Προς το περιεχόμενο

Στη κυκλοφορία από σήμερα τα Windows 7


hackerW32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 271
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις μου τα ταχυδρόμησε η θεία μου, πείτε λίγο αν παίζει θέμα με update γιατί δεν έχω όρεξη για backup και clean install.

 

 

Η update εγκατασταση ειναι απενεργοποιημενη.....Παντα οι καθαρες δουλεις ειναι πιο καλες !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να κάνεις in-place upgrade. Πρέπει όμως να ξεκινήσεις από Vista (δε γίνεται από XP) και να υπάρχει μία από τις παρακάτω αντιστοιχίες μεταξύ ήδη εγκατεστημένου Λ/Σ και Win7 version που πας να περάσεις:

 

Windows Vista Home Premium --> Windows 7 Home Premium

Windows Vista Business --> Windows 7 Professional

Windows Vista Ultimate --> Windows 7 Ultimate

 

Οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα απαιτήσει clean install...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενέρα μεγάλη τώρα όμως.

 

 

Aκομα και αν μπορουσες να κανεις update εγκατασταση δεν ξερω αν θα ηταν η καλυτερη λυση γιατι τυχον προβληματα του παλιου λειτουργικου ή ασυμβατοτητες θα τα μετεφερες και στα windows 7.Kι εμενα μου εφγαν καπου 4 ωρες για ολα τα προγραμματα αλλα αξιζε τον κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαναλέμε από Vista Home που έχω σε Ultimate, δεν.

 

Υπέροχα.

 

Δεν είναι τα προγράμματα το πρόβλημα, τους drivers και τα συναφή φοβάμαι.

+ το ότι δεν έχω εξωτερικούς κτλ για backup αρχείων εδώ πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαναλέμε από Vista Home που έχω σε Ultimate, δεν.

 

Υπέροχα.

 

Δεν είναι τα προγράμματα το πρόβλημα, τους drivers και τα συναφή φοβάμαι.

+ το ότι δεν έχω εξωτερικούς κτλ για backup αρχείων εδώ πάνω.

 

Με drivers παντως δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα απαιτήσει clean install...

 

 

εισαι σιγουρος γιαυτο? γιατι και εγω ετσι νομιζα μεχρι που καποιος ανεφερε οτι εκανε upgrade απο vista home σε windows 7 ultimate

 

http://www.sevenforums.com/installation-setup/4405-windows-vista-home-windows-7-ultimate.html

 

το λεω αυτο γιατι φιλος μου απο vista basic σε λαπτοπ εβαλε window 7 ultimate απο το θειο upgrade και επαιξε κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με dualcore@ 2.00GHZ, 1GB RAM πάνε πολύ καλά. 10άρι η cpu, με office 2007, adobe firefox και χωρίς να θυμάμαι πότε εκλεισα το laptop για τελευταία φορά 890MB mem usage.

 

Στο htpc πάλι με 1GB RAM είναι κοντά στα 500MB. Not bad.

 

Eνας λόγος που δεν κάνω downgrade είναι το ξαναινσταλλάρισμα των drivers σε xp. Στα 7 (και στα vista) καλομάθαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγουρος γιαυτο? γιατι και εγω ετσι νομιζα μεχρι που καποιος ανεφερε οτι εκανε upgrade απο vista home σε windows 7 ultimate

 

http://www.sevenforums.com/installation-setup/4405-windows-vista-home-windows-7-ultimate.html

 

το λεω αυτο γιατι φιλος μου απο vista basic σε λαπτοπ εβαλε window 7 ultimate απο το θειο upgrade και επαιξε κανονικα...

 

Έχεις δίκιο, βρήκα πιο up-to-date και επίσημες πληροφορίες στο Microsoft TechNet: http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd772579%28WS.10%29.aspx

 

...όπου αναφέρονται και οι υπόλοιποι περιορισμοί (cross-architecture, cross-language κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows Vista users can follow multiple upgrade paths to Windows 7. As was the case when upgrading from XP to Vista, you will only need to perform a clean install if you are going to a version that is lower on the food chain. For example, if you are going from Windows Vista Ultimate to Windows 7 Home Premium, you would do a clean install. If you are going from Windows Vista Home Premium to Windows 7 Ultimate, you do not need to do a clean install. When you switch to a higher version, you're adding on the existing functionality, but when you're going to a lesser version, you're taking away functionality, thus the need for a clean install.

 

Η νεκροψία θα δείξει.

 

εντιτ, οκ, είναι και επίσημο. yappeeee.

 

compatibility issues με τα ήδη εγκατεστημένα τσουμπλέκια μου δεν παίζει να 'χω απ' ότι κατάλαβα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Θα κοστίσει επιπλέον η αναβάθμιση;

 

Για αγορές καινούργιων υπολογιστών, οι προσφορές αναβάθμισης ποικίλλουν ανάλογα με τον κατασκευαστή υπολογιστών. Για το λόγο αυτόν, επικοινωνήστε μαζί τους για λεπτομέρειες. Ένα καλό σημείο αναζήτησης πληροφοριών επικοινωνίας είναι στη σελίδα επιλογής αναβάθμισης των Windows 7. Για το συσκευασμένο λογισμικό των Windows Vista, απαιτείται η παροχή πληροφοριών πληρωμής για την κάλυψη του κόστους αποστολής και διεκπεραίωσης.

http://www.microsoft.com/hellas/windows/buy/offers/upgrade-faq.aspx

 

Γνωστη μου που δουλευει στην HP το ιδιο απαντησε. Πληρωνεις εξοδα αποστολης και κατι αλλα εξοδα και βγαινει ενα 30ευρο περιπου.

 

Απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν ειναι δωρεαν?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:20 ----------

 

 

Ουτε σε μενα. Στο order info του amazon λεει πιθανη ημερομηνια παραδοσης 27/10 , το αργοτερο μεχρι 30/10. Παντως μου στειλανε μαιλ οτι εγιναν dispatch 21/10.

 

Εχουμε και 28/10 μην το ξεχνας...

Ναι το ξέρω το ίδιο και στην toshiba .

Δηλαδή το 30ρι που πλήρωσα και πλήρωσες,είναι δωρεάν....σου ήρθε μόνο του οπότε το έδωσες και λες, δωρεάν είναι το 30ρι που φεύγει τώρα,δεν είναι χρήματα,ΤΖΑΜΠΑ=δωρεάν=no money at all, τα πέρνω τα windows......:shifty:

 

Να σας ρωτήσω,σε p4 2.2ghz με 1.5gb ram 333, ati X1650 512mb agp 40gb σκληρό δίσκο θα μπορούν να τρέξουν;(κρίμα θα ναι ο πατέρας μου να μην τα χει :P )

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...