Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Με ξενέρωσες.. μόλις αγόρασα την complete... 😪
Ας ελπίσουμε ότι τα γούστα μας διαφέρουν... 😁

το πρωτο κεφαλαιο θα σ' αρεσει

Μετα κανει κατι κοιλιες αστα..

Τσπ, παιξτα σαν να μην σου ειπα τπτ

Επεξ/σία από firepc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/10/2020 στις 1:49 ΜΜ, firepc είπε

το πρωτο κεφαλαιο θα σ' αρεσει

 

Το πρώτο το είχα και δωρεάν, δε χρειαζόμουν την complete... :P

Παρόλαυτα, δεν πειράζει, δεν το πλήρωσα μια περιουσία και επειδή μαρέσει η εποχή που διαδραματίζεται αλλά και ο οπτικός τομέας του, πιστεύω θα με κρατήσει.

Edit: Εν τω μεταξύ, κάτι έγινε με την πληρωμή στο Paypal και δεν ολοκληρώθηκε, οπότε παίζω το πρώτο μέρος το δωρεάν και βλέπω στην πορεία αν είναι να αγοράσω τα υπόλοιπα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας αυτό το νήμα υπάρχουν στιγμές που, μυρίζω  το χαρτί του Pixel, τα δάχτυλα μου μαυρίζουν από το φτηνό μελάνι του Κόναν και ακούω την συγχωρεμένη τη μάνα μου να μου φωνάζει για νιοστή φορά να σηκωθώ επιτέλους από "το κομπιούτερ" και ν' ανοίξω κάνα βιβλίο...

Επεξ/σία από snips
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θα κάνουν με τα monkey Island? Σκέφτομαι να τα πιάσω και τα 4 μαζί με το tales που που μπήκε σε προσφορά αλλά θα βγάλουν νέες εκδόσεις θα θέλουν πάλι αγορά ή θα πάρουμε το update όσοι έχουμε τα παιχνίδια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τι ακριβώς θα κάνουν με τα monkey Island? Σκέφτομαι να τα πιάσω και τα 4 μαζί με το tales που που μπήκε σε προσφορά αλλά θα βγάλουν νέες εκδόσεις θα θέλουν πάλι αγορά ή θα πάρουμε το update όσοι έχουμε τα παιχνίδια? 

Το post μου αφορά μια collector's για τα 30 χρόνια της σειράς που θα βγάλει η Limited Run, για την οποία υπήρξαν σχόλια ότι ήταν λίγο προχειροδουλειά:

monkey-island.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Το post μου αφορά μια collector's για τα 30 χρόνια της σειράς που θα βγάλει η Limited Run, για την οποία υπήρξαν σχόλια ότι ήταν λίγο προχειροδουλειά:

monkey-island.jpg

Οποτε δεν θα εχουμε νεες εκδοσεις των πρωτων 4 παιχνιδιων απλα θα κανουν καλυτερη την collector's. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οποτε δεν θα εχουμε νεες εκδοσεις των πρωτων 4 παιχνιδιων απλα θα κανουν καλυτερη την collector's. Ευχαριστω.

Ναι, μην περιμένεις να βγουν καινούργιες εκδόσεις. Έχουν βγει special editions για τα 2 πρώτα games με νέο design που μπορείς οποιαδήποτε στιγμή με το πάτημα ενός κουμπιού να το αλλάζεις στην original μορφή (την οποία και προτείνω καθώς η αισθητική τους φτιάχνει φοβερή ατμόσφαιρα ακόμα και σήμερα) και πολλές άλλες βελτιώσεις σε μουσική, voice over κλπ. Το 3 επίσης τρέχει μια χαρά και για το 4 ίσως χρειαστεί να κάνεις κάτι από αυτά που προτείνουν στο modding and configuration του community hub του Steam. Για το Tales δεν έχω ιδέα, δεν το έχω παίξει ακόμα.

Επεξ/σία από EverythingYouBelieve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, EverythingYouBelieve είπε

Ναι, μην περιμένεις να βγουν καινούργιες εκδόσεις. Έχουν βγει special editions για τα 2 πρώτα games με νέο design που μπορείς οποιαδήποτε στιγμή με το πάτημα ενός κουμπιού να το αλλάζεις στην original μορφή (την οποία και προτείνω καθώς η αισθητική τους φτιάχνει φοβερή ατμόσφαιρα ακόμα και σήμερα). Το 3 επίσης τρέχει μια χαρά και για το 4 ίσως χρειαστεί να κάνεις κάτι από αυτά που προτείνουν στο modding and configuration του community hub του Steam. Για το Tales δεν έχω ιδέα, δεν το έχω παίξει ακόμα.

Θα τα ξεκινησω ολα αρχικα τις special εκδοσεις των πρωτων 2 και θα δω αν θα τα παιξω με την remake η την original μορφη τους. Μολις πηρα και το tale στα 3.12 αυτο θα το αφησω για το τελος. 

Στο μεταξυ δεν μου τα εβαλε σε 1 παιχνιδι το καθε chapter εχει και δικο του install κατι που δεν περιμενα.

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Despotas είπε

Για το Tales θυμάμαι πως κατάφερε να με κουράσει παρότι episodic. Έχουν περάσει βέβαια και αρκετά χρόνια..

Τα 3 πρώτα είναι εξαιρετικά.

fixed :P 

 

@Arkin Προσωπικα θα ελεγα να δεις τα 2 πρώτα στην μεσαία έκδοση (SVGA - 256 χρώματα). διατηρεί ολο το μερακι κ τη λεπτομέρια που είχε κ η original EGA εκδοση κ φαίνεται η δημιουργική μαεστρία των καλλιτεχνών. και κραταει και το ρεαλιστικο design του κόσμου που προσδίδει παρα πολύ στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιου. το remake εχει το θετικο που εβαλαν speech κ το βλεπεις πιο "ευκολα" σημερα, αλλα χανει παρα πολυ την ταυτότητα του αρχικου σχεδιασμου και παει σε εντελως καρτουνιστικο στυλ. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παιξει 5 ωρες το νεο Larry

Δυστυχως δεν εχω καλες εντυπωσεις. Το παιχνιδι ειναι πολυ μπερδεμενο και μπουκωμενο. (και το πιο απλο παζλακι θελει να τριγκαρεις δεκα πραγματα για να γινει) αλλα κυριως μπερδεμενο

Μεχρι τωρα δεν το προτεινω και ειδικα στα 25€ που το πηρα. Ισως στο δεκαρικο.

Ειμαι απογοητευμενος μεχρι στιγμης, μακαρι να αλλαξει στη πορεια

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έλεγα πως είναι ακριβως οπως το προηγούμενο, ουτε λιγοτερο ούτε περισσοτερο. 

Γενικα κάνουν εντελως tribute τα παλια. το οποιο ειναι πολυ καλο αν θες να παιξεις κάτι με σχεδιασμό ακριβως οπως τα παλια . Αλλα από την άλλη, ορισμένα πράγματα του παρελθόντος (moon logic, μποοοολικο μπρος πισω, κλπ) δε μπορώ να πω οτι μου λείπουν. Ευχάριστο παιχνίδι και σίγουρα πιο οργανωμένο σε στήσιμο και ροή από το προηγούμενό τους, κ με λιγο καλύτερο χιουμορ. αλλα οχι, δεν ειναι η παιχνιδαρα. Το διασκέδασα αλλά ενα τριτο σε αυτο το στυλ δε θα με ικανοποιούσε, θέλει να κάνουν αρκετη δουλεια σε διαφορα θεματα.

υγ: Οι λαβύρινθοι στα adventures ειναι οτι χειρότερο υπάρχει, παρέα με sliders και action timed sequences :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Ευχάριστο παιχνίδι και σίγουρα πιο οργανωμένο σε στήσιμο και ροή από το προηγούμενό τους

ουαου

Μεχρι τωρα δεν το βλεπω καθολου αυτο.

Ανοιγεις το μπλοκακι και ασχολησε με δεκαπεντε αποστολες ταυτοχρονα που δεν εχουν καμια συνοχη μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...