Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

yiannis_1 Είσαι ΘΕΟΣ!!!!

Υποτίθεται οτι αυτό το μοντέλο δεν παίζει από τη USB θύρα!

 

430 ευρώ για FullHD, 80.000:1, 5ms, Φωτεινότητα 500 cd/m2, ψηφιακό δέκτη mpeg4 και USB θύρα που παίζει τα πάντα;

Απ οτι φαίνεται δεν παίζει DTS ήχο, αλλά μικρό το κακό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
yiannis_1 Είσαι ΘΕΟΣ!!!!

Υποτίθεται οτι αυτό το μοντέλο δεν παίζει από τη USB θύρα!

 

430 ευρώ για FullHD, 80.000:1, 5ms, Φωτεινότητα 500 cd/m2, ψηφιακό δέκτη mpeg4 και USB θύρα που παίζει τα πάντα;

Απ οτι φαίνεται δεν παίζει DTS ήχο, αλλά μικρό το κακό :)

 

 

Όπως σας έγραψα παραπάνω καμμία τηλεόραση- απ'αυτές που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους, είτε DivX, είτε mkv (δηλ. ματριόσκες)- ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΗΧΟ DTS ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ, ΕΤΣΙ?

Στο μέλλον αυτό σίγουρα θα αλλάξει!! (κι αυτό γιατί δεν μπορεί από τη μιά πλευρά, μια τηλεόραση να διαβάζει mkv και από την άλλη να μη διαβάζει ήχο DTS, μιάς και τα περισσότερα mkv αρχεία σήμερα συνοδεύονται από ήχο DTS!! Δεν είναι λογικό!!)

Πάντως, όπως σας είπα παραπάνω, υπάρχουν εφαρμογές που μετατρέπουν τον ήχο των mkv από DTS σε AC-3 σε μόλις 20 λεπτά, οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα!;);)

Επεξ/σία από george69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω μια ερωτηση, μιας και ο τιτλος του thread ειναι : Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους...

 

Πηρα προσφατα την Samsung LN40A610 (40" 1080p 120hz 80,000:1 contrast ratio κτλ κτλ...). Οταν βαζω ομως ενα usb stick στην θυρα, μου εμφανιζει 2 επιλογες. Music & Pictures. Η τηλεοραση δεν υποστηριζει Video απο usb (μεγαλη παπαρια αν ισχυει αυτο) η το usb φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάξτω λίγο στο google μήπως είναι κρυφή λειτουργεία και ξεκλειδώνεται κάπως.

Σε μένα στην 32" LG LH3000 δεν έκανε αρχικά τπτ όταν κάρφωνα usb.

Σε μια άλλη 42" LH4000 άνοιγε ενα μενού με μόνο PHOTO LIST - MUSIC LIST.

Έπειτα απο το ξεκλείδωμα που περιγράφω πιο πριν στο post και στις 2 μου βγάζει αυτό

4121412719_ab68b3ee5e.jpg

και παίζουν τα πάντα εκτος απο ήχο dts σε mkv.

Το usb δουλεύει και με εξωτερικό HDD και με καλώδιο προέκτασης.

Στην 42άρα χρειάστικε και firmware downgrade για να εχω πρόσβαση στα κρυμένα menus.

Το 3.15 ήταν αυτό που έκανε τη δουλειά ενω η τηλεόραση που μου ηρθε πρόσφατα ερχόταν με το firmware 3.24.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξτω λίγο στο google μήπως είναι κρυφή λειτουργεία και ξεκλειδώνεται κάπως.

Σε μένα στην 32" LG LH3000 δεν έκανε αρχικά τπτ όταν κάρφωνα usb.

Σε μια άλλη 42" LH4000 άνοιγε ενα μενού με μόνο PHOTO LIST - MUSIC LIST.

Έπειτα απο το ξεκλείδωμα που περιγράφω πιο πριν στο post και στις 2 μου βγάζει αυτό

4121412719_ab68b3ee5e.jpg

και παίζουν τα πάντα εκτος απο ήχο dts σε mkv.

Το usb δουλεύει και με εξωτερικό HDD και με καλώδιο προέκτασης.

Στην 42άρα χρειάστικε και firmware downgrade για να εχω πρόσβαση στα κρυμένα menus.

Το 3.15 ήταν αυτό που έκανε τη δουλειά ενω η τηλεόραση που μου ηρθε πρόσφατα ερχόταν με το firmware 3.24.

 

Θανκς μειτ, θα το ψαξω και θα ενημερωσω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω μια ερωτηση, μιας και ο τιτλος του thread ειναι : Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους...

 

Πηρα προσφατα την Samsung LN40A610 (40" 1080p 120hz 80,000:1 contrast ratio κτλ κτλ...). Οταν βαζω ομως ενα usb stick στην θυρα, μου εμφανιζει 2 επιλογες. Music & Pictures. Η τηλεοραση δεν υποστηριζει Video απο usb (μεγαλη παπαρια αν ισχυει αυτο) η το usb φταιει?

 

 

Φίλε μου, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο τηλεόρασης που έχεις ΔΕΝ υποστηρίζει ταινίες από τη θύρα USB.

Ειδικά στις Samsung, για να διαπιστώσεις εάν έχουν αυτή την δυνατότητα, δεν έχεις παρά να κοιτάξεις την πρόσοψή τους. Εάν αναγράφεται movieUSB και όχι USB ΣΚΕΤΟ ή εάν δεις την ένδειξη [email protected] (έτσι ονομάζει η Samsung τον- ενσωματωμένο στις τηλεοράσεις της- media player) ΤΟΤΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑΙΝΙΕΣ (DivX σίγουρα, αλλά και mkv).

Όσον αφορά στις LG,είναι πολύ πιό συγκεκριμένες, αφού στην πρόσοψη τους υπάρχει η αναγραφή HD DivX (δηλαδή mkv) και χωρίς να το γράφει, εννοείται ότι διαβάζει και απλά DivX-Xvid.

Το ξανατονίζω, ταινίες (DivX και mkv) υποστηρίζουν τα εξείς μοντέλα της Samsung:

 

LCD

B650 & B750

 

LED

UExxB7000, UExxB8000, UExxB9000

(κάτω από τη σειρά 7χχχ ΔΕΝ υποστηρίζεται- π.χ. η UExxB6000 δεν διαβάζει ταινίες!!)

 

PLASMA

Series 6 & 8

 

Νάσαι καλά..!!;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα αυτήν Samsung LE-40B650. Είχα πριν μια sony 32 lcd. Από εικόνα μέρα με την νύχτα. Εβαλα usb stick με ταινια και ξεχωριστους υπότιτλους και δούλεψε άψογα. Σε αρχείο mkv δεν έχει ήχο πράγματι. Εβαλα επίσης και έναν εξωτερικο σκληρο 600 Gb και δούλεψε μια χαρά και με προέκταση usb. Θα την δοκιμάσω και με το καλώδιο δικτύου και θα δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yannis_1 πολύ καλή αυτή η πατέντα. έχω την 37lf2500. Δοκιμασα το service mode και τωρα μου βλεπει κανονικα τα στικακια που πριν δεν τα αναγνωριζε καθολου. δοκιμασα divx με srt υποτιτλους και δουλεψε. Το ιδιο και 720p mkv αρχειο. Εδω ομως δεν αναγνωρισε υποτιτλους (μονο divx ισως; )Δυστυχως ενα 1080p που δοκιμασα, ενω αναγνωριζει τη διαρκεια του δεν το παιζει... Θα δοκιμασω και εξωτερικο σκληρο χωρις τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τελικά αγόρασα αυτήν Samsung LE-40B650. Είχα πριν μια sony 32 lcd. Από εικόνα μέρα με την νύχτα. Εβαλα usb stick με ταινια και ξεχωριστους υπότιτλους και δούλεψε άψογα. Σε αρχείο mkv δεν έχει ήχο πράγματι. Εβαλα επίσης και έναν εξωτερικο σκληρο 600 Gb και δούλεψε μια χαρά και με προέκταση usb. Θα την δοκιμάσω και με το καλώδιο δικτύου και θα δουμε.

 

Για πολλοστή φορά θα το επαναλάβω!!!

Δεν έχει ήχο στα mkv, ΟΧΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΩΣ, αλλά εάν ο ήχος τους είναι DTS!!

Συγκεκριμένα εσύ, στη δοκιμή που έκανες, δεν είχες ήχο, γιατί το αρχείο mkv που έβαλες για να παίξει είχε ήχο DTS!!

Αρχεία mkv (ματριόσκες) με ήχο AC-3 τα παίζει Α Ψ Ο Γ Α !;);)

 

Και μια ερώτηση. Τί εννοείς όταν λες... "Τελικά αγόρασα αυτήν Samsung LE-40B650. Είχα πριν μια sony 32 lcd. Από εικόνα μέρα με την νύχτα." Ποιά είναι η μέρα και ποιά η νύχτα (δηλ. καλύτερη) - η sony ή η Samsung? Δεν μας το διευκρινίζεις!!

Επεξ/σία από george69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
yannis_1 πολύ καλή αυτή η πατέντα. έχω την 37lf2500. Δοκιμασα το service mode και τωρα μου βλεπει κανονικα τα στικακια που πριν δεν τα αναγνωριζε καθολου. δοκιμασα divx με srt υποτιτλους και δουλεψε. Το ιδιο και 720p mkv αρχειο. Εδω ομως δεν αναγνωρισε υποτιτλους (μονο divx ισως; )Δυστυχως ενα 1080p που δοκιμασα, ενω αναγνωριζει τη διαρκεια του δεν το παιζει... Θα δοκιμασω και εξωτερικο σκληρο χωρις τροφοδοτικο

 

Πολλοί αντιμετώπισαν το πρόβλημα που αναφέρεις με τα mkv και τους srt υπότιτλους.

Στο Ghost In The Shell που δοκίμασα το πρόβλημα όντος υπήρχε και ενω στο pc έπαιζαν κανονικά στην lg όχι και στα properties καθώς έπαιζε η ταινία τα subs ηταν off και grayed out.

Με έπιασε η περιέργεια για το αν τρέχει κάτι με το φόρματ του συγκεκριμένου srt.

Χρησιμοποιόντας το subtitle workshop πήγα να τον ανοίξω και να τον επεξεργαστώ και όντος το srt δεν άνοιγε ούτε απο το workshop.

To πρόβλημα τελικά λύθηκε ως εξής μετονομασία του srt σε txt -> select all και μετά copy για να πάρεις όλο το κείμενο του υποτίτλου -> αντιγραφή σε ενα νέο άδειο txt αρχειο-> μετονομασία του νέου txt σε xxx.srt όπου χχχ=όνομα του mkv.

Τέλος άνοιγμα του αρχείου με subtitle workshop save as -> και subrip επιλογή αποθήκευσης.

Έπειτα απο αυτό δούλεψε και σε mkv.:-)

Επίσης για το θέμα με κάποια mkv 1080p που δεν παίζουν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αναβαθμίζεις το firmware της συσκευής σου στην τελευταία version του και να ελπίζεις...

Πολλοί στα AV forums της lg εχουν αναφέρει για τα LH μοντέλα πως mkv που δεν έπαιζαν με το 3.15 παίζουν με αναβάθμιση του firmware σε 3.40.

Βέβαια με την αναβάθμιση σε firmware μεταγενέστερο του 3.15 χάνεις την δυνατότητα να μπαίνεις κατα το δοκούν στο κρυφό μενού, το ξεκλείδωμα ομως παραμένει.

 

Οι πιο πολλοί απο ότι διαβάζω κατεβάζουν το 3.15 ξεκλειδώνουν μια φορά το HD capability και μετά πάνε στο τελευταίο firmware 3.40 (για τα LH μοντέλα αυτά τα firmware).

 

H LG βελτιώνει συνεχώς την υποστήριξη codecs στις τηλεοράσεις της οπότε ας τους ευχηθώ και υποστήριξη DTS κάποια στιγμή με κάποιο firmware upgrade:-):-):-).

Για την ώρα χρησιμοποιώ το MKV2AC3 converter

Όσοι εχουν συνδεδεμένη την LG τους σε 5.1 που να υποστηρίζει DTS με την optical έξοδο της οθόνης δε θα εχουν πρόβλημα ήχου σε κανένα αρχείο mkv λογικά.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρετε καμιά sony που να έχει τέτοια λειτουργία;

 

Καμια sony δεν διαβάζει ταινίες, ούτε DivX ούτε mkv από τη θύρα USB!!

Μόνο μουσική και φωτογραφίες.

Δες την αναλυτική λίστα τηλεοράσεων της 1ης σελίδας αυτού του thread, για το ποιά μοντέλα υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολλοστή φορά θα το επαναλάβω!!!

Δεν έχει ήχο στα mkv, ΟΧΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΩΣ, αλλά εάν ο ήχος τους είναι DTS!!

Συγκεκριμένα εσύ, στη δοκιμή που έκανες, δεν είχες ήχο, γιατί το αρχείο mkv που έβαλες για να παίξει είχε ήχο DTS!!

Αρχεία mkv (ματριόσκες) με ήχο AC-3 τα παίζει Α Ψ Ο Γ Α !;);)

 

Και μια ερώτηση. Τί εννοείς όταν λες... "Τελικά αγόρασα αυτήν Samsung LE-40B650. Είχα πριν μια sony 32 lcd. Από εικόνα μέρα με την νύχτα." Ποιά είναι η μέρα και ποιά η νύχτα (δηλ. καλύτερη) - η sony ή η Samsung? Δεν μας το διευκρινίζεις!!

 

 

Λοιπόν έχεις δίκιο. Θα δοκιμάσω και αρχείο mkv με ήχο AC-3 και θα πω. Τώρα από το θέμα εικόνα λέγοντας "μέρα με την νύχτα" εννοώ οτι η Samsung είναι πολύ καλύτερη. Έχει πιο πολύ πιο ζωντανά χρώματα από την Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχεις δίκιο. Θα δοκιμάσω και αρχείο mkv με ήχο AC-3 και θα πω. Τώρα από το θέμα εικόνα λέγοντας "μέρα με την νύχτα" εννοώ οτι η Samsung είναι πολύ καλύτερη. Έχει πιο πολύ πιο ζωντανά χρώματα από την Sony.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!

Οι Κορεάτες δείχνουν να ξεπερνούν τους Ιάπωνες σε πολλούς τεχνολογικούς τομείς!

Οι Ιάπωνες, εάν θέλουν να παραμείνουν στο παιχνίδι, θα πρέπει να κάνουν κάτι άμεσα και να ξυπνίσουν από το λήθαργό τους και να μην κάθονται πάνω σε "παλιές δάφνες", διότι η Sony ειδικά έχει γίνει "σούπα" και το μόνο που της έχει μείνει είναι το "Όνομα", για το οποίο κάποιοι (απληροφόρητοι κατ εμέ) κακώς ακόμη την προτιμούν!;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Λοιπόν έχεις δίκιο. Θα δοκιμάσω και αρχείο mkv με ήχο AC-3 και θα πω. Τώρα από το θέμα εικόνα λέγοντας "μέρα με την νύχτα" εννοώ οτι η Samsung είναι πολύ καλύτερη. Έχει πιο πολύ πιο ζωντανά χρώματα από την Sony.

 

δίχως να θέλω να πάρω το μέρος της Sony το ότι μια οθόνη/τηλεόραση έχει πιο "ζωντανά" χρώματα δεν σημαίνει ότι είναι σωστή η απεικόνιση...

 

πρέπει και οι 2 να είναι ρυθμισμένες σωστά και η σύγκριση να μην γίνεται με τηλεοπτικά κανάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...