Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...οπότε λέω να κατεβάσω το Zork Grand Inquisitor. Το έχει παιξει κανεις αυτό;

 

Το'χα παίξει αρκετά παλιά, το θυμάμαι αρκετά συμπαθητικό. ΟΙ γρίφοι δέν είναι ιδιαίτερα δύσκολοι (απ'όσο θυμάμαι, πάντα), έχει αρκετό χίουμορ και σατιρίζει αρκετά τα cliché των adventure γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οπότε λέω να κατεβάσω το Zork Grand Inquisitor. Το έχει παιξει κανεις αυτό;

 

Εγκρίνεται! Πολύ όμορφοι γρίφοι, φαντασία και κυρίως ΤΡΟΜΕΡΟ χιούμορ! I am the boss of you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που είμαι σε άδεια έτσι κι αλλιώς λέω να παίξω διάφορα και αυτό το είχα ξεχωρίσει γιατί μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η πλοκή.

Επίσης λέω να παίξω και πιο παλια παιχνίδια με πιο πολλούς γρίφους αλλά με τα Myst-like πάντα μπερδευόμουν και χανόμουν :confused: οπότε λέω να κατεβάσω το Zork Grand Inquisitor. Το έχει παιξει κανεις αυτό;

 

 

Πρώτα τα text adventures που έχουν σχέση με τα Zork και μετά τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα τα text adventures που έχουν σχέση με τα Zork και μετά τα υπόλοιπα.

 

 

Πραγματικά, δεν νομίζω οτι είμαι τόσο hard-core gamer. :o

 

Το'χα παίξει αρκετά παλιά, το θυμάμαι αρκετά συμπαθητικό. ΟΙ γρίφοι δέν είναι ιδιαίτερα δύσκολοι (απ'όσο θυμάμαι, πάντα), έχει αρκετό χίουμορ και σατιρίζει αρκετά τα cliché των adventure γενικά.

 

 

Εγκρίνεται! Πολύ όμορφοι γρίφοι, φαντασία και κυρίως ΤΡΟΜΕΡΟ χιούμορ! I am the boss of you!

 

 

ωραια , θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, δεν νομίζω οτι είμαι τόσο hard-core gamer. :o

 

Οπως ειχε πει και ο Sheldon.. τα text adventures λειτουργουν με την καλυτερη μηχανη γραφικων του κοσμου: τη φαντασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, δεν νομίζω οτι είμαι τόσο hard-core gamer. :o

 

 

Τα γεγονότα του Zork διαδραματίζονται ΠΡΙΝ το Grand Enguisitor, παίξε το αλλά θα έχεις κενά στην ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γεγονότα του Zork διαδραματίζονται ΠΡΙΝ το Grand Inquisitor, παίξε το αλλά θα έχεις κενά στην ιστορία.

 

Στην retail έκδοση τουλάχιστον περιείχε αρκετό υλικό που περιέγραφε την ιστορία του G.U.E. και των προηγούμενων Zork, όπως και ένα mini text adventure (Zork: The Undiscovered Underground αν δεν κάνω λάθος) - στη χειρότερη περίπτωση είμαστε και εμείς εδώ για τυχόν απορίες devil.png.

 

@christiana78 - Απο GoG.com το πήρες; Αν ναί και σου είναι εύκολο, θέλω εντυπώσεις για το πόσο καλά τρέχει απο το launcher τους και τι περιλαμβάνει στα extras, σκέφτομαι να το πάρω σαν backup του retail και μαζεύω info πρώτα happy.gif.

 

Edit: Link για τα παρεμφερή "feelies" και το Zork: The Undiscovered Underground σε περίπτωση που δεν περιέχεται στο Z:GI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το έχω αγοράσει ακόμα αλλά απο εκεί θα το πάρω , ναι. Μόλις το αρχίσω θα σου πω οτι θες :)

 

Status εχεις δίκιο αλλά πιο πολύ σκέφτομαι το πώς θα το τρέξω..Τις προάλλες είχα βρει κάποιον που πόσταρε οδηγίες για το I have no mouth και ήταν μια σελίδα κατεβατό.. ζαλίστηκα και που τα είδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια καλή πρόταση σε adventure με γραφικά φάση Monkey Island 3; Δεν με νοιάζει έτος κυκλοφορίας.

 

Παίξε και το Day of the Tentacle σταθερή αξία πιο cartoon βέβαια αλλα και lucas arts.

Απο τα πρώτα μου adventures

 

http://www.youtube.com/watch?v=0HaYZsc66Bk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το έχω αγοράσει ακόμα αλλά απο εκεί θα το πάρω , ναι. Μόλις το αρχίσω θα σου πω οτι θες :)

 

Status εχεις δίκιο αλλά πιο πολύ σκέφτομαι το πώς θα το τρέξω..Τις προάλλες είχα βρει κάποιον που πόσταρε οδηγίες για το I have no mouth και ήταν μια σελίδα κατεβατό.. ζαλίστηκα και που τα είδα...

 

 

Χριστιανα ,συγνωμη για την ερωτηση,αλλα μηπως εισαι γειτονισσα,μενω Ανω Πατησια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Status εχεις δίκιο αλλά πιο πολύ σκέφτομαι το πώς θα το τρέξω..Τις προάλλες είχα βρει κάποιον που πόσταρε οδηγίες για το I have no mouth και ήταν μια σελίδα κατεβατό.. ζαλίστηκα και που τα είδα...

 

για το i have no mouth δοκίμασέ το μέσω scummvm (www.scummvm.org) . τρέχει απροβλημάτιστα με ένα click χωρίς να θέλει ρυθμίσεις. γενικά ότι τρέχει μέσω scummvm τρέχει τέλεια... συστήνεται ανεπιφύλακτα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξε και το Day of the Tentacle σταθερή αξία πιο cartoon βέβαια αλλα και lucas arts.

Απο τα πρώτα μου adventures

 

http://www.youtube.com/watch?v=0HaYZsc66Bk

 

Παιχνιδάρα! Προτείνω ανεπιφύλακτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πού τα θυμηθήκατε όλα αυτά...

 

Αν θέλετε παλιά, να παίξετε σίγουρα το Prisoner of Ice... Μυθολογία Κθούλου... καταπληκτικό...

 

Επίσης, πριν από αρκετά χρόνια είχε κυκλοφορήσει η Lucasarts μια κασσετίνα με ειδικές εκδόσεις των Full Throttle, The Dig, Sam & Max Hit the Road και Grim Fandango... Κι ήταν σουλουπωμένα για να παίζουν σε XP... Οπότε το Grim πρέπει σίγουρα να το τσεκάρετε όσοι δεν το έχετε δει...

 

Επίσης, ξέρω ότι πιθανότατα να έχει αναφερθεί ήδη, αλλά τα κλασσικά The Longest Journey, Amerzone και Syberia νομίζω είναι must...

 

Πολύ μου άρεσε και το Tex Murphy: Under a killing moon και η συνέχειά του, το Pandora Directive... σούπερ... και πολύ γέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερθηκε ο τιτλος παραπανω, εχω να πω το εξης.

 

Δεν μπορω να χωνεψω οτι μαλλον δεν θα τελιωσω ποτε το Longest Journey...

 

Το επαιξα παλια χωρις οδηγο και ειχα φτασει σχετικα μακρια, και μετα απο format, δεν ξερω που εχω βαλει τα SAVE μου. Εχω δοκιμασει να βρω save απο το ιντερνετ, αλλα τα περρισοτερα δεν κανουν γιατι εχουν βγει πολλες εκδοσεις (2-4CD/1DVD), και οταν καταφερα να βρω ταιριαστα και κοντα στο μερος που ημουν, αλλα δεν θυμομουν τπτ, και δεν ηξερα πως να συνεχισω....

 

Και απο την αρχη δεν το εχω καθολου για να το ξεκινησω. Τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...