Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχεδόν μια βδομάδα μετά και μερικές εκατοντάδες σελίδες διαβάσματος στο kobo aura μπορώ να πω ότι είμαι πλήρως ικανοποιημένος!

Το μέγεθος του πολύ βολικό που είναι μικρό, αν και πιστεύω είναι στο όριο, μετά δεν θα πιάνεται (για τις δικές μου παλάμες). Εξωτερικά είναι πολύ όμορφο και η αίσθηση αφής της πλάτης του καταπληκτική, δεν το περίμενα.

 

Η οθόνη του τη μέρα έχει κάποιες λίγες αντανακλάσεις αλλά όχι πολύ ενοχλητικές, το βράδυ με το φωτισμό ανοιχτό είναι άψογη και δεν με έχει κουράσει καθόλου μέχρι στιγμής (δεν το έχω ανεβάσει πάνω απο 25%). Γενικότερα είμαι ευχαριστημένος από την απεικόνιση. Πολύ ξεκούραστο, να ευχαριστιέσαι το διάβασμα σου και όχι να ζορίζεις τα μάτια σου είτε από οθόνες lcd είτε από κακό νυχτερινό φωτισμό στο κρεβάτι.

 

Τα pdf κάποια σκαναρισμένα από μέγεθος Α4 που δοκίμασα τα έσβησα απευθείας, δεν αξίζει τον κόπο. Κάποια όμως σκαναρισμένα από μικρότερα βιβλία, βόλεψαν πάρα πολύ και μάλιστα διάβαζω και ένα αυτή τη στιγμή πολύ άνετα. Το παραθυράκι που βγάζει πάνω αριστερά για να ξέρεις σε ποιο σημείο του εγγράφου βρίσκεσαι πολύ βολικό. Ούτε κολήματα ούτε τίποτα με άνετο zoom in/out και περιήγηση (μικρό zoom βέβαια, μιας και αναφέρομαι στα σκαναρισμένα από μικρότερες σελίδες) .

Μετέτρεψα και ενα (μη σκαναρισμένο) pdf σε epub και πέραν του ότι μου πετάει τον τίτλο και το όνομα του συγγραφέα ανάμεσα στην σελίδα μια στο τόσο, κατα τα άλλα διαβάζεται πολύ άνετα! Δυστυχώς τα περισσότερα ελληνικά pdf όμως είναι σκαναρισμένα.

 

Επείσης μετά τον φίλο Χρήστο παρατήρησα και εγώ χθες μια μαύρη κουκιδίτσα κολημένη που δεν είχα δει τόσες μέρες (δεν είχα ψάξει καν είναι η αλήθεια) αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου :)

 

Η μεγαλύτερη απογοήτευση ήταν η αυθεντική θήκη kobo τύπου βιβλίο που πήρα και έσκασα και ένα 20ρικο μάλιστα! Πολύ άβολη, άσχημο το δέσιμο με το λάστιχο σε σημείο να καταντάει δυσλειτουργικό και πέρα από την υφή της που είναι ποιοτικότατη και όμορφη κατα τα άλλα είναι παντελώς άχρηστη! Το μετάνοιωσα και ήδη σκέφτομαι για κανα noname sleep cover από ebay κάτω απτο 10ρικο ή και ίσως κανα neoprene φακελάκι που έχει κάτι πολύ όμορφα (αλλά δεν ξέρω το πάχος τους και πόσο θα προστατεύεται εκεί, το θέλω για μεταφορά κυρίως). 

 

Συμπέρασμα: Το kobo aura προτείνεται ενεπιφύλακτα! (το πήρα στα 110ευρώ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και μαζευόμαστε πολλοί με Aura και το λεξικό είναι λίγο για τα μπαζά αν θέλετε τσεκάρετε και αυτά τα δυο link που έχουν unofficial λεξικά, προσωπικά έχω κρατήσει το official engl και έχω αντικαταστήσει τα Fr και de με 2 αγγλικά unofficial. Σε περίπτωση που κάνετε update είναι πολύ πιθανό να τα ξανακάνει όπως είναι default.

 

http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=196925

http://www.mobileread.com/forums/showpost.php?p=2576622&postcount=87


Αντί για θήκη σκεφτόμουν να πάρω 9H Tempered Glass Screen Film Protector,  (υπάρχει και σε κινητά αντί για τις πλαστικές μεμβράνες ) αλλά δεν το προχώρησα, η θήκη μου την σπάει λίγο επειδή προσθέτει όγκο και είμαι και προκατειλημμένος έχω στο κινητό παρόμοια και δεν με βολεύει.

 

τυχαια θήκη

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μαζευόμαστε πολλοί με Aura και το λεξικό είναι λίγο για τα μπαζά αν θέλετε τσεκάρετε και αυτά τα δυο link που έχουν unofficial λεξικά, προσωπικά έχω κρατήσει το official engl και έχω αντικαταστήσει τα Fr και de με 2 αγγλικά unofficial. Σε περίπτωση που κάνετε update είναι πολύ πιθανό να τα ξανακάνει όπως είναι default.

 

http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=196925

http://www.mobileread.com/forums/showpost.php?p=2576622&postcount=87

Αντί για θήκη σκεφτόμουν να πάρω 9H Tempered Glass Screen Film Protector,  (υπάρχει και σε κινητά αντί για τις πλαστικές μεμβράνες ) αλλά δεν το προχώρησα, η θήκη μου την σπάει λίγο επειδή προσθέτει όγκο και είμαι και προκατειλημμένος έχω στο κινητό παρόμοια και δεν με βολεύει.

 

τυχαια θήκη

Καλά έκανες και δεν πήρες έξτρα προστασία για την οθόνη,δεν αξίζει γιατί πολύ απλά δεν σπάνε.

Δεν έχω κάνει ούτε γρατσουνιά στα 3(+2 που πούλησα) reader μου από το 2009 που πήρα το πρώτο.Αυτό με ελάχιστη προσοχή,πάμπολες βούτες σε χαλιά/πάτωμα/χώμα/άμμο και φυσικά κάθε μέρα χρήση εντός και εκτός σπιτιού.

Προσωπικά ούτε θήκη δεν έχω αγοράσει ποτέ,δεν μου χρειάστηκε ποτέ,ούτε είναι καλό να αυξάνεις το μέγεθος της συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και μαζευόμαστε πολλοί με Aura και το λεξικό είναι λίγο για τα μπαζά αν θέλετε τσεκάρετε και αυτά τα δυο link που έχουν unofficial λεξικά, προσωπικά έχω κρατήσει το official engl και έχω αντικαταστήσει τα Fr και de με 2 αγγλικά unofficial. Σε περίπτωση που κάνετε update είναι πολύ πιθανό να τα ξανακάνει όπως είναι default.

 

http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=196925

http://www.mobileread.com/forums/showpost.php?p=2576622&postcount=87

Αντί για θήκη σκεφτόμουν να πάρω 9H Tempered Glass Screen Film Protector,  (υπάρχει και σε κινητά αντί για τις πλαστικές μεμβράνες ) αλλά δεν το προχώρησα, η θήκη μου την σπάει λίγο επειδή προσθέτει όγκο και είμαι και προκατειλημμένος έχω στο κινητό παρόμοια και δεν με βολεύει.

 

τυχαια θήκη

 Ok thnx θα τσεκάρω. Για κανα eng->greek να φανταστώ ούτε λόγος ε? Φίλε τη "τυχαία θήκη" που πόσταρες δεν θα τη συνιστούσα. Από εμπειρία με άλλες συσκευές, θήκες σαν και αυτή που πόσταρες δεν προσφέρουν σταθερό "δέσιμο" της συσκευής πάνω στην θήκη με αποτέλεσμα να "παίζει" λίγο κάτι που δεν βολέβει. Θα πρότεινα θήκες με σταθερή βάση, πλαστική, που εφαρμόζει το kobo και το κρατάει σταθερά και όχι αυτές με τα ελαστικά πιασίματα. 

Για glass screen film protector, δεν νομίζω ούτε και γω να βάλω κάτι τέτοιο. Προτιμώ ένα μικρό φιλμάκι για μια ελάχιστη προστασία απο μικρογρατσουνιές και αυτό μου αρκεί.

 

 

Καλά έκανες και δεν πήρες έξτρα προστασία για την οθόνη,δεν αξίζει γιατί πολύ απλά δεν σπάνε.

Δεν έχω κάνει ούτε γρατσουνιά στα 3(+2 που πούλησα) reader μου από το 2009 που πήρα το πρώτο.Αυτό με ελάχιστη προσοχή,πάμπολες βούτες σε χαλιά/πάτωμα/χώμα/άμμο και φυσικά κάθε μέρα χρήση εντός και εκτός σπιτιού.

Προσωπικά ούτε θήκη δεν έχω αγοράσει ποτέ,δεν μου χρειάστηκε ποτέ,ούτε είναι καλό να αυξάνεις το μέγεθος της συσκευής.

Συμφωνώ όσον αφορά το μέγεθος της συσκευής γενικά, αν και ειδικότερα για το kobo είναι ήδη πολύ μικρό και μια κομψή θηκούλα από τις απλές του ebay δεν προσθέτει δραματικά στο μέγεθος σε σχέση με αυτά που προσφέρει από θέμα προστασίας. Αυτό που χάνει η συγκεκριμένη συσκευή με μια θήκη είναι η απίστευτη αίσθηση της πλάτης που πραγματικά μου αρέσει πολύ.

Απο κει και πέρα το θέμα βουτιάς είναι πονεμένη ιστορία. Φίλος με iphone το έχει ρίξει κάμποσες φορές μπροστά μου χωρίς να πάθει τίποτα ενώ απεναντίας έχει τυχεί στον γραφώντα σε δυο παρόμοιες πτώσεις να σπάσει την οθόνη 2/2. :-)

 

Όσον αφορά την έξτρα μνήμη με microSD, καλό feature είναι για κάποιον gadgetakia που ψάχνεται με specs ή κάποιον που αρέσκεται στο να έχει όλη ή έστω μεγάλο μέρος της βιβλιοθήκης του ανα πάσα στιγμή μαζί(safe mode on), αλλά σε φυσιολογικές συνθήκες πάνω από 20-30 βιβλία δε μου χρειάζεται να έχω ταυτόχρονα στον αναγνώστη μου και πολλά είναι.

Επεξ/σία από rupak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνώ όσον αφορά το μέγεθος της συσκευής γενικά, αν και ειδικότερα για το kobo είναι ήδη πολύ μικρό και μια κομψή θηκούλα από τις απλές του ebay δεν προσθέτει δραματικά στο μέγεθος σε σχέση με αυτά που προσφέρει από θέμα προστασίας. Αυτό που χάνει η συγκεκριμένη συσκευή με μια θήκη είναι η απίστευτη αίσθηση της πλάτης που πραγματικά μου αρέσει πολύ.

Απο κει και πέρα το θέμα βουτιάς είναι πονεμένη ιστορία. Φίλος με iphone το έχει ρίξει κάμποσες φορές μπροστά μου χωρίς να πάθει τίποτα ενώ απεναντίας έχει τυχεί στον γραφώντα σε δυο παρόμοιες πτώσεις να σπάσει την οθόνη 2/2. :-)

 

Όσον αφορά την έξτρα μνήμη με microSD, καλό feature είναι για κάποιον gadgetakia που ψάχνεται με specs ή κάποιον που αρέσκεται στο να έχει όλη ή έστω μεγάλο μέρος της βιβλιοθήκης του ανα πάσα στιγμή μαζί(safe mode on), αλλά σε φυσιολογικές συνθήκες πάνω από 20-30 βιβλία δε μου χρειάζεται να έχω ταυτόχρονα στον αναγνώστη μου και πολλά είναι.

Πίστεψε με όταν βάζεις βάρος το νιώθεις πολύ περισσότερο από κινητό-τάβλετ.

Μιλάμε για καταστάσεις που ένιωθα βαρύ το PW2 στα 210γρ όταν άλλαξα από το glo των 185γρ.

 

Το κινητό πέφτει πολύ "χειρότερα" από ένα reader,λόγω μεγαλύτερου βάρους,λιγότερων bezel και πιο ευαίσθητης στις κακουχίες οθόνη.Σίγουρα δεν είναι το ίδιο.

 

Από εκεί και πέρα προσωπικά θέλω την βιβλιοθήκη μαζί μου,όσο γίνεται,γιατί βλέπω τι διάβασα,τι έχω να διαβάσω και τι βιβλία θέλω να συμπληρώσω(π.χ. από βιογραφίες)όταν τα φέρνει ο θείος από συσκευή που δεν έχω το κανονικό μου calibre.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ok thnx θα τσεκάρω. Για κανα eng->greek να φανταστώ ούτε λόγος ε? Φίλε τη "τυχαία θήκη" που πόσταρες δεν θα τη συνιστούσα. Από εμπειρία με άλλες συσκευές, θήκες σαν και αυτή που πόσταρες δεν προσφέρουν σταθερό "δέσιμο" της συσκευής πάνω στην θήκη με αποτέλεσμα να "παίζει" λίγο κάτι που δεν βολέβει. Θα πρότεινα θήκες με σταθερή βάση, πλαστική, που εφαρμόζει το kobo και το κρατάει σταθερά και όχι αυτές με τα ελαστικά πιασίματα. 

Για glass screen film protector, δεν νομίζω ούτε και γω να βάλω κάτι τέτοιο. Προτιμώ ένα μικρό φιλμάκι για μια ελάχιστη προστασία απο μικρογρατσουνιές και αυτό μου αρκεί.

 

Την θήκη δεν την πρότεινα, την έφερα σαν παράδειγμα, πάντως και εγώ δεν είμαι υπερ.Για την προστασία οθόνης από σχόλια που έχω διαβάσει από άλλους που έχουν πάρει για κινητό, το γυαλί είναι πολύ ανώτερο από το πλαστικό όχι μόνο σαν προστασία αλλά στην απόκριση που έχει η touch screen και στην απόδοση των χρωμάτων (στα e-ink είναι black-white οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι πλεονέκτημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2η προσπαθεια με το AuraHD:

 

το Kobo desktop για το PC ειναι απαραδεκτο. Και εντελως αχρηστο.

Κανει 100ωρες να συγχρονισει και μετα μονο σου επιτρεπει να βλεπεις τα βιβλια που εχεις και να αγορασεις online.

Δεν σου επιτρεπει πουθενα να προσθεσεις στην βιβλιοθηκη ή στη συσκευη βιβλια που ηδη εχεις στο PC .

 

Η συσκευη οταν συνδεεται στο PC, την αναγνωριζει σαν drive, αλλα δεν βρισκω πουθενα τον καταλληλο φακελο για να προσθεσω χειροκινητα τα βιβλια μονος μου.

βλεπω μονο κατι περιεργους φακελους και αρχεια που υποθετω ειναι του συστηματος.

 

Απο την SD καρτα (που κανει 100 ωρες να διαβασει τι βιβλια εχει μεσα και αν τυχον εχεις καμμια εικονα/φωτο ή αλλο αρχειο το δειχνει και αυτο σαν βιβλιο), δεν υπαρχει καμμια επιλογη για να μεταφερεις/αντιγραψεις τα βιβλια στην μνημη της συσκευης.

 

 

Οποτε ο μοναδικος τροπος που μπορεσα να προσθεσω epub & pdf απο το pc στην μνημη της συσκευης ηταν με το Callibre

 

Τωρα προσπαθω να δω πως ειναι να διαβαζεις, αλλα παλι μου εσπασε τα νευρα δειχνοντας κατι τεραστια γραμματα που χωραγαν μονο μερικες λεξεις στη σελιδα.

Με τα πολλα βρηκα να βαλω original font και εφτιαξε λιγο, αλλα παλι δεν ειμαι και πολυ ικανοποιημενος απο το πως δειχνει το κειμενο στη σελιδα,

δειχνει 1 ή 2 γραμμες, και απο κατω μονο μια λεξη και μετα κενο και αλλο κομματι με 1-2 γραμμες.

Και ολα αυτα δεν αλλαζουν και παρα πολυ με τις επιλογες για μεγεθος/αποσταση γραμμων/περιθωρια.

 

Ασε που η αποκριση σε αυτα τα ρυθμιστικα ειναι εκνευριστικη...

 

 

Αν το PW2 ειχε 100Ε θα το ειχα ηδη παραγγειλει για να κανω συγκριση, αλλα μου τη σπαει να δωσω 130 τωρα.

 

 

Θα δουμε...

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα συγκεκριμένα τουλάχιστον χαρακτηριστικά, τα PW 1/2 υπερέχουν ξεκάθαρα. Δεν απαιτείται εφαρμογή για να διαβαστούν ως εξωτερικά drives (απλώς τα συνδέσουμε στο PC και πετάμε μέσα στο σχετικό directory όλα τα mobi/azw αρχεία) και συγχρονίζονται πολύ γρήγορα με το calibre.

 

Φυσικά δεν δέχονται SD κάρτες. Φαίνεται τελικά πως είναι προτιμότερο η συσκευή να έχει επαρκή εσωτερική μνήμη (τα τελευταία PW2 έχουν 4GB) παρά να ισχυρίζεται ότι υποστηρίζει SD 32GB και βάλε, αλλά να μουλαρώνει όταν γεμίσουμε το 1/10 αυτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το  calibre μονο δουλεψε πολυ γρηγορα και το aura

 

εχω πολυ περιεργεια να πιασω ενα PW2 στα χερια μου για να δω τη συγκριση

 

μου κανει εντυπωση ομως να υπαρχουν τοσο δυνατοι επεξεργαστες για tablet & κινητα που παιζουν ακομα και παιχνιδια που προ λιγων μολις ετων θα δυσκολευονταν ακομα και pc,

και τα e-readers να σερνονται για να εμφανισουν μια σελιδα κειμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ereader νομίζω ότι "πάσχουν" από θέμα οθόνης... δηλαδή το ότι η απεικόνιση είναι αργή λόγο της τεχνολογίας της οθόνης μας δημιουργεί εμμέσως την εντύπωση ότι σέρνεται...
Αλλά από την άλλη απορώ με τα speccs τους... Δηλαδή 1GHz μονοπύρηνο με 512RAM να κοστίζει 160€?
τόσο ακριβή είναι η e-ink οθόνη?!

Οπότε νομίζω ότι πρόκειται είτε για άρμεγμα από πλευράς κατασκευαστών είτε για θέμα software.
Τώρα αν ισχύει το δεύτερο νομίζω ότι σε πολλά τα οποία φοράνε OpenSourced λειτουργικά θα υπήρχε κάποια custom rom βελτιστοποιημένη...

Δεν ξέρω πραγματικά.. εντάξει η "καθυστέρηση" που θα έχω μου ήταν γνωστή οπότε για την ώρα πάω με το ρεύμα.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση όσον αφορά το Calibre:

Ότι βιβλίο περνάω στο aura το περνάω μέσω calibre. Από τη στιγμή που θα κατεβάσω το βιβλίο στο aura, το σβήνω από τον σκληρό μου μιας και κρατάει το calibre αυτόματα αντίγραφο στην βιβλιοθήκη του. Μέχρι εδώ μια χαρά.

 

Η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να το ρυθμίσω ώστε τα ονόματα των φακέλων και των υποφακέλων τους (που αντίστοιχα είναι το όνομα του συγγραφέα και ο τίτλος του βιβλίου) να είναι όπως στην βιβλιοθήκη του calibre, δηλαδή όπως τα metadata τους και όχι μια άσχημη greeklish εκδοχή που παράγει το πρόγραμμα.

 

π.χ. Arthour Makhen -> E noubela tes maures sphragidas

ενώ στο calibre είναι κανονικά Άρθουρ Μάχεν -> Η νουβέλα της μαύρης σφραγίδας ,όπως και θα ήθελα να αποθηκεύεται στον σκληρό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το mp3 collector της συγκεκριμένης εταιρείας γιατί μπορεί να κάνει rename τα αρχεία με βάση τα metadata.

Έχουν και Book Collector  το οποιό μπορεί πιθανόν να κάνει το ίδιο... αν δεν γίνεται μέσω του Calibre με κάποιον τρόπο...

http://www.collectorz.com/book/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα κι εγω το Aura HD με 150Ε γιατι δεν προλαβα το PW2 στα 100, πηγε 130

 

η πρωτη εντυπωση δεν ειναι και τοσο θετικη δυστυχως.

Ενταξει για τα PDF μου το ειχατε πει οτι δεν ειναι και το καλυτερο τους.

 

Αλλα εχω θεμα με τη συνδεση στο PC, μια δεν το βλεπει, μια το χανει, δεν μπορω να το δουλεψω καλα.

Συν που του εβαλα μια μεγαλη καρτα που ειχε πολυ πραγμα επανω και σερνοτανε.

Δηλ το πηραμε και το εχουμε παραπεταξει πισω στη συσκευασια του, και πρεπει να το παρουμε αποφαση να το ξαναπαλεψουμε και να το προσπαθησουμε.

 

Αλλα αυτο ειναι μια κατασταση οχι ευπροσδεκτη.

Δεν ειναι δηλ οπως με ενα android tablet ή κινητο που το πιανεις στα χερια σου και το δουλευεις χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια.

 

 

για να δουμε...

Επειδή έχω Kobo Aura HD εδώ και ένα χρόνο έχω να σου πώ τα εξής:

Μεταφέρω βιβλία στη συκευή με απλή σύνδεση με το καλώδιο USB, οπου ο υπολογιστής το βλέπει σαν συσκευή αποθήκευσης, και κάνω copy/paste.

Οταν το συνδέεις με PC, ειδικά άν ο ύπολογιστής  δεν είναι και πολύ γρήγορος, δώστου λίγο χρόνο μέχρι να "δεί" την συσκευή (δεν το κάνει πάντα ακαριαία- περίμενε ένα λεπτάκι). Κανονικά θα πρέπει κάποια στιγμή να σου εμφανίσει ένα παράθυρο explorer  για την μνήμη της συσκευής και άλλο ένα για την πρόσθετη κάρτα μνήμης micro SD.

Φυσικά δοκίμασε να το συνδέσεις και με ένα άλλο PC,και με διαφορετικό καλώδιο USB -  θα είναι ενδιαφέρον να δείς αν κάνει τα ίδια.

Αν δεν δεις αποτέλεσμα,  κάνε -όπως γράφτηκε ήδη και από άλλο φίλο-  και μια δοκιμή και με μία άλλη microSD - κατα προτίμηση επώνυμη, για να αποφεύγουμε τα παρατράγουδα και το συνεπακόλουθο χάσιμο χρόνου (αξίζει, νομίζω, μια λογική διαφορά στην τιμή). 

 

Γενικά, έχω να πώ οτι το Aura HD, οτί είναι μια ωραιότατη συσκευή, δεν χορταίνω να απολαμβάνω την οθόνη του, που είναι πραγματικά "retina", o φωτισμός του είναι πολύ ομοιόμορφος και η λίγο μεγαλύτερη οθόνη (6.8") βοηθάει οριακά, στο διάβασμα κάποιων pdf (φυσικά όχι όλων- η πλήρης λύση στο θέμα των  pdf είναι αναπόφευκτα το τάμπλετ > 10"). Έχω επίσης ενθουσιαστεί με την ενσωμάτωση της υπηρεσίας Pocket (σώζεις ενδιαφέροντα άρθρα στο cloud απο το Web κατα το καθημερινό browsing απο τον υπολογιστή, το κινητό ή το τάμπλετ και τα βρίσκεις αυτομάτως συγχρονισμένα στο Kobo, οπου τα διαβάζεις όποτε θες με την άνεσή σου, σαν να ήταν βιβλία).

Σχετικά με την αστάθεια του λογισμικού, που αναφέρεται από φίλους στο forum, μέσα σε ένα χρόνο είχα πράγματι ένα περιστατικό, όταν η συσκευή σταμάτησε να "βλέπει" τα περιεχόμενα της κάρτας μνήμης, οπότε και έκανα απλά μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Απο τότε όμως μέχρι και σήμερα (8 μήνες) οφείλω να πώ οτι δεν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα και λειτουργεί ομαλότατα (του περνάω κανονικά όλα τα updates). Αυτή τη στιγμή το έχω με μια κάρτα micro SD 16GB την οποία έχω γεμίσει προς το παρόν με   2874 βιβλία  (του θειού μου, κατα 99,9%) καθώς και περίπου 2500 άρθρα στο pocket - όλα μαζί 10Gb (μη με ρωτάτε μονο, πως και πότε σκοπεύω να τα διαβάσω)

 

 

Σου εύχομαι "να την λειώσεις" στο διάβασμα και να την χαρείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρόνια πολλά,

 

Για όσους ενδιαφερόμενους: 

 

Onyx BOOX AfterGlow 2

 

 

από το Amazon Αγγλίας :

              http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00QX4IZ5Y 

              (τιμή για Ελλάδα, μαζί με μεταφορικά : 138.27 ευρώ)

 

Διπύρηνο (1.2 GHz) e-Ink reader  που τρέχει android 4.2 (με Play Store) με φωτιζόμενη οθόνη 6"(1024x758), με ήχο

 

Προειδοποίηση για τους νεοφώτιστους: Η ύπαρξη android δεν σημαίνει επ'ουδενί οτι θα κάνετε όλα όσα κάνει ακόμα και ένα φτηνό τάμπλετ. Λόγω e ink οθόνης, ξεχάστε εξαρχής youtube, εφαρμογές video, παιχνίδια, και γενικά ότι έχει κινούμενα γραφικά - ακόμα και το σερφάρισμα θα είναι υποτυπώδες (το παραμικρό scrolling της οθόνης θα είναι βάσανο).  Δεν είναι τάμπλετ, είναι e-reader όπως αυτά που ξέρουμε, και κατα βάση θα είναι και αυτό μόνο για διάβασμα βιβλίων - η διαφορά είναι, οτι το android του δίνει την πολύ ενδιαφέρουσα δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών. 

Το τονίζω αυτό, για να μην έχουμε απογοητεύσεις, χρονιάρες μέρες!

 

Απλά, η δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών, σου λύνει τα χέρια αφού μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές όπως Kindle, Google books, Kobo, Moon Reader, FBR, Aldiko, κλπ. που σημαίνει τέρμα σε περιορισμούς διαφορετικών stores και format (με εξαίρεση το  iBooks της Apple) και θα μπορείς, για πρώτη φορά, να τα έχεις πλέον όλα προσβάσιμα απο μία απεριόριστα παραμετροποιήσιμη συσκευή με e-ink.

Επιπλέον θα είναι πολύ πιο ομαλή η συνεργασία με πλήθος cloud υπηρεσιών, με τα αντίστοιχα apps. (Πχ. για κάποιο λόγο με το Kobo Aura HD, μέσω του beta browser μπορώ να κατεβάσω αρχεία μόνο απο το Dropbox και όχι απο τα Google Drive, OneDrive, ή το Box.net)

Οι εφαρμογές επίσης για μουσική, για ανάγνωση feeds ειδήσεων, instapaper, pocket, readability (που απομονώνουν το κείμενο ενός άρθρου απο γραφικά,διαφημίσεις κτλ.) φαίνονται καλά συμπληρώματα. 

 

Αναμένω με ενδιαφέρον κάποιο σχετικό video hands-on  για να δούμε και στην πράξη πως περπατάει με το android & τις παραπάνω εφαρμογές σε σχέση με απόκριση, ταχύτητα και γενικότερη εμπειρία χρήσης.

Στο μεταξύ, αν κάποιος πάρει την απόφαση να πρωτοπορήσει και το τσιμπήσει, μας λέει τις εντυπώσεις του.

 

post-294533-0-27017000-1420548133_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να ρισκάρω και να κάνω upgrade στο Kobo Aura στην τελευταία έκδοση και όλα φαίνονται να έχουν πάει μια χαρά και να δουλεύουν όπως πρέπει.

 

Μία ερώτηση όμως. Έχει μια επιλογή με την οποία σου γράφει ποσοστό κεφαλαίου. Από κάτω γράφει ότι δεν δουλεύει σε όλα τα epubs. Στο βιβλίο που διαβάζω το ποσοστό κεφαλαίου δεν εμφανίζεται παρόλο που δουλευουν μια χαρά τα table of contents και chapter skips. Ξέρει κανείς γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...