Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ !! :)

Και μια ακόμη ερώτηση. Έχει κάποιος αγοράσει από το https://ereader.store/en/; Βρίσκεται στη Γερμανία οπότε γλιτώνουμε τους δασμούς.

Επεξ/σία από likoyrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς εάν το Boox Nova Pro υποστηρίζει ελληνικά; Διαβάζω για όλες τις λεπτομέρειες που αναφέρετε, αλλά δεν έχω βρει κάπου να το αναφέρεται το συγκεκριμένο, ίσως και να μου διέφυγε. Υποθέτω πως ναι, αλλά είπα να ρωτήσω κι εδώ καλού κακού.

Επεξ/σία από Phantom Duck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Phantom Duck είπε

Γνωρίζει κανείς εάν το Boox Nova Pro υποστηρίζει ελληνικά; Διαβάζω για όλες τις λεπτομέρειες που αναφέρετε, αλλά δεν έχω βρει κάπου να το αναφέρεται το συγκεκριμένο, ίσως και να μου διέφυγε. Υποθέτω πως ναι, αλλά είπα να ρωτήσω κι εδώ καλού κακού.

Ναι υποστηρίζει μια χαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κανείς το Pocketbook Basic 3, το οποίο σκέφτομαι να αγοράσω, να μου πει αν αξίζει η αγορά του? Το χρειάζομαι για απλή ανάγνωση λογοτεχνίας χωρις δυνατότητες επεξεργασίας κτλ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 12/09/2019 at 20:25, Phantom Duck said:

Γνωρίζει κανείς εάν το Boox Nova Pro υποστηρίζει ελληνικά; Διαβάζω για όλες τις λεπτομέρειες που αναφέρετε, αλλά δεν έχω βρει κάπου να το αναφέρεται το συγκεκριμένο, ίσως και να μου διέφυγε. Υποθέτω πως ναι, αλλά είπα να ρωτήσω κι εδώ καλού κακού.

Κανονικά όλα! Και σε ebooks και σε pdf και σε webpages κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα 3 ερωτήσεις αποφάσισα να πάρω Kindle Paperwhite

1)Είδα ότι υποστηρίζει ελληνικά βιβλία το θέμα μου είναι αν έχει ελληνικό πληκτρολόγια για να ψάχνεις πχ. σε ένα βιβλίο να ψάχνεις μια λέξη ;

2)Μπορείς να βάλεις Άγγλο-ελληνικό μέσα ; η να κάνεις μετάφραση μιας παραγράφου από αγγλικά-ελληνικά;

3) Διάβασα εδώ ότι μπορείς να στέλνεις στον amazon pdf,epub βιβλία και να τα μετατρέπει σε mobi az3 υπάρχει όριο; είναι free;

'Oταν θα κάνω account θα πρέπει να προσέξω τίποτα πχ να δηλώσω χώρα Ελλάδα ,Αμερική ή δεν παίζει ρόλο;

 

 

Επεξ/σία από Periklitos25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ' αρχάς καλορίζικο και καλοδιάβαστο!

1) Όχι δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο, άρα δεν μπορείς να ψάξεις για ελληνικό κείμενο απ' όσο ξέρω.

2) Δεν υπάρχει επίσημο αγγλοελληνικό λεξικό, τουλάχιστον όχι κάποιο που να δουλεύει όπως το μαμήσιο αγγλοαγγλικό του Kindle. Το μόνο που γνωρίζω είναι αυτό εδώ, που δούλευε κάποτε με σχετική επιτυχία αλλά πλέον έχει σταματήσει να αναβαθμίζεται και, αν θυμάμαι καλά, δεν υποστηρίζει καν Paperwhite. Εκτός κι αν έχω χάσει κάποια νέα εξέλιξη, αναγκαστικά θα χρειαστεί να τη βγάλεις με τα μαμήσια αγγλοαγγλικά λεξικά που είναι κάτι παραπάνω από υπερπλήρη. Υπάρχει μετάφραση παραγράφου μέσω Google (άρα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το Wifi), υποστηρίζονται αρκετές γλώσσες αλλά όχι ελληνικά.

3) Το όριο γενικά είναι του email provider και όχι τόσο της Amazon. Πχ. από το Gmail τυπικά μπορείς να στείλεις αρχείο μέχρι 25MB. Αν βρεις κάποιο άλλο πάροχο που να στέλνει ακόμα μεγαλύτερα αρχεία, δεν βλάπτει να δοκιμάσεις να δεις αν θα στο κόψει η Amazon κατά τη μετατροπή. Ούτως ή άλλως όμως η 8GB μνήμη του παραδοσιακού Kindle δεν επαρκεί για πολλά τέτοια PDF. Αν βέβαια πήρες το 32GB, αλλάζει το πράγμα αλλά και πάλι βαραίνεις τη συσκευή. Τα περισσότερα από αυτά τα e-readers φτιάχτηκαν για να χειρίζονταν τα τυπικά e-books των 1-10ΜΒ. 

Η υπηρεσία μετατροπής είναι δωρεάν. Απλώς πας στο site της Amazon από εκεί που χειρίζεσαι τη συσκευή σου, δηλώνεις από ποιες διευθύνσεις email επιτρέπεται να λαμβάνεις στο Paperwhite και γράφεις τη λέξη "Convert" στο θέμα του email ώστε η Amazon να καταλάβει ότι πρέπει να μετατρέψει το PDF που στέλνεις. Προφανώς πρέπει να είναι PDF κειμένου και όχι σκαναρισμένο, ενώ δεν μετατρέπονται πάντα με ακρίβεια όλα τα αρχεία. Περισσότερα εδώ.

Προσωπικά θεωρώ πως η αποστολή βιβλίων μέσω email είναι από τα ισχυρότερα χαρακτηριστικά της συσκευής, αφού μαζεύεις αυτά που θέλεις, τα οργανώνεις στο Calibre (με metadata, εξώφυλλα κλπ), τα στέλνεις μαζικά στο Kindle μέσω email με ένα κλικ, τα κατηγοριοποιείς πάνω στη συσκευή σε φακέλους κλπ και στη συνέχεια μεταφέρονται στα επόμενα Kindle σου με την ίδια κατηγοριοποίηση, αφού ό,τι στέλνεται μέσω email αποθηκεύεται αυτόματα και στο cloud της Amazon (είτε είναι αγορασμένο από αυτούς, είτε όχι). Το όλο οικοσύστημα αποτελεί τεράστια ευκολία.

Εξ' ορισμού νομίζω πως η χώρα που ανήκει ο λογαριασμός (άρα το store από το οποίο θα αγοράζεις) είναι αυτή από την οποία στάλθηκε η συσκευή (πχ. Amazon.com, Amazon.co.uk, Amazon.it κλπ). Μπορείς όμως να την αλλάξεις και πρακτικά δεν υπάρχει κάποια συνέπεια. Κοντά 9 χρόνια τώρα που χρησιμοποιώ Kindle (από το v3 μέχρι το Voyage) η τοποθεσία του account ήταν κάτι που δεν με προβλημάτισε ποτέ. Παραδοσιακά προτιμούσα το US store, αλλά από την άλλη δεν αγοράζω ούτε 1 στα 50 βιβλία από την Amazon. Είτε τα αγοράζω από αλλού και αφαιρώ το DRM (με το σχετικό Calibre plugin) ώστε να μπορεί να διαβαστεί από το Kindle, είτε τα βρίσκω τζάμπα γιατί αυτά που διαβάζω γενικά μπορούν να βρεθούν με αυτό τον τρόπο.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
20 ώρες πριν, nzeppos είπε

Κατ' αρχάς καλορίζικο και καλοδιάβαστο!

1) Όχι δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο, άρα δεν μπορείς να ψάξεις για ελληνικό κείμενο απ' όσο ξέρω.

2) Δεν υπάρχει επίσημο αγγλοελληνικό λεξικό, τουλάχιστον όχι κάποιο που να δουλεύει όπως το μαμήσιο αγγλοαγγλικό του Kindle. Το μόνο που γνωρίζω είναι αυτό εδώ, που δούλευε κάποτε με σχετική επιτυχία αλλά πλέον έχει σταματήσει να αναβαθμίζεται και, αν θυμάμαι καλά, δεν υποστηρίζει καν Paperwhite. Εκτός κι αν έχω χάσει κάποια νέα εξέλιξη, αναγκαστικά θα χρειαστεί να τη βγάλεις με τα μαμήσια αγγλοαγγλικά λεξικά που είναι κάτι παραπάνω από υπερπλήρη. Υπάρχει μετάφραση παραγράφου μέσω Google (άρα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το Wifi), υποστηρίζονται αρκετές γλώσσες αλλά όχι ελληνικά.

3) Το όριο γενικά είναι του email provider και όχι τόσο της Amazon. Πχ. από το Gmail τυπικά μπορείς να στείλεις αρχείο μέχρι 25MB. Αν βρεις κάποιο άλλο πάροχο που να στέλνει ακόμα μεγαλύτερα αρχεία, δεν βλάπτει να δοκιμάσεις να δεις αν θα στο κόψει η Amazon κατά τη μετατροπή. Ούτως ή άλλως όμως η 8GB μνήμη του παραδοσιακού Kindle δεν επαρκεί για πολλά τέτοια PDF. Αν βέβαια πήρες το 32GB, αλλάζει το πράγμα αλλά και πάλι βαραίνεις τη συσκευή. Τα περισσότερα από αυτά τα e-readers φτιάχτηκαν για να χειρίζονταν τα τυπικά e-books των 1-10ΜΒ. 

Η υπηρεσία μετατροπής είναι δωρεάν. Απλώς πας στο site της Amazon από εκεί που χειρίζεσαι τη συσκευή σου, δηλώνεις από ποιες διευθύνσεις email επιτρέπεται να λαμβάνεις στο Paperwhite και γράφεις τη λέξη "Convert" στο θέμα του email ώστε η Amazon να καταλάβει ότι πρέπει να μετατρέψει το PDF που στέλνεις. Προφανώς πρέπει να είναι PDF κειμένου και όχι σκαναρισμένο, ενώ δεν μετατρέπονται πάντα με ακρίβεια όλα τα αρχεία. Περισσότερα εδώ.

Προσωπικά θεωρώ πως η αποστολή βιβλίων μέσω email είναι από τα ισχυρότερα χαρακτηριστικά της συσκευής, αφού μαζεύεις αυτά που θέλεις, τα οργανώνεις στο Calibre (με metadata, εξώφυλλα κλπ), τα στέλνεις μαζικά στο Kindle μέσω email με ένα κλικ, τα κατηγοριοποιείς πάνω στη συσκευή σε φακέλους κλπ και στη συνέχεια μεταφέρονται στα επόμενα Kindle σου με την ίδια κατηγοριοποίηση, αφού ό,τι στέλνεται μέσω email αποθηκεύεται αυτόματα και στο cloud της Amazon (είτε είναι αγορασμένο από αυτούς, είτε όχι). Το όλο οικοσύστημα αποτελεί τεράστια ευκολία.

Εξ' ορισμού νομίζω πως η χώρα που ανήκει ο λογαριασμός (άρα το store από το οποίο θα αγοράζεις) είναι αυτή από την οποία στάλθηκε η συσκευή (πχ. Amazon.com, Amazon.co.uk, Amazon.it κλπ). Μπορείς όμως να την αλλάξεις και πρακτικά δεν υπάρχει κάποια συνέπεια. Κοντά 9 χρόνια τώρα που χρησιμοποιώ Kindle (από το v3 μέχρι το Voyage) η τοποθεσία του account ήταν κάτι που δεν με προβλημάτισε ποτέ. Παραδοσιακά προτιμούσα το US store, αλλά από την άλλη δεν αγοράζω ούτε 1 στα 50 βιβλία από την Amazon. Είτε τα αγοράζω από αλλού και αφαιρώ το DRM (με το σχετικό Calibre plugin) ώστε να μπορεί να διαβαστεί από το Kindle, είτε τα βρίσκω τζάμπα γιατί αυτά που διαβάζω γενικά μπορούν να βρεθούν με αυτό τον τρόπο.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο να απαντήσεις.Την 8GB έκδοση παρήγγειλα την 32GB μου φέραν τελικά  ... 🙂(βασικά  κάπου στα 27 GB έχεις πραγματικά) οπότε ίσως βάλω και καμία σειρά

manga μέσα αφού έπιασα πρώτα την Ιαπωνική λογοτεχνία  με murakami haruki 

Δεν είχα ξαναδεί από κοντά τέτοια οθόνη και όντως είναι εντυπωσιακή αυτό που βλέπεις αρχικά νομίζεις ότι είναι  μια διαφανές ζελατίνα και με μετά συνειδητοποιείς ότι είναι η ίδια η οθόνη.Επίσης από τα video που έβλεπα νόμιζα ότι η συσκευές αυτές έχουν αρκετό lag αλλά η απόκριση σε πληκτρολόγιο και αλλαγή σελίδων είναι σχεδόν σαν smartphone.

Αυτό που με ψιλό χάλασε αλλά δεν έχει να κάνει με την συσκευή είναι ότι τα σύγκρινα για λίγο το βράδυ σε σκοτάδι  kindle με εσωτερικό φωτισμό vs smartphone,ipad και δεν νομίζω να έχει καμιά τρελή διαφορά από άποψη ξεκούρασης των ματιών(Θα δείξει με την χρήση).  Λίγες τελευταίες απορίες ...

1)Έκανα λογαριασμό με gmail και είδα ότι δημιουργήθηκε αυτόματα ένα παρεμφερή @ kindle που λογικά εκεί θα στέλνω βιβλία conver pdf απλά εγκατέστησα και το kindle app με το ίδιο

λογαριασμό στο κινητό μου και είδα ότι δημιουργήθηκε ένα δεύτερο @ kindle  αλλά διαφορετικό από το πρώτο του paperwhite (νόμιζα ότι θα ήταν ένα μοναδικό για όλες τις συσκευές)

2)Στο calibra πρόσθεσα  αρκετούς φακέλους με pdf epub βιβλία και βλέπω ότι μεταφέρονται οργανωμένα όλα στο user/Βιβλιοθήκη calibre οπότε για να μην πιάνουν χώρο στο δίσκο είναι ασφαλές να διαγράψω τους αρχικούς φακέλους; δηλαδή τα έχει κάνει copy-paste όλα το πρόγραμμα;

Tέλος δοκίμασα κάποια pdf να τα μετατρέψω σε epub με calibre για το κινητό αλλά δεν μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα ήταν ιδανικό ίσως στο kindle απεικονίζονται καλύτερα.

Αυτό που με βόλεψε είναι το  k2pdfopt απλά τα αρχεία από 1 MB αυξάνονται στα 30 ΜΒ θα δοκιμάσω και με την υπηρεσία της amazon για να τα συγκρίνω και τα τρία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φωτισμός του Kindle δεν με ενοχλεί το βράδυ, τουναντίον κινητά, tablets κλπ μου προκαλούν πονοκέφαλο σε αντίστοιχες περιπτώσεις και τα αποφεύγω (ειδικά στο απόλυτο σκοτάδι).

Το Kindle app νομίζω χαρακτηρίζεται ως ξεχωριστή συσκευή αφού μπορείς να το εγκαταστήσεις σε πολλά διαφορετικά μηχανάκια (κινητά, laptop, PC κλπ). Μάλλον γι' αυτό σου έφτιαξε διαφορετική διεύθυνση. Ως εφαρμογή γενικά δεν με βόλεψε ποτέ, πιστεύω χρησιμεύει περισσότερο μόνο αν έχεις αρκετά βιβλία αγορασμένα από Amazon.

Γενικά αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το Kindle email που πήρε το ίδιο το Paperwhite. Θυμήσου μόνο πως by default δεν μπορείς να του στείλεις τίποτα, θα πρέπει να κάνεις whitelist τους αποστολείς μέσω της σελίδας της Amazon όπως έγραψα παραπάνω. Με αυτό τον τρόπο αν πχ. στείλω ένα βιβλίο στη δική μου συσκευή και νομίζω ότι το θέμα ενδιαφέρει και τον τάδε αδερφό/φίλο, το στέλνω παράλληλα και σε αυτούς (εννοείται με έχουν ήδη κάνει whitelist και έχω αφαιρέσει το DRM από το βιβλίο).

'Ο,τι βάζεις μέσα στο Calibre πάει και το τοποθετεί σε δικούς του φακέλους (στα Windows είναι κάπου μέσα στο My Documents), οπότε μπορείς να σβήσεις τα αρχικά αρχεία. Άλλο ένα καλό που έχει η εν λόγω εφαρμογή είναι πως μπορείς να στείλεις το βιβλίο με ένα κλικ στο Kindle σου, χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις email client, να σύρεις το αρχείο σαν attachment, να βάζεις διευθύνσεις κλπ.

Τα PDF γενικά τα αποφεύγω στο Kindle όσο είναι δυνατόν και χρησιμοποιώ μόνο mobi (και σπανιότερα azw3). Η συσκευή μπορεί στη θεωρία να υποστηρίζει PDF αλλά στην πράξη δεν είναι φτιαγμένη για τέτοια αρχεία. Υπάρχουν άλλα e-readers που έχουν απείρως καλύτερο χειρισμό σε PDF. Φυσικά όλα αυτά έχουν να κάνουν με το είδος των βιβλίων που διαβάζεις στη συσκευή. Για τα κόμιξ έχω το tablet, για τα κανονικά βιβλία το Kindle και τα τεχνικά βιβλία με σχεδιαγράμματα, περίπλοκο formatting κλπ δεν θέλω πλέον να τα βλέπω ούτε με κιάλι.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Periklitos25 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αυτό που με ψιλό χάλασε αλλά δεν έχει να κάνει με την συσκευή είναι ότι τα σύγκρινα για λίγο το βράδυ σε σκοτάδι  kindle με εσωτερικό φωτισμό vs smartphone,ipad και δεν νομίζω να έχει καμιά τρελή διαφορά από άποψη ξεκούρασης των ματιών(Θα δείξει με την χρήση). 

Το μεγάλο πλεονέκτημα των e-readers δεν είναι στο σκοτάδι, που κι εκεί δηλαδή πλεονεκτούν έναντι των κλασικών βιβλίων αφού μπορείς να τα διαβάζεις χωρίς να έχεις αναμμένο το φως, είναι στις ακριβώς αντίθετες καταστάσεις με έντονο φως, (π.χ. στην παραλία) αφού εκεί είναι σαν να διαβάζεις τυπωμένο χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Periklitos25 είπε

Αυτό που με ψιλό χάλασε αλλά δεν έχει να κάνει με την συσκευή είναι ότι τα σύγκρινα για λίγο το βράδυ σε σκοτάδι  kindle με εσωτερικό φωτισμό vs smartphone,ipad και δεν νομίζω να έχει καμιά τρελή διαφορά από άποψη ξεκούρασης των ματιών

Καλά, για κλείσε φώτα κι άρχισε να κατεβαίνεις από 8, καθώς συνηθίζει το μάτι σου. Στο 5-6 θ' αρχίζει να σου πέφτει απ' το χέρι από τη νύστα. Μετά Το επόμενο βράδυ κάνε το ίδιο με κινητό/τάμπλετ, ακόμα και με f.lux κ.λπ.

Επεξ/σία από mavlok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς αυτό! Συνήθως το έχω στο 7-8 και, αν αντέξω να διαβάσω αρκετή ώρα, το κατεβάζω μέχρι το 6. Υποτίθεται θα έπρεπε να το κάνει από μόνο του λόγω του αισθητήρα φωτός και της σχετικής ρύθμισης, αλλά σπανίως δουλεύει σωστά αυτό το πράγμα. Με αυτό τον τρόπο διαβάζω άνετα μέχρι να με πάρει ο ύπνος και να μου πέσει το Kindle στη μύτη ή να καταλήξω να διαβάζω ξανά και ξανά την ίδια παράγραφο χωρίς να καταλαβαίνω τι λέει.

Αν δοκιμάσω να κάνω το ίδιο με κινητό (πόσο μάλλον με tablet που έχει σημαντικά μεγαλύτερη επιφάνεια οθόνης), στα 5 λεπτά τα μάτια μου κάνουν πουλάκια και με πιάνει το κεφάλι.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H αλήθεια είναι ότι δεν είχα ποτέ σοβαρό πρόβλημα το βράδυ με διάβασμα σε κινητό πιο πολύ με χαλάει την ημέρα να βλέπω φωτισμένη οθόνη μου φαινόταν πάντα αφύσικο.

Τώρα με λάμπα δωματίου το βάζω  κάπου στο 10 ίσως ακόμα το μάτι είναι εκπαιδευμένο τόσο χρόνια με smartphone κτλπ αν και νομίζω πιτσιρικάς ήθελα 100 λάμπα για να διαβάζω κανονικά βιβλία.

Δοκίμασα πάντως ένα μυθιστόρημα με email και μου εμφανίστηκε κανονικά στο paperwhite και στο kindle app του κινητού χωρίς να χρειαστεί να μπώ στο amazon account.H μετατροπή

ήταν άψογη σαν να ήταν κανονικό epub επίσης και στο app φαινόταν άψογο αλλά ίσως έχει να κάνει και με το reader της amazon αφού με το readera που χρησιμοποιούσα στο κινητό όταν δοκίμασα να το ανοίξω πάλι δεν το διάβαζε τόσο καλά...είχε κατάληξη .prc Επίσης σου στέλνει ειδοποίηση και στις δυο συσκευές αν έχεις προχωρήσει 2,3 σελίδες πχ στο app να πάει και

το paperwhite στο ίδιο σημείο αρκετά βολικό. 

Nzeppos μπορεί να μην έχει ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά εγώ πιο πολύ το ήθελα για να ψάχνω πχ ένα όνομα σε προηγούμενα κεφάλαια αν δεν θυμόμουνα τι ρόλο βαράει .. μπορείς να κάνεις clik πάνω και θα στο εμφανίσει τις παραγράφους μέσα στο βιβλίο οπότε λύθηκε και αυτό.

Δεν θέλω να κουράζω με πολλαπλά post αλλά λίγο ο ενθουσιασμός...αν ξέρετε επειδή το αρχείο που έστειλα δεν εμφανίζει το cover αλλά μόνο Tίτλο και email αποστολής ενώ στο calibre το εμφανίζει κανονικά αν υπάρχει καμία πατέντα πχ να το μετατρέπω πρώτα σε epub στο calibre και μετά να στέλνω convert μέσου gmail και τέλος αν πρέπει να στέλνω ένα ένα τα βιβλία η μπορώ παραπάνω στο ίδιο email και θα τα μετατρέψει κανονικά.

Επεξ/σία από Periklitos25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Δεν θέλω να κουράζω με πολλαπλά post αλλά λίγο ο ενθουσιασμός...αν ξέρετε επειδή το αρχείο που έστειλα δεν εμφανίζει το cover αλλά μόνο Tίτλο και email αποστολής ενώ στο calibre το εμφανίζει κανονικά αν υπάρχει καμία πατέντα πχ να το μετατρέπω πρώτα σε epub στο calibre και μετά να στέλνω convert μέσου gmail και τέλος αν πρέπει να στέλνω ένα ένα τα βιβλία η μπορώ παραπάνω στο ίδιο email και θα τα μετατρέψει κανονικά.

Είναι κλασικό πρόβλημα όπου το Kindle δεν αναγνωρίζει τα metadata του βιβλίου. Δεν είμαι όμως σίγουρος αν υπάρχει λύση για τα PDF, ειδικά αν αυτά έχουν μετατραπεί. Αν το συγκεκριμένο θέμα στο κάνει για mobi/azw που έχεις κατεβάσει από κάπου αλλού, τότε δοκίμασε να το μετατρέψεις ξανά μέσω του Calibre στην ίδια μορφή (πχ. από mobi σε mobi) και να το στείλεις στο Kindle. Συνήθως δουλεύει έτσι. Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να αλλάξεις το εξώφυλλο ενός ebook αν δεν σου αρέσει, αφού το Calibre μπορεί να το επεξεργαστεί ξεχωριστά μέσω του σχετικού μενού metadata. Αν όμως πρόκειται για PDF, τότε δεν θυμάμαι τι παίζει ακριβώς (αφού όπως είπα τέτοια αρχεία τα έχω αποτάξει από το Kindle!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...