Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα

 

Έπαιξα το 10 games για τα ρανκ όταν άρχισε το season και με πέταξε bronze 5 ενώ είχα 6/10..(στο προηγούμενο division είμουν bronze 3 ). Μπορείτε να μου πείτε κάπιες συμβουλές για να ανεβώ; 

Αν και έχουν χιλιοειπωθεί τέτοια ερωτήματα, κυρίως στο φορουμ του LoL αλλά και εδώ, μπορείς να βρείς ΠΟΛΥ ΥΛΙΚΟ, συμβουλές κτλ με ένα google search.

Κάποια βασικά και περιληπτικά που μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό είναι τα εξής:

 

1. Μάθε και τους πέντε ρόλους και όταν μπαίνεις για ranked να είσαι έτοιμος να παίξεις οπουδήποτε. Θα πεις ενα-δυο lanes που προτιμάς και mainareis αλλά αν είσαι τελευταίος να σέβεσαι το pick order.

 

2. Μην παίζεις πολλά champions. Να έχεις 2-3 καλά MAIN για το main role σου, και 1-3 champions για τα υπόλοιπα lanes. Μπορείς βέβαια να γίνεις one trick pony (να παίζεις μόνο ένα champion και να γίνεις τέλειος μ'αυτο) αλλά πάντα πρέπει να ξέρεις καλά κάποια ακόμη σε περίπτωση που σου το πάρουν το main ή το μπαναρουν ή παίξεις άλλο ρολο που δεν πάει το main soy.

 

3. Πάντα να είσαι ευγενικός και μην κάνεις rage ακόμα και αν το αξίζουν. Ποτέ δεν ξέρεις τι τοξικά άτομα υπάρχουν στο team σου και αν τους δώσεις αφορμή θα εκδηλωθούν και θα σου καταστρέψουν το game.

 

4. Το mute είναι χρήσιμο εργαλείο, να το χρησιμοποιείς συχνά! Σε βοηθάει να ανέβεις όσο και αν σου φαίνεται παράξενο. Με το που δω τοξικό παίκτη, τον mutarw. Δεν περιμένω τίποτα.

 

5. Farming/ CS. Βελτιώσου όσο περισσότερο μπορείς σ'αυτο το θέμα.

 

6. Wards. Δεν είναι δουλειά μονο του support. Ο jungler πρέπει να φροντίζει για το vision το ίδιο! Στο top επίσης θέλει wards για να γλητώσεις απο τα ganks.

 

7. Pink ward! Πάντα παίρνω μια στο early και την βάζω στον θάμνο πίσω απο το δικό μου red. Κρατάει πολλά λεπτά, μερικές φορές είναι εκεί για όλο το game! Οπότε το vision που σου προσφέρει συμφέρει και με το παραπάνω τα 100 gold!

 

8. Dragon control. Dragon vision και σωστά dragon calls συνοπτικά. Μην ξεκινάς να πάρεις drag χωρίς τον jungler ή αν το αντίπαλο team είναι full life και κοντά στην περιοχή. Αφού αποκτήσεις αριθμητικό πλεονέκτημα (μετά απο ένα πετυχιμένο gank στο bot) τότε καλείς το team να πάρετε δράκο. Επίσης όταν παίρνουν οι αντίπαλοι δράκο και έχετε vision ενός αντιπάλου, τότε ακούγεται ο ήχος του δράκου που πεθαίνει ακόμα και αν δεν βλέπεις το dragon pit. Αμέσως κοιτάς την ώρα, προσθέτεις 6 λεπτα και γράφεις στο τσατ "dragon 26.50" πχ ώστε να είστε έτοιμοι για τον επόμενο.

 

9. Map awareness. Να κοιτάς συνέχεια το μινι μαπ και να έχεις επίγνωση που βρήσκεται ο αντίπαλος jungler. Αν πχ τον δεις στο τοπ και είσαι supp δεν χρειάζεται να βάλεις ward στο πατάμι an δεν έχεις βγάλει ακόμα sightstone και είσαι με το trinket mono. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις τον αντίπαλο jungler τι buff έχει και πόση διάρκεια έχει, ώστε να προβλέψεις που θα πάει μετά! Αυτές οι λεπτομέρειες βοηθάνε αφάνταστα.

 

Εφόσον αποκτήσεις επίγνωση του χάρτη δεν θα χρειάζεται να σου κάνουν οι σύμμαχοι ss. θα το βλέπεις μόνος σου! Οπότε να γράφεις ss για τους υπόλοιπους οταν κάποιος ξεχνάει.

 

10. Βάζε στόχους στο game και προσπάθησε να είσαι 5 βήματα μπροστά! Ετσι κάνεις carry το team σου.

 

11. OBJECTIVES. Είναι οι στόχοι που είπα μόλις πριν. Ενα dragon, ενα splitpush για να ρίξεις ενα turret, counter jungle και ganks. Αν είσαι jungler και κάνεις ένα gank και πάρετε το kill, αμέσως σκέψουν τι μπορείς να κάνεις και να εκμετελευτείς το χρονικό διάστημα μέχρι να επιστέψει ο αντίπαλος.

 

12. Ta kills δεν είναι το σημαντικότερο πράγμα. Πρώτη προτεραιότητα έχουν τα objectives, δεύτερη το csing (farm) και τρίτη τα kills!

 

 Objectives > CS (creep score) > Kills

 

13. Οταν κερδίζεις το lane σου και είσαι μπροστά, τότε ξεκίνα το roaming και βοήθα και τα άλλα lanes να κερδίσουν. Ετσι εξασφαλίζεις την νίκη.

 

14. Αν όντως γίνεις καλός με τa 1-2 main champion που παίζεις, τότε στο bronze μέχρι το gold θα νικάς το lane σου στα 60-70% των games σου. Κυρίως αν παίζεις τοπ, και κυρίως σε bronze kai silver οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ούτε πως λειτουργεί το game ούτε καν το ίδιο τους το champion. Ξεκίνα να snowballareis λοιπόν και κάντους zone. Μην τους αφήσεις να πάρουν ούτε cs, ούτε xp. Προσοχή σε τέτοιες περισπτώσεις στο τοπ, ο αντίπαλος jungler θα τους κάνει babysiting οπότε παίρνεις wards!

 

15. Teamfights. Ανάλογα με το τι champion είσαι και ποια είναι η δουλειά σου, μπορούμε να γράψουμε ολόκληρο βιβλίο γι'αυτο το θεμα! Μάθε τον ρόλο σου και πως θα κινηθείς σε κάθε περίπτωση. Σωστό positioning όταν είσαι ad/ap carry, και peeling για τα carry σου όταν είσαι supp ή tank. Και καλό focus φυσικά.

 

16. Αν κάνεις 2-3 μαζεμένες ήτες, ή αν τσατιστείς σε ένα game και επηρεαστεί η ψυχολογία σου, ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ. Κάνε ενα διάλειμμα ή σταματάς τα ranked για εκείνη την ημέρα! ΟΧΙ TILTING!

 

17. Αν σε πάρει kill ο αντίπαλος στο early laning phase, μείνε ψύχραιμος και παίξε πιο αμυντικά! OXI TILTING ΞΑΝΑ!

 

18. Κάποια games είναι χαμένα απο το champion select screen δυστυχώς (όχι πάντα βέβαια). Οταν βλέπεις να flamaroun επειδή δεν πήραν το lane που ήθελαν ή απειλούν με feed kai troll (έχω περάσει απο bronze και ξέρω τι γίνεται εκεί...) τότε κάνε dodge. Δεν χάνεις mmr απο το dodging οπότε δεν θα πρεπε να σε απασχολούν τα λίγα lp που θα χάσεις. Σημασία έχει να έχες καλό mmr/elo. Αν έχεις καλό elo τότε θα παίρνεις πιο πολλά lp σε κάθε νίκη οπότε θα ανεβαίνεις ευκολότερα!

 

 

19. Μην παίζεις μόνο. Βλέπε streams είτε στο twitch, είτε αυτά που έχει στο client του lol, όπως και coaching videos (ρίξε μια ματιά εδώ για τα champion που σε ενδιαφέρουν)

 

Να πατας τα κουμπια σου?

Να λείπουν τέτοια σχόλια παρακαλώ... Δεν βοηθάνε κανέναν, ούτε προσφέρουν κάτι στο φόρουμ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panagiotis32

Πολύ ωραίες συμβουλές ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω κάπιον main παίζω με κάπιους τακτικούς (lucian, Darius, olaf, jinx , leona) συχαίνομαι το jungle αλλά το θέμα είναι όταν παίζω με έναν απο αυτούς κάπιες φορές είμαι καλός και κάπιες όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεε.

Κάπου έχασα επεισόδια με την κάμερα.

Μπήκα και ήμουν σαν ανάπηρος. Είδα έχει 3 option πλέον. Per side/Fixed/Semi locked. Για κάποιο λόγο είχε αλλάξει στο per side και ήταν αδύνατο να παίξω (χρειάστηκε 3 αφόρητα games για να καταλάβω οτι το πρόβλημα είναι του game και όχι δικό μου). Έβαλα το fixed, ήρθε κάπως στα ίσα του αλλα πάλι κάτι φαίνεται off.

 

Any ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα βλεπεις διαφορα οταν εχεις locked camera απ'οσο ξερω , οταν η camera δεν ειναι locked τοτε δεν εχει σημασια τι εχεις enabled αφου απλα παιζεις σε free mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτα βλεπεις διαφορα οταν εχεις locked camera απ'οσο ξερω , οταν η camera δεν ειναι locked τοτε δεν εχει σημασια τι εχεις enabled αφου απλα παιζεις σε free mode

 

Φυσικά δε παίζω με locked. Πρόσεξα οτι το per side κάνει center με το space πιο αριστερά/δεξιά ανάλογα με το που είσαι οπότε με space/scroll δεν κινείται η οθόνη όπως συνήθως. Αυτό φτιάχνει με το fixed που πάντα σε κεντράρει κανονικά. Σίγουρα φταίει και που το χω αφημένο αλλα όχι σε τέτοιο βαθμό.

 

Μπορεί και να κάνω λάθος επειδή το diablo είναι Locked και ξεσυνήθισα αλλα είδα μεγάλη βελτίωση στη "συνήθεια" απο perside σε fixed (placebo?). Δε ξέρω αν έχουν αλλάξει και κάτι άλλο.

 

edit: Yup δοκίμασα σε custom. Fixed και per side κεντράρουν διαφορετικά με το space και το scroll. Στην περίπτωση μου ήθελε αλλαγή σε fixed και πείραγμα το Mouse speed που ακόμα το παλεύω.

Επεξ/σία από klainmaingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τελευταία patches το παιχνίδι έχει γίνει πιό balance απο ποτέ,μπράβο στην riot πραγματικά.

Αλλα τα adc εκτος απο μερικα ειναι πιο αχρηστα απο ποτε.Εμένα δεν με ενοχλεί επειδή παιζω ezreal,αλλα vayne/draven/kogmaw δεν ειναι καθολου δυνατα εκτος αν σε φηνταρουν τρελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ δν έχω βρει κάπιον main ( τον darius είχα παλιά αλλά τώρα δεν παίζω και τόσο καλά με αυτόν ) παίζω με κάποιος παίχτες όπως lucian ezreal jax xin jinx olaf αλλά κάποτε παίζω καλά και κάποτε όχι....τι να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ δν έχω βρει κάπιον main ( τον darius είχα παλιά αλλά τώρα δεν παίζω και τόσο καλά με αυτόν ) παίζω με κάποιος παίχτες όπως lucian ezreal jax xin jinx olaf αλλά κάποτε παίζω καλά και κάποτε όχι....τι να κάνω; 

Παιζει κανα βιντεο να δουμε πως παιζεις με κανα lolrecorder κτλ. Χωρις να ξερουμε πως παιζεις δε μπορουμε να σ πουμε τι να κανεις για να βλετιωθεις.

 

 

Αν και λογικα θα εχεις θεμα παντου.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα τα adc εκτος απο μερικα ειναι πιο αχρηστα απο ποτε.Εμένα δεν με ενοχλεί επειδή παιζω ezreal,αλλα vayne/draven/kogmaw δεν ειναι καθολου δυνατα εκτος αν σε φηνταρουν τρελα

Μία χαρά είναι τα adc που ανέφερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...