Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω Kobo Aura HD εδώ και ένα χρόνο έχω να σου πώ τα εξής:

Μεταφέρω βιβλία στη συκευή με απλή σύνδεση με το καλώδιο USB, οπου ο υπολογιστής το βλέπει σαν συσκευή αποθήκευσης, και κάνω copy/paste.

Οταν το συνδέεις με PC, ειδικά άν ο ύπολογιστής  δεν είναι και πολύ γρήγορος, δώστου λίγο χρόνο μέχρι να "δεί" την συσκευή (δεν το κάνει πάντα ακαριαία- περίμενε ένα λεπτάκι). Κανονικά θα πρέπει κάποια στιγμή να σου εμφανίσει ένα παράθυρο explorer  για την μνήμη της συσκευής και άλλο ένα για την πρόσθετη κάρτα μνήμης micro SD.

Φυσικά δοκίμασε να το συνδέσεις και με ένα άλλο PC,και με διαφορετικό καλώδιο USB -  θα είναι ενδιαφέρον να δείς αν κάνει τα ίδια.

Αν δεν δεις αποτέλεσμα,  κάνε -όπως γράφτηκε ήδη και από άλλο φίλο-  και μια δοκιμή και με μία άλλη microSD - κατα προτίμηση επώνυμη, για να αποφεύγουμε τα παρατράγουδα και το συνεπακόλουθο χάσιμο χρόνου (αξίζει, νομίζω, μια λογική διαφορά στην τιμή). 

 

Γενικά, έχω να πώ οτι το Aura HD, οτί είναι μια ωραιότατη συσκευή, δεν χορταίνω να απολαμβάνω την οθόνη του, που είναι πραγματικά "retina", o φωτισμός του είναι πολύ ομοιόμορφος και η λίγο μεγαλύτερη οθόνη (6.8") βοηθάει οριακά, στο διάβασμα κάποιων pdf (φυσικά όχι όλων- η πλήρης λύση στο θέμα των  pdf είναι αναπόφευκτα το τάμπλετ > 10"). Έχω επίσης ενθουσιαστεί με την ενσωμάτωση της υπηρεσίας Pocket (σώζεις ενδιαφέροντα άρθρα στο cloud απο το Web κατα το καθημερινό browsing απο τον υπολογιστή, το κινητό ή το τάμπλετ και τα βρίσκεις αυτομάτως συγχρονισμένα στο Kobo, οπου τα διαβάζεις όποτε θες με την άνεσή σου, σαν να ήταν βιβλία).

Σχετικά με την αστάθεια του λογισμικού, που αναφέρεται από φίλους στο forum, μέσα σε ένα χρόνο είχα πράγματι ένα περιστατικό, όταν η συσκευή σταμάτησε να "βλέπει" τα περιεχόμενα της κάρτας μνήμης, οπότε και έκανα απλά μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Απο τότε όμως μέχρι και σήμερα (8 μήνες) οφείλω να πώ οτι δεν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα και λειτουργεί ομαλότατα (του περνάω κανονικά όλα τα updates). Αυτή τη στιγμή το έχω με μια κάρτα micro SD 16GB την οποία έχω γεμίσει προς το παρόν με   2874 βιβλία  (του θειού μου, κατα 99,9%) καθώς και περίπου 2500 άρθρα στο pocket - όλα μαζί 10Gb (μη με ρωτάτε μονο, πως και πότε σκοπεύω να τα διαβάσω)

 

 

Σου εύχομαι "να την λειώσεις" στο διάβασμα και να την χαρείς.

 

Σε ποιο φακελο του AuraHD τοποθετεις τα βιβλια μεσω USB?

Δεν εχω καταφερει να βρω που πρεπει να τα βαλω χειροκινητα.

Ή μηπως φτιαχνεις ενα new folder οτι ονομα να ναι και τα βαζεις εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μη σας τύχει το service σε kobo... 
Τους πήρα τηλ εχθές και μου είπαν, με φυσικότητα, ότι θα χρειαστεί σίγουρα 2 εβδομάδες και αυτό για να πάει για RMA στον προμηθευτή στην Γερμανία.. 
Οπότε εγώ να βάλω και άλλες 2 εβδομάδες για την "επικοινωνία" προμηθευτή με την Kobo!?

Γαμώτο, ξινό μου βγήκε το μήλο, ήθελα να το "χαρώ" μέσα στις γιορτές αλλά εν τέλει με βλέπω για τις γιορτές του Πάσχα! :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να ρισκάρω και να κάνω upgrade στο Kobo Aura στην τελευταία έκδοση και όλα φαίνονται να έχουν πάει μια χαρά και να δουλεύουν όπως πρέπει.

 

Μία ερώτηση όμως. Έχει μια επιλογή με την οποία σου γράφει ποσοστό κεφαλαίου. Από κάτω γράφει ότι δεν δουλεύει σε όλα τα epubs. Στο βιβλίο που διαβάζω το ποσοστό κεφαλαίου δεν εμφανίζεται παρόλο που δουλευουν μια χαρά τα table of contents και chapter skips. Ξέρει κανείς γιατί;

 

Αν είναι του θείου σου το βιβλίο, πιθανότατα δεν θα δουλεύει. Σύγκρινε αν έχεις και με μη-θείου για να σιγουρευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι του θείου σου το βιβλίο, πιθανότατα δεν θα δουλεύει. Σύγκρινε αν έχεις και με μη-θείου για να σιγουρευτείς.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι του θείου είναι, αλλά δεν έχω αγορασμένο για να δοκιμάσω. Περίεργο πάντως που δεν δουλεύει ενώ έχει λειτουργικά περιεχόμενα και chapter skips. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σας τύχει το service σε kobo... 

Τους πήρα τηλ εχθές και μου είπαν, με φυσικότητα, ότι θα χρειαστεί σίγουρα 2 εβδομάδες και αυτό για να πάει για RMA στον προμηθευτή στην Γερμανία.. 

Οπότε εγώ να βάλω και άλλες 2 εβδομάδες για την "επικοινωνία" προμηθευτή με την Kobo!?

 

Γαμώτο, ξινό μου βγήκε το μήλο, ήθελα να το "χαρώ" μέσα στις γιορτές αλλά εν τέλει με βλέπω για τις γιορτές του Πάσχα! :/

 

Χρήστο αν κατάλαβα καλά, σου έστειλαν ελλατωματικό kobo, το αναγνώρισες αμέσως και το γύρισες πίσω, σωστά? Θα έπρεπε να σου αλλάξει απευθείας το κατάστημα το ελλατωματικό προιόν με ένα καινούριο και όχι να μπλέξεις εσύ με service. (έχει αλλάξει κάτι στην Ελλάδα στα δικαιώματα του καταναλωτή που μου διαφεύγει?)

 

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι του θείου είναι, αλλά δεν έχω αγορασμένο για να δοκιμάσω. Περίεργο πάντως που δεν δουλεύει ενώ έχει λειτουργικά περιεχόμενα και chapter skips. 

 

Τσέκαρε για δοκιμή κάποιο με ελεύθερα δικαιώματα που έχει chapter % για να δεις τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rupak
Αυτό ακριβώς έγινε, Τρίτη παρέλαβα και Τετάρτη το γύρισα πίσω.

Απλά με τον τεχνικό που μίλησα μου είπε ότι πρέπει να πάει για RMA στον προμηθευτή...
Δηλαδή να πάρει έγκριση σαν ελαττωματικό από τον προμηθευτή...
Μπορώ να ζητήσω άμεσα αντικατάσταση?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοώ, γιατί δεν ζήτησες άμεση αντικατάσταση ή χρήματα πίσω; (νομίζω ισχύει το DOA για κάποιο χρονικό διάστημα που μάλλον η μια μερα που έκανες εσύ να το γυρίσεις σε καλύπτει). Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα όμως, γιατί ίσως έχει αλλάξει κάτι τελευταία που μου διαφεύγει και δεν θέλω να παραπληροφορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο φακελο του AuraHD τοποθετεις τα βιβλια μεσω USB?

Δεν εχω καταφερει να βρω που πρεπει να τα βαλω χειροκινητα.

Ή μηπως φτιαχνεις ενα new folder οτι ονομα να ναι και τα βαζεις εκει?

Με την σύνδεση ο υπολογιστής το βλέπει σαν δύο "συσκευές" : "KOBOeReader(X:)"  για την μνήμη της συσκευής και "Αφαιρούμενος δίσκος (Υ:)" για την κάρτα μνήμης.

Και στις δύο περιπτώσεις μπορείς να βάλεις τα βιβλία είτε όλα μαζί χύμα, είτε οργανωμένα μέσα σε φακέλους και υποφακέλους της αρεσκείας σου. Αφού ολοκληρωθεί η αντιγραφή των αρχείων, κλείνεις τα παράθυρα explorer, κάνεις -πάντα-  ασφαλή κατάργηση συσκευής για τα Χ: και Υ: και αποσυνδέεις το καλώδιο USB,  Στη συνέχεια το AuraHD χρειάζεται λίγο χρόνο (αναλόγως του πλήθους & του μεγέθους των βιβλίων) για να σαρώσει τα περιεχόμενα και να καταχωρήσει τα βιβλία στη βιβλιοθήκη του. Μη σε ανησυχεί, αυτή η σάρωση γίνεται μόνο μία φορά, κάθε φορά που προσθέτεις καινούργια βιβλία (μόνο για τα εκάστοτε νέα βιβλία). Εγώ συνήθως δεν βάζω πάνω απο 1Gb  κάθε φορά, για να είναι μαζεμένη η όλη διαδικασία.

ΠΡΟΣΟΧΗ: 

1. Μην διακόψεις αυτή τη διαδικασία της σάρωσης. Καμμιά φορά νομίζεις οτι κόλλησε, αλλά απλά θέλει περισσότερο χρόνο. Για τον ίδιο λόγο θα πρέπει η συσκευή να είναι πλήρως φορτισμένη. Ενδεικτικά υπολόγιζε περίπου 3-5 λεπτά ανα Gb βιβλίων.

2. Τα αρχεία που θα βάλεις να είναι, αποκλειστικά,  αρχεία βιβλίων (epub, pdf κτλ) και σε καμμία περίπτωση πχ. αρχεία html  με φακέλους γεμάτους με διάφορά μικροαρχεία εικόνων κλπ) γιατί τα καταχωρεί όλα αυτά ένα προς ένα σαν βιβλία στην βιβλιοθήκη του με αποτέλεσμα μεγάλες καθυστερήσεις στη σάρωση και χαοτικές & άκομψες καταστάσεις στη βιβλιοθήκη.

3. Καλό είναι τα metadata και τα ονόματα αρχείων των ελληνικών βιβλίων να είναι με λατινικούς χαρακτήρες (greeklish), ώστε να τα εντοπίζεις εύκολα με search στην βιβλιοθήκη,  (γιατί, όπως ήδη θα παρατήρησες, δεν υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο).

 

Και με την παρατήρηση 3, φτάνουμε σε ένα μικρό μου παράπονο απο τη συσκευή: Δεν μπορείς βρείς κάποιο αρχείο, ανατρέχοντας  στο σύστημα φακέλων -δεν έχει δηλ. έναν file manager (ή έστω viewer), κάτι που είναι πολύ βολικό όταν έχεις ένα μεγάλο όγκο βιβλίων ήδη ταξινομημένων σε φακέλους κατα είδος/θέμα/συγγραφέα κλπ.  Το AuraHD έχει βέβαια το δικό του σύστημα για να οργανώσεις, αν θές, τα βιβλία σε κατηγορίες, το "my collections" αλλά αυτό γίνεται χειροκίνητα και δεν λαμβάνει υπόψιν του την ήδη υπάρχουσα οργάνωση στους φακέλους. 

 

Το δεύτερο & τελευταίο μικρό μου παράπονο - για να κλείσω - είναι η μη ύπαρξη δυνατότητας reflowing στα PDF κάτι που ακόμα και κάτι παλιά κινέζικα ereaders του Πλαισίου το κάνουν, και που για ορισμένα pdf είναι μία πολύ καλή λύση. Φυσικά, η παράλειψη αυτή είναι σκόπιμη, γιατί το reflowing έχει συχνά τσαπατσούλικα αποτελέσματα, και στην Kobo όπως και στην Αmazon έχουν αλλεργία σε κάτι τέτοια (και αυτό ίσως έχει τη λογική του). Εγώ πάντως, θα επιθυμούσα να υπάρχει σαν δυνατότητα, έστω ώς Beta Feature, για να μπορώ να το χρησιμοποιώ  κατα περίπτωση (με την ίδια λογική που έχουν και τον beta browser, που άν και ατελής, είναι όμως πολύ χρήσιμος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

 

Έχω ενα βιβλίο με σκαναρισμένες σελίδες σε ενα .cbz (μεσα οι εικόνες εχουν όνοματα τον αριθμό των σελίδων 1, 2, 3 κτλ).

 

Αν το παράσω έτσι στο Kobo Aura εχει τις σελίδες ανακατεμένες.

Αν κανω convert με το calibre με την επιλογή don't sort, τις βγαζει στην σωστή σειρά, αλλά δεν καταλαμβάνουν όλη την οθόνη αλλα ας πούμε το 75% της.

 

Τι κάνω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  :)

 

bnvdarklord μπορεί να φταίει η αρίθμηση αν είναι της μορφής 1,2,..9,10,... κι όχι 01,02,03. Το είχα πάθει σε pc γιατί το πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα να διαβάσω manga ήταν παλιάς έκδοσης και ταξινομούσε τους αριθμούς με βάση το αρχικό ψηφίο (πχ 1,10,11...100,2,20,21... Αυτό αν δεν κάνω λάθος γινόταν και στα Windows XP στο sorting στον explorer. Αν φταίει αυτό κάνε extract τα αρχεία, χρησιμοποίησε κάποιο πρόγραμμα (πχ Rename master, Windows commander) ώστε να τα φτιάξεις καιμετά συμπίεσέ τα σε zip και άλλαξε την κατάληξη σε cbz.

 

Όσον αφορά τα ebook readers την Πρωτοχρονιά μου έφερε ο Άη Βασίλης ένα Nook Simple Touch Glowlight αλλά μέσα σε 1 εβδομάδα άρχισαν οι ρωγμές χωρίς να το έχω χτυπήσει όπως την έχει "πατήσει" και τόσος κόσμος από ότι είδα στο google... Το καλό της υπόθεσης είναι πως ο Άη Βασίλης μπορεί να μου φέρει ένα Kobo Glo για το οποίο δεν έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια :)

 

Ερώτηση προς τους E-ink ειδήμονες: Πότε λέτε να κυκλοφορήσει ευρέως κάποιο tablet με e-ink οθόνη όπως αυτά της Onyx;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αμερική ή Γερμανία?

Έχω φίλους και στις δυο χώρες που θα έρθουν για Πάσχα, από που αξίζει να πάρω reader. Σκεφτόμουν για το kiddle paperwhite αλλά αν θέλετε προτείνετε κανένα άλλο (6 inches, eink, light).  

Θα έχω πρόβλημα με εγγύηση, συμβατότητα; Υπάρχει πουθενά κάτω από 100 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω παρα πολλα βιβλια απο το θειο. Τα πιο πολλα ειναι με σκαναρισμενες εικονες υπαρχει κανα προγραμμα που να τα κανει πιο ευαναγνωστα σε ταμπλετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλειο (και εύκολο) αποτέλεσμα δεν πρόκειται να σου δώσει καμία εφαρμογή. Το k2pdfopt μπορεί υπό περιπτώσεις να κάνει καλή δουλειά, αν και ενδείκνυται κυρίως για μικρά ebook readers και όχι τόσο για tablets με μεγαλύτερη οθόνη. Το χρησιμοποιούσα για ένα διάστημα αλλά τελικά το παράτησα. Άλλωστε αυτό που πρακτικά κάνει είναι αυτόματο cropping. Για tablet ίσως προτείνονται βαρύτερες (και πιο περίπλοκες) εφαρμογές όπως το abbyy fine reader που κάνει και OCR κλπ.

 

Γενικά όμως κατά τη γνώμη μου τα σκαναρισμένα pdf είναι χαμένος κόπος, εγώ τα έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια. Προτιμώ να να αγοράσω το βιβλίο σε "κανονική" ηλεκτρονική (ή έστω χάρτινη) μορφή παρά να μπλέξω με μετατροπές. Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια που αξίζουν τον κόπο (πχ. βιβλία που δεν υπάρχουν πλέον στο εμπόριο κλπ).

 

Αυτό είναι ένα ακόμα πλεονέκτημα που έχουν τα ξενόγλωσσα βιβλία έναντι των ελληνικών (για όσους έχουν τη δυνατότητα να τα διαβάσουν βέβαια, πχ. το τάδε γαλλικό βιβλίο μού είναι άχρηστο αφού δεν κατέχω τη γλώσσα). Τα ξενόγλωσσα μπορείς να τα βρεις πολύ ευκολότερα σε σωστή ηλεκτρονική μορφή από το θείο ενώ για τα ελληνικά δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...