Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/6/2019 στις 9:12 ΜΜ, X4Tz1S είπε

Πραγματικά σε ευχαριστώ , σήμερα αγόρασα το Kindle Paperwhite 2018 και είναι η πρώτη φορά που έχω επαφή με ebook μην πω και με βιβλία 😂 . Στην αρχή κάπως στράβωσα γιατί δεν μου άρεσε έτσι όπως έδειχνε τα pdf ebooks (έχω τα Game of Thrones σε ελληνικά) και λέω αρκετά δύσκολο να διαβαστεί διότι το έβλεπε σαν εικόνα ΑΛΛΑ με το πρόγραμμα k2pdfopt που πάλι σαν εικόνα το βλέπει αλλά έχει μετατρέψει τα πάντα στο σωστό μέγεθος είναι άλλη εμπειρία μπορώ να πω 

Kαλησπερα,τι ρυθμισεις βαζεις στο k2pdfopt για kindle paperwhite 4 2018

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα και απο μενα,  

Οπως ειναι προφανες ψαχνω κααι εγω για τον πρωτο μου ereader αλλα εχω το εξης προβλημα διαβαζω εδω και αλλου τα specs ακουω γνωμες αλλα εδω πατρα που μενω δεν υπαρχει ενα μαγαζι να πουλαει να πιασω ενα στα χερια μου να δω πως ειναι οι 6 οι 7 ιντσες κτλ οποτε εχω την εξής παρακληση αν καποιος συμφουριτης ειναι απο πατρα και εχει καποιο να κερασω εναν καφε να δω καποιο απο κοντα δεν θελω να παραωγειλω απεξω χωρις να εχω δει εστω ενα να εχω ενα μετρο σύγκρισης 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς κατόχους Onyx BOOX Nova Pro,

1. Το λογισμικό υποστηρίζει από μόνο του ανάγνωση AZW-AZW3 (DRM Free) ή από λάθος το έχουν βάλει στην περιγραφή? Ή μήπως καθότι είναι Android στηρίζονται στο γεγονός ότι μπορείς να εγκαταστήσεις το Kindle?

2. Καθότι από τα βίντεο που έχω δει, δεν έχω αποκτήσει ικανοποιητική εικόνα για την χρήση της γραφίδας, μπορείτε να μου πείτε αν η απόκριση είναι γρήγορη? Βολεύει δηλαδή για χειρόγραφες σημειώσεις?

3. Έχω διαβάσει ανάμεικτες εμπειρίες για PDF, ποια είναι η άποψη σας? (χωρίς μετατροπή σε άλλο format με Calibre ή k2pdfopt).

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορία το έχω πάντως πως οι 6" είναι το πιο διαδεδομένο μέγεθος. Έκοψα χαρτονακια να δω πόσο μεγάλη είναι μια τέτοια οθόνη και μου φαίνεται πολύ μικρή. Οριακά μου φαίνονται επαρκεις οι 8".

Επεξ/σία από kontinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λογοτεχνία είναι μια χαρά οι 8 ίντσες, κι εγώ θα το προτιμούσα λίγο μεγαλύτερο αλλά το διάβασμα είναι άνετο ενώ μεταφέρεται και κρατιέται και ευκολότερα. Για τις 6 απορώ κι εγώ.

Ιδανικά θα ήθελα κάποια στιγμή να υπάρχει ποικιλία, να έχω έναν αναγνώστη 8-9 ίντσες για λογοτεχνία και έναν 13άρι (ναι) έγχρωμο για περιοδικά και κόμικς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, καθαρά για διάβασμα, στις 8",  μιας και μου φαίνεται η χρυσή τομή μεταξύ φορητοτητας και αρκετής επιφάνειας, ειδικά για πρώτη επαφή με μια τέτοια συσκευή, τι επιλέγει κάνεις?

Δεν με ενδιαφέρει ούτε να κρατάω σημειωσεις, ούτε να έχω διάφορες εφαρμογες, γενικά δεν με ενδιαφέρει τίποτα που μπορώ να κάνω με το κινητό και το ταμπλετ μου, πέρα από το διάβασμα. 

Το μόνο που με απασχολεί είναι να έχει καλη/ καθαρή οθόνη (δηλαδή όχι ξεπλυμενη ή θολή) και να μπορώ να διαβάζω οτιδήποτε από οποιαδήποτε πηγή χωρίς να υπάρχει χρονοβόρα και περίπλοκη διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι 6 ίντσες είναι μια χαρά για διάβασμα απλών βιβλίων, χωρίς περίπλοκα σχήματα κλπ. Η Amazon δεν τις επέλεξε τυχαία για τις συσκευές της.

Είμαι αρκετά χρόνια με τέτοια οθόνη και από πλευράς διαστάσεων την βρίσκω πολύ βολική όταν τη συγκρίνω με τα πιο ογκώδη 8αρια και 10αρια tablet (που προφανώς χρειάζονται για διαφορετικές δουλειές). Πιθανώς έχει σημασία ότι διαβάζω κατά βάση ξάπλα σε κρεβάτι, παραλία κλπ οπότε το μικρό μέγεθος έχει πολλά πλεονεκτήματα. Γι' αυτό δεν έχω ενδιαφερθεί ποτέ για μεγαλύτερη οθόνη. Τουναντίον αν θέλω να διαβάσω ένα κόμικ καθιστός, οι 10 ίντσες φτάνουν και δεν φτάνουν. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kontinos είπε

Οπότε, καθαρά για διάβασμα, στις 8",  μιας και μου φαίνεται η χρυσή τομή μεταξύ φορητοτητας και αρκετής επιφάνειας, ειδικά για πρώτη επαφή με μια τέτοια συσκευή, τι επιλέγει κάνεις?

Δεν με ενδιαφέρει ούτε να κρατάω σημειωσεις, ούτε να έχω διάφορες εφαρμογες, γενικά δεν με ενδιαφέρει τίποτα που μπορώ να κάνω με το κινητό και το ταμπλετ μου, πέρα από το διάβασμα. 

Το μόνο που με απασχολεί είναι να έχει καλη/ καθαρή οθόνη (δηλαδή όχι ξεπλυμενη ή θολή) και να μπορώ να διαβάζω οτιδήποτε από οποιαδήποτε πηγή χωρίς να υπάρχει χρονοβόρα και περίπλοκη διαδικασία. 

https://www.aliexpress.com/item/32923180286.html

https://www.skroutz.gr/s/17846477/Pocketbook-InkPad-3.html

 

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δεν έχω δει απο κοντά ebook reader. Εγω διαβάζω μερικά pdf σε ενα ipad 10" που έχω. Υπερτερεί σε κάτι το ebook reader έναντι ενός tablet? Θέλω να πω, ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος ebook reader και όχι ένα tablet που θα μπορεί να κάνει και 10 πραγματα παραπάνω? Εκτός και αν είναι πολύ φτηνοτερο το ebook reader από ένα tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, iphotographer είπε

Καλησπέρα. Δεν έχω δει απο κοντά ebook reader. Εγω διαβάζω μερικά pdf σε ενα ipad 10" που έχω. Υπερτερεί σε κάτι το ebook reader έναντι ενός tablet? Θέλω να πω, ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος ebook reader και όχι ένα tablet που θα μπορεί να κάνει και 10 πραγματα παραπάνω? Εκτός και αν είναι πολύ φτηνοτερο το ebook reader από ένα tablet.

Ειναι πολυ απλο φιλε μου, αν δεις σε προηγουμενες σελιδες αναφερονται πολλες φορες τα πλεονεκτηματα του οταν το θελεις για διαβασμα.

το κυριοτερο ειναι το ειδος οθονης που σε οποιεσδηποτε συνθηκες βλεπεις πεντακαθαρα και χωρις να χαλαει ενεργεια και χωρις να βλεπεις pixel οσο ζουμ και να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απλά λογοτεχνικά βιβλία δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση.

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± tablet vs ereader screen

Τα πράγματα αλλάζουν αν ο χρήστης θέλει να διαβάζει σκαναρισμένα PDF, τεχνικά βιβλία, περιοδικά, κόμικ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Οι 6" επιλέχτηκαν διότι είναι το ίδιο περίπου μέγεθος με τα ΒΙΠΕΡ. Αυτό τα κάνει μικρά/φορητά, δίχως να χάνουν τίποτα από άποψη χρηστικότητας (σχεδόν) σε σχέση με ένα λογοτεχνικό βιβλίο. Χρησιμοποιώ από το 2009 σχεδόν αποκλειστικά ebook readers (διάφορα μοντέλα, μισή ντουζίνα 6", δύο 8", ένα 10.3" και ένα καλό android Samsung S5e). Η μόνη περίπτωση που οι 6" δεν αρκούν είναι στα epub/mobi που έχουν χάρτες (aka fantasy).Εκεί το scaling δεν είναι σχεδόν ποτέ καλό, αν και με λίγη δουλειά φτιάχνει πολύ. Σε όλα τα άλλα έχεις την ίδια ή καλύτερη εμπειρία χρήσης με ένα βιβλίο.

Β)Πήρα το note pro μετά από την ψιλοαπογοήτευση του likebook mars. Είναι η καλύτερη - και ακριβότερη στα 630€ - αγορά ebook reader που έχω κάνει μέχρι τώρα. Αλλά στις 10 μέρες που το έχω δεν έχω δει στην κυριολεξία κανένα πρόβλημα και θα έλεγα ότι είμαι 100% ευχαριστημένος με αυτό. Ποιότητα κατασκευής, λογισμικό, μπαταρία, φωτισμός (με "ζεστό" φως μάλιστα), hardware και στυλό, όλα εξαιρετικά. Το μόνο που δεν είναι καλό, είναι τα ηχεία που είναι απλά πολύ κακά και η μέτρια θήκη που δίνουν στο ereader store.de (από όπου και το πήρα, μάλλον λάθος επειδή η τελική τιμή συσκευή+θήκη ήταν περί τα 25€ ακριβότερα από το amazon, τεσπα). 

To Mars, παρά τα όποια καλά, είχε προβλήματα με το λογισμικό (πολλά bugs και άθλια μετάφραση - λένε ότι απλά αντιγράφουν/reverse engineer το λογισμικό/hardware των onyx και ρίχνουν τις τιμές 15-20% και βλέποντας τι θεωρούν έτοιμο προς shipment firmware δεν αμφιβάλω καθόλου). 

Μετά από πολύ έντονη χρήση 6+ μηνών θα έλεγα ότι οι 8" δεν είναι αρκετές για ξεκούραστο διάβασμα PDF με πολλές εικόνες/λεπτομέρειες. Μετά από κανένα μισάωρο ψιλοχαλιόμουν με το λογισμικό και το πόσο έπρεπε να κάνω ζουμ-reflow για να δω καλά κάποιες εικόνες σε PDF. Επίσης αρκετά μέτρια η UI εμπειρία, με αρκετά κενά σε βασικά σημεία (όπως η αρχική οθόνη που εμφανίζει όποτε θέλει να νέα βιβλία που έκανα sideload...).

Σε γενικές γραμμές από ότι έχω παρατηρήσει χρειάζεται ισχυρό hardware για να έχεις ebook reader με καλό χειρισμό PDF, δίχως κολλήματα και δίχως προβλήματα στα εργαλεία. Δυστυχώς επειδή είναι niche της niche αγορά οι τιμές είναι στο θεό για συσκευές που εάν ήταν mainstream θα στοίχιζαν λιγότερο από το ένα τρίτο...

Σκέφτηκα να πάρω το onyx boox max pro 13", αλλά με χάλασε πολύ που για 800φεύγα € δεν έχει ούτε frontlight (κάποιοι λεν για προβλήματα παραγωγής για να βγει ομοιογενής η οθόνη, αλλά μετά από παραπάνω από μισή ντουζίνα χρόνια με την τεχνολογία frontlight στην αγορά δεν νομίζω να ήταν αυτός ο κύριος λόγος...) και ότι η οθόνη είχε αρκετά μικρή ανάλυση για το μέγεθος, κάτι που θα κάνει μεγάλη διαφορά στα truePDFs.

Στις 9/8/2019 στις 12:19 ΜΜ, jardan είπε

Προς κατόχους Onyx BOOX Nova Pro,

1. Το λογισμικό υποστηρίζει από μόνο του ανάγνωση AZW-AZW3 (DRM Free) ή από λάθος το έχουν βάλει στην περιγραφή? Ή μήπως καθότι είναι Android στηρίζονται στο γεγονός ότι μπορείς να εγκαταστήσεις το Kindle?

2. Καθότι από τα βίντεο που έχω δει, δεν έχω αποκτήσει ικανοποιητική εικόνα για την χρήση της γραφίδας, μπορείτε να μου πείτε αν η απόκριση είναι γρήγορη? Βολεύει δηλαδή για χειρόγραφες σημειώσεις?

3. Έχω διαβάσει ανάμεικτες εμπειρίες για PDF, ποια είναι η άποψη σας? (χωρίς μετατροπή σε άλλο format με Calibre ή k2pdfopt).

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Έχω το Note Pro, που από όσο ξέρω έχει το ίδιο λογισμικό.

1)Από όσο ξέρω υποστηρίζει τα amazon format στην native εφαρμογή.Αλλά ακόμη και εάν δεις ότι έχεις προβλήματα, η αλλαγή φορμάτ είναι ουσιαστικά ένα κλικ με το calibre

2) Σε αυτό που έχω δεν έχω δει ποτέ κόλλημα. Βέβαια είναι θέμα και hardware και επειδή η συσκευή που έχω έχει διπλάσια RAM (4G αντί για 2G που έχει το Nova) θα πρέπει να δεις review.

3) Το Note pro είναι η μόνη φορά που είπα ότι έχω εφάμιλλη χρηστικότητα σε PDF με ένα tablet. Μιλάμε για true PDF, τα οποία είναι απλά εξαιρετικά - πέραν του ασπρόμαυρου φυσικά - και πολύ καλά τα σκαναρισμένα. Είναι η μόνη φορά που είδα σε σκαναρισμένο αρχείο να κάνει τόσο καλά processing εικόνας/κειμένου, από text bolding, sharpness κ.ο.κ, κάτι που καταστεί πολύ άνετη την ανάγνωση σκαναρισμένων PDF.

Αυτό με την native app μάλιστα! Κανένα κόλλημα, πολύ καλή ανταπόκριση και εξαιρετικά εργαλεία. Βέβαια είναι ότι και το hardware είναι πολύ ισχυρό για ebook reader (4πύρηνος και 4G RAM), κάτι που όπως έγραψα ίσως δεν ισχύει τόσο για το ποιο "αδύναμο" Nova. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Federacion είπε

Αποκλειστικά για λογοτεχνία θα προτείνατε κάτι φθηνότερο αλλά εξίσου καλό με το Kindle;

To απλό kindle είναι στα 80€, δεν θα βρεις καινούργιο κάτι καλύτερο. 

Π.χ.:https://www.skroutz.gr/s/12268073/Pocketbook-Basic-3.html

Όλα τα entry level σε τέτοιες τιμές ξεκινάν και προσωπικά δεν ξέρω εάν αξίζει, εφόσον όλα(; ή τουλάχιστον τα περισσότερα) δεν έχουν φως και η οθόνη είναι κάπως παλαιότερη(μικρότερη ευκρίνεια).

Για ποιο καλές συσκευές σε χαμηλότερη τιμή πας σε μεταχειρισμένα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...