Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μολις εκανα παραγγελία στο eastbay τα air max 2011, για να δουμε θα μου στείλουν μειλ για ακυρωση της λόγω των νέων περιορισμών ή θα προχωρήσει;

 

Εχω κάνει και εγώ παραγγελία απο Παρασκευή βράδυ ένα nike air max 2011 για την γυναίκα,μου ήρθε κανονικά το μειλ οτι έγινε η παραγγελία και απο τότε περιμένω,το order status είναι open (Not available until shipped),άντε να δούμε,ελπίζω να μην έχουμε τα ίδια με το footlocker.Και μαζί με τον chrisargos μαζεύονται 3 ίδιες παραγγελίες,οπότε αναμονή να δούμε τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν αγορασω απο το eastbay θα μου τα φερουν κατευθειαν σπιτι μου?

Εφόσον η αποστολή γίνει μέσω απλού ταχυδρομείου, λογικά θα σου έρθει ειδοποιητήριο να πας να την παραλάβεις απ' το υποκατάστημα της περιοχής σου (πληρώνοντας τα κλασικά 3 ευρώ). Εκτός αν παραγγείλεις κάποιο μικρό δέμα, οπότε ο ταχυδρόμος μπορεί να στο φέρει (ή αφήσει) στην πόρτα σου.

 

Γενικά είναι θέμα υποκαταστήματος. Παλιότερα μού έφερναν σπίτι ακόμα και ολόκληρες κούτες, αλλά τώρα πια με την έλλειψη προσωπικού έχουν δυσκολέψει τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει και εγώ παραγγελία απο Παρασκευή βράδυ ένα nike air max 2011 για την γυναίκα,μου ήρθε κανονικά το μειλ οτι έγινε η παραγγελία και απο τότε περιμένω,το order status είναι open (Not available until shipped),άντε να δούμε,ελπίζω να μην έχουμε τα ίδια με το footlocker.Και μαζί με τον chrisargos μαζεύονται 3 ίδιες παραγγελίες,οπότε αναμονή να δούμε τι θα γίνει.

 

το status κατω απο τα παπουτσια σε σενα τι ειναι?

Σε μενα γραφει STATUS: WAITING FOR ORDER APPROVAL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο order status μόλις βάλω τα order number και customer number που ζητάει μου βγάζει αυτό που έγραψα πριν,συγκεκριμένα αυτό:

Order Number: 037275***

Order Date: 11/11/2011

Status: OPEN

Method: Not available until shipped.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές αγόρασα από το eastbay, πάντα μεσολαβούσε ένα διάστημα 2-3 ημερών από την παραγγελία μέχρι την αποστολή. Λογικά μέχρι αύριο θα πρέπει να το έχουν ταχυδρομήσει. Αλλιώς άρχισε τα email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να μπεις μεσα απ΄το ''my account'' (στο πανω μερος της σελίδας)

 

edit: μολις αλλαξε σε μενα σε ''STATUS: 1 UNIT(S) READY TO SHIP''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στα παπουτσια ειναι 3 ευρω το τελωνειο; Δηλαδη αν παρω ενα μπουφαν υπαρχει περιπτωση να μου το χρεωσουν παραπανω;

 

 

Ότι και να πάρεις το τελωνείο δεν είναι στάνταρ, ένα μπουφάν και ένα ζευγάρι παπούτσια με συνολική τιμή κάπου στα 150$ θα είναι λογικά 3Ε το τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να μπεις μεσα απ΄το ''my account'' (στο πανω μερος της σελίδας)

 

edit: μολις αλλαξε σε μενα σε ''STATUS: 1 UNIT(S) READY TO SHIP''

 

Μάλιστα,εδώ τα γράφει πιο αναλυτικά,released to ship και μόλις κάνω view order κάτω απο τα παπούτσια γράφει το ίδιο με σένα STATUS: 1 UNIT(S) READY TO SHIP.Αντε να ship να τελειώνουμε επιτέλους. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στα παπουτσια ειναι 3 ευρω το τελωνειο; Δηλαδη αν παρω ενα μπουφαν υπαρχει περιπτωση να μου το χρεωσουν παραπανω;

Τίποτα δεν είναι σίγουρο σε αυτές τις περιπτώσεις. Μιλάμε μόνο με πιθανότητες. Αν ξέραμε τον ακριβή κανονισμό των τελωνείων και ταχυδρομείων(; ), ίσως θα μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη τουλάχιστον για αυτά τα 3-6 ευρώ.

 

Υπό αυτή την έννοια το πιθανότερο είναι να δώσεις 3 ευρώ (όσο είχα πληρώσει πριν 2-3 μήνες που αγόρασα 2 ζευγάρια παπούτσια στα $180 περίπου). Παλαιότερα υπήρχε γενικά η λογική ότι μέχρι τα 100 ευρώ ο εκτελωνισμός είναι 3 ευρώ και μετά αυξάνεται στα 6. Πχ. σε αρκετά ηλεκτρονικά ανταλλακτικά που είχα αγοράσει (από οθόνες laptop μέχρι σκληρούς δίσκους) είχα δώσει 6 ευρώ για τιμές >105 ευρώ. Τώρα πια δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί έχω χρόνια να πληρώσω το 6ευρω.

 

Κυρίως θα πρέπει να προσέξεις τη συνολική τιμή της τελικής παραγγελίας και τον όγκο της. Αν το μπουφάν είναι κανα... θηρίο ή το κόστος πάει στα $200-250 (ή περισσότερο), λογικά έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να πας ντουγρού για τελωνείο. Και εκεί πλέον δεν μιλάμε για τρίευρα αλλά για 50άρια και 80άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν είναι σίγουρο σε αυτές τις περιπτώσεις. Μιλάμε μόνο με πιθανότητες. Αν ξέραμε τον ακριβή κανονισμό των τελωνείων και ταχυδρομείων(; ), ίσως θα μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη τουλάχιστον για αυτά τα 3-6 ευρώ.

 

Υπό αυτή την έννοια το πιθανότερο είναι να δώσεις 3 ευρώ (όσο είχα πληρώσει πριν 2-3 μήνες που αγόρασα 2 ζευγάρια παπούτσια στα $180 περίπου). Παλαιότερα υπήρχε γενικά η λογική ότι μέχρι τα 100 ευρώ ο εκτελωνισμός είναι 3 ευρώ και μετά αυξάνεται στα 6. Πχ. σε αρκετά ηλεκτρονικά ανταλλακτικά που είχα αγοράσει (από οθόνες laptop μέχρι σκληρούς δίσκους) είχα δώσει 6 ευρώ για τιμές >105 ευρώ. Τώρα πια δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί έχω χρόνια να πληρώσω το 6ευρω.

 

Κυρίως θα πρέπει να προσέξεις τη συνολική τιμή της τελικής παραγγελίας και τον όγκο της. Αν το μπουφάν είναι κανα... θηρίο ή το κόστος πάει στα $200-250 (ή περισσότερο), λογικά έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να πας ντουγρού για τελωνείο. Και εκεί πλέον δεν μιλάμε για τρίευρα αλλά για 50άρια και 80άρια.

 

Το φοβαμαι λιγο, το συνολικο ποσο μαζι με τα εξοδα αποστολης ειναι στα 182.25$ και ειναι 1 φουτερ ενα πουλοβερ και ενα μπουφαν. Οχι για χιονια πιο ελαφρυ οποτε δεν νομιζω να πιανει τοσο πολυ ογκο. παρολα αυτα το φοβαμαι, θα ροτισω εναν γνωστο που κανει συχνα εκτελωνισμους(εισαγωγη αυτοκινητων) αφου εχει δικο του εκτελωνιστη σιγουρα θα ξερει ο κυριος αυτος. Αμα μαθω κατι θα σας ενημερωσω. Ευχαριστω για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κάνει μια παραγγελία και εχει μείνει εκει

Priority Mail International Parcels

 

 

Processed Through Sort Facility

 

 

November 02, 2011, 2:57 am

 

 

ISC CHICAGO IL (USPS)

 

 

International Parcels

το εχει παθει κάποιος άλλος για να μου πει τι γινετε?

και κατι σε αλλη παραγγελια που εχω κανει (αυτη με τα air max) ενω μου ηρθε μαιλ οτι τα έστειλαν δεν μου εδωσαν Tracking Number

μπορω να κανω κατι γι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου παραγγελία (nike air max 2011) έφυγε κανονικά (status shipped)!!! Επειδή είναι η πρώτη μου παραγγελία απο eastbay τι γίνεται στην συνέχεια,μου στέλνουν κάποιο tracking number να υποθέσω για να μπορώ να παρακολουθήσω την παραγγελία (αυτό που βλέπω οτι περιμένει και ο chrisargos). Η απορία που παραμένει μυστήριο ακόμη είναι πως το footlocker είχε αυτόν τον περιορισμό ενώ το eastbay στέλνει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...