Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αυτο που διάβασα παραπάω με το τηλεκοντρόλ το κάνουμε κάθε φορά που θέλουμε να δούμε ταινία (με τους κωδικούς) ή μία φορά το κάνουμε και παραμένει ανοικτό το νέο μενου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Μία φορα το κάνεις και είσαι οκ!

 

ωραια, αρα αφου το κανεις μπορεις να συνεχισεις να χρηδιμοποιεις το γνησιο τηλεκοντρολ για χρηση στο usb και να βλεπεις ταινιες ή απο κει και περα χρειαζεται γι αυτη τη λειτουργια το fully (εναποθετεις καποιο κουμπι του μονιμα). Ρωταω για να ξεκλειδωσω τηλεορασεις σε διαφορετικα σπιτια

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια, αρα αφου το κανεις μπορεις να συνεχισεις να χρηδιμοποιεις το γνησιο τηλεκοντρολ για χρηση στο usb και να βλεπεις ταινιες ή απο κει και περα χρειαζεται γι αυτη τη λειτουργια το fully (εναποθετεις καποιο κουμπι του μονιμα). Ρωταω για να ξεκλειδωσω τηλεορασεις σε διαφορετικα σπιτια

Ευχαριστω

Oxι χρησιμοποιεις το γνησιο αφου το μενου πλεον εχει και το usb σαν επιλογη για τις ταινιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια, αρα αφου το κανεις μπορεις να συνεχισεις να χρηδιμοποιεις το γνησιο τηλεκοντρολ για χρηση στο usb και να βλεπεις ταινιες ή απο κει και περα χρειαζεται γι αυτη τη λειτουργια το fully (εναποθετεις καποιο κουμπι του μονιμα). Ρωταω για να ξεκλειδωσω τηλεορασεις σε διαφορετικα σπιτια

Ευχαριστω

 

 

Όχι δεν χρειάζεσε άλλο το fully8. Εφόσον την ξεκλειδώσεις στο μενού της τηλεόρασης θα εμφανίζετε πάντα η επιλογή usb. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα. Έχω την Samsung UE40B8000. Μέχρι πριν λίγο καιρό έπαιζε τα mkv κανονικά από εξωτερικό σκληρό μεσω usb. Εδώ και λίγο καιρο, ενώ τα παίζει κανονικά μέσω οικιακου δικτύου (me Share Manger) όταν αυτα είναι αποθηκευμένα στον Η/Υ, όταν είναι σε εξωτερικό σκληρό που συνδέεται απ'ευθειας στην TV δεν τα βλέπει καν (Σαν να είναι άδειος ο δίσκος). Άλλου τύπου αρχεια (avi,mpeg κλπ) τα βλέπει μια χαρα. Έχει κανει ιδέα τι γίνεται ? Σημειωτέων ότι καμιά φορά (πολ'υ σπάνια) τoυ τη βαράει και μπορεί να τα δει. Αλλά μετα από λίγο πάλι το ιδιο. Επίσης αν εχει κανείς ιδέα τι αφορα το καθε ένα όταν ανοιξει το κρυφό μενου της ΤV (info - menu - mute - power).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αγοράσει την Toshiba 32AV635DG και ενώ έχει θύρα usb μπορεί να διαβάσει μόνο φωτογραφίες.. προσπάθησα να δοκιμάσω αυτά με το πατημένο συνεχόμενα ΟΚ κτλ. αλλά δυστυχώς τίποτα. Αυτή η τηλεόραση γνωρίζει κανείς αν διαβάζει ταινίες και αν ναι πως? ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αγοράσει την Toshiba 32AV635DG και ενώ έχει θύρα usb μπορεί να διαβάσει μόνο φωτογραφίες.. προσπάθησα να δοκιμάσω αυτά με το πατημένο συνεχόμενα ΟΚ κτλ. αλλά δυστυχώς τίποτα. Αυτή η τηλεόραση γνωρίζει κανείς αν διαβάζει ταινίες και αν ναι πως? ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

Μάλλον δεν παίζει. Για να δεις ποιες έχουν αυτή τη δυνατότητα, ρίξε μια ματιά στην πρώτη σελίδα του θέματος, εκεί αναφέρονται όλες.

 

Καλή ανάσταση σε όλους :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους, Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!!

Θα ήθελα να ενημερώσω όλους τους κατόχους τηλεοράσεων που τις συνδέουν με σκληρό δίσκο μέσω της θύρας USB για την παρακολούθηση ταινιών να προσέξουν τα εξής:

 

1.Καταρχάς ο σκληρός θα πρέπει να έχει δική του τροφοδοσία ρεύματος (δηλαδή HDD 3.5 και όχι 2.5- αυτοί οι μικροί που είναι για λάπτοπς). Όχι ότι και με τους άλλους (που δεν έχουν δική τους τροφοδοσία, αλλά τραβάνε ρεύμα από την πηγή με την οποία συνδέονται) είναι αδύνατη η παρακολούθηση ταινιών, αλλά ενδέχεται να έχετε συχνές διακοπές, αποσυνδέσεις- μη-αναγνώριση του σκληρού δίσκου.

 

2. Δεν ξέρω εάν ισχύει για όλες τις τηλεοράσεις, αλλά θα αναφερθώ στην εμπειρία μου με τη χρήση της LG 32 SL8000.

Αφού πλέον τη συνδέω αποκλειστικά με HDD 3.5 (με δική του τροφοδοσία) και όχι 2.5, όπως έκανα παλαιότερα, εντούτοις διαπίστωσα, ότι παρόλη την ύπαρξη αυτόνομης τροφοδοσίας ρεύματος, υπάρχει μεγάλη ευαισθησία στις εναλλαγές της τάσης....Δηλαδή για παραδειγμα, εάν ανάψετε το θερμοσίφωνο του σπιτιού- που τραβάει μπόλικο ρεύμα, βλέπετε κάποιες παραμορφώσεις στην εικόνα του βίντεο, που παρακολουθείτε μέσω της USB. Δεν γνωρίζω εάν αυτές οι παραμορφώσεις οφείλονται στην τηλεόραση ή στον σκληρό δίσκο.

 

Θα ήταν χρήσιμο κάποιος φίλος να μας πει τις εμπειρίες του σε αυτό το θέμα (δηλ. τηλεόραση--> USB --> HDD 3.5)

 

;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Θα ήταν χρήσιμο κάποιος φίλος να μας πει τις εμπειρίες του σε αυτό το θέμα (δηλ. τηλεόραση--> USB --> HDD 3.5););)

 

Άντε, ρε παιδιά καμιά ενημέρωση κανείς?? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους, Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!!

 

χρονια πολλα κ σε σενα φιλε :-)

 

1.Καταρχάς ο σκληρός θα πρέπει να έχει δική του τροφοδοσία ρεύματος (δηλαδή HDD 3.5 και όχι 2.5- αυτοί οι μικροί που είναι για λάπτοπς). Όχι ότι και με τους άλλους (που δεν έχουν δική τους τροφοδοσία, αλλά τραβάνε ρεύμα από την πηγή με την οποία συνδέονται) είναι αδύνατη η παρακολούθηση ταινιών, αλλά ενδέχεται να έχετε συχνές διακοπές, αποσυνδέσεις- μη-αναγνώριση του σκληρού δίσκου.

 

διαφωνω καθετα (ισως εξαρταται κ απο τον δισκο βεβαια),

εγω αγορασα προσφατα τον Western Digital Elements Portable 640GB External HDD (2.5", WDBAAR6400ABKN)

 

και πιστεψε με/πιστευτε με δεν εχω κανενα θεμα απολυτως, μιλαμε οτι ο δισκος αναγνωριζεται και συμπεριφερεται σαν usb stick, δεν χρειαζεται καμια εξτρα τροφοδοσια (εξου και ΔΕΝ ΕΧΕΙ καν υποδοχη για δευτερο καλωδιο usb, ενα μικρο ειναι ολο κι ολο και παιζει σουπερ), παει σφαιρα και δεν εχει κανενα απολυτως θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα κ σε σενα φιλε :-)

 

 

 

διαφωνω καθετα (ισως εξαρταται κ απο τον δισκο βεβαια),

εγω αγορασα προσφατα τον Western Digital Elements Portable 640GB External HDD (2.5", WDBAAR6400ABKN)

 

και πιστεψε με/πιστευτε με δεν εχω κανενα θεμα απολυτως, μιλαμε οτι ο δισκος αναγνωριζεται και συμπεριφερεται σαν usb stick, δεν χρειαζεται καμια εξτρα τροφοδοσια (εξου και ΔΕΝ ΕΧΕΙ καν υποδοχη για δευτερο καλωδιο usb, ενα μικρο ειναι ολο κι ολο και παιζει σουπερ), παει σφαιρα και δεν εχει κανενα απολυτως θεμα

 

Χρόνια πολλά φίλε μου και σ' ευχαριστώ για την απάντηση....

 

Εγώ επίσης χρησιμοποιούσα (τον έχω ακόμα) έναν Western Digital Passport 500GB 2.5 HDD (χωρίς τροφοδοσία), με τον οποίο είχα τα προβλήματα που σου περιέγραψα, δηλ. ξεκινούσε η ταινία και....ευχόσουν να τελειώσει και όχι να σου βγάλει το μήνυμα "συσκευή USB αποσυνδέθηκε".

 

Τώρα με τον νέο σκληρό που αγόρασα- έναν LACIE 500GB 3.5 HDD, με δική του τροφοδοσία, δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα!!

Άρα, συμπεραίνω, ότι δεν φταίει ο σκληρός δίσκος, αλλά η τηλεόραση- για αυτές τις διακοπές.....

 

Εσύ, αν θυμάμαι καλά, έχεις Samsung B650, ενώ εγώ μιλάω για μια LG SL8000, στις οδηγίες χρήσης της οποίας, αναφέρεται "ότι ενδέχεται να αντιμετωπίσετε προβλήματα (μη αναγνώριση κλπ.) με συσκευές USB (Σ.Γ.- εννοεί HDD έτσι...γιατί τα USB Flash Drives τί ρεύμα αντλούν???) χωρίς δική τους τροφοδοσία".

 

Άρα είναι μάλλον θέμα μοντέλου τηλεόρασης!;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

32LGLH3000

Μόλις σύνδεσα 1ΤΒ HDD 3,5'' [(format FAT32!!!) τον έχω για το P$3@*] σε Case ****** και παιζει κανονικα!

Προβλημα με τον ήχο μόνο στις ταινιες που εχουν DTS και εχουν μετατραπει με

mkv2vob, παρ' οτι στο συγκεκριμενο προγραμμα εχω επιλεξει "Αlways transcode DTS".

Θα δοκιμασω "Use 448kbps AC3" και θα ενημερωσω....

AVI MPEG DIVX ΟΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...

Υποτιτλοι με Aviaddxsubs δεν δουλεύουν παντα? και εμφανιζονται σε διαφορετικο υψος αναλογα την αναλυση της ταινιας. Αλλα κανενα προβλημα. Τοποθετεις τα subs με την ιδια ονομασια στο ιδιο folder /dir με την ταινια και ολα OK.

Επεξ/σία από ofalifetime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...