Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, LongTom είπε

Έχω το Note Pro, που από όσο ξέρω έχει το ίδιο λογισμικό.

1)Από όσο ξέρω υποστηρίζει τα amazon format στην native εφαρμογή.Αλλά ακόμη και εάν δεις ότι έχεις προβλήματα, η αλλαγή φορμάτ είναι ουσιαστικά ένα κλικ με το calibre

2) Σε αυτό που έχω δεν έχω δει ποτέ κόλλημα. Βέβαια είναι θέμα και hardware και επειδή η συσκευή που έχω έχει διπλάσια RAM (4G αντί για 2G που έχει το Nova) θα πρέπει να δεις review.

3) Το Note pro είναι η μόνη φορά που είπα ότι έχω εφάμιλλη χρηστικότητα σε PDF με ένα tablet. Μιλάμε για true PDF, τα οποία είναι απλά εξαιρετικά - πέραν του ασπρόμαυρου φυσικά - και πολύ καλά τα σκαναρισμένα. Είναι η μόνη φορά που είδα σε σκαναρισμένο αρχείο να κάνει τόσο καλά processing εικόνας/κειμένου, από text bolding, sharpness κ.ο.κ, κάτι που καταστεί πολύ άνετη την ανάγνωση σκαναρισμένων PDF.

Αυτό με την native app μάλιστα! Κανένα κόλλημα, πολύ καλή ανταπόκριση και εξαιρετικά εργαλεία. Βέβαια είναι ότι και το hardware είναι πολύ ισχυρό για ebook reader (4πύρηνος και 4G RAM), κάτι που όπως έγραψα ίσως δεν ισχύει τόσο για το ποιο "αδύναμο" Nova. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το Note Pro βγαίνει ακριβό για το budget μου, αλλά το κάνεις και ακούγετε ιδανικό. 

Ελπίζω να μπορέσει να απαντήσει κάποιος κάτοχος του Nova pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
16 minutes ago, jardan said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το Note Pro βγαίνει ακριβό για το budget μου, αλλά το κάνεις και ακούγετε ιδανικό. 

Ελπίζω να μπορέσει να απαντήσει κάποιος κάτοχος του Nova pro.

Ο,τι σου είπε και ο από πάνω. Κανένα απολύτως πρόβλημα! Η γραφίδα ειδικά συμπεριφέρεται άψογα και δεν θα συναντήσεις απολύτως κανένα lag. Το χρησιμοποιώ για σημειώσεις σε όλα τα meetings στο γραφείο.

Στα PDF δεν συνάντησα απολύτως κανένα πρόβλημα ακόμη και με αρχεία εκατοντάδων mb. 

Το μόνο που με ξενίζει στο Nova pro είναι η κάπως μέτρια ποιότητα κατασκευής. Δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα απλά η αίσθηση των πλαστικών του δεν μου φαίνεται στιβαρή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ο,τι σου είπε και ο από πάνω. Κανένα απολύτως πρόβλημα! Η γραφίδα ειδικά συμπεριφέρεται άψογα και δεν θα συναντήσεις απολύτως κανένα lag. Το χρησιμοποιώ για σημειώσεις σε όλα τα meetings στο γραφείο.

Στα PDF δεν συνάντησα απολύτως κανένα πρόβλημα ακόμη και με αρχεία εκατοντάδων mb. 

Το μόνο που με ξενίζει στο Nova pro είναι η κάπως μέτρια ποιότητα κατασκευής. Δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα απλά η αίσθηση των πλαστικών του δεν μου φαίνεται στιβαρή. :)

Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρομαι και εγώ για ένα e book  reader κατά προτίμηση με σχετικά μεγάλη οθόνη λόγω στραβωμάρας (πρεσβυωπία).

Μετά από ψάξιμο στο συγκεκριμένο νήμα , κατέληξα σε δύο μοντέλα της ONYX :

1) ΟΝΥΧ ΒΟΟΚ ΝΟΤΕ με 10.3 οθόνη  -->έχουν αναφερθεί καλές γνώμες.

 2) ONYX MAX PRO  με 13,3 οθόνη --> υπάρχουν  κάποιες κριτικές για το frontlight( δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει). Στο μεταξύ έχει 2G RAM ενώ το 1) 4G

Το MAX PRO  με 13,3 οθόνη το βήκα μόνο στο γερμανικό amazon με 300€  ενώ το μικρό αδελφάκι του και στο Αγγλικό με 570€ (πώς γίνεται αυτό δεν ξέρω).

Τι μου προτείνεται; Μήπως για το Νο 2 έχει σταματήσει η παραγωγή γ΄αυτό δεν υπάρχει στο αγγλικό amazon;

Υπάρχει εναλλακτική λύση ;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από likoyrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, likoyrgos είπε

Ενδιαφέρομαι και εγώ για ένα e book  reader κατά προτίμηση με σχετικά μεγάλη οθόνη λόγω στραβωμάρας (πρεσβυωπία).

Μετά από ψάξιμο στο συγκεκριμένο νήμα , κατέληξα σε δύο μοντέλα της ONYX :

1) ΟΝΥΧ ΒΟΟΚ ΝΟΤΕ με 10.3 οθόνη  -->έχουν αναφερθεί καλές γνώμες.

 2) ONYX MAX PRO  με 13,3 οθόνη --> υπάρχουν  κάποιες κριτικές για το frontlight( δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει). Στο μεταξύ έχει 2G RAM ενώ το 1) 4G

Το MAX PRO  με 13,3 οθόνη το βήκα μόνο στο γερμανικό amazon με 300€  ενώ το μικρό αδελφάκι του και στο Αγγλικό με 570€ (πώς γίνεται αυτό δεν ξέρω).

Τι μου προτείνεται; Μήπως για το Νο 2 έχει σταματήσει η παραγωγή γ΄αυτό δεν υπάρχει στο αγγλικό amazon;

Υπάρχει εναλλακτική λύση ;

Ευχαριστώ!

Καλησπερα και εγω ψαχνω για ereader στις 13''

To onyx boox max 2 που βλεπεις στο amazon.de στα 300€ (το ειδα και εγω) μαλλον ειναι λαθος γιατι καινουριο εχει 800€ και η εκδοση με τα 4gb ram (max 2 pro) εχει 850€  https://ereader.store/en/onyx-boox/onyx-boox-max2pro-64gb-black-52.html

Αν ξερεις γερμανικα στειλε ενα email στο amazon και ρωτησε αν ειναι οντως καινουριο onyx boox max 2 .

Το ποιο φθηνο onyx boox max 2 που εχω βρει ειναι αυτο απο ισπανια https://www.aliexpress.com/item/32852621720.html

αλλα δεν εχω παρει κατι απο τον συγκεκριμενο πωλητη οποτε δεν ξερω αν ειναι ειναι αξιοπιστος...

Επισης υπαρχει και το Sony DPT-RP1 το οποιο ειναι το καλυτερο για διαβασμα αλλα παιρνει μονο pdf..

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimos15 είπε

Καλησπερα και εγω ψαχνω για ereader στις 13''

To onyx boox max 2 που βλεπεις στο amazon.de στα 300€ (το ειδα και εγω) μαλλον ειναι λαθος γιατι καινουριο εχει 800€ και η εκδοση με τα 4gb ram (max 2 pro) εχει 850€  https://ereader.store/en/onyx-boox/onyx-boox-max2pro-64gb-black-52.html

Αν ξερεις γερμανικα στειλε ενα email στο amazon και ρωτησε αν ειναι οντως καινουριο onyx boox max 2 .

Το ποιο φθηνο onyx boox max 2 που εχω βρει ειναι αυτο απο ισπανια https://www.aliexpress.com/item/32852621720.html

αλλα δεν εχω παρει κατι απο τον συγκεκριμενο πωλητη οποτε δεν ξερω αν ειναι ειναι αξιοπιστος...

Επισης υπαρχει και το Sony DPT-RP1 το οποιο ειναι το καλυτερο για διαβασμα αλλα παιρνει μονο pdf..

Θα έλεγα ότι έχει παραπάνω περιορισμούς από το φορμάτ-PDF. Δες review και θα καταλάβεις πόσο άθλιο firmware έχει και τι τρελούς περιορισμούς στα πάντα. 

Είναι σαν να έβγαλαν ένα εξαιρετικό hardware, αλλά η εταιρεία ήθελε να πατώσει στις πωλήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Γερμανικά δεν κατέχω μια.

Σε ένα συγκριτικό που είδα στο youtube μου φάνηκε πολύ μεγάλο και άβολο στην χρήση (το 13άρι). Ίσως καταλήξω στο NOTE PRO απο Amazon.uk.

Ξέρει κανείς τι γίνεται με την εγγύηση σε αυτή τη περίπτωση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, LongTom είπε

Θα έλεγα ότι έχει παραπάνω περιορισμούς από το φορμάτ-PDF. Δες review και θα καταλάβεις πόσο άθλιο firmware έχει και τι τρελούς περιορισμούς στα πάντα. 

Είναι σαν να έβγαλαν ένα εξαιρετικό hardware, αλλά η εταιρεία ήθελε να πατώσει στις πωλήσεις...

Ναι δεν εχει καλο software αν και εχω διαβασει οτι με τα τελευταια  updates εχει φτιαξει.. Παντως στο hardware ειναι κορυφη.. Ειναι 200gr ποιο ελαφρυ σε σχεση με το onyx

 

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, dimos15 είπε

Ναι δεν εχει καλο software αν και εχω διαβασει οτι με τα τελευταια  updates εχει φτιαξει.. Παντως στο hardware ειναι κορυφη.. Ειναι 200gr ποιο ελαφρυ σε σχεση με το onyx

Κοίτα το "φτιάξει" είναι μεγάλη κουβέντα. Πάντως είναι όντως πολύ καλό HW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2019 στις 11:29 ΠΜ, likoyrgos είπε

Επιτελους εβαλαν επεξεργαστη της προκοπης! Το ereader που εχω με snapdragοn παει σφαιρα.

 

 

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, likoyrgos είπε

Πως το βλέπετε οι ειδικότεροι; 

Πολυ καλο δεν του λειπει τπτ.. το μονο ισως μειον ειναι οτι εχει την ιδια αναλυση με το max 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...