Προς το περιεχόμενο

LG M2362D-PZ LCD TV-Monitor 23''


ktsolkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum αγόρασα αυτο το μοντέλο LG M2262DP-PZ κ θέλω να συνδέσω ps3,έχει συνδέσει κάποιος ps3 στο ίδιο ή σε παρόμοιο μοντέλο ώστε να με ενημερώσει για το πως δείχνει.Επίσης έχει μόνο ένα HDMI ενώ στα χαρακτηριστικά (που είχα διαβάσει στο internet)έλεγε δύο,αλλά έχει teletext ενώ δεν το αναφέρει στα χαρακτηριστικά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 430
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο το κολπο το δοκιμασε κανεις; Πιάνει;

http://youtu.be/Zc4q2AP-QDM

 

Αν κοιτάξεις στα πιο πίσω πόστ, υπάρχει ευκολότερος τρόπος με τηλεκοντρόλ, όμως και το "κολπάκι" αυτό λειτουργεί άψογα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά με τον τρόπο που λέει ο proaskos ΔΕΝ χρειάζεσαι το τηλεκοντρόλ. Αλλωστε το τηλεκοντρόλ θα σου φανεί χρήσιμο για πόσο? 1 λεπτό? όχι παραπάνω! Αρα πάνε χαμένα τα χρήματα (όσα κι αν είναι!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά με τον τρόπο που λέει ο proaskos ΔΕΝ χρειάζεσαι το τηλεκοντρόλ. Αλλωστε το τηλεκοντρόλ θα σου φανεί χρήσιμο για πόσο? 1 λεπτό? όχι παραπάνω! Αρα πάνε χαμένα τα χρήματα (όσα κι αν είναι!).

 

 

Είπε κανείς το αντίθετο ? Απλά ανέφερα εναλλακτικό τρόπο εισαγωγής στο κρυφό μενού.

υγ. για προσωπικούς λόγους εμένα μου είναι χρήσιμο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ. για προσωπικούς λόγους εμένα μου είναι χρήσιμο !

Κρίμα! Και σκεφτόμουνα να σου δώσω μέχρι και...4 ευρώ για να το πάρω :rolleyes: ! Τώρα πέραν της πλάκας, δοκίμασε κανεις τον τρόπο του proaskos με επιτυχία? Δε γουστάρω να δώσω 12 ευρώ για το fully8!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους έχουν προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ της Logitech υπάρχει αυτός ο τρόπος:

Link

Τον δοκίμασα και δουλεύει με ένα Logitech Harmony 515 σε μία LG1962D.

Μπαίνω στο service menu αλλά μέχρι εκεί.

Με το firmware που έχω (6.17) δεν μπορώ να ενεργοποιήσω τον media player. :angry:

 

Edit: Τελικά έκανα downgrade στην 3.05 και ενεργοποίησα τον media player.

Διαβάζει divx αρχεία αλλά όχι τα mkv. Επίσης έχει πρόβλημα με τους εξωτερικούς υπότιτλους (τους δείχνει κινέζικα).

Το ωραίο είναι ότι βλέπει κανονικά τον φορμαρισμένο σε NTFS εξωτερικό δίσκο.

Επεξ/σία από taxtax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα κι εγώ σήμερα τη συγκεκριμένη οθόνη επειδή είμαι fan της LG κι επειδή θέλω η οθόνη μου να είναι και τηλεόραση MPEG-4 HD. Απέφυγα να επιλέξω μια καινούρια οθόνη τεχνολογίας LED, διότι η LG για άγνωστους λόγους έχει επιλέξει να μην παρέχει στις νέες σειρές τη θύρα DVI. Κι επειδή ξέρω ότι οι οθόνες-TV της LG έχουν ένα θέμα με τις υψηλές αναλύσεις μέσω HDMI, προτίμησα ν'αποκτήσω μοντέλο της προηγούμενης σειράς. Έχω κακή εμπειρία από LED οθόνη-TV 22" της LG που αγόρασα για τον ξάδερφό μου.

 

Για όσους δεν ξέρουν, το πρόβλημα με τη θύρα HDMI (τουλάχιστον όταν συνδέουμε Η/Υ μέσω αυτής) είναι ότι χαλάει πολύ η ποιότητα απεικόνισης (ευκρίνεια) όταν τη βάζουμε στα 1920x1080 και μάλιστα η εικόνα δεν καλύπτει καν το σύνολο του ορατού πλαισίου της οθόνης (αφήνει μαύρες γραμμές γύρω-γύρω). Αυτό το επιβεβαίωσα και σήμερα με τη δική μου οθόνη Μ2362D και γι'αυτό τώρα που γράφω έχω προτιμήσει την αναλογική είσοδο D-SUB. Φυσικά στόχος μου είναι η ψηφιακή είσοδος DVI. Δεν ξέρω αν κανείς έχει βρει κάποια λύση για το θέμα αυτό, διότι η θύρα HDMI έχει το προνόμιο να μεταφέρει μαζί και τον ήχο. Δεν είναι περίεργο για μια οθόνη να έχει ένα τέτοιο θέμα με μια είσοδό της;

 

Το δεύτερο θέμα που με απασχολεί αφορά τη λειτουργία της οθόνης ως TV. Πώς μπορώ να διαγράψω από τη λίστα των ψηφιακών καναλιών ορισμένα κανάλια που δε μ'ενδιαφέρουν; Το ίδιο πρόβλημα έχω και στην LG τηλεόρασή μου στο σαλόνι. Δεν καταλαβαίνω τη λογική του κατασκευαστή, να σου αφήνει να διαγράψεις από τη λίστα αναλογικά κανάλια, αλλά όχι ψηφιακά τηλεοπτικά ή ραδιοφωνικά! Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο ώστε να ξεφορτωθώ τα κενά ψηφιακά κανάλια;

 

Τέλος, επιθυμώ να πειράξω το λογισμικό της οθόνης μου (φοράει το 3.17), ώστε να μπορώ να βλέπω απευθείας τουλάχιστον video DivX και μακάρι να μπορώ και MKV Η264. Γνωρίζει κανείς να μου πει τη διαδικασία βήμα-βήμα; Είναι απαραίτητο να αγοράσω κάποιο άλλο τηλεχειριστήριο; Ελπίζω να υπάρχουν εξελίξεις σε σχέση με τα περυσινά δεδομένα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν ξέρουν, το πρόβλημα με τη θύρα HDMI (τουλάχιστον όταν συνδέουμε Η/Υ μέσω αυτής) είναι ότι χαλάει πολύ η ποιότητα απεικόνισης (ευκρίνεια) όταν τη βάζουμε στα 1920x1080 και μάλιστα η εικόνα δεν καλύπτει καν το σύνολο του ορατού πλαισίου της οθόνης (αφήνει μαύρες γραμμές γύρω-γύρω). Αυτό το επιβεβαίωσα και σήμερα με τη δική μου οθόνη Μ2362D και γι'αυτό τώρα που γράφω έχω προτιμήσει την αναλογική είσοδο D-SUB. Φυσικά στόχος μου είναι η ψηφιακή είσοδος DVI. Δεν ξέρω αν κανείς έχει βρει κάποια λύση για το θέμα αυτό, διότι η θύρα HDMI έχει το προνόμιο να μεταφέρει μαζί και τον ήχο. Δεν είναι περίεργο για μια οθόνη να έχει ένα τέτοιο θέμα με μια είσοδό της;

 

Τσέκαρε αν μπορείς να επιλέξεις μεταξύ Graphics και Video mode, ή κάτι τέτοιο μπας και διορθωθεί η ευκρίνεια.

 

Αυτό με το μαύρο περιθώριο είναι φυσιολογικό και διορθώνεται μέσα απ' τον driver της κάρτας γραφικών, με την επιλογή Overscan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει θέμα με την ευκρίνεια απόσο ξέρω. Τώρα με το θέμα των μαύρων πλαισίων σε σύνδεση HDMI, αν έχεις ATI κάρτα πάς στο Catalyst control center και στο μενού Scaling options (Digital flat panel) πηγαίνεις το overscan στο 0% και VOILA! Full screen χωρίς πλαίσια...και με σωστή ευκρίνεια. Το ίδιο θέμα είχα και εγώ με μονιτορ Samsung, δεν είναι θέμα με τις LG αλλά θέμα σύνδεσης με HDMI.

 

DVI σε λίγο δεν θα έχει κανένα μοντέλο monitor καμιας εταιρίας. Καταργείται σιγά σιγά λόγω του HDMI.

 

Για τα κανάλια απλά πάς στη λίστα καναλιών, κάνεις highlight το κανάλι που θέλεις να βγάλεις έξω και πατάς το κουμπί με το αντίστοιχο χρώμα στο τηλεκοντρόλ που σου υποδεικνύει για "παράληψη". Νομίζω χρωματίζεται το κανάλι μπλέ, παραμένει στη λίστα αλλά δεν βγαίνει όταν αλλάζεις κανάλια. Thn Μ2362D την έχω και εγώ σαν TV και δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο θέμα αυτό.

Επεξ/σία από gtsamour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και το χρόνο σας. Κατάφερα να λύσω το ζήτημα με την ποιότητα απεικόνισης μέσω θύρας HDMI κι αυτό με χαροποιεί. Χρειάστηκε να κάνω δυο βήματα: α) Να προσθέσω την ετικέτα PC στην είσοδο HDMI-1 και β) να φτάσω το overscan στο 0% από το CCC της ΑΤΙ. Πραγματικά τώρα η ευκρίνεια και τα χρώματα είναι άψογα, ενώ πριν είχα ξεθωριασμένα χρώματα. Ελπίζω να υπάρχει παρόμοια ρύθμιση και στους οδηγούς της NVIDIA ώστε να λύσω το πρόβλημα και στον ξάδερφό μου.

 

Σχετικά με τη διαγραφή ψηφιακών καναλιών, δεν είμαι ευχαριστημένος. Το ημίμετρο της παράλειψης δεν είναι λύση. Όταν αλλάζω κανάλια, εξακολουθούν να εμφανίζονται με γαλάζιο χρώμα, π.χ. όταν πατάω το 2 για να επιλέξω τη ΝΕΤ, εμφανίζεται από κάτω και η Era Sport. Δεν κατανοώ γιατί η LG δε μας αφήνει να διαγράψουμε τα κανάλια που δε χρειαζόμαστε. Δε λέω ότι είναι και τραγικό, αλλά είναι εκνευριστικό και σου δίνει την αίσθηση ότι δεν έχεις τον έλεγχο της TV. Τέλος πάντων...

 

Επί της ουσίας τώρα, με τα λογισμικά της LG βλέπω ότι γίνεται χαμός. Πολύ ενδιαφέρον, διότι έχω και τηλεόραση LG και θα μ'ενδιέφερε να δω πώς αναβαθμίζεται, αλλά τώρα με καίει η M2362D. Μπορεί κάποιος να πει με δυο λόγια τι ισχύει σήμερα; Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις υπεύθυνες απαντήσεις από μέλη με την ανάλογη εμπειρία, γιατί αυτά τα θέματα είναι σοβαρά. Η δική μου φοράει την έκδοση 3.17 κι έχω τις εξής απορίες:

 

1. Ποια είναι η πιο πρόσφατη διαθέσιμη έκδοση λογισμικού για την οθόνη μου;

2. Ποιες βελτιώσεις παρέχει;

3. Πού μπορώ να βρω τα σχετικά αρχεία;

4. Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω την αναπαραγωγή DivX απευθείας από τη θύρα USB;

5. Είναι αναγκαίο να χρησιμοποιήσω προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο ή μπορώ να περάσω τις εντολές και μέσω σειριακής θύρας;

6. Είναι υποχρεωτικό να κάνω υποβάθμιση του λογισμικού στην έκδοση 3.10; Αν ναι, τι χάνω;

7. Υπάρχει περίπτωση να υποστηριχθεί με κάποιο λογισμικό η αναπαραγωγή αρχείων mkv/h264;

 

Νομίζω ότι αυτές είναι οι βασικές απορίες μου και σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία έκδοση λογισμικού είναι η 6.21 (έχει αλλάξει ο τρόπος αρίθμισης) και μπορείς να το βρείς μόνο στο ιταλικό site τηε LG http://www.lg.com/it/it-products/monitor/LG-monitor-tv-M2362D-PZ.jsp

Τι καινούργιο έχει δεν το λέει πουθενά.

 

Μόνο με το 3.10 μπορείς να την κάνεις να παίζει divx ενώ είναι αδύνατο να παίξει HD αρχεία ότι και να κάνεις.

Κάπου είχα δεί ένα κόλπο αντί για το τηλεκοντρόλ... συνέδεες στην έξοδο ήχου του PC ένα led υπερύθρων και έπαιζες ένα αρχείο mp3 στη μεγαλύτερη δυνατή ένταση οπότε το led εξέπεμπε στην κατάλληλη συχνότητα παλμών ώστε να ανοίξει το κρυφό μενού της TV. Δεν το δοκίμασα ποτέ γιατί δε με ενδιαφέρει να παίζω divx εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πράγματι, κατέβασα το αρχείο M2362D-V6.21.bin από τον ιταλικό ιστότοπο της LG. Διστάζω όμως να το εγκαταστήσω, επειδή έχω ακούσει ότι μετά από την έκδοση 3.20, δεν υπάρχει δυνατότητα υποβάθμισης, άρα και αναπαραγωγής DivX. Θέλω λοιπόν πρώτα να είμαι σίγουρος για το τι θέλω να κάνω. Έχω μερικές ερωτήσεις ακόμη:

 

1. Φίλε, gtsamour, εσύ ποια έκδοση έχεις στη δική σου; Τι μου προτείνεις;

2. Όταν λες ότι δεν παίζει HD, εννοείς ότι δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσει mkv/h264 ή ότι δεν αναπαράγει αρχεία DivX avi με ανάλυση μεγαλύτερη από 720x576;

3. Ελληνικούς υπότιτλους σε αρχείο srt θα διαβάζει; Ελπίζω πως ναι κι ελπίζω να υποστηρίζει και τις δυο κωδικοποιήσεις, unicode και iso.

4. Διάβασα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί το psp για να ξεκλειδώσει το service menu. Ισχύει; Αν ναι, με ποια διαδικασία;

5. Με την έκδοση 3.17 που φοράει η δική μου, αδυνατεί να ανοίξει αρχεία εικόνας png. Αναπαράγει μόνο τις jpg. Ισχύει το ίδιο και σε σας;

6. Ποιο τηλεχειριστήριο προτείνετε εσείς για την ενεργοποίηση του DivX; Το θέμα είναι να είναι τσεκαρισμένο 100%, να υπάρχει σε κάποιο γνωστό κατάστημα ή αλυσίδα και να μην ξεπερνά τα 10-12 €.

7. Κοντά στη γειτονιά μου έχω ένα εξουσιοδοτημένο service της LG. Τα παιδιά κατέχον το αντικείμενο και σίγουρα έχουν απ'όλα. Υπάρχει περίπτωση να την πάω εκεί και να το αναλάβουν οι ίδιοι (ανεπίσημα πάντα); Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω περάσει το 6.21 αλλά όπως σου είπα, την έχω μόνο για να βλέπω TV και όχι για να αναπαράγω αρχεία οπότε δε μπορώ να σου πω λεπτομέριες.

 

Δεν παίζει mkv και ούτε και θα παίξει ποτέ νομίζω ότι και να κάνει κανείς. Για μεγαλύτερης ανάλυσης avi δεν γνωρίζω. Ούτε και λεπτομέριες για υποτίτλους γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα προσφατα την TV Monitor LG M2380DF PZ και προσπαθω να μπω στο Service menu,δοκιμαζοντας ολους τους συνδιασμους που αναφερονται στις TV LG,χωρις επιτυχια.

Γνωριζει καποιος φιλος τον τροπο εισαγωγης,ή χρειζεται αλλο χειριστηριο?

Υ.Γ.ενδιαφερομαι να βλεπω τις ωρες λειτουργιας και τιποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...