Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς εμπειρία απο onyx note 2? Δουλεύω πάρα πολύ pdfs λόγω σχολής και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Ιδανικά θα πήγαινα σε ΜΑΧ3 αλλά είναι σούπερ πανάκριβο οπότε είμαι για Νοτε 2 ωστόσο θα ήθελα να ακούσω καμια έξτρα άποψη. Σκέφτομαι επίσης να το χρησιμοποιώ και για notetaking πάνω στο πδφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/1/2020 στις 11:27 ΠΜ, NickosR999 είπε

Καλημέρα. Κατά κύριο λόγο pdf files θα διαβάζω και ίσως epub που είναι τα comics. Σκεφτόμουν ίσως κάποιο paperwhite παλαιότερης γενιάς με frontlight( e-ink ) αν τα λέω σωστά. Να είναι ξεκούραστο για ματιά. Και ας μη μπορώ να διαβάσω τα βράδια παρά μόνο αν έχω κάποια λάμπα ανοιχτή μ

Αν και καθυστερημένα, εγώ όταν έψαχνα ήθελα ένα αξιόπιστο αλλά και οικονομικό ebook και κατέληξα στο tolino. Μέχρι στιγμής δεν έχει κολλήσει ποτε, διαβάζει χωρίς πρόβλημα και PDF και epub αρχεία και είναι πολύ ξεκούραστο για τα μάτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα!

Λόγω επικείμενης ανάγνωσης (μεταπτυχιακό) τεράστιων αρχείων (epub αλλά και pdf που έχω ήδη μετατρέψει σε epub) πρόκειται μέσα στη βδομάδα να αγοράσω ereader. Είμαι ανάμεσα (κλασσικά) σε Kindle Paperwhite 4 και Kobo Clara HD. Αρχικά έτεινα προς Kobo λόγω πιο ανοιχτού λογισμικού, native υποστήριξη περισσότερων formats κτλ. Αλλά απ'όταν διάβασα εδώ για το Calibre και είδα και σε βίντεο στο Τιουμπ για τις περισσότερες επιλογές που προσφέρει το Kindle σε υπογράμμιση, μετάφραση κτλ κτλ σχεδόν αποφάσισα να πάρω αυτό. Κάποια σκέψη? Αποτρέπτική ή ενθαρρυντική!

Και ερώτηση! Παίζουν (στην ελληνική αγορά έστω) Paperwhite 4 με διαφημίσεις? Ή δεν υπάρχει πια αυτή η μόδα της Amazon? (Για να ξέρω να προσέχω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πήγα και αγόρασα 2 βιβλία από τις εκδόσεις Μίνωας, είναι epub αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς έχουν κάνει αλλά αντί να είναι σε κείμενο είναι epub εικόνες. το pocketbook μου αδυνατεί να τα διαβάσει και δεν μου έχει ξανατύχει σε άλλο βιβλίο. Το Calibre αδυνατεί να τα μετατρέψει σε άλλο αρχείο,κολλάει κάπου στο 67%, δεν τα εκτυπώνει σε pdf, δυσκολεύεται να τα ανοίξει.online εφαρμογές δεν τα μετατρέπουν.  To adobe digital edition όταν βάζω να τα εκτυπώσω σε Pdf μου βγάζει ότι δεν επιτρέπεται η εκτύπωση σε virtual printer και ας έχω αφαιρέσει το drm. Άλλοι epub readers που δοκίμασα εκτυπώνουν μεν σε Pdf αλλά όχι σε σωστή μορφή (μια σελίδα βιβλίου ανά σελίδα, είναι λίγο κείμενο και το υπόλοιπο λευκό). Το Adobe Digital τα ανοίγει αλλά εγώ δεν θέλω να τα διαβάσω στον υπολογιστή. Καμία ιδέα;  Απαράδεκτες οι εκδόσεις Μίνωας. 

Να σημειώσω ότι δοκίμασα με το calibre να μετατρέψω άλλα epub άλλων εκδόσεων και μετατρέπονται μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Πήγα και αγόρασα 2 βιβλία από τις εκδόσεις Μίνωας, είναι epub αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς έχουν κάνει αλλά αντί να είναι σε κείμενο είναι epub εικόνες. το pocketbook μου αδυνατεί να τα διαβάσει και δεν μου έχει ξανατύχει σε άλλο βιβλίο. Το Calibre αδυνατεί να τα μετατρέψει σε άλλο αρχείο,κολλάει κάπου στο 67%, δεν τα εκτυπώνει σε pdf, δυσκολεύεται να τα ανοίξει.online εφαρμογές δεν τα μετατρέπουν.  To adobe digital edition όταν βάζω να τα εκτυπώσω σε Pdf μου βγάζει ότι δεν επιτρέπεται η εκτύπωση σε virtual printer και ας έχω αφαιρέσει το drm. Άλλοι epub readers που δοκίμασα εκτυπώνουν μεν σε Pdf αλλά όχι σε σωστή μορφή (μια σελίδα βιβλίου ανά σελίδα, είναι λίγο κείμενο και το υπόλοιπο λευκό). Το Adobe Digital τα ανοίγει αλλά εγώ δεν θέλω να τα διαβάσω στον υπολογιστή. Καμία ιδέα;  Απαράδεκτες οι εκδόσεις Μίνωας. 

Να σημειώσω ότι δοκίμασα με το calibre να μετατρέψω άλλα epub άλλων εκδόσεων και μετατρέπονται μια χαρά.

είναι κλειδωμένα; αν θες στειλτα μου με wetrasfer και θα προσπαθήσω να στα φτιάξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε έριξα μια ματια δυστηχώς δεν κατάφερα τπτ. τα ετρεξα στο kindle kai κολλούσε παρα πολύ .διαβαζει 2000 σελιδες για αυτο με τις τραπεζες . το ειδα και λίγο σε υπολογιστή .προσπαθησα να το κανω pdf μπας και απο κει τπτ Πραγματικά ο εκδότης ή ο συντάκτης κειμένου έχει κάνει κακή δουλειά. αν μπορείς επικοινώνησε με τον εκδοτικό οίκο. Σε κάθε περίπτωση ελπίζω να βρεις λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πάντως.

Απορώ γιατί είναι 2/2 βιβλία, δεν τεσταρουν πριν τα δώσουν προς πώληση εκεί στον Μίνωα; 

Έστειλα μήνυμα και τα ζήτησα είτε σε μορφή pdf αφού είναι εικόνες, είτε επιστροφή των χρημάτων. Δεν είναι για τα χρήματα αυτά καθ αυτά αλλά για την προχειρότητα που αντιμετωπίζουν τα ebook. Στο κάτω κάτω βγάζε μόνο έντυπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, daskala είπε

Καλησπερα.

Πως μπορω να δω pdf σκαναρισμενα στο kindle? Συν του οτι εχει watermark. Βοηθεια ειναι επειγον λογω σχολης

Χωρίς να έχω ο ίδιος kindle ,οπότε ας διορθώσει κάποιος αν είναι λάθος, με μια αναζήτηση προέκυψε αυτό με το ζουμί να είναι :

Αναφορά σε κείμενο

[...]

Step 1 - Find Your Own Kindle Email Address:
[..] The format is (name)@kindle.com. If you don't know about your own Kindle-specific email id, you can locate it quite easily. Just navigate to the official Amazon.com website & locate the “Manage your content and devices” section. And then click on "Personal Document Settings" located in the left sidebar. On this "Devices" tab, you’ll easily find all your devices & installations of the Kindle apps. Now, tap the one from which you want to receive your PDF documents and also, note the email address.

Step 2 - Choose Your Own Sending Method:
[...] Whether you have a PDF, HTML, DOC, RTF, or any other compatible file formats, you can simply attach the document to an email & easily send it to your own Kindle email address. Next, it will show up under the Kindle library section on your devices. [...]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Αυτό αναφέρεται στον τρόπο που ακολουθεί κάποιος για να στείλει το αρχείο μέσω email στην ίδια τη συσκευή. Ο απλούστερος τρόπος είναι προφανώς με καλώδιο USB: συνδέεις το Kindle στο PC/laptop, αναγνωρίζεται ως εξωτερικός αποθηκευτικός χώρος (πχ. στικάκι) και πετάς το αρχείο μέσα. Τα PDF (ειδικά τα σκαναρισμένα) διαβάζονται ως έχουν και δεν απαιτείται κάποια μετατροπή.

Για το watermark δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, εκτός αν δεν είναι σκαναρισμένο κι αυτό μαζί με το αρχείο και κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα που ίσως καταφέρει να στο αφαιρέσει. Δεν βλέπω όμως γιατί να σε ενοχλεί αν το βιβλίο προορίζεται για απλή ανάγνωση και όχι για να εκτυπωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα.

Είχα καιρό να μπω και σκεφτόμαστε για να αγοράσουμε το πρώτο μας ηλεκτρονικό βιβλίο.

Έχω μείνει πολύ πίσω στο τι κυκλοφορεί.

Κοιτάμε για κάτι vfm αλλα παρατηρώντας την συζήτηση διάβασα για το max3 το οποίο είναι πολυ ακριβό αλλά μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.

Εντυπωσιαστηκαμε που ειδαμε ότι εχει hdmi.

1) Υπάρχουν και άλλα στην αγορά με αυτή την δυνατότητα η με κάποιο άλλο ευέλικτο τρόπο όπως mirroring η cast κλπ

Λεω εντυπωσιάστηκα γιατί είμαστε πολλές ώρες στον υπολογιστή διαβάζοντας διάφορα σιτε.

2) Πιστεύετε οτι ειναι κατάλληλο για ξεκούραστη περιήγηση και ανάγνωση στο ίντερνετ?

3) Έχει την δυνατότητα να κιτρινίζεις την οθόνη που μας αρέσει πολυ?

4) Αργούν πολύ η σελίδες να εμφανιστούν?

5) Και λογικά λόγω βάρους και μεγέθους φαντάζομαι θα είναι απαγορευτικό να το κρατάς και να διαβάζεις.Κάνω λάθος?

6) Αν ξεχάσουμε τα παραπάνω τι θα προτείνατε σαν vfm, βολικό για πολύωρη ανάγνωση σε γυναικεία χερια, ανοιχτο λογισμικό για μεγαλύτερη ευελιξία, πλαστική οθόνη για να μην σπάει, δυνατότητα περιήγησης στο internet για απλή ανάγνωση κειμένων και ότι αλλο νομίζετε οτι χρειάζεται αλλα μας διαφεύγει αυτη την στιγμή.

Συγνώμη για τον καταιγισμο των ερωτήσεων.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζυγίζει 470 γραμμάρια μαζί με καμία θήκη πάνω από μισό κιλό. Σίγουρα δεν είναι για να το κρατάς με το ένα χέρι ενώ είσα ξαπλωμένος.

Αν είχα την δυνατότητα θα το έπαιρνα ευχαρίστως αλλά θα φρόντιζα να είχα και ένα μικρότερο, φαντάζομαι αν έχεις την δυνατότητα να δώσεις τόσα χρήματα 100-200 ευρώ παραπάνω δεν είναι τίποτα.

Για περιήγηση στο ίντερνετ καμία οθόνη τέτοιου είδους δεν είναι κατάλληλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις απλα να διαβάσεις και να απαντήσεις στην σελίδα που γράφουμε τώρα χωρίς πολλά πολλα δεν γίνεται? Δεν συνηθίζεται?

Αργεί να την απεικονίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω προφανώς την συγκεκριμένη συσκευή αλλά είναι θέμα της τεχνολογίας της οθόνης η οποία είναι να αντικαθιστά το χαρτί, θα απεικονίσει μια σελίδα αλλά θα αργήσει, γενικότερα σαν εμπειρία δεν είναι καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...