Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άλλο ένα game, ίδια ιστορία. Αυτή τη φορα full build http://matchhistory.eune.leagueoflegends.com/en/#match-details/EUN1/1088044116/28995929?tab=overview

 

Έβγαλα Rylai's αντί Zhonyas γιατί το Zhonyas δεν θα με βοηθούσε πολύ απέναντι στο team τους και είπα να δω ποσο ap έχω με αυτό το build. Με baron buff και πρώτο δράκο 800~ AP χωρίς elixir, η Jinx με hextech + charm combo έφευγε σαν ψωμάκι :)

 

Στην χειρότερη περίπτωση ρίξτε το μια ματια άμα παίζετε Ahri, μπορεί να δουλεύει μονο σε εμενα, μπορεί και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα,το dfg ήταν leblanc exclusive item, τώρα μπαίνει το abyssal στο παιχνίδι και ίσως το item που θα παρει τη θεση του dfg.Ήταν απείρως ψυχαγωγικό να βλέπεις κάποιον με 120 mresist να πέφτει πριν δει τι χρωμα έχει ο ήλιος.

post-104950-0-49438400-1422474584_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα λες εσύ μάστορα!

 

Και ναι, γκουχ, δεν έχω παίξει Ahri ;)

 

 

 

Έπαιζα όταν δεν ήταν FOTM και μου λέγατε εδώ μέσα ότι είναι άθλιο pick, μετά από 1-2 μήνες ήταν από τα δημοφιλείς pick στα worlds. Ναι ok. Τώρα θες να μου πεις ότι είναι unviable χωρίς DFG, λες και δεν έπαιζα τόσο καιρό Ahri χωρίς DFG. Άμα ξερεις να παίζεις μονο με DFG ναι είναι nerf.

 

Όπως είπα πριν το 5.2 ήταν one trick pony, τώρα μπορείς να κανεις δικά σου build, άμα ξέρεις πως να τα χρησιμοποιείς στο έπακρο τα κανεις viable. Αυτό είναι το καλο με την Ahri.

Αλλα λεω, αλλα απαντας, αλλα νταλων γενικα. Ειπα εγω οτι δεν ειναι viable χωρις DFG? Ειπα απλα οτι εφαγε nerf, PERIOD. Πως να το κανουμε τωρα. Οταν μου λες οτι τωρα κανεις poke μεχρι να παει ο αλλος 50% και μετα μπαινεις τι να σχολιασω? Παλια δεν μπορουσες να κανεις το ιδιο δηλαδη? Τεσπα, πολυ ασχοληθηκα και με κουρασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kit της έφαγε buff, το itemization σύμφωνα με εσένα "nerf". Εσύ λες ότι κάτι είναι κακό αλλα δεν λες το γιατί, εγώ μπορώ να σου δώσω λόγους για το ότι πιστεύω ότι το removal του DFG είναι μονο καλο για την Ahri. Αντί να κανεις συζήτηση σαν άνθρωπος έρχεσαι με το άλογο και την κάπα και μας λες ότι είμαστε λάθος. Κάθεσαι και λες βλακείες τύπου "με αυτά που λες μάλλον δεν παίζεις x", σιγά pro. Lcs rising star έχουμε εδώ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερο game στην σειρά, ακριβώς ίδιο build path ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

 

 

 

http://matchhistory.eune.leagueoflegends.com/en/#match-details/EUN1/1088012103/28995929?tab=overview

 

Με διαφορα το περισσότερο dmg στο παιχνίδι, ξέρω είναι nerfed, unviable, καλά είσαι σοβαρός παίζεις Ahri χωρίς DFG;

Μαρεσει που επιμενεις κιολας. Σου ειπε κανεις οτι ειναι unviable? Οχι, μονο εσυ το πες στον εαυτο σου. ΗΜΑΡΤΟΝ ρε φιλε, ειναι σπαστικο να βαζεις λογια στο στομα του αλλου και να το παιζεις και σωστος μετα. Αν μπαινεις μονο και μονο να trollaris πεστο μου να σε κανω block τουλαχιστον να μην ασχολουμαι με ανοησιες

Το kit της έφαγε buff, το itemization σύμφωνα με εσένα "nerf". Εσύ λες ότι κάτι είναι κακό αλλα δεν λες το γιατί, εγώ μπορώ να σου δώσω λόγους για το ότι πιστεύω ότι το removal του DFG είναι μονο καλο για την Ahri. Αντί να κανεις συζήτηση σαν άνθρωπος έρχεσαι με το άλογο και την κάπα και μας λες ότι είμαστε λάθος. Κάθεσαι και λες βλακείες τύπου "με αυτά που λες μάλλον δεν παίζεις x", σιγά pro. Lcs rising star έχουμε εδώ :-D

Ρε με δουλευεις? Εγραψες κατα λεξη οτι ειναι buff επειδη "τωρα κανεις poke και μπαινεις οταν ο αλλος ειναι στο 50% hp". Πως ακριβως ειναι αυτο καλο? Αφου και πριν μπορουσες να το κανεις. Τι ακριβως αλλαζεις? Προφανως και εφαγε nerf συνολικα, εχει χασει 20% dmg απτο dfg και αλλα 20% απτο charm, τι ακριβως συζηταμε? 

 

Και μετα και απο αυτο το post να μαντεψω οτι βολοδερνεις καπου μεταξυ silver και gold? Πεστο να σταματησω τη κουβεντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι έχει φάει nerf, έτσι γενικά και αόριστα. Και εγώ σου λέω ότι πολύ απλά αλλάζει ο ρόλος της και από AP assassin που δούλευε κάθε 90 δευτερόλεπτα έχει έναν πιο versatile τύπο παιξίματος πια, που κάποιοι μπορούν να παίξουν, κάποιοι όχι.

 

Κακά τα ψέματα το DFG build ήταν μονόδρομος γιατί ήταν τελείως forgiving, charm + dfg = guaranteed kill. Τώρα μπορείς πάλι να κανεις την ίδια δουλειά απλά διαφορετικά. Άμα θες κανεις poke, άμα δεν θες όχι. Το kit έτσι πως είναι τώρα βοηθάει απίστευτα στο poke με το mobility. Εγώ τα ίδια kill και προβάδισμα έχω στο mid lane και στο mid-game απλά με διαφορετικό τρόπο. Επειδή όπως είπα η Ahri χωρίς DFG δεν μου είναι κάτι πρωτόγνωρο, συν ότι πολλά δύσκολα matchup που είχε η Ahri χτυπήθηκαν αρκετά περισσότερο από το DFG removal (LB/Syndra)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι βλεπω οτι με τοσα nerf στους bursters ο swain κανει αλματα και ριχνει ξυλο στο mid :D

Ανεκαθεν, τωρα που φυγαν και τα DFG φανταζομαι θα κανει παρτυ

Λες ότι έχει φάει nerf, έτσι γενικά και αόριστα. Και εγώ σου λέω ότι πολύ απλά αλλάζει ο ρόλος της και από AP assassin που δούλευε κάθε 90 δευτερόλεπτα έχει έναν πιο versatile τύπο παιξίματος πια, που κάποιου μπορούν να παίξουν, κάποιοι όχι.

 

Κακά τα ψέματα το DFG build ήταν μονόδρομος γιατί ήταν τελείως forgiving, charm + dfg = guaranteed kill. Τώρα μπορείς πάλι να κανεις την ίδια δουλειά απλά διαφορετικά. Άμα θες κανεις poke, άμα δεν θες όχι. Το kit έτσι πως είναι τώρα βοηθάει απίστευτα στο poke με το mobility. Εγώ τα ίδια kill και προβάδισμα έχω στο mid lane και στο mid-game απλά με διαφορετικό τρόπο.

Αληθεια με συγχωρεις τοτε. Δεν καταλαβα οτι πραγματικα επρεπε να εξηγησω γιατι εφαγε nerf, νομιζα οτι ηταν αυτονοητο ξερω γω. Καταρχας δεν μιλαγα για το kit της, αλλα για το dfg, στο οποιο ειχες εστιασει στα πρωτα 2 σου ποστ, και ελεγες οτι τωρα ειναι καλυτερη γιατι παιρνιες morelo και gunblade (kek!). Ε, με λιγοτερα gold επαιρνες morelo + dfg. Περισσοτερο dmg, περισσοτερο cooldown, πολυ περισσοτερο burst. Γενικοτερα ολο το set της ειναι εστιασμενο στο να μπεις, να φας καποιον και να φυγεις. Το να spammaris Q σε teamfights σαν κλασσικος μαγος δεν το βρισκω και πολυ efficient, να με συγχωρας κιολας.

 

Τωρα πως ακριβως βοηθαει το kit σε poke δεν ξερω, θες να μου πεις? Εγινε πιο γρηγορο το orb και το τρωνε πλεον? Οτι poke εκανες πριν, κανεις και τωρα

 

Επισης η LB αφενος εχει σταματησει να ειναι counter της ahri απο τοτε που εφυγε το Silence και ειναι το ακριβως αντιθετο. Επισης, στην Ahri ειναι πιο βαρυ nerf το removal του dfg (γιαυτο και εφαγε buff στο kit της), μιας και η LB κανει πολυ καλυτερο poke μιας και εχει dash σε 4 sec cooldown. Η ahri παλι δεν εχει. Απαξ και πατησεις το ulti, πρεπει να burstaris καποιον, η LB απλα κανει QW και περιμενει 4 sec να το κανει παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σεβαστή η γνώμη σου αλλα είναι ακριβώς αυτό, γνώμη. Από ότι φαίνεται Ahri έπαιξες μονο season 4 και τέλη season 3. Το DFG έπρεπε να φύγει από το παιχνίδι (φαινόταν από το πρώτο μεγάλο nerf που έφαγε από την εποχή AP Eve mid) και δεν με πειράζει, επηρέαζε αρκετά αρνητικά το gameplay της (μπορούσες να είσαι efficient κάθε 90 δευτερόλεπτα ουσιαστικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σεβαστή η γνώμη σου αλλα είναι ακριβώς αυτό, γνώμη. Από ότι φαίνεται Ahri έπαιξες μονο season 4 και τέλη season 3. Το DFG έπρεπε να φύγει από το παιχνίδι (φαινόταν από το πρώτο μεγάλο nerf που έφαγε από την εποχή AP Eve mid) και δεν με πειράζει, επηρέαζε αρκετά αρνητικά το gameplay της (μπορούσες να είσαι efficient κάθε 90 δευτερόλεπτα ουσιαστικά).

Εγω δεν σχολιαζω το αν επρεπε να φυγει η οχι, εγω λεω οτι προφανως και ηταν nerf (το μεγαλυτερο nerf ηταν σε αυτη και στο veigar). Ahri επαιζα απο την ωρα που βγηκε, αλλα παντα προτιμουσα τη LB λογω mobility. Τωρα πως επηρεαζε αρνητικα το gameplay δεν ξερω, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θελω να ακουσω κιολας επειδη την φανταζομαι την απαντηση xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρέαζε το gameplay της αρνητικά γιατί έπρεπε να βγάλεις dfg πρώτο η δεύτερο item. Όπως είπα ήταν one trick pony. Και κατέβα από το άλογο, δεν είσαι ούτε αστείος ούτε αρκετά καλός για να το καβαλας :P

In other news, το hidden mmr στα normal δεν έκανε reset όπως την προηγουμενη σεζόν(ή θυμάμαι λάθος), μπήκα σήμερα μονο και μονο να δοκιμάσω builds στην Ahri και είναι κάπως έτσι:

leagueoflegends2015-014uia.png
leagueoflegends2015-0zpunu.png


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ ρε just4fun σου απεδειξε παιζεται και ετσι, μετα το nerf PERIOD, παιζει και στα διαμαντια δεν ειναι και silveras να πεις εδερνε ουγκαλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρέαζε το gameplay της αρνητικά γιατί έπρεπε να βγάλεις dfg πρώτο η δεύτερο item. Όπως είπα ήταν one trick pony. Και κατέβα από το άλογο, δεν είσαι ούτε αστείος ούτε αρκετά καλός για να το καβαλας :P

Μαλιστα. Δηλαδη το dfg ηταν μαπα αλλα επρεπε να το βγαλεις αναγκαστικα? ΟΧΙ. Το dfg ηταν broken γιαυτο επρεπε να το βγαλεις. ΑΚΡΙΒΩΣ οτι κανεις τωρα με το morelo + gunblade που βγαζεις εκανες και πριν με το morelo + dfg, μονο καλυτερα, μιας και ειναι πολυ πιο cost efficient το 2ο build. 

Νταξ ρε just4fun σου απεδειξε παιζεται και ετσι, μετα το nerf PERIOD, παιζει και στα διαμαντια δεν ειναι και silveras να πεις εδερνε ουγκαλους...

Καταρχας δεν ειπα οτι δεν παιζεται (αρα εισαι ακυρος) και κατα δευτερον πως μου το απεδειξε ακριβως? Αμα ειναι να ανεβασω και γω κατι games με ad Vladimir που αρμεγα κοσμο, θα αποδειξω οτι παιζεται και ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως στα λόγια καλός είσαι αλλα μέχρι εκεί, εγώ σου έδωσα πια είναι τα θετικά ενός μη DFG build που δοκιμάζω σε σύγκριση με το DFG build πριν το 5.2. Δεν σου είπα ότι είναι καλύτερο σε όλες τις καταστάσεις αλλα ναι είναι καλύτερο σε κάποιες όπως ήταν και το DFG σε κάποιες άλλες. Τώρα γιατί έρχεσαι να μου το παίξεις έξυπνος λες και με ενδιαφέρει ποιος είσαι και τι κανεις δεν ξέρω, εγώ συζήτηση κάνω και εσύ είσαι full on shitposting.
 
Αυτό εδώ ξέρεις τι είναι ή δεν σου το έμαθαν στο σχολειό :-D
 
captureunugu.png

Ας το πάμε άλλη μια φορα ελπίζοντας ότι αυτή τη φορα θα καταλάβεις τι λέω.

Συγκριτικά με ένα build τύπου: DFG -> Morellos/Athenes -> DC

Αρνητικά πρώτα

  • Σίγουρα λιγότερο burst σε ένα target, δεν τίθεται θέμα εδώ
  • Λιγότερο AP κατά 50~

Κάποια θετικά από so έπαιξα με αυτό το build και από προσωπική έμπειρα, όχι θεωρίες έτσι για να είχαμε να λέγαμε

  • Artificially tanky λόγο αρκετού sustain
  • Χαμηλότερο cooldown σε nuke τύπου DFG που επειδή δεν κάνει scale με το HP είναι καλύτερο σε squishy targets παρα σε bruisers/tanks, σε αντίθεση με το DFG κάνει scale με το AP με peak τα 500-600 AP damage on target + slow
  • Ο συνδυασμός MS boost στο q + το slow στο HG βοηθάει στο kiting σε τραβηγμένα team fight
  • Για εμενα που κάνω weave auto attacks ενδιάμεσα σε κάθε cooldown το extra ad είναι ευπρόσδεχτο αν και όχι κάτι το απαραίτητο

Δεν λέω ότι είναι καλύτερο/χειρότερο από το DFG build μιας και πρώτον, δεν υπάρχει πια DFG build και δεύτερον είναι 2 διαφορετικά πράματα. Και επίσης δεν είπα ότι το HG πρέπει να είναι core item, απλά σίγουρα δεν είναι πια ένα skipable item σε όλες τις καταστάσεις.

 

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...