Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα απ'όλα ο βασικός λόγος που είναι και μετρήσιμος είναι ότι η riot στο matchmaking (δε ξέρω γιατί) όταν η μία ομάδα έχει premade και η άλλη όχι φροντίζει η ομάδα χωρίς premade να έχει μεγαλύτερο mmr που σε απλά λόγια σημαίνει ότι η αντίπαλοι σαν solo players είναι απλά καλύτεροι.

 

Υπάρχουν 2 ενδεχόμενα:

1) Το premade duo να είναι για παράδειγμα ίδιο ή κοντινό mmr, πχ 1700mmr και θα αντιμετωπίσουν όλοι 1750mmr παίκτες.

2) Το premade duo να μην έχει κοντινό mmr πχ ο ένας 1700 και ο άλλος 1900 και οι άλλοι 3 θα είναι ενδιάμεσα αναγκαστικά. Η αντίπαλη ομάδα και πάλι θα έχει κατά μέσο όρο 50-100mmr παραπάνω(δε ξέρω το νούμερο) αλλά εδώ υπάρχει το ενδεχόμενο να βάλεις τύπο με 1720 mmr να αντιμετωπίσει κάποιον με 1870 ή τέλος πάντων αρκετά καλύτερο. Αυτό σημαίνει ότι αν ο 1900mmr δε κουβαλήσει μειώνονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ οι πιθανότητες νίκης.

 

Άσχετα τώρα με το mmr αυτό που κερδίζει το duo μέσω επικοινωνίας το χάνει από tunnel vision και raging.

Όταν παίζεις duo από προσωπική εμπειρία:

- Έχεις λίγο stress παραπάνω για να μη failareis.

- Προσπαθείς να κάνεις περισσότερα δύσκολα-αδύνατα plays

- Σε περιπτώσεις duo jungle-top/mid focusαρεις μόνο αυτό το lane με αποτέλεσμα να χάνεις τα υπόλοιπα, objectives κτλ. Όχι ότι αποκλείεται να τα καταφέρεις αλλά όταν από το champ select έχεις προαποφασίσει τι θα campάρεις no matter what απλά το χάνεις.

- Σε περιπτώσεις duo bot εκτός και αν τα παιδιά έχουν καμιά 300 game μαζί δεν είναι απαραίτητο ότι κερδίζουν κάτι επειδή μπορεί να έχουν άλλα playstyle που δε λύνονται λόγω skype. Αν εγώ είμαι passive adc (που είμαι) και παίξω με full aggressive leona duo που κάθε 10sec χώνεται ε απλά δε θα πάει καλά. Αν ταιριάζουν τα playstyle μας τότε ναι αποκτάμε κάποιο προβάδισμα αλλά όχι κάτι σοβαρό ειδικά στα μεγάλα elo που ούτως ή άλλως ξέρεις πότε και ποια summoners έχει ο άλλος και τα cooldowns του.

- Rageάρεις ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. Επειδή παίζεις με το φίλο σου σε κάθε μία παπαριά που κάνει ο άλλος, έχοντας κάποιον να σ'ακούσει λες τον πόνο σου και στη συνέχεια flameάρετε το team με τα όποια αρνητικά αποτελέσματα. Αυτό είναι το βασικότερο αρνητικό.

 

Μέσες άκρες αυτά.

 

Eh , οταν παιζεις duo παντα θα εχεις το πλεονεκτημα εναντιων solo q παιχτων

Πολυ απλα λογω επικοινωνιας , λογω synergy , λογω του οτι ξερεις πως παιζει ο αλλος

 

Οσα λες για το MMR ειναι σωστα , δεν ξερω κατα ποσο προσθετει στην αλλη ομαδα βεβαια . Αλλα νομιζω πως ειναι δυσκολο το matchmaking να βρει game vs non duo 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω επιτελους πηγα 30 πριν μερικες μερες , επαιξα τα placement ,εκανα 7/3 η 6/4 δεν θυμαμαι και με εβαλε silver 3.

 

Εχω καποιες αποριες ,

Πως ανεβαινεις league το καταλαβα , κατεβαινεις και με τον ιδιο τροπο ομως?

Πως βλεπω το πραγματικο mmr (το op.gg το λεει κατα προσεγγιση , υπαρχει πουθενα το ακριβες?

Παιζει ρολο το mmr η παιζει καποιος σε gold να εχει λιγοτερο απο καποιον σε silver και απλα να κρατιεται στο division με 50/50 ν/η  ?

Με κανει match μονο με παιχτες απο το silver 3 η μονο απο silver ?Γιατι εχω πετυχει και πραγματικους νουμπαδες(οχι τρολλ , απλα νουμπαδες) αλλα και μερικους πολυ καλους παιχτες που μαλλον ειναι σε καλυτερη/χειροτερη κατηγορια.

 

Αυτο που βλεπω ειναι οτι μαλλον λογο εμπειριας με αλλα moba οπως hon/dota , γενικα ειμαι τουλαχιστον λιγο καλυτερος απο τον μεσο ορο των παιχτων που πετυχαινω αλλα χανω σε εμπειρια με πολλους ηρωες / mechanics προς το παρον (πχ δεν εχω παιξει πανω απο 30-35 διαφορετικους ηρωες),υπαρχει τροπος να δοκιμασεις ηρωες χωρις να τους εχει αγορασει , εστω σε κανα aram η απλα περιμενεις μεχρι να αλλαξουν οι free ? 

Μπαινουν ολοι οι ηρωες στο Free rotation καποια στιγμη η μονο οι σχετικα φτηνοι?

 

 

Επισης δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο διαβαζα εδω :P

Ενα στα 3-4 games θα εχει τρολλ/leaver , αλλα ενταξει γενικα παλευεται , φανταζομαι ποιο πανω divisions μειωνεται η συχνοτητα ετσι ?

Εγω που παιζω περιπου 40/20/20/10/10 %  suport/mid/jungle/top/adc , μπορω να πω οτι ειναι πολυ υποτιμημενος ρολος το support , ισως δεν μπορεις να γυρισεις μονος σου παιχνιδι οπως ενα top/mid αλλα με μερικους ηρωες οπως Morgana/leona συνηθως αλλαζεις/φτιαχνεις τα tf και κανεις την εστω μικρη εως τεραστια διαφορα για την νικη.

 

Αυτο που μου την σπαει ειναι οτι μερικες φορες , ενα 30% θα ελεγα , ατομα που ειναι απολυτοι στο να παιξουν adc (η mid/top) ειναι πολυ low skill και οτι και να κανεις σαν support δεν μπορεις να τους "φτιαξεις" , με αποτελεσμα αν εχεις καποιο support οπως soraka/janna απλα να προσπαθεις ματαια . στην περιπτωση της morgana που παιζω συχνα το γυρναω σε ap και κoβω αρκετα , αλλα με την soraka πχ τι κανεις ? :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επιτελους πηγα 30 πριν μερικες μερες , επαιξα τα placement ,εκανα 7/3 η 6/4 δεν θυμαμαι και με εβαλε silver 3.

 

Εχω καποιες αποριες ,

Πως ανεβαινεις league το καταλαβα , κατεβαινεις και με τον ιδιο τροπο ομως?

Πως βλεπω το πραγματικο mmr (το op.gg το λεει κατα προσεγγιση , υπαρχει πουθενα το ακριβες?

Παιζει ρολο το mmr η παιζει καποιος σε gold να εχει λιγοτερο απο καποιον σε silver και απλα να κρατιεται στο division με 50/50 ν/η  ?

Με κανει match μονο με παιχτες απο το silver 3 η μονο απο silver ?Γιατι εχω πετυχει και πραγματικους νουμπαδες(οχι τρολλ , απλα νουμπαδες) αλλα και μερικους πολυ καλους παιχτες που μαλλον ειναι σε καλυτερη/χειροτερη κατηγορια.

 

Αυτο που βλεπω ειναι οτι μαλλον λογο εμπειριας με αλλα moba οπως hon/dota , γενικα ειμαι τουλαχιστον λιγο καλυτερος απο τον μεσο ορο των παιχτων που πετυχαινω αλλα χανω σε εμπειρια με πολλους ηρωες / mechanics προς το παρον (πχ δεν εχω παιξει πανω απο 30-35 διαφορετικους ηρωες),υπαρχει τροπος να δοκιμασεις ηρωες χωρις να τους εχει αγορασει , εστω σε κανα aram η απλα περιμενεις μεχρι να αλλαξουν οι free ? 

Μπαινουν ολοι οι ηρωες στο Free rotation καποια στιγμη η μονο οι σχετικα φτηνοι?

 

 

Επισης δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο διαβαζα εδω :P

Ενα στα 3-4 games θα εχει τρολλ/leaver , αλλα ενταξει γενικα παλευεται , φανταζομαι ποιο πανω divisions μειωνεται η συχνοτητα ετσι ?

Εγω που παιζω περιπου 40/20/20/10/10 %  suport/mid/jungle/top/adc , μπορω να πω οτι ειναι πολυ υποτιμημενος ρολος το support , ισως δεν μπορεις να γυρισεις μονος σου παιχνιδι οπως ενα top/mid αλλα με μερικους ηρωες οπως Morgana/leona συνηθως αλλαζεις/φτιαχνεις τα tf και κανεις την εστω μικρη εως τεραστια διαφορα για την νικη.

 

Αυτο που μου την σπαει ειναι οτι μερικες φορες , ενα 30% θα ελεγα , ατομα που ειναι απολυτοι στο να παιξουν adc (η mid/top) ειναι πολυ low skill και οτι και να κανεις σαν support δεν μπορεις να τους "φτιαξεις" , με αποτελεσμα αν εχεις καποιο support οπως soraka/janna απλα να προσπαθεις ματαια . στην περιπτωση της morgana που παιζω συχνα το γυρναω σε ap και κoβω αρκετα , αλλα με την soraka πχ τι κανεις ? :S

 

1) Το ακριβες MMR δεν υπαρχει καπου οχι κ δεν υπαρχει κ λογος να υπαρχει

 

2) Το MMR παιζει ρολο στα ποσα LP χανεις/κερδιζεις . Ναι , υπαρχει πιθανοτητα καποιος απο μικροτερο tier να εχει μεγαλυτερο MMR απο καποιον σε μεγαλυτερο

 

3) Σε κανει match με παιχτες αναλογα με το MMR σου . Μετα παιζουν ρολο τα duos κ φυσικα παιζει ρολο κ η ωρα που παιζεις ( το παιχνιδι κοιταει για αρχη να σου βρει game )

 

4) Οχι δεν υπαρχει τροπος να δοκιμασεις καποιον champ δυστυχως . Στο free rotation μπαινουν ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παιζει με το client συνεχεια disconnect και crash τρωω, εδω και ενα μισαωρο προσπαθω να μπω σε game και συνεχεια τρωει dc για λιγα δευτερα...

 

edit:τελικα βρηκα game first pick εκανα το πρωτο ban και απο εκει και περα οταν ερχοταν η σειρα μου ειτε να μπαναρω ειτε να κανω pick ετρωγα dc μεχρι που τελικα με πεταξε εξω και πρεπει τωρα να περιμενω ενα 5λεπτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) Οχι δεν υπαρχει τροπος να δοκιμασεις καποιον champ δυστυχως . Στο free rotation μπαινουν ολοι

Για την ώρα μπορείς μέσω custom nemesis draft με έναν φίλο σου. Μπορεί να σου pickάρει champ που δεν έχεις. Ή τουλάχιστον έτσι λένε στο reddit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeh αλλα το Nemesis καποια στιγμη θα φυγει οποτε legit τροπος που να προσφερει το παιχνιδι απο μονο του δεν υπαρχει

Μονο αν εχεις PBE account i guess

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeh αλλα το Nemesis καποια στιγμη θα φυγει οποτε legit τροπος που να προσφερει το παιχνιδι απο μονο του δεν υπαρχει

Μονο αν εχεις PBE account i guess

Νο awereness μπρο. Είπα για την ώρα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο 5ος Δράκος είναι insta-win.

Μόλις τον πήραμε, απλά περπατήσαμε μέχρι το Nexus διαλύοντας Tower Inhibitor, Inhibitor, 2 Nexus towers και Nexus.

http://matchhistory.eune.leagueoflegends.com/en/#match-details/EUN1/1102655526/200121399?tab=overview

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο 5ος Δράκος είναι insta-win.

Μόλις τον πήραμε, απλά περπατήσαμε μέχρι το Nexus διαλύοντας Tower Inhibitor, Inhibitor, 2 Nexus towers και Nexus.

http://matchhistory.eune.leagueoflegends.com/en/#match-details/EUN1/1102655526/200121399?tab=overview

 

Προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε ακριβώς σε αυτό το game αλλα δεν μπορώ, τους αφήσατε να πάρουν τα turret τσάμπα; Γιατί από τα σκορ δεν μπορώ να καταλάβω πολλά. Πως καταφέρατε να είστε 8k πίσω ενώ παίρνατε όλους τους δράκους;  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους δράκους τους παίρναμε χάρις στο Map Coverage που είχα με τις Wards,

επειδή πηγαίναμε ως 5 και τέλος επειδή ο Amumu κοιμόταν όσον αφορά τα objectives :D

Τώρα στο θέμα των Turrets θα σε γελάσω, ούτε 'γω θυμάμαι μετά από αυτό το γύρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ξενερωσει τη ζωη μου. Στη season 4 ημουν gold 3,4 σταθερα ( ειχα παει και gold 2 ). Μετα απο 5 μηνες αποχης λεω να μπω season 5. Κανω 4-6 με πεταει silver 3. Και μετα σερι ηττες και παω Silver 5. Να το παρατησω το κωλοπαιχνιδο ή υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω και να διορθωσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινό rant: 

Θάνατος στους flamers/tryharders σε Nemesis Draft. Επειδή γούσταρε απέναντι να τρολλάρει κάποιος και σου έδωσε μια Kata/Nida/Akali/Fiora κλπ.και γουστάρεις τέρμα δεν θα κάτσω να σε ακούω το κραξίδι σου επειδή μου έκατσε Ζac/Singed/Κλπ και τον παίζω first time.Fun mode είναι άμα θες να tryhardάρεις κλίκαρε ένα από όλα τα υπόλοιπα modes...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...