Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το εβαλα και γω τελικα το 3.55 κατευθειαν απτο 3.15 στη 47lh3000 και εφτιαξε και ηχος απτο usb που εκανε ψιλοσκαμπανεβασματα.

τη να πω η τηλεοραση ειναι super για τα λεφτα που ζηταει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Toshiba 42XV635G παίζει divx. Οι ελληνικοί υπότιτλοι πρέπει να ενσωματωθούν π.χ. με το AviAddXSubs.

Mkv δεν παίζει.

 

Φίλε Κοσμά, κατ'αρχάς ευχαριστώ που για πρώτη φορά κάποιος δίνει στοιχεία και για μιά τρίτη μάρκα- την Toshiba (ανυπομονούμε να ακούσουμε και κάποιον με Philips), πέρα από τις πολυσχολιασμένες Samsung & LG.

Όμως με αιφνιδίασες πάρα πολύ με κάτι που είπες!!

Είσαι σίγουρος γι'αυτό που είπες, ότι "...Οι ελληνικοί υπότιτλοι πρέπει να ενσωματωθούν με το AviAddXSubs" για να εμφανιστούν ή υποθέτεις ότι έτσι είναι?

Το δοκίμασες και λειτούργησε?

 

Διότι εγώ γνωρίζω ότι καμία τηλεόραση που αναπαράγει ταινίες από τη θύρα USB της, (σε αντίθεση με όλα τα DVD Players), δεν αναπαράγει ενσωματωμένα αρχεία υποτίτλων (softcore ενσωμάτωση εννοείται, γιατί hardcore διάβαζε και η ασπρόμαυρη της προγιαγιάς μου) ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ξεχωριστά τα αρχεία των υποτίτλων, σε οποιοδήποτε φορμάτ (srt, sub, smi κλπ.) ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ με το αρχείο του βίντεο!!

 

Διευκρίνισε το μας, σε παρακαλώ!;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν την παλιότερη Samsung LE B550 υπάρχει επίσης ανάλογο thread ξεκλειδώματος στο av-forum!!!

Εχει και πολύ ωραίο design η άτιμη.

 

http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-televisions/984624-samsung-b550-how-enable-mkv-divx-xvid-playback.html

 

Moλις ξεκλειδωσα τη συγκεκριμενη τηλεοραση του αδερφου μου (Samsung 32LEB550) με τις οδηγειες του av-forum αλλα υπαρχουν 2 προβληματακια, δεν αναγνωριζει τους ελληνικους υποτιτλους και το μεγεθος των υποτιτλων που βγαζει ειναι πολυ μικρο. Μηπως ξερει κανεις πως να φτιαξω αυτα τα 2 προβληματακια πριν την καταστρεψω; :lol:

 

(ας μπει και αυτο το μοντελο στην πρωτη σελιδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) τι εννοείς "ξεκλειδωσες";

 

2) κι εγώ την ίδια πήρα πρόσφατα κ μου αναγνωρίζει τους ελληνικούς μια χαρά, κ από μια ρύθμιση (πατώντας το κουμπί tools) έβαλα την επιλογή "μεγάλους" κ είναι jet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κοσμά, κατ'αρχάς ευχαριστώ που για πρώτη φορά κάποιος δίνει στοιχεία και για μιά τρίτη μάρκα- την Toshiba (ανυπομονούμε να ακούσουμε και κάποιον με Philips), πέρα από τις πολυσχολιασμένες Samsung & LG.

Όμως με αιφνιδίασες πάρα πολύ με κάτι που είπες!!

Είσαι σίγουρος γι'αυτό που είπες, ότι "...Οι ελληνικοί υπότιτλοι πρέπει να ενσωματωθούν με το AviAddXSubs" για να εμφανιστούν ή υποθέτεις ότι έτσι είναι?

Το δοκίμασες και λειτούργησε?

 

Διότι εγώ γνωρίζω ότι καμία τηλεόραση που αναπαράγει ταινίες από τη θύρα USB της, (σε αντίθεση με όλα τα DVD Players), δεν αναπαράγει ενσωματωμένα αρχεία υποτίτλων (softcore ενσωμάτωση εννοείται, γιατί hardcore διάβαζε και η ασπρόμαυρη της προγιαγιάς μου) ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ξεχωριστά τα αρχεία των υποτίτλων, σε οποιοδήποτε φορμάτ (srt, sub, smi κλπ.) ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ με το αρχείο του βίντεο!!

 

Διευκρίνισε το μας, σε παρακαλώ!;);)

 

Φίλε George69,τό 'χω δοκιμάσει.

Συγκεκριμένα ταινία divx και υπότιτλοι srt [με το ίδιο όνομα], παίζει το βίντεο χωρίς υπότιτλους.

Όταν τους ενσωμάτωσα με το AviAddXSubs, παίζει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια η lg 32lg2000 δεν παιζει να σηκωνει καμια μοντα ε? εχει usb παντως...

 

το δοκιμασα' date=' γινετε. δεν το εψαξα και πολυ αλλα πριν το κανω αυτο δεν εκανε τιποτα οταν εβαζα usb στη θυρα, τωρα μου το ανοιγει κανονικα και σε φακελους και παιζει και ταινιες/μουσικη και φωτο.

 

πολλα ευχαριστω στο φιλο που ποσταρε αρχικα τον τροπο που γινετε![/quote']

 

μπορείς να βοηθήσεις λίγο και μένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) τι εννοείς "ξεκλειδωσες";

 

2) κι εγώ την ίδια πήρα πρόσφατα κ μου αναγνωρίζει τους ελληνικούς μια χαρά, κ από μια ρύθμιση (πατώντας το κουμπί tools) έβαλα την επιλογή "μεγάλους" κ είναι jet

 

Εννοω πως ξεκλειδωσα τη λειτουργια να παιζει αρχεια βιντεο απο το usb (default παιζει μονο φωτογραφιες και μουσικη). Αν μπορεις κανε μου τη χαρη και πες μου πιο firmware εχεις. Oσο για το μεγεθος θα κοιταξω την επιλογη που μου ειπες. Παντως αν μπορεις δες επισης ποια ρυθμιση ισως θα μπορουσα να αλλαξω ωστε να αναγνωριζει κανονικα τους ελληνικους υποτιτλους (καποια αλλαγη κωδικοποιησης ισως). Σ'ευχαριστω εκ των προτερων ;)

 

Μπορεί κάποιος να μου πει εάν η SAMSUNG LE46B554 46'' LCD TV υποστηρίζει κάτι τέτοιο?

 

Δοκιμασε αυτο --> http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-televisions/984624-samsung-b550-how-enable-mkv-divx-xvid-playback.html και πες μας το αποτελεσμα ;)

 

(Το πρωτο standby που αναφερει ειναι οταν εχουμε κλεισει την τηλεοραση απο το τηλεκοντρολ και το 2ο standby ειναι το κοκκινο κουμπι που κλεινει την τηλεοραση)

 

μπορείς να βοηθήσεις λίγο και μένα;

 

Αυτος ειναι ο τροπος φιλε μου --> http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3020022&postcount=29

 

Κι εδω παλι ο ιδιος τροπος --> http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3052072&postcount=84

 

Απλα τα κρυφα μενου εμφανιζονται μονο αν εχεις το firmware 3.15, αν εχεις νεωτερο θα πρεπει να κανεις πρωτα downgrade (ΠΡΟΣΟΧΗ:μην κανεις downgrade αν εχεις το 3.48), να κανεις το "ξεκλειδωμα" και μετα παλι upgrade.

 

Καλο θα ηταν να ριξεις και μια καλη ματια σε αυτο --> http://lgusb.wikispaces.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω πως ξεκλειδωσα τη λειτουργια να παιζει αρχεια βιντεο απο το usb (default παιζει μονο φωτογραφιες και μουσικη). Αν μπορεις κανε μου τη χαρη και πες μου πιο firmware εχεις. Oσο για το μεγεθος θα κοιταξω την επιλογη που μου ειπες. Παντως αν μπορεις δες επισης ποια ρυθμιση ισως θα μπορουσα να αλλαξω ωστε να αναγνωριζει κανονικα τους ελληνικους υποτιτλους (καποια αλλαγη κωδικοποιησης ισως). Σ'ευχαριστω εκ των προτερων ;)

 

 

sorry, αλλα αναφερόσουν σε λάθος tv, εγώ έχω την samsung 32LEB550 που έγραψες,

εσύ μάλλον ελεγες/λες για την LG, στην samsung παίζουν από την "μανα της" οι ταινίες κλπ, δεν χρειάζεται να "ξεκλειδώσεις" κάτι, ούτε firmware χρειάζεται να περασεις, ενώ έχει και επιλογή για αλλαγή μεγέθους υποτίτλων, παίζει και μια χαρα τους ελληνικούς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα το LG BD390 και είμαι καταευχαριστημένος. Υπηστηρίζει και παίζει τα πάντα, είτε μέσω Ethernet, WiFi ή USB Stick/Σκληρό (ακόμα και NTFS).

 

Αν δεν σας ενδιαφέρει το Wifi, την ίδια δουλειά κάνει και το BD370.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry, αλλα αναφερόσουν σε λάθος tv, εγώ έχω την samsung 32LEB550 που έγραψες,

εσύ μάλλον ελεγες/λες για την LG, στην samsung παίζουν από την "μανα της" οι ταινίες κλπ, δεν χρειάζεται να "ξεκλειδώσεις" κάτι, ούτε firmware χρειάζεται να περασεις, ενώ έχει και επιλογή για αλλαγή μεγέθους υποτίτλων, παίζει και μια χαρα τους ελληνικούς ;)

 

Φιλε μου καποιο λαθος κανεις. Καταρχας δε μιλουσα για την LG, την LG 32LH3000 τη δικια μου την ξεκλειδωσα και το εχω αναφερει πολλες σελιδες πιο πισω. Αναφερομουν στη Samsung 32LEB550 του αδερφου μου (που εχεις κι εσυ) που σιγουρα δεν επαιζε ταινιες απο τη "μανα" της, αλλιως γιατι να χρειαζεται ολοκληρος οδηγος ξεκλειδωματος στα avforums; Eδω ειναι το link --> http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-televisions/984624-samsung-b550-how-enable-mkv-divx-xvid-playback.html. Ισως επειδη την πηρες προσφατα να εχει πιο καινουργιο firmware με ηδη ενεργες τις λειτουργιες αυτες, γι'αυτο σε παρακαλω αν μπορεις δες και πες μου πιο firmware εχει η δικια σου να δω τι μπορω να κανω και με αυτη του αδερφου μου :-) Eπισης το κουμπι tools για να βαλεις την επιλογη "μεγαλους" για τους υποτιτλους το πατας ενω παιζει το βιντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...