Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντελώς τυχαία, αγόρασα το Σάββατο μία LG 32LH3000

Ήμουν μεταξύ αυτής και μιας Sony (δεν θυμάμαι μοντέλο), που ήταν στα ίδια χρήματα αλλά ευτυχώς προτίμησα την LG. Με ένα search στο δίκτυο για να δω τι πήρα, ανακάλυψα στο site το κόλπο και έχω πάθει πλάκα!!! Με βολεύει αφάνταστα αφού εδώ και 3 χρόνια χρησιμοποιώ το dvd LG 298Η για να βλέπω ταινίες από το στικάκι στην παλιά μου TV. Τώρα στην νέα θα έχω και δυνατότητα για HD ταινιούλες!

Θα την παραλάβω αύριο και θέλω να δω τι firmware φοράει για να προβώ στις ανάλογες ενέργειες!

 

Ευχαριστώ για την πολύ καλή δουλειά που έχετε κάνει!

 

μάλλον ανάμεσα στην lg που πήρες και την Sony BX300 ήσουν....αυτή επέστρεψα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν παιδιά την παρέλαβα πριν λίγες ώρες! Καλή και "δίκαιη" για τα λεφτά της!

Είναι κατασκευής Μαρτίου 2010 και φοράει το firmware 3.63

 

Είδα αναφορές ότι κάποιοι είχαν πρόβλημα όταν κάναν downgrade σε 3.15 από 3.63!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά την παρέλαβα πριν λίγες ώρες! Καλή και "δίκαιη" για τα λεφτά της!

Είναι κατασκευής Μαρτίου 2010 και φοράει το firmware 3.63

 

Είδα αναφορές ότι κάποιοι είχαν πρόβλημα όταν κάναν downgrade σε 3.15 από 3.63!!!

 

Δεν αξίζει το ρίσκο να πειράξεις το firmware. Υπάρχουν 2 τρόποι πολύ πιο ακίνδυνοι.

1. Με Symbian κινητό

2. Με Universal remote control

 

Εγώ έχω 1 βδομάδα την 26lh2000 στην κρεβατοκάμαρα και την ξεκλείδωσα σε 5 λεπτά με το Ν95 μου.

Και εμείς χρωστάμε στα παιδιά του forum ένα μεγάλο ευχαριστώ, αλλά και η LG που τις αυξάνετε τις πωλήσεις της. Δεν έχω καταλάβει πλήρως γιατί τις πουλάνε κλειδωμένες.

Όσο για τη Sony είπαν να κάνουν κάτι σωστό (media player) και είτε μας κοροιδεύουν ότι παίζει βιντεο από USB (μόνο mpeg αλλά το αφήνουν να αιωρείται....λες και κυκλοφορούν πολλά τέτοια) και όταν παίζουν divx κάνανε την πατάτα με τουε εξωτερικούς υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά την παρέλαβα πριν λίγες ώρες! Καλή και "δίκαιη" για τα λεφτά της!

Είναι κατασκευής Μαρτίου 2010 και φοράει το firmware 3.63

 

Είδα αναφορές ότι κάποιοι είχαν πρόβλημα όταν κάναν downgrade σε 3.15 από 3.63!!!

 

Ωχ είσαι άτυχος που έχει το 3.63.:-(:-(:-(

Η δικιά μου είχε το 3.55 και έκανα μια χαρά την δουλειά.:-D

Όντως έχουν αναφερθεί προβλήματα στο downgrade 3.63-->3.15 :cry::cry:

 

H μόνη λύση μάλλον είναι το τηλεχειριστήριο melliconi fully8.

 

 

edit: με πρόλαβε ο thanvot. Αυτό με το κινητό symbian πρώτη φορά το ακούω! Ενδιαφέρον ακούγετε;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το κινητό symbian πρώτη φορά το ακούω! Ενδιαφέρον ακούγετε;)

 

Μια ματιά εδώ:http://lgusb.wikispaces.com/IR+Hack

Κι εγώ εδώ μέσα το ανακάλυψα...και είναι ανεξαρτήτως firmware..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ματιά εδώ:http://lgusb.wikispaces.com/IR+Hack

Κι εγώ εδώ μέσα το ανακάλυψα...και είναι ανεξαρτήτως firmware..

 

Και γω από κει ακολούθησα τις οδηγίες για το firmware αλλά δεν είχα προσέξει ότι έχει και IR Hack;););)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δεν αξίζει το ρίσκο να πειράξεις το firmware. Υπάρχουν 2 τρόποι πολύ πιο ακίνδυνοι.

1. Με Symbian κινητό

2. Με Universal remote control

 

Εγώ έχω 1 βδομάδα την 26lh2000 στην κρεβατοκάμαρα και την ξεκλείδωσα σε 5 λεπτά με το Ν95 μου.

Και εμείς χρωστάμε στα παιδιά του forum ένα μεγάλο ευχαριστώ, αλλά και η LG που τις αυξάνετε τις πωλήσεις της. Δεν έχω καταλάβει πλήρως γιατί τις πουλάνε κλειδωμένες.

Όσο για τη Sony είπαν να κάνουν κάτι σωστό (media player) και είτε μας κοροιδεύουν ότι παίζει βιντεο από USB (μόνο mpeg αλλά το αφήνουν να αιωρείται....λες και κυκλοφορούν πολλά τέτοια) και όταν παίζουν divx κάνανε την πατάτα με τουε εξωτερικούς υπότιτλους.

Επειδή symbian κινητό δεν διαθέτω... λέω να προσπαθήσω με το universal remote!

Έχω ένα στο σπίτι αλλά όχι το fully8, το έχω προγραμματίσει και βλέπει την τηλεόραση, από δω και πέρα τι πρέπει να γίνει;;;

 

edit:

Λοιπόν παιδιά το έκανα και είναι απλούστατο, χωρίς fully8 αλλά με ένα άλλο universal remote από το Media Markt μάρκας One For All 4 (urc 3940)

 

Διαδικασία:

1. Πατάμε το κουμπί TV

2. Πατάμε το MAGIC/SETUP κουμπί μία φορά

3. Δίνουμε τον κωδικό 00018

4. Στην οθόνη εμφανίζεται η επιλογή για κωδικό, δίνουμε 0000 και προχωράμε κανονικά σύμφωνα με τον οδηγό

5. Επιλέγουμε Tool Option3

6. Βάζουμε: EMF τιμή 1 και DivX σε HD (ΔΕΝ πειράζουμε τίποτα άλλο)

7. Πατάμε το exit

8. Σβήνουμε την τηλεόρασή μας

9. Την ανάβουμε και όλα ΟΚ

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά όσους βοήθησαν όλους μας!!!

Επεξ/σία από EchiDNA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή symbian κινητό δεν διαθέτω... λέω να προσπαθήσω με το universal remote!

Έχω ένα στο σπίτι αλλά όχι το fully8, το έχω προγραμματίσει και βλέπει την τηλεόραση, από δω και πέρα τι πρέπει να γίνει;;;

 

edit:

Λοιπόν παιδιά το έκανα και είναι απλούστατο, χωρίς fully8 αλλά με ένα άλλο universal remote από το Media Markt μάρκας One For All 4 (urc 3940)

 

Διαδικασία:

1. Πατάμε το κουμπί TV

2. Πατάμε το MAGIC/SETUP κουμπί μία φορά

3. Δίνουμε τον κωδικό 00018

4. Στην οθόνη εμφανίζεται η επιλογή για κωδικό, δίνουμε 0000 και προχωράμε κανονικά σύμφωνα με τον οδηγό

5. Επιλέγουμε Tool Option3

6. Βάζουμε: EMF τιμή 1 και DivX σε HD (ΔΕΝ πειράζουμε τίποτα άλλο)

7. Πατάμε το exit

8. Σβήνουμε την τηλεόρασή μας

9. Την ανάβουμε και όλα ΟΚ

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά όσους βοήθησαν όλους μας!!!

 

με το ir hack με symbian και ppc ξεκλείδωσα 2 Lg LF2510 version 3.40 μέσα σε 1 λεπτό....αν γίνεται και με το one 4 all urc 7740 που έχω ακόμα καλύτερα...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει το ρίσκο να πειράξεις το firmware. Υπάρχουν 2 τρόποι πολύ πιο ακίνδυνοι.

1. Με Symbian κινητό

2. Με Universal remote control

 

Εγώ έχω 1 βδομάδα την 26lh2000 στην κρεβατοκάμαρα και την ξεκλείδωσα σε 5 λεπτά με το Ν95 μου.

Και εμείς χρωστάμε στα παιδιά του forum ένα μεγάλο ευχαριστώ, αλλά και η LG που τις αυξάνετε τις πωλήσεις της. Δεν έχω καταλάβει πλήρως γιατί τις πουλάνε κλειδωμένες.

Όσο για τη Sony είπαν να κάνουν κάτι σωστό (media player) και είτε μας κοροιδεύουν ότι παίζει βιντεο από USB (μόνο mpeg αλλά το αφήνουν να αιωρείται....λες και κυκλοφορούν πολλά τέτοια) και όταν παίζουν divx κάνανε την πατάτα με τουε εξωτερικούς υπότιτλους.

 

Ρε παιδιά δώστε καμμιά αναφορά (για κατόχους εννοώ) και για Toshiba & Philips!!:o:o

Γιατί είναι αξιολογότατες τηλεοράσεις!;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοντέλο 37PFL5604 (fw. 0.26.69.0) που έχω, δεν φαίνεται να διαβάζει εξωτερικούς .srt υπότιτλους. Έχω ψάξει τις ρυθμίσεις χωρίς να έχω βρει κάτι.

 

Μπορεί να το επιβεβαιώσει και κανείς άλλος?

 

Ούτε και η δίκια μου παίζει του υποτίτλους αν έχω αναβαθμίσει το firmware!

Σε κάποιες ταινίες μάλιστα μετά από κανένα 10λεπτο η εικόνα φαίνεται να αργεί σε σχέση με τον ήχο.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει για συμβαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, παρέλαβα σήμερα την καινούργια μου LG 37 LF2510 (στα 419 ευρώ παρακαλώ) και φοράει την 3.63 έκδοση...παρατήρησα ότι σε μερικές ταινίες παίζει στην αρχή υπότιτλους και μετά τους χάνει και δεν ξαναδείχνει...είναι πρόβλημα του firmware αυτό;

 

 

problem solved: rename *.srt -> *.ssa

Επεξ/σία από smyrali
λύθηκε το πρόβλημα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγω που εχω μια 19LH2000 αλλά απο πίσω λεει οτι ειναι made in china να μην ασχοληθώ καν με την πατέντα για ταινίες απο usb??

 

να σχοληθείς:-):-)

 

Διάβασε εδώ http://lgusb.wikispaces.com/

είναι όλες οι πληροφορίες μαζεμένες:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...