Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για πειτε κανα support που να μην πολυμπαναρεται στα ranked. ειπα να μαθω και αλλους ρολους, γιατι ολοι adc, top ή mid πανε...

 

ξεκινησα να παιζω σορακα, μου αρεσε, αρκετα ευκολη, παιρνει ευκολα assists, αλλα ενταξει πολυ squishy, αλλα θα μου πεις δεν πειραζει γιατι παιζει απο πισω και δυσκολα να σε στοχευσουν...να συνεχισω με σορακα ή να δοκιμασv τιποτα αλλο?

 

απο οτι ειδα στα τουρνου παιζει πολυ τζανα και η σονα(που δεν μου πολυαρεσει)

 

επισης για support ποσσα αντικειμενα για gold προτεινετε?

 

το σπαστικο με τα support ειναι οτι βασιζεσαι στους αλλους παρα πολυ...και αν πεσεις σε νουμπα στο lane, δεν εχεις ελπιδα μεχρι να ξεκινησουν τα team fights

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

taric αρχισα προσφατα μ'αρεσει περισσοτερο απο Soraka κυριως για το stun. Αν εχεις adc που σε νιωθει και τον νιωθεις, πραγματικα ειναι πολυ πιο απολαυστικο το laning αποτι με soraka που ειναι healbot στην ουσια και δεν παιρνει καμια πρωτοβουλια.

 

Κι επειδη με τα supp υπαρχει το προβλημα που αναφερεις (να πεσεις σε αναπηρο adc) , καλα ειναι να πηγαινεις premade duo οταν ειναι να παρεις supp με παιχτη που ξερεις. Εγω οποτε τυχαινω με νιωθερο adc τον βαζω friendlist για premades.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να μην ασχοληθω αλλο με το κομπλεξ του καθενος αλλα επειδη συν τοις αλλοις ψευδεσαι συστηματικα, ακομα ψαχνω να δω που ειπα οτι μου φταινε τα τρολλ για το χαμηλο elo μου, το οποιο εχεις κανει σημαια στο ΑΠΡΟΚΛΗΤΟ rage εναντιον μου.

Ψαξτο. Ειπες με το team που μου καθεται (bronze players) δεν γινεται να νικαω περισσοτερο απο οτι χανω. Αυτο τι σημενει? Οτι φταιει το team σου.

 

Εγραψα μια φραση, οτι βαση hidden elo μου για καθε ηττα θελω 4 νικες, οτι βαση πιθανοτητων σε καποια απτα 4 παιχνιδια θα τρολαριστω, οτι ΔΕΝ μπορω/δεν ξερω να κανω carry τετοια games και απο αυτη τη φραση εχει αρχισει ο πολεμος επιδειξης e-penis του diamond φιλου της παρεας με τα 47-1 με 5 bloodthirster κλπ. Ουτε καν κλαφτηκα για το αν θα ανεβω division κλπ, μια ερωτηση εκανα για να πιασω το συστημα πως δουλευει, στη συνεχεια ειπα και το παραπανω συμπερασμα και απο αυτο βγαινει ο καθε πικραμενος (εν προκειμενω ενας ή δυο) και λεει τις ιστοριες του. Αθανατο ελληνικο community.

Απαγορευεται να λεμε οτι θελουμε? Οπως εσυ ηρθες να μας πεις την ιστορια σου με το hidden elo και πως δεν μπορεις να νικησεις λογω trolls, ετσι λεω και γω οτι μαλλον φταις εσυ γιαυτο, η εισαι ενα απτα τρολλς. Σκεψου το και λογικα, το 99.9% των bronze / silver / gold, κλαιγονται για τα trolls. Ειναι δυνατον? Αν ολοι κλαιγονται για τρολλς, τοτε δεν μενει κανεις να ειναι τρολλ :D

 

Δεν σας απαγορευει κανεις να βαυκαλιζεστε για τα κατορθωματα σας, αλλα αν για να το κανετε χρειαζεται να επιστρατευσετε την (πιθανη/λογικη) ασχετοσυνη του αλλου στο game, τοτε ψαχτειτε. Και παραλληλα ανεχτειτε την κριτικη εφοσον μονοι σας εκτιθεστε. Πολυ ασχοληθηκα.

It works both ways. Δεξου και συ την κριτικη. Με το win ratio σου ΔΕΝ σου φταινε οι αλλοι. Κανε ποστ και το account σου απτο lolking αν θες, να δω κατα ποσο φταινε τα trolls. Σορρυ κιολας, εχω βαρεθει τα τελευταια 3 χρονια να ακουω τους παντες να κλαινε οτι δεν τους αφηνουν αν ανεβουν...νισαφι καταντησε. Παιξε με εναν μεγαλυτερο division απο σενα και θα χασεις. Αυτο σημενει οτι ΔΕΝ εισαι για μεγαλυτερο division. Ολα τα αλλα περι trolls / afkers / leavers ΜΟΝΟ στο δικο σου team ειναι καραμελα. Και για να μη λες οτι διαφημιζω το ποσο παιχταρας ειμαι, μολις εχασα με score 0/8/3 σε gold v account. Happy?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να στο ζωγραφισω μεγαλε, ειπα 150 φορες κατι που δεν εννοεις να το καταλαβεις γιατι επιμενεις σε μια κασετα που εχεις μαθει να λες: ΔΕΝ μου φταινε τα τρολλς για το χαμηλο hidden elo μου. Ειναι απλα ΔΥΣΚΟΛΟ για καθε ηττα να κανω 4 νικες (ωστε να ανεβασω το elo μου) δεδομενου οτι καποια απο αυτα τα 4 games, πιθανως θα ειναι για τα μπαζα, ειτε απο μενα, ειτε απο συμπαικτες, ειτε απο troll και δεδομενου οτι ΔΕΝ μπορω να τα κανω carry. Δεν παραπονεθηκα πουθενα για το div μου, δεν ασχοληθηκα ποτε και πουθενα για το αν θα ανεβω και δεν με νοιαζει αλλωστε αφου 1-2 ωρες την μερα αφιερωνω στο παιχνιδι.

Επειδη το ειπα πολλες φορες κι επιμενεις σε ενα ανεξηγητο και ανευ λογου rage εναντιον μου (βασικα εχει εξηγηση, ο νοων νοητο), κανοντας οτι δεν καταλαβαινεις τι γραφω, και βαζοντας συνεχως λογια που δεν ειπα ποτε για να συνεχισεις το ηλιθιο αυτο rage, τσιμπα ενα ignore τωρα γιατι βαριεμαι να ασχολουμαι με τον πονο του καθενος, και τα ξαναλεμε εν καιρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πειτε κανα support που να μην πολυμπαναρεται στα ranked. ειπα να μαθω και αλλους ρολους, γιατι ολοι adc, top ή mid πανε...

 

ξεκινησα να παιζω σορακα, μου αρεσε, αρκετα ευκολη, παιρνει ευκολα assists, αλλα ενταξει πολυ squishy, αλλα θα μου πεις δεν πειραζει γιατι παιζει απο πισω και δυσκολα να σε στοχευσουν...να συνεχισω με σορακα ή να δοκιμασv τιποτα αλλο?

 

απο οτι ειδα στα τουρνου παιζει πολυ τζανα και η σονα(που δεν μου πολυαρεσει)

 

επισης για support ποσσα αντικειμενα για gold προτεινετε?

 

το σπαστικο με τα support ειναι οτι βασιζεσαι στους αλλους παρα πολυ...και αν πεσεις σε νουμπα στο lane, δεν εχεις ελπιδα μεχρι να ξεκινησουν τα team fights

 

Supports πολύ σπάνια να γίνει ban σε ranked σε bronze - silver, ενώ και παραπάνω ο μόνος που γίνεται συχνά είναι ο Thresh.

 

Αν τώρα μαθαίνεις τη θέση, πολύ καλές επιλογές είναι Sona - Taric - Soraka. Αυτοί οι τρεις είναι πολύ καλές επιλογές γιατί πάνε λίγο πολύ με όλα τα carry, μόνο με την παρουσία τους γίνονται χρήσιμοι και έχουν μπόλικο sustain για να διορθώνεις λάθη, και δικά σου και των άλλων. Για μένα πρώτα η καλύτερη επιλογή για τον αρχάριο είναι η Soraka (είναι εντελώς ξεκάθαρο το τι κάνεις και πώς, ενώ παίρνεις assists και στον ύπνο σου) και μετά οι άλλοι δύο. Για κάτι πιο δύσκολο αλλά όχι πολύ Nami - Lulu - Nunu - Janna - Zyra. Κατά τη γνώμη μου οι δύο τελευταίες είναι οι πιο δύσκολες, πρέπει να προπονηθείς αρκετά για να συνηθίσεις τον τρόπο παιχνιδιού τους. Για επιθετικό παιχνίδι Thresh - Leona - Blitzkrank - Alistair που παίζουν αρκετά διαφορετικά και καλύτερα να μην τους πιάσεις αν δε μάθεις καλά τη θέση και τα καλά τους ζευγάρια, για να μη βρεθείς να τραβάς τα μαλλιά σου. Τα επιθετικά supports επίσης θέλουν carry που να ξέρει τα βασικά, οπότε προσοχή.

 

Αντικείμενα για gold μόνο ένα Philosopher's και αυτό όχι απαραίτητα rush, ένα Sightstone αρκεί για να βάλεις κάτι στην άκρη. Αν παίξεις κάτι με mana regen ή AP, μπορείς να βγάλεις και ένα Kage's αλλά με την προοπτική να το αναβαθμίσεις σε Will of the Ancients αν έχεις AP ομάδα. Γενικά πάνω από ένα gp/5 + runes είναι υπερβολή, δεν κερδίζεις τίποτα.

 

Επίσης μην κοιτάς τα picks σε τουρνουά, γίνονται με διαφορετική λογική από αυτή του solo queue. Το βασικό είναι να μάθεις ποιό support ταιριάζει με ποιό carry, και αν δεν είσαι σίγουρος παίρνεις Sona.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να νομιζετε οτι οι πιθανοτητες ειναι εναντιον σας. Φυσικα δεν ισχυει οτι στα 4 παιχνιδια θα γινουν 3 ηττες..αν οντως συμβαινει αυτο σημαινει ατι απλα χρειαζεται κι' αλλο βελτιωση ή απλα δεν "τραβαει" αλλο το μηχανημα. Στο solo que κερδιζει αυτος που κερδιζει το lane του και κανει snowball και στα αλλα ή εστω βοηθαει πουσαροντας τα, με την προυποθεση να παιζεις χωρις afk teamate.Γινετε καλοι σε αυτα τα 2 και θα δειτε μεγαλη διαφορα στον αριθμο νικων σας. Απο τοτε που το καταλαβα αυτο εχω βελτιωθει αρκετα στη lane phase και ετσι καταφερα να κουβαλησω, χωρις καν duo que, τον ευαυτο μου απο bronze 5 σε silver 3 και συνεχιζω να ανεβαινω αργα αλλα σταθερα. Θυμαμαι που το win/lose ratio μου ηταν πολυ χαμηλο ..πλεον εχω καταφερει να το κραταω παντα πανω απο 50% και συνεπως να φτιαχνω το mmr.  http://www.lolking.net/summoner/eune/26071624#profile

Πριν καμποσους μηνες ελεγα οτι θα ειμαι ικανοποιημενος αν παω silver..τωρα εχω ως στοχο το gold..αν τα καταφερω οk, αν οχι απλα σημαινει οτι προς το παρoν τουλαχιστον ανηκω στο silver. Ενα συστημα βασισμενο σε μαθηματικα οπως αυτο των divisions, δεν κανει λαθη ουτε αδικει κανεναν.Μερικα λαθη στο matchmaking μπορει να υπαρχουν αλλα δεν καθοριζουν αυτα την πορεια του καθενος.Το μονο tip που υπαρχει περα απο την προσωπικη βελτιωση ειναι να παιζετε chars με damage και να σφαζετε κοσμο. Κονονικα αυτο που παιζω ειναι support, αλλα επειδη δεν εχω εμπιστοσυνη στους αλλους για το πως θα αντιδρασουν στο lane ή στα teamfights, προτιμω adc ή top.. δυστυχως mid ειναι το πιο αδυναμο position για μενα αυτη τη στιγμη

Επεξ/σία από bele
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε φίλε, θα σωθούμε από τα άπειρα οριακά fail στα χόρτα!Ομολογώ πως δεν το είχα προσέξει! ^_^

Εδω υπαρχουν τυποι, που βαζουν vision ward, και δε βλεπουν το αντιπαλο ward ή δε ξερουν οτι γινεται να το χτυπησουν! Σιγουρα θα το δω 1 στα 5 παιχνιδια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που γραψα πως προκαλω οποιονδηποτε Plat/diamond να παιξει μαζι μου το πα καθαρα για να μαθω απο αυτο το 1v1 αρκετα πραγματα για το laning phase.

 

Ισα ισα, εγω ειμαι silver και πιστευω πως δν αξιζω ουτε bronze να μαι αλλα τελος παντων. Η προκληση ηταν καθαρα για εκπαιδευτικους λογους:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πειτε κανα support που να μην πολυμπαναρεται στα ranked. ειπα να μαθω και αλλους ρολους, γιατι ολοι adc, top ή mid πανε...

 

ξεκινησα να παιζω σορακα, μου αρεσε, αρκετα ευκολη, παιρνει ευκολα assists, αλλα ενταξει πολυ squishy, αλλα θα μου πεις δεν πειραζει γιατι παιζει απο πισω και δυσκολα να σε στοχευσουν...να συνεχισω με σορακα ή να δοκιμασv τιποτα αλλο?

 

απο οτι ειδα στα τουρνου παιζει πολυ τζανα και η σονα(που δεν μου πολυαρεσει)

 

επισης για support ποσσα αντικειμενα για gold προτεινετε?

 

το σπαστικο με τα support ειναι οτι βασιζεσαι στους αλλους παρα πολυ...και αν πεσεις σε νουμπα στο lane, δεν εχεις ελπιδα μεχρι να ξεκινησουν τα team fights

 

 

Εαν σου αρεσει να παιζεις support γενικα , να ξερεις ενα πραγμα. Το support κανει CARRY το adc στο lane phase. με passive support δυσκολα θα κερδισεις το Lane. Βεβαια το ιδιο ευκολα θα το χασεις παιζοντας ενα aggressive support μη εχοντας ιδεα τι κανεις.

Ξεκινα να κανεις practice sona (pretty easy) , leona/blitz/thresh (παρολο που οι 2 τελευταιοι τρωνε πολλα bans λογικα και στα χαμηλοτερα divisions) & Taric/Lulu. Την σορακα δεν αξιζει να την παιζεις , καθως και στο lane ειναι απλα μπαταρια , αλλα και στα team fights δεν βοηθαει ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

για πειτε κανα support που να μην πολυμπαναρεται στα ranked. ειπα να μαθω και αλλους ρολους, γιατι ολοι adc, top ή mid πανε...

 

ξεκινησα να παιζω σορακα, μου αρεσε, αρκετα ευκολη, παιρνει ευκολα assists, αλλα ενταξει πολυ squishy, αλλα θα μου πεις δεν πειραζει γιατι παιζει απο πισω και δυσκολα να σε στοχευσουν...να συνεχισω με σορακα ή να δοκιμασv τιποτα αλλο?

 

απο οτι ειδα στα τουρνου παιζει πολυ τζανα και η σονα(που δεν μου πολυαρεσει)

 

επισης για support ποσσα αντικειμενα για gold προτεινετε?

 

το σπαστικο με τα support ειναι οτι βασιζεσαι στους αλλους παρα πολυ...και αν πεσεις σε νουμπα στο lane, δεν εχεις ελπιδα μεχρι να ξεκινησουν τα team fights

 

 

Εαν σου αρεσει να παιζεις support γενικα , να ξερεις ενα πραγμα. Το support κανει CARRY το adc στο lane phase. με passive support δυσκολα θα κερδισεις το Lane. Βεβαια το ιδιο ευκολα θα το χασεις παιζοντας ενα aggressive support μη εχοντας ιδεα τι κανεις.

Ξεκινα να κανεις practice sona (pretty easy) , leona/blitz/thresh (παρολο που οι 2 τελευταιοι τρωνε πολλα bans λογικα και στα χαμηλοτερα divisions) & Taric/Lulu. Την σορακα δεν αξιζει να την παιζεις , καθως και στο lane ειναι απλα μπαταρια , αλλα και στα team fights δεν βοηθαει ιδιαιτερα.

Με την προυποθεση οτι εχεις adc που νιωθει ετσι!Γιατι μονος σου δεν κανεις τιποτα!!Παιζω alistar support και οφειλω να πω πως δεν με εχει απογοητευσει!!Θα ηθελα να δοκιμασω και volibear support αλλα δεν ξερω.Τι γνωμη εχετε?Αποστολή από το LG-P970 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ενα συστημα βασισμενο σε μαθηματικα οπως αυτο των divisions, δεν κανει λαθη ουτε αδικει κανεναν.Μερικα λαθη στο matchmaking μπορει να υπαρχουν αλλα δεν καθοριζουν αυτα την πορεια του καθενος.

[offtopic]

To elo rating system δημιουργήθηκε για το σκάκι για αγώνες 1vs1. Από εκεί κ ύστερα η υιοθέτηση του σε ομαδικά παιχνίδια το έκανε ένα όχι και τόσο αξιόπιστο σύστημα. Τουλάχιστον μερικά χρόνια πριν που το είχα ψάξει είχε ακόμα προβλήματα. Και φυσικά εφαρμοζόντουσαν παραλλαγές του βασικού συστήματος. Επίσης ένα σύστημα επειδή βασίζετε στα μαθηματικά δεν σημαίνει ότι είναι κ σωστό

(δεν τα γράφω αυτά για να πω ότι φταίει το σύστημα απλά για λίγο πιο γενικού χαρακτήρα. )

[offtopic]

επίσης θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα ότι στη laning phase το support κάνει carry. ένα καλό support με ένα carry που να νιώθει είναι ίσως καλύτερα από το ανάποδα. πάντα στη laning phase.

πχ έπαιζα με έναν φίλο μου duo preamade bot , blitz εγώ, είχα πιάσει άπειρες φορές τον αντίπαλο ezreal, επειδή είχαν ένα alistar φανταστικό δεν μπορούσαμε να πάρουμε kill, κ ο ez τους έπαιζε χάλια,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε οτι ο WW δεν ειναι καλος πριν τα 6 για ganks. Δλδ πρεπει απαραιτητα σε ενα gank, να υπαρχει kill; Δε μπορει να κανει gank απο το level 1;  Ειδικα στο level 2 που δινει και attack speed σε συμμαχους ειναι πολυ καλος. Εαν δε πεθανει ο αντιπαλος, σιγουρα θα παει στη βαση. Δεν ειναι ενα επιτυχημενο gank αυτο;

 

Καλυτερος counter jungler που να μπορει να σκοτωσει ευκολα αντιπαλο jungler στο red ( ενω ειναι level 2 ), ποιος ειναι;

 

Παντως εχω κανει αρκετα kills ( και ειδικα FB ) με shaco που εχει exhaust + ignite στον θαμνο, ειτε για τα wraiths, ειτε για το red buff. Με WW, απλα περιμενω να του κλεψω το red, αλλα δε μπορω να τον σκοτωσω..

Βεβαια ολα εξαρτωνται και απο το health που εχει ο αντιπαλος jungler, οταν παει στο red. Πχ fiddle, δυσκολα σκοτωνεις με το heal + fear που εχει.

 

Ειναι κακος πριν το 6 κυριως γιατι δεν εχεις ουτε CC ουτε καποιο gap closer 

Τι να το κανω το attack speed αμα δεν φτασεις ποτε πανω στον αλλο?

Και αντε και εφτασες με καποιο τροπο , τι θα κανεις?Q?Και?

 

Για το counter jungling δεν χρειαζεται να σκοτωσεις , απλα να κλεψεις το buff του αλλου ειναι αρκετο

Lee Sin / Shaco  / Xin / Jarvan / Evelynn για kills , Nunu για counter jungling

 

@Xavier Η soraka μπορει να ειναι ευκολη να την παιξεις αλλα στο lane δεν εχεις presence , δεν σε φοβαται ο αλλος για αυτο και δεν παιζεται

Sona/Janna ειναι σχετικα ευκολα support και παντα χρησιμα , Sona για το teamfight ult και Janna για peel και disengage

Προσωπικα μ'αρεσει αρκετα η Nami και ο Thresh  , Leona αν θες κατι agressive

Lulu ειναι παντα μια χαρα all around support

Ο Blitz ειναι μια αλλη εκδοση του Thresh

Taric/Zyra/Alistar εχουν ξεχαστει αρκετα και δεν τους βλεπεις οσο παλια

 

Σε mana hungry supports μ'αρεσει το philo stone , παραπανω δεν χρειαζεσαι ειδικα αν παρεις Gp/10 runes

Στο bot lane τα plays θα γινουν απο το support , εσυ το οδηγεις το AD σου σε kills και οχι το αντιθετο

 

 

Γενικα το εχετε ψιλοπηδηξει το θεμα παλι , δεν χρειαζεται να μετραμε ποση την εχει ο καθενας και δεν υπαρχει νοημα να γεμιζουν σελιδες με το να λετε πραγματα χωρις λογο

Καλοι και κακοι παιχτες υπαρχουν σε ολα τα παιχνιδια και ετσι παει , τι να κανουμε τωρα

Αλλος ανηκει gold , αλλος ανηκει plat κι αλλος bronze

Χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι

 

Οπως ξαναειπα , οποιος θελει βοηθεια γενικα στο παιχνιδι με ερωτησεις κτλ μπορει να με βρει ingame (Χωρις να παριστανω τον πολυξεριδη) IGN: I Got De Swag ( EUNE )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβαινει τωρα.Ranked game απο τους 10 οι 6 ημαστε ελληνες..ωωωωωωωχ

 

edit: Θεουλιδες οι τυποι!!adc gp!!!Νταξει νικησαμε και πηγα 99lp 

Επεξ/σία από ssns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...