Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον αντβεντσουροπαρεα,δεν ξερω αν αυτες τις μερες παιζετε καποιο καλο game αν οχι, ξεκινησα ενα που φαινεται ενδιαφερον,λεγεται : Overclocked: A History of Violence. Αν δεν ασχολειστε με καποιο αλλο,δοκιμαστε το.

 

http://www.youtube.com/watch?v=dasr_b1TJtI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αντβεντσουροπαρεα,δεν ξερω αν αυτες τις μερες παιζετε καποιο καλο game αν οχι, ξεκινησα ενα που φαινεται ενδιαφερον,λεγεται : Overclocked: A History of Violence. Αν δεν ασχολειστε με καποιο αλλο,δοκιμαστε το.

 

http://www.youtube.com/watch?v=dasr_b1TJtI

 

Χμ, ρε λες; Το είχα ξεκινήσει αλλά δεν μου έκανε το κλικ βρε παιδί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια καλή πρόταση σε adventure με γραφικά φάση Monkey Island 3; Δεν με νοιάζει έτος κυκλοφορίας.

Checkαρε και το Jack Orlando: Director's Cut. (εννοειται +1 για τα Broken Sword)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια καλή πρόταση σε adventure με γραφικά φάση Monkey Island 3; Δεν με νοιάζει έτος κυκλοφορίας.

 

 

Δοκίμασε και την σειρά Runaway αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

+1000 για τα broken sword. Ειδικά το πρώτο είναι από τα καλύτερα adventures που έχω παίξει. Πραγματικά εξαιρετικό παιχνίδι.

 

Δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει κανείς αυτό:

 

http://www.youtube.com/watch?v=fnqZMTaXdC0

 

Δεν μου γεμίζει βέβαια το μάτι ιδιαίτερα αλλά λέει ότι είναι 3D και μπορείς να το παίζεις με τα γνωστά γυαλάκια!

Μην σας χαλάνε τα γερμανικά. Έχει βγει και σε αγγλική έκδοση από όσο γνωρίζω.

 

 

Όσον αφορά το overclocked που προτείνει ο φίλος benign, το είχα παίξει και το είχα τελειώσει πριν πολύ καιρό. Ωραίο σαν παιχνίδι, αρκετά καλή ατμόσφαιρα, πρωτότυπη υπόθεση αλλά μου φάνηκε λίγο εύκολο. Σίγουρα πάντως αξίζει τον κόπο να του αφιερώσει χρόνο κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να γράψω για το Culpa Innata που είπα οτι ξεκινάω πριν λίγο καιρό...απογοήτευση... είναι η πρώτη φορά που διαφωνώ τόσο ριζικά και με το Gameboomers και με το Just adventure οι οποιοι του είχαν βάλει Α και Α+ !!! Το παιχνίδι έχει κάποιους γρίφους αλλά μάλλον λειτουργούν για να σου τη σπάσουν γιατί εκεί που λες "θέλω να το παρατήσω τώρα" ζεις με την ελπίδα κάποιου καλού γρίφου και συνεχίζεις μονο και μόνο για να απογοητευτείς πάλι..κανένας ρυθμός , οι διαλογοι είναι τόσοι πολλοί, πλατιάζουν απίστευτα , μέχρι και ένας χαρακτήρας μέσα στο παιχνίδι τη λέει στην πρωταγωνίστρια αρκετές φορές "Just get to the point!" και θες να χειροκροτήσεις... κρίμα γιατί το περιβάλλον της τέλειας φουτουριστικής κοινωνίας που δημιουργήθηκε μετά απο τεράστιες αιματοχυσίες και την ένωση όλων των δυτικών κρατών σε ένα ενώ στις υπόλοιπες χώρες επικρατεί σχεδόν χάος, που τα ιδανικά της έιναι ο εγωισμός και η δύναμη και ο καλός πολίτης πάιρνει πόντους απο απο την αγοραστική του δύναμη και ένα πολύ intriguing subplot που όμως δεν ολοκληρώνεται αλλά αφήνει ανοιχτή πορτα για συνέχεια ήταν πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία, τα οποία πνίγηκαν στην ατέρμονη πολύλογία και την επανάληψη.

 

Benign το είχα δει αυτό το παιχνιδάκι αλλά το είχα ξεχάσει, αφού λες οτι είναι καλό θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστιανα δεν ειναι κατι το τρομερο,αλλα ειναι ευχαριστο.Οπως εγραψες και εσυ,μερικες φορες εχουμε μεγαλες προσδοκιες απο ενα game και μας απογοητευει,αλλα νομιζω οτι αυτο ειναι αξιολογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που είμαι σε άδεια έτσι κι αλλιώς λέω να παίξω διάφορα και αυτό το είχα ξεχωρίσει γιατί μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η πλοκή.

Επίσης λέω να παίξω και πιο παλια παιχνίδια με πιο πολλούς γρίφους αλλά με τα Myst-like πάντα μπερδευόμουν και χανόμουν :confused: οπότε λέω να κατεβάσω το Zork Grand Inquisitor. Το έχει παιξει κανεις αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα δοκιμασω αυτο παντως

http://www.adventureadvocate.gr/news/1960

 

το τελείωσα χτες μέσα σε μία μέρα χωρίς βοήθεια πουθενά

δυστυχώς είναι αρκετά μικρό αλλά τουλάχιστον είναι προσεγμένο όπως και τα runaway από την ίδια εταιρία.

αξίζει πάντως για ένα playthrough.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...