Προς το περιεχόμενο

LG M2362D-PZ LCD TV-Monitor 23''


ktsolkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία έκδοση λογισμικού είναι η 6.21 (έχει αλλάξει ο τρόπος αρίθμισης) και μπορείς να το βρείς μόνο στο ιταλικό site τηε LG http://www.lg.com/it/it-products/monitor/LG-monitor-tv-M2362D-PZ.jsp

Τι καινούργιο έχει δεν το λέει πουθενά.

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ να αναβαθμιστώ, να ρωτήσω κάτι: αν περάσω αυτό το firmware απο το ιταλικό site θα έχω ελληνική γλώσσα στο menu?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 430
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ να αναβαθμιστώ, να ρωτήσω κάτι: αν περάσω αυτό το firmware απο το ιταλικό site θα έχω ελληνική γλώσσα στο menu?

Ναι φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Αν κι έχω λύσει τα προβλήματά μου, γράφω και πάλι προκειμένου να ενημερώσω την κοινότητα για την περίπτωσή μου. Αρχικώς αναβάθμισα στην έκδοση 6.21, αλλά δεν είδα καμιά αισθητή διαφορά (ούτε καν προβολή αρχείων png). Η λίστα καναλιών και όλες οι ρυθμίσεις που είχα από την 3.17, διατηρήθηκαν. Μετά όμως αποφάσισα να υποβαθμίσω το λογισμικό στην έκδοση 3.10, ακολουθώντας τις οδηγίες αυτής της ιστοσελίδας. Απλά ο χρήστης javibarreiro δημιουργεί ένα λογισμικό δήθεν 6.22 (ενώ στην πραγματικότητα είναι το 6.21), προκειμένου να ενεργοποιηθεί το μενού αναβάθμισης. Εμείς όμως περνάμε το 3.10 που μας δίνει στο ίδιο post (έχουμε και τα δυο αρχεία στο root ενός USB stick). Αυτό το τρικ είναι ο μόνος τρόπος για να γίνει downgrade από την 6.21.

 

Αφού λοιπόν μπει η 3.10, μετά χάνονται όλες οι ρυθμίσεις και πρέπει όλα να γίνουν από την αρχή. Φυσικά εξακολουθεί να μην υπάρχει υποστήριξη DivX, ωστόσο τώρα πια έχουμε μια έκδοση λογισμικού που ξέρουμε ότι μπορεί να ξεκλειδώσει. Για να επιτύχω αναπαραγωγή DivX, προσωπικά χρησιμοποίησα ένα καλώδιο null modem που το σύνδεσα στη θύρα COM1 και δυο εντολές από πρόγραμμα τύπου HyperTerminal (που τις βρήκα στην ίδια ιστοσελίδα). Εγώ χρησιμοποίησα το προγραμματάκι PuTTy για να περάσω τις εντολές σειριακά. Για όσους δε γνωρίζουν ισπανικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη μετάφραση στα αγγλικά από τη σελίδα της Yahoo!. Κι εγώ αυτή χρησιμοποίησα για να βγάλω άκρη.

 

Με τον τρόπο αυτό, κατάφερα να έχω αναπαραγωγή αρχείων DivX (με ελληνικούς υπότιτλους σε srt) στην M2362D και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Δε χρειάζεται ν'αγοράσει κανείς κάποιο προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο, εκτός αν του φαίνεται πιο εύκολο σαν μέθοδος. Αυτά από μένα.

 

ΥΓ: Πράγματι, η οθόνη δεν αναπαράγει αρχεία τύπου mkv (δεν τα βλέπει καν), ούτε αρχεία avi/XviD HD (τα βλέπει μεν, αλλά ως μη έγκυρα). Αλλά και η υποστήριξη αρχείων avi SD είναι μια πολύ σημαντική δωρεάν αναβάθμιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια μολις σημερα αγορασα την συγκεκριμεη οθονη. Λοιπον θελω να την συνδεσω μεσω HDMI και βαζω κανονικα την ετικετα PC στο HDMI οπως και το overscan στο 0 απο τους CCC. Η εικονα ειναι πεντακαθαρη αλλα το θεμα ειναι τα χρωματα ειναι οτι νανε. Δηλαδη το κοκκινο παει προς το ροζ και το κιτρινο προς το πρασσινο. Επισεις γενικα η οθονη εχει πια πρασσινοφανεια. Τι να ειναι αραγε? Μηπως πρεπει να ρυθμισω κατι εγω απο οθονη-καρτα γραφικων? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι εννοεις απο την οθονη η απο το καρτα γραφικων? Απο οθονη εχει ΚΑΝΟΝΙΚΟ,ΕΝΤΟΝΟ,ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ. Οπου και να το βαλω τα χρωματα δεν φαινονται καλα. Βασικα τονιζει πολλυ το κοκινο και σαν να εχει μια χροια πρασσινου. Ετχαριστω για την ανταποκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, επειδη εχω προβλημα με την ιδια συσκευη, lg m2362d ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα, εγω ως τωρα τη χρησιμοποιουσα μονο ως οθονη υπολογιστη και χρησιμοποιουσα ηχεια ξεχωριστα, αλλα ξερω οτι εχει δικα της και επειδη θελω να την χρησιμοποιω και ως τηλεοραση τωρα το καλοκαιρι θελω να μαθω πως να εωεργοποιησω τον ηχο της. Τηλεφωνησα στην τηλεφωνικη υποστηριξη του καταστηματος και μου ειπαν οτι πρεπει να αγοραζω ενα καλωδιο ηχου η hdmi και κατι τετοια και δεν καταλαβα τιποτα... Το ενα ακρο στην οθονη και το αλλο? Κατι καλωδιακια αχρησιμοποιητα μου ειχαν μεινει αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι... Παρακαλω εξηγηστε μου...

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Συνδεσα ενα καλωδιο ηχου που ειχε η συσκεασια (φανταστηκα οτι μαλλον αυτο θα ειναι) και ηχος ως monitor ειναι οκ, αλλα αν του βαλω την κεραια τηλεορασης και τον μετακινησω, χωρις συνδεσμολογια με τον η/υ θα εχω ηχο? γιατι τοτε που θα βαλω καλωδιο ηχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, επειδη εχω προβλημα με την ιδια συσκευη, lg m2362d ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα, εγω ως τωρα τη χρησιμοποιουσα μονο ως οθονη υπολογιστη και χρησιμοποιουσα ηχεια ξεχωριστα, αλλα ξερω οτι εχει δικα της και επειδη θελω να την χρησιμοποιω και ως τηλεοραση τωρα το καλοκαιρι θελω να μαθω πως να εωεργοποιησω τον ηχο της. Τηλεφωνησα στην τηλεφωνικη υποστηριξη του καταστηματος και μου ειπαν οτι πρεπει να αγοραζω ενα καλωδιο ηχου η hdmi και κατι τετοια και δεν καταλαβα τιποτα... Το ενα ακρο στην οθονη και το αλλο? Κατι καλωδιακια αχρησιμοποιητα μου ειχαν μεινει αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι... Παρακαλω εξηγηστε μου...

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Συνδεσα ενα καλωδιο ηχου που ειχε η συσκεασια (φανταστηκα οτι μαλλον αυτο θα ειναι) και ηχος ως monitor ειναι οκ, αλλα αν του βαλω την κεραια τηλεορασης και τον μετακινησω, χωρις συνδεσμολογια με τον η/υ θα εχω ηχο? γιατι τοτε που θα βαλω καλωδιο ηχου?

 

Εχω την ιδια οθονη. Η οθονη εχει δικα της ενσωματομενα ηχεια. Δεν χρειαζεται να συνδεσεις καποιο καλωδιο για να εχεις ηχο. Τωρα αν την γυριζεις στην TV και δεν εχεις ηχο απλα πηγαινε στο μενου της οθονης και εκει που λεει ηχος. Προχωρα παρακατω και εχει μια επιλογη ΄΄ΗΧΕΙΑ TV΄΄ βαλτο ΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας. Προσπαθω να ανοιξω το divx στην Μ1962D-PC που εχω αγορασει εδω και μερικους μηνες, αλλα δυστυχως το fw που φοραει ειναι το 3.16

 

Αναρωτιομουν λοιπον αν το gw 3.10 που υπαρχει στις αρχικες σελιδες λειτουργει στη δικη μου οθονη. Επισης, βρηκα αυτες τις οδηγιες http://www.ipmart-forum.it/archive/index.php/t-270856.html και αναρωτιεμαι ποσο ευκολο ειναι να χαλασω την οθονη μου :rolleyes: αν κανω κατι λαθος...

 

Υπαρχει κανεις που να μπορει να με καθοδηγησει βημα-βημα (με καποιο πμ ή λινκ στα ελληνικα) ωστε να ξεκλειδωσω το μενου;

 

Ευχαριστω και καληνυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλάζει μόνο η διάμετρος. Όμως το ρίσκο είναι πάντα δικό σου....

 

 

Για το ξεκλέιδωμα κοίτα εδώ: m2362d enable usb divX

 

 

Εαν δεν αλλάζει από EMF-PM σε EMF-PMM τότε πρώτα πρέπει να γίνει downgrade σε έκδοση 3.10

 

Το αρχείο με το firmware για το downgrade είναι εδώ: rapidshare link gia LG mxx62d downgrade

 

 

1 – Αντέγραψε κ τα 2 firmware (3.10 και 3.21) σε ένα ΑΔΕΙΟ usb flash, ΧΩΡΙΣ φάκελο, απλά κ μόνο τα 2 αρχεία.

2 – Με την τηλεόραση κλειστή βάλε το usb.

3 – Άνοιξε την TV.

4 – Εαν τα προηγούμενα βήματα είναι σωστά, θα σου ανοίξει ένα παράθυρο με ποιες από τις 2 εκδόσεις θες να βάλεις.

5 – ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ, ΔΙΑΛΕΞΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ 3.10 (ΟΧΙ ΤΗΝ 3.21), και πάτα ΟΚ.

6 – Μόλις τελειώσει πάτα EXIT από το τηλεκοντρόλ. Η TV θα κάνει επανεκίνηση.

ΑΜΕΣΩΣ βγάλε το usb ώστε να μην ξαναμπείς στην ίδια διαδικασία.

 

7 – Η TV μας θα ξεκινήσει όπως τότε που την ανοίξαμε 1 φορά.

 

 

Αυτά τα βήματα, είναι τσεκαρισμένα από εμένα σε μοντέλο m2362d.

Σε μια 42LD550 απλά την ξεκλείδωσα με τον ίδιο τρόπο χωρίς downgrade

link gia 42LD550

 

 

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΡΙΣΚΟ !

Επεξ/σία από rearas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια εχω την m2262d γιατι στις ρυθμισεις δε με αφηνει να ρυθμισω τη σταθμη μαυρου?

σε ρυθμισεις εχω αντιθεση 90 φωτειν.50 οξυτ.60 χρωμα 60 αποχρωση 0 θερμοκρασια χρωματος μεσο δυναμικη αντιθεση,δυναμικο χρωμα και μειωση θορυβου off gamma μεσο και λειτουργια φιλμ off να διορθωσω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδες παρακληση μια βοηθεια ξαφνικα ανοιξα την τηλεοραση( m2362d) κ εχει μια λευκη οθονη κ το μονο που δειχνει ειναι ενα παραθυρακι που αναβοσβηνει με την εκδοση προφανως (v 3.10.0)

 

τι επαθε ειναι για πεταμα?????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες παρακληση μια βοηθεια ξαφνικα ανοιξα την τηλεοραση( m2362d) κ εχει μια λευκη οθονη κ το μονο που δειχνει ειναι ενα παραθυρακι που αναβοσβηνει με την εκδοση προφανως (v 3.10.0)

 

τι επαθε ειναι για πεταμα?????????????????????????

Δεν είναι για πέταμα, θα πάρεις τηλέφωνο την Lg, και θα πεις το πρόβλημα που έχεις, θα σου πουν να πατήσεις ένα συνδυασμό πλήκτρων, και είσαι έτοιμος.

Τηλέφωνο Lg: 801 11 200 900/210-4800564.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για πέταμα, θα πάρεις τηλέφωνο την Lg, και θα πεις το πρόβλημα που έχεις, θα σου πουν να πατήσεις ένα συνδυασμό πλήκτρων, και είσαι έτοιμος.

Τηλέφωνο Lg: 801 11 200 900/210-4800564.

 

ο συνδυασμός πλήκτρων είναι το: 2 φορές "ΕΧΙΤ" και μετά οπωσδήποτε σβήσιμο (PowerOff). Μετά θα πρέπει να ξανασυντονίσεις τα κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω κ τους δυο σας για τις απαντησεις το προσπαθησα αλλα δεν εγινε κατι.. :-( μεχρι κ αναβαθμιση προσπαθησα να κανω ουτε αυτο πετυχε παρ ολα αυτα ομως μιλησα με το service της lg κ θα ερθει τεχνικος να το προσπαθησει η αλλιως να την παρει για επισκευη αν χρειαζεται! να προσθεσω οτι ηταν πολυ εξυπηρετικοι κ οτι ενω δεν υπαρχει αποδειξη της τηλεορασης θα αρκεστουν στον σειριακο αριθμο της κ θα με εξυπηρετησουν απο οτι ειπαν! ετσι για την ιστορια το λεω γιατι δεν το περιμενα ειναι η αληθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...