Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου δεν σου λέω το αντίθετο, ούτε το παίζω η ιδιοφυΐα στο σκάκι που

σαμποτάρει την DOTA, απλά όταν ακούω όλα αυτά περί IQ και πράσινα άλογα, κάπως μου φαίνεται!

 

Δεν είπα ποτέ πως είναι για χαζούς ούτε πως οι pro είναι βλάκες, καμμένοι είναι που δεν κάνουν τίποτα άλλο

από το να παίζουν και έχουν μάθει πολύ καλά αυτό που κάνουν, αλλά αν είσαι τόσο σίγουρος για αυτά που λες

και υποστηρίζεις, εξήγησε μου αυτό που λέω σχετικά με το map, στο προηγούμενο post.

 

Αν δεν το κάνουν για να κρατήσουν το ενδιαφέρον και μόνο, μιας και όταν τα μάθεις, κάνεις τα ίδια και τα ίδια, ξανά και ξανά, τότε γιατί το κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

w/e το έχω ακούσει αυτό με τη π!π@ που κοπανάνε γιατί έπαιζε ο κολλητός μου. Εγώ αυτό που έπαιζα από μικρή μου επέτρεπε να σκέφτομαι όσο θέλω, και αυτό που άκουγα από μικρή είναι matches κορυφαίων παιχτών όπου κάναν παύσεις και συνέχιζαν την επόμενη μέρα. Ίσως αυτοί που μου το είπαν, ότι παίζονταν παιχνίδια πάνω από μια μέρα, μου λέγαν ψέματα επειδή ήθελαν να με εξαπατήσουν. Who knows..

να συνεχισουν την επομενη μερα..πλακα σου εκαναν οι φιλοι σου :lol: εξωπραγματικο. ξερω μερικούς σκακιστες που ειναι μεσα στους 50 μη πω 30 καλητερους της χωρας και αλλους μετριου επιπεδου, αμα ακουσουν αυτο που λες για μια μερα παρτιδα θα γελασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CS παίζεται σε 3 χάρτες μόνο και με συγκεκριμμένα όπλα. Τι σημαίνει αυτό?

 

Οι αλλαγές γίνονται γιατί σε όλους μας αρέσει το διαφορετικό. Γιατί το παιχνίδι και ο developer έχουν διαλέξει αυτή την προσέγγιση. Δηλαδή τα τουρνουά Super Street Fighter Τurbo 2 το οποίο είναι ίδιο και απαράλλαχτο από το 199χ είναι ανώτερα? Η είναι πιο δύσκολο και ανωτερο το παιχνίδι. Και όμως μετά από τοσα χρόνια, ένα τόσο ''στενό'' παιχνίδι όπως αυτό έχει δημιουργήσει θεωρία βασισμένη μέχρι το ''pixel''.

 

Δεν αποδυκνείει τίποτα η σκέψη σου. Με αυτή την λογική θα έπρεπε να υπάρχει μόνο ένα παιχνίδι με χαρτιά και όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει (ελπίζω να μην προσπαθήσεις να με πείσεςι πως το Μπριτζ αλλά και το πόκερ δεν είναι παιχνίδια υψηλού επιπέδου)

 

Δώσε και στην Ντότα 100 χρόνια εξέλιξης και βλέπουμε.

 

Επίσης δεν αλλάζεις ''σκακιέρα'' στην Ντότα. Στο ίδιο Pc θα παίζεις και πάνω από ένα συγκεκριμμένο εξοπλισμό, εφόσον τα frames είναι 60 κανένας δεν έχει πλεονέκτημα απέναντι στον άλλο. Απλά υπαρχει και το Metagame. Και στο σκάκι υπάρχει αντίστοιχο όπως η Σικελική άμυνα η οποία είναι πολύ πρόσφατη ιστορικά (μετά το 1900) και η οποία άλλαξε τελείως το σκάκι . Ή η θεωρία για τη σημασία των πιονιών. Ή η εισαγωγή του Ροκέ (δεν υπήρχε πάντα) . Ή το Αν-πασαν. Ή η αξία των κομματιών ( τι είναι ανώτερο , ο αξιωματικός ή ο ίππος).

 

Έχει πολύ θεωρία η όλη κουβέντα και δεν ξέρω αν είμαι ο κατάλληλος να την αναλύσω ή έχω την όρεξη να γίνω ακόμα πιο αναλυτικός και σαφής. Αλλά καταλαβαίνεις που το πάω.

 

 

Στον από πάνω. Δηλαδή δεν υπήρχαν παιχνίδια κορυφής όπου διακόπτεται ο αγώνας, η επόμενη κίνηση γράφεται σε φάκελο και την επόμενη ανοίγεται ο φάκελος, παίζεται η κίνηση και συνεχίζει από εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβαίνω που το πας, δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω την γνώμη

διότι θα ξεφύγει πολύ η κουβέντα και το παιδί θέλει να βρει ένα παιχνίδι, άπλα εγώ το θεωρώ υπερβολή!

κάποιοι θα συμφωνήσουν μαζί μου κάποιοι μαζί σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ την κουβέντα με μεγάλο ενδιαφέρον. Δεν καταλήγει κάπου, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω με τo Dota κολλάει κανείς γιατί μέχρι που να το μάθει του βγαίνει η πίστη και μετά νιώθει δικαιωμένος.

 

Εγώ πιστεύω ότι σε κάθε παιχνίδι καταθέτει μέρος του μυαλού σου, αλλά το κάψιμο γενικά δεν ωφελεί. Όταν μάθεις κάτι και αποκτήσεις ένα skill, μπορείς να πας παρακάτω. Χθες που εγκατέστησα το civ4 ψιλοαπογοητεύτηκα από το περιβάλλον και τα γραφικά. Οπότε θυμήθηκα το παλιό καλό AOM. Problem όμως!!! Δεν υποστηρίζεται από τα Vista..

 

Πάντως βασική προϋπόθεση για να έχει πολύ ενδιαφέρον ένα παιχνίδι είναι παίκτες online σίγουρα..

 

Αλλά απότι έχω καταλάβει ο φίλος θέλει το Strategy να έχει τον Client online. Να μην χρειάζεται να το εγκαθιστά σε PC. Κάνω λάθος? Αν όχι , πας σε Browser Strategy Games όπως το OGame και το Travian

 

Ναι Dakonblackblade θα το προτιμούσα, για να ικανοποιώ παντού τον μελλοντικό εθισμό μου :confused: :-D:-D

 

------------------------------

 

Μόλις γράφτηκα στο ogame.. θα σας πω εντυπώσεις αργότερα.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

empire TOTAL WAR ΦΟΒΕΡΑ online battles πολυ λαο κατεβαζεις μιλαμε για παρα πολυ ,τσεκαρε το ο,πως επισης εχει παρα πολυ σημασια η στρατηγική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ πως είναι για χαζούς ούτε πως οι pro είναι βλάκες, καμμένοι είναι που δεν κάνουν τίποτα άλλο

από το να παίζουν και έχουν μάθει πολύ καλά αυτό που κάνουν

 

Δεν έχει σχέση με το πόσο παίζεις, όσο με το πως..

 

(Επίπεδο αντιπάλου, mentors/παρέα, ανταγωνισμός, προσωπικό κίνητρο κ.α)

 

μια συνήθεια είναι, απλά πρέπει να μάθεις να μην πέφτεις, τα items του κάθε χαρακτήρα, να κάνεις last hit, και

άλλα πολλά!

 

..και άλλα πολλά.

 

Απλά να θυμάσαι ότι η DOTA είναι ένα παιχνίδι όπως τα άλλα! απλά πιο δύσκολο στο να το συνηθίσει και να το καταλάβει κάποιος,

αυτό όμως δεν το κάνει ξεχωριστό!:P

 

Η DotA είναι μοναδική, είναι πρωτότυπη και επιμένω στις απαιτήσεις της οι οποίες ξεπερνούν κάθε άλλο τίτλο.. Κάθε rts και κάθε puzzler.

 

Η γνώμη σου/σας είναι γνώμη σου/σας. Εγώ ότι και να άκουσα, επιμένω στην γνώμη μου βράχος. Είμαι σίγουρη πως και ο πιο χαζός, αν ασχοληθεί έστω και λίγο και φτάσει στη φάση να αναρωτιέται "μα γιατί τον παίρνω πατόκορφα και δεν παίρνω ούτε 1 Kill?" και αμέσως μετά πάει σε ένα κεντρικό Bnb-μάγαζο και δει έναν PRO να παίζει από κοντά.. ΤΟΤΕ θα νιώσει το ρίγος.. Αυτό που ένιωσα και εγώ όταν πρωτοείδα τη διαφορά επιπέδου μου με κάτι παιδιά "από τα λίγα". Τότε αναγνώρισα και εγώ την υπεροχή του παιχνιδιού.. και φαντάσου, πάντα υπάρχουν καλυτερότεροι των καλυτεροτέρων (sic).

 

Τι παραπονα έχεις που δεν οφείλονται στο community?

 

To Community παλεύεται άνετα, trust me. Είχα και εγώ παράπονα, έχεις δίκιο, αλλά βρίσκονται πολλές άκρες.

 

Το μοναδικό πρόβλημα της DotA για εμένα είναι ότι δυστυχώς είναι team game. Αυτό την κάνει ΑΚΟΜΑ πιο δύσκολη, διότι μιλάμε για τυφλή συνεργασία, σκέφτεσαι αυτά που σκέφτεσαι το δευτερόλεπτο πρέπει να σκέφτεσαι και αυτά που σκέφτονται οι φίλοι σου. ΑΛΛΑ εγώ γενικά στο Gaming μου είμαι το προσωποποιημένο solάρισμα, σε ΟΛΩΝ των ειδών τα Games.. Αυτό, εκτός από το να είμαι Leader (σε Clan/Guild κτλπ) και να οργανώνω δίνοντας τις σωστές εντολές, με κάνει και δεν μπορώ να συνεργαστώ.. πράγμα που με μετέτρεψε σε feedέρι σε μερικά vital matches και έφαγα μεγάλη ήττα. :-(

 

(On the other hand, σε 1v1 έριξα παίχτες που έπαιζαν 4 χρόνια στις πρώτες 3 weeks παιχνιδιού μου -εποχή που το 2ο του Visage ήταν active-. Φαντάζεστε τη συνέχεια..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! φανταζομαι πως τα ατομα που επαιζαν 4 χρονια απλα δεν το ενιωθαν!

Η γνωμη σου, γνωμη σου και η γνωμη μου γνωμη μου!

NOP$TRIM (Mortred):leavare twra feederi pou pas na ftiakseis Lothar's Edge ston riki:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική ρε παίδες οποιοδήποτε παιχνίδι με λίγο παραπάνω σκέψη από αυτή στο Doom, είναι παιχνίδι μυαλού και ευστροφίας.

Δηλαδή εκ των -σε multi πάντα- warcraft3, COH, Battlefield 2 (ειδικά σε 28 παίκτες), ΑΟΜ, ΑΟΕ, LOTR κτλ κτλ ποιο από όλα αυτά αν είσαι λίγο αφηρημένος δεν χάνεις σε δευτερόλεπτα και δεν υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί units/items/upgrades?

 

Σε όλα αυτά αν ξεκινήσουμε να εφαρμόζουμε θεωρίες και στρατηγικές α λα σκάκι μπορούμε να φτάσουμε σε πρωτοφανή επίπεδα. Αλλά ακούμε τι λέμε?

 

Offtopic: Υπάρχει κάποιος από εδώ που να έπαιξε Real Time και να επιβίωσε με το SuperPower 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η DotA είναι strategy? :o

 

+100000000000000000 αυτο προσπαθουσα να διασταυρωσω... μου κάνει σαν pvp/rts/rpg

με στοιχεία απο το καθένα....pvp σίγουρα είναι αν υπάρχει και κατηγορία εχει κάποια στοιχεία στρατηγικής στον τροπο παιξίματος και το μόνο στοιχείο απο rpg είναι ότι ανεβάζεις και εξελίσεις ένα χαρακτήρα...για μόνο μια μάχη βέβαια...

 

Edit: Τελικά αυτο που είναι λεγεται...MOD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καναμε και την dota ευστροφια!ελεος!παντου χρειαζεται μια δοση μυαλου αλλα οχι και το οτι η dota ειναι παιχνιδι περισσοτερης ευστροφιας απο το σκακι!

αυτα εχω να πω!φιλικα παντα!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αρχικά καταχωρημένο από Dakonblackblade:

Στον από πάνω. Δηλαδή δεν υπήρχαν παιχνίδια κορυφής όπου διακόπτεται ο αγώνας, η επόμενη κίνηση γράφεται σε φάκελο και την επόμενη ανοίγεται ο φάκελος, παίζεται η κίνηση και συνεχίζει από εκεί?

αυτο γινετε σε παιχνιδια-παικτες υψηλου επιπεδου, και αφορα το 5-10% των σκακιστων και οχι την πλειοψηφια που σηνηθως παιζουν σε μια σκακιστικη λεσχη και τελειωνουν σε ευλογα χρονικα διαστηματα.Αυτο εξηγησα στην κοπελα, αλλα μπορει να μην το εξηγησα πολυ καλα πριν και να μην εγινε κατανοητο, αυτο το λεω γιατι βαριεμε να διαβασω τι εγραψα ποιο πανω :mrgreen:, αρα λοιπον δεν μιλαμε για 1/10 αλλα για τα 9/10

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...