Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενδιαφέρομαι για αγορά e-reader και είμαι μεταξύ kindle paperwhite 2 και kobo h2o.

Η χρήση που θα τους κάνω είναι κυρίως για αναγνωση pdf ή οποιασδήποτε άλλης μορφής αρχείο το οποίο και θα προέρχεται από pdf convertion.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι το kodo λόγω μεγαλύτερης οθόνης και sd card θα υπερτερεί, αλλά από την άλλη αυτό δικαιολογεί την τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή (125 ευρώ το ένα, 190 το άλλο);

 

ΑΑΑ, να σας πώ ότι η ιδέα να αγοράζω νέα βιβλία δεν με ενδιαφέρει για το κοντινό μέλλον, μιάς και έχω ήδη μια μεγάλη συλλογή από pdfs τα οποία και κάποια στιγμή πρέπει και να τελειώσω.

 

ΥΓ Ρε παιδιά ας μου στείλει κάποιος pm, σχετικά με το ποιος είναι αυτός ο Θείος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για αγορά e-reader και είμαι μεταξύ kindle paperwhite 2 και kobo h2o.

Η χρήση που θα τους κάνω είναι κυρίως για αναγνωση pdf ή οποιασδήποτε άλλης μορφής αρχείο το οποίο και θα προέρχεται από pdf convertion.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι το kodo λόγω μεγαλύτερης οθόνης και sd card θα υπερτερεί, αλλά από την άλλη αυτό δικαιολογεί την τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή (125 ευρώ το ένα, 190 το άλλο);

 

ΑΑΑ, να σας πώ ότι η ιδέα να αγοράζω νέα βιβλία δεν με ενδιαφέρει για το κοντινό μέλλον, μιάς και έχω ήδη μια μεγάλη συλλογή από pdfs τα οποία και κάποια στιγμή πρέπει και να τελειώσω.

 

ΥΓ Ρε παιδιά ας μου στείλει κάποιος pm, σχετικά με το ποιος είναι αυτός ο Θείος.

To kobo H2O είναι για όσους πλατσουρίζουν ή κυλιούνται στις σκόνες όταν διαβάζουν το ereader τους.

 IP67 προδιαγραφές ούτε σε στρατιωτικά ηλεκτρονικά δεν βρίσκεις,που λέει ο λόγος,και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα βρεθούν κάποιοι να ξοδέψουν τόσα για ένα reader που στην ουσία είναι hardened kobo aura HD.

 

Το Paperwhite 2 είναι από τις ποιο τίμιες προτάσεις σήμερα,ιδίως όταν πήρε τα 4giga(να το προσέξεις αυτό πολύ εάν τελικά το παραγγείλεις γιατί τα παλιά batch,σαν το δικό μου, έχουν μόνο 2giga) και πιστεύω ότι από αυτά τα 2 που λες δεν υπάρχει απλά σύγκριση.130€ δεν ξέρω που το βρήκες,αλλά τελευταία φορά που το είδα το είχαν στα 99€ δίχως μεταφορικά στην αλλοδαπή.

 

Τώρα στο pdf μου τα χαλάς και καλό είναι να βγάλεις από το μυαλό σου ότι θα δεις προκοπή σε ereader με τα γνωστά pdf(τα σκαναρισμένα λέμε).

 

Πάνε καλύτερα στις 8" ή 10" σε ένα αξιοπρεπές tablet,με μια καλή HD οθόνη, και άσε τα ereader.Θα βγάλεις τα μάτια σου και χαΐρι δεν θα δεις.Τα ereader είναι για όσους έχουν ή θέλουν να διαβάζουν κυρίως σε epub/mobi, όχι για PDF,ακόμη και όταν μιλάμε για truePDF.

 

Ο θείος είναι αυτός ο καλός ηλεχτρονικός φίλος που μας φέρνει λογισμικό,ταινίες,σειρές και βιβλία από το ίντερνετς δίχως να πληρώσουμε.Όχι εντελώς νόμιμα βέβαια... B)  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα στο pdf μου τα χαλάς και καλό είναι να βγάλεις από το μυαλό σου ότι θα δεις προκοπή σε ereader με τα γνωστά pdf(τα σκαναρισμένα λέμε).

 

Πάνε καλύτερα στις 8" ή 10" σε ένα αξιοπρεπές tablet,με μια καλή HD οθόνη, και άσε τα ereader.Θα βγάλεις τα μάτια σου και χαΐρι δεν θα δεις.Τα ereader είναι για όσους έχουν ή θέλουν να διαβάζουν κυρίως σε epub/mobi, όχι για PDF,ακόμη και όταν μιλάμε για truePDF.

 

 

^ Αυτό.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για αγορά e-reader και είμαι μεταξύ kindle paperwhite 2 και kobo h2o.

Η χρήση που θα τους κάνω είναι κυρίως για αναγνωση pdf ή οποιασδήποτε άλλης μορφής αρχείο το οποίο και θα προέρχεται από pdf convertion.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι το kodo λόγω μεγαλύτερης οθόνης και sd card θα υπερτερεί, αλλά από την άλλη αυτό δικαιολογεί την τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή (125 ευρώ το ένα, 190 το άλλο);

 

ΑΑΑ, να σας πώ ότι η ιδέα να αγοράζω νέα βιβλία δεν με ενδιαφέρει για το κοντινό μέλλον, μιάς και έχω ήδη μια μεγάλη συλλογή από pdfs τα οποία και κάποια στιγμή πρέπει και να τελειώσω.

 

ΥΓ Ρε παιδιά ας μου στείλει κάποιος pm, σχετικά με το ποιος είναι αυτός ο Θείος.

 

H μετατροπη pdf σε κατι αλλο οπως epub ή mobi για το kindle ειναι αποτυχια,γιατι δεν θα φαινονται ετσι οπως πρεπει να φαινονται...Το καλυτερο ειναι να το κατεβασεις με την μια σε epub μορφη και μετα να κανεις οποιαδηποτε αλλη μορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σκεφτόμουν το H2O γιατί το ήθελα αδιάβροχο μιας και θα το έχω στην τσάντα μου όταν θα κυκλοφορώ με συγκοινωνία.

Μάλλον είναι υπερβολή έτσι;

 

Βασικά όταν λέω pdf δεν αναφέρομαι τόσο σε έγχρωμα, εικονογραφημένα, όσο σε manuals και papers τα οποία δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να γίνουν convert σε τύπο αρχείου που να διαβάζεται από το e-reader. epub (διορθώστε με αν κάνω λάθος) μόνο το kobo παίζει;

 

Τις τιμές τις βρήκα από το skrountz, υπάρχει link για ακόμη καλύτερη προσφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σκεφτόμουν το H2O γιατί το ήθελα αδιάβροχο μιας και θα το έχω στην τσάντα μου όταν θα κυκλοφορώ με συγκοινωνία.

Μάλλον είναι υπερβολή έτσι;

 

Βασικά όταν λέω pdf δεν αναφέρομαι τόσο σε έγχρωμα, εικονογραφημένα, όσο σε manuals και papers τα οποία δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να γίνουν convert σε τύπο αρχείου που να διαβάζεται από το e-reader. epub (διορθώστε με αν κάνω λάθος) μόνο το kobo παίζει;

 

Τις τιμές τις βρήκα από το skrountz, υπάρχει link για ακόμη καλύτερη προσφορά;

Πλατσουρίζεις με την τσάντα; Γιατί αυτές οι προδιαγραφές είναι για πολύ σκληρή χρήση.

Προσωπικά το κουβαλάω μαζί μου εδώ και χρόνια,κάθε μέρα και δεν έπαθε τίποτα.Δίχως θήκη,χύμα στην τσέπη του μπουφάν ή του σακιδίου.

 

Αυτά και εάν δεν είναι δύσκολο να διαβαστούν. Χάρτες,διαγράμματα και στατιστικές είναι το χειρότερο.

Όπως είπα πάνε σε tablet.Οι μετατροπές είναι τις περισσότερες φορές προβληματικές και σίγουρα θα χρειάζεται editing μετά.

Αυτά που ζητάς δεν τα κάμει καλά το ereader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά σκεφτόμουν το H2O γιατί το ήθελα αδιάβροχο μιας και θα το έχω στην τσάντα μου όταν θα κυκλοφορώ με συγκοινωνία.

Μάλλον είναι υπερβολή έτσι;

 Λες στο δρόμο που είσαι να ρίξει κανείς κανα μπουκαλάκι νερό στν τσάντα σου? :P Γιατί αν το λες για καμια βροχή, κανένα "ηλεκτρονικό"(κινητά,ταμπλετ κτλ) δεν παθαίνει τίποτα αν πέσουν μερικές σταγόνες επάνω.

Επεξ/σία από Pseudonumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αντίθετα με τους φίλους

είμαι υπέρ τωνWater resistant συσκευών, αν βέβαια μπορεί κάποιος να πληρώσει το επιπλέον κόστος.

γιατί εκτός απο την προστασία απο ατυχήματα, σου δίνουν μεγαλύτερη ευελιξια για χρήση σε πιο ακραίες συνθήκες, αλλά κυρίως γιατί έχουν σημαντικά καλύτερη κατασκευή και λειτουργία απο τα απλά μοντέλα.Κατα την γνώμη μου η ποιοτική διαφορά είναι τόσο σημαντική ώστε πραγματικά να αξίζει την διαφορά στην τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλύτερη κατασκευή την καταλαβαίνω. Τη λειτουργία πάλι όχι. Δηλαδή έχουν πιο πολλά features, καλύτερο επεξεργαστή, πιο γρήγορο/optimized software; Δεν νομίζω. Κι εγώ θα συμφωνήσω πως το αδιάβροχο ereader είναι overkill. Δεν είναι κινητό που έχει πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο να σου πέσει κατά λάθος σε νερά ή να ρίξεις πάνω του καφέ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα αγόρασα μεταχειρισμένο ένα παναρχαιο workstation της HP για 80 €.Μπορεί να ζορίζεται στο multitasking αλλά δεν κρεμάει ποτέ (μα ποτέ) ότι κιαν συμβεί και μερικά βαριά προγράμματα ώ του θαύματος δουλεύουν καλύτερα πιο ομαλα και -επίσης απίστευτο- πιο γρήγορα απο το 4πυρινο κανονικό μου Pc.Εχω την πεποίθηση οτι οι κατασκευαστές ηλεκτρονικών "κλειδώνουν " προς τα κάτω τις δυνατότητες των συσκευών τους για ευνόητους εμπορικούς λόγους. Στις φωτογραφικές μηχανές λχ εδώ και 2-3 χρόνια κάποιες γάτες χακάρουν το λογισμικό σε Dslr

καμερες και ξεκληδώνουν κρυμμένες επιπλέον δυνατότητες.Αυτό βέβαια είναι όπως είπα και πιο πάνω  μια γνώμη μόνο και δεν θα πω οτι σίγουρα θα δουλεύει καλύτερα η ακριβή έκδοση αλλά ναι, επιμένω οτι η συνολική "αξία" μιας τέτοιας συσκευής είναι μεγαλύτερη απο την διαφορά στην τιμή.Εγώ έχω το glo εδώ και δύο χρόνια, είμαι ενθουσιασμένος και δεν θα το αλάξω παρα μόνο αν χαλασει αλλά αν δεν είχα, και αγόραζα τώρα για πρώτη φορά θα προσπαθούσα να πάρω το H2O παρά το απλό AURA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ θεωρώ τις 6” λίγες (κάτοχος Aura), δεν ξέρω αν 0.8” κάνουν την διαφορά σε σχέση με το επιπλέον κόστος πάντως σίγουρα είναι καλοδεχούμενες (έχει και μεγαλύτερη ανάλυση και καλύτερο dpi αν θυμάμαι καλά), 6” για image pdf κάνει μόνο για κάποιο pocket-book που έχουν μικρό μέγεθος και παλεύεται η κατάσταση, αν είναι μεγαλύτερο σε διαστάσεις το  να προχωρείς  το zoom όπως διαβάζεις είναι ενοχλητικό, το λεξικό τον kobo δεν μου αρέσει, πολλές φορές δεν βρίσκω άγνωστες λέξεις και επίσης μου “λείπει” το vocabulary builder που έχουν τα kindle, το Kindle εννοείται ότι έχει και αυτό τα προβλήματα του αλλά αυτά καλύτερα να τα πει κάποιος που το έχει, το Aura μου έχει κρεμάσει δυο φορές και ανοιγοκλείνοντας το “ξεκόλλησε”, όταν το συνδέω στο pc το αναγνωρίζει γρήγορα και το εμφανίζει σαν χώρο αποθήκευσης ( συσκευή και sd card ξεχωριστά), αν η μπαταριά του είναι τελείως μα τελείως άδεια δεν το αναγνωρίζει πάντα (κάνω πάντα πλήρες φορτίσεις) ωστόσο αν το αφήσω να φορτίσει και μετά το ξανασυνδέσω εννοείτε το αναγνωρίζει.

 

Τώρα για HD vs H2O με την διαφορά αυτήν τη στιγμή που γράφω σε καταστήματα Ελλάδας να είναι στα 20€ (168€ vs 188€) δεν είναι τόσο μεγάλη αν πραγματικά χρειάζεσαι αυτό το χαρακτηριστικό, π.χ. εμένα μου είναι άχρηστο, αν όμως εσύ συνηθίζεις να κάνεις μπάνιο τις συσκευές σου…. Τότε ίσως σου χρειάζεται.

 

Αν το βάζεις μαζί με άλλα αντικείμενα στην τσάντα πρόσεχε μην γρατζουνίσεις την οθόνη δεν έχουν Dragontrail ούτε gorilla glass, (δεν έχω αγοράσει θήκη και ούτε πρόκειται τις θεωρώ άβολες, οπότε γενικά προσέχω για να μην το γρατζουνίσω).

 

Ένας που πρόσφατα είχε αγοράσει Aura HD (λίγα μηνύματα/ σελίδες πιο πίσω) είχε κάποια προβλήματα με την σύνδεση και γενικά δεν ήταν ευχαριστημένος, τώρα δεν ξέρω αν έφταιγε το pc του και οι προσδοκίες του ήταν τελείως διαφορετικές από αυτές που μπορείς να προσφέρει μια e-ink συσκευή ή όντως ήταν ελαττωματική η συσκευή.

 

Προσωπικά πάντως είμαι ευχαριστημένος, έχω “χαλάσει” κοντά στις 300 ώρες και δεν το μετάνιωσα στιγμή που το αγόρασα, αλλά σίγουρα θα ήθελα μεγαλύτερη οθόνη, καλύτερο αγγλικό λεξικό (αν όχι Αγγλοελληνικό) και vocabulary builder.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κατάλαβα καλά η προσφορά αφορά σε επιλεγμένα βιβλία στο kobo store;

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το δοκίμασα, δεν ήθελα κάποιο βιβλίο, πάντως το mail μου ήρθε χτες από την ίδια την kobo.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...