter ως 500€ και αν έχει και την εγκατάσταση μέσα σούπερ, ποιό προτείνετε; Είμαι Θεσσαλονίκη.

Επίσης μία ερώτηση, σχετικά με τη τροφοδοσία έχω καλώδιο για ρεύμα τη θέση που θα μπεί η εξωτερική μονάδα και στο σημείο που θα μπει η εσωτερική υπάρχει από κάτω μπουάτ. Πρέπει να φέρω ηλεκτρολόγο να βγάλει καλώδιο πριν έρθει ο εγκαταστάτης ή μπορεί να το κάνει μόνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fujitsu ASYG25LLCR το 2014 το εδιναν 360ευρω!!! Και τωρα 460ε! Προφανως ανεβηκαν οι μισθοι και μειωθηκε

η ανεργια!!!

 

capital controls + 70% φορολογία επιχειρήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...