Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

https://www.thalia.de/shop/tolino-shine-3-ebook-reader/rubrikartikel/ID127880907.html;jsessionid=836C9D37A86A9E479E4207242DC74983.shoptc7

νομιζω πηρε ενα τετοιο η γυναικα μου...

εγω δεν μπορω να διαβασω και πολυ...ειδικα χωρις τα γυαλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Δεν ξέρω προφανώς την συγκεκριμένη συσκευή αλλά είναι θέμα της τεχνολογίας της οθόνης η οποία είναι να αντικαθιστά το χαρτί, θα απεικονίσει μια σελίδα αλλά θα αργήσει, γενικότερα σαν εμπειρία δεν είναι καλή.

Το καταλαβαίνω απλά ψάχνω τρόπο να διαβάζω το περιεχόμενο απο σελίδες όσο περισσότερο ξεκούραστα για τα μάτια γίνετε.

Εχω έχουμε προβλήματα με τα μάτια.

Άρα τα προτεινόμενα vfm σημερα αν ξεχάσουμε τα hdmi και πανάκριβα μοντέλα ποια είναι για διαλέξουμε?

Φανταστείτε είχα μείνει στα kobo και τα Amazon και απο ότι βλέπω υπάρχουν πολλές επιλογές .

@Antilogos1975

Ευχαριστώ.

Είστε ευχαριστημένοι η θα προτιμούσατε να είχατε αγοράσει κάτι άλλο?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι γίνεται, γίνεται, απλώς δεν θα είναι στιγμιαίο όπως ένα tablet ή ένα smartphone, θα εμφανίζει τις έγχρωμες σελίδες, ασπρόμαυρες. Αν το περιεχόμενο είναι στατικό όπως η σελίδα εδώ τότε τα προβλήματα περιορίζονται. Απλώς λέω ότι είναι λάθος το να πάρει κάποιος ebook reader με σκοπό να μπαίνει στο ίντερνετ, πιο πολύ σαν δυνατότητα το βλέπω αν χρειαστεί κάποια φορά.

Για τα μάτια το καλύτερο νομίζω είναι να παίξεις με τις ρυθμίσεις της οθόνης του κινητού ή του tablet, υπάρχουν και εφαρμογές στο κινητό με έτοιμες ρυθμίσεις-φίλτρα για πιο ξεκούραστη ανάγνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ebook reader δεν είναι για ίντερνετ, μπορεί να το κάνει αλλά η εμπειρία δεν θα είναι αυτή που θα περιμένει κάποιος. 

Το ebook reader, όπως το λέει και το όνομα του είναι για βιβλία και ίσως για κάποιες σημειώσεις. Όλα τα άλλα είναι πολύ "επίπονο" να γίνουν.

Είναι εξαιρετικό στα μάτια, οι περισσότεροι εξ' υμών θα συμφωνήσουν ότι είναι η καλύτερη τεχνολογία οθόνης για διάβασμα. Αλλά πρόσεξε, μόνο αυτό. 

Εάν ο στόχος σου/σας είναι απλά να διαβάζετε τότε είναι εξαιρετική λύση. Αλλά το browsing θα είναι αργό και συνήθως θα έχεις πολύ ghosting στο scrolling. 

Δυστυχώς τα τελευταία 10 χρόνια είδαμε ελάχιστες βελτιώσεις στην τεχνολογία και τα τελευταία 5 σχεδόν καμία. 

|

Επειδή έχω πολλές τέτοιες συσκευές στην κατοχή μου (από 5" έως 9.7") θα σε έλεγα να δεις κάποιο tablet. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, drdedus είπε

Το καταλαβαίνω απλά ψάχνω τρόπο να διαβάζω το περιεχόμενο απο σελίδες όσο περισσότερο ξεκούραστα για τα μάτια γίνετε.

Εχω έχουμε προβλήματα με τα μάτια.

Άρα τα προτεινόμενα vfm σημερα αν ξεχάσουμε τα hdmi και πανάκριβα μοντέλα ποια είναι για διαλέξουμε?

Φανταστείτε είχα μείνει στα kobo και τα Amazon και απο ότι βλέπω υπάρχουν πολλές επιλογές .

@Antilogos1975

Ευχαριστώ.

Είστε ευχαριστημένοι η θα προτιμούσατε να είχατε αγοράσει κάτι άλλο?

Το καλυτερο ειναι να παρεις μια οθονη hdmi της dasung η οποια εχει 600 euro

Μετα πας σε onyx boox note μπορεις να το βρεις απο 350

μετα πας σε boyue likebook mars 190

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kindle Paperwhite . Ολα τα αλλα ειναι απλες οδοντοκρεμες

https://www.hookedtobooks.com/best-ebook-readers/

https://www.expertreviews.co.uk/tablets/1407147/best-ebook-reader

https://uk.pcmag.com/ebook-readers/6058/the-best-ereaders-for-2020

Μια τελειως αλλη εκδοχη, για οποιον διαβαζει πολυ, ειναι να παρει μια 27 αρα οπως τη παρακατω

https://www.public.gr/product/samsung-lc27f390fhuxen-monitor-curved-27-full-hd/prod8211494pp/

και

ειτε να επιλεξει το  eye saver mode απο το menu της

ειτε να κατεβασει το f.lux και να επιλεξει το "reduce eyestrain" setting.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimos15 είπε

Το καλυτερο ειναι να παρεις μια οθονη hdmi της dasung η οποια εχει 600 euro

Μετα πας σε onyx boox note μπορεις να το βρεις απο 350

μετα πας σε boyue likebook mars 190

Ευχαριστώ.

Βρήκα και μια παλιότερη συζήτηση

https://www.insomnia.gr/forums/topic/318457-e-book-reader/?do=findComment&comment=56919895

Αυτά φαντάζομαι θα έχουν λίγο γρηγορότερη απόκριση για browsing?

Η πρώτη με το hdmi έχει την αναμενόμενη συμπεριφορά μιας και ειναι e ink η αλλάζει κάτι?

21 λεπτά πριν, unameit είπε

Kindle Paperwhite . Ολα τα αλλα ειναι οδοντοκρεμες

https://www.hookedtobooks.com/best-ebook-readers/

https://uk.pcmag.com/ebook-readers/6058/the-best-ereaders-for-2020

Δηλαδή αν πάρουμε καθαρά ενα για ξεκούραστο διάβασμα βιβλίων στο κρεβάτι η για να το έχουμε συνέχεια μαζί πόσες ιντσες να προτιμήσουμε και ποιο?

Γιατί ξεχωρίζεις το Amazon δεν έχει περιορισμούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, unameit είπε

Kindle Paperwhite . Ολα τα αλλα ειναι απλες οδοντοκρεμες

 

Για την χαρά της συζήτησης θα ήθελες να αιτιολογήσεις το bold κείμενο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, drdedus είπε

Ευχαριστώ.

Βρήκα και μια παλιότερη συζήτηση

https://www.insomnia.gr/forums/topic/318457-e-book-reader/?do=findComment&comment=56919895

Αυτά φαντάζομαι θα έχουν λίγο γρηγορότερη απόκριση για browsing?

Η πρώτη με το hdmi έχει την αναμενόμενη συμπεριφορά μιας και ειναι e ink η αλλάζει κάτι?

Η πρωτη με το hdmi ειναι η καλυτερη επιλογη γιατι ειναι ειδικα σχεδιασμενη για να εχει γρηγορη αποκριση

και χρησιμοποιειτε αποκλειστικα ως οθονη υπολογιστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, drdedus είπε

Γιατί ξεχωρίζεις το Amazon δεν έχει περιορισμούς?

Απλα διαβαζεις reviews , βλεπεις youtube & διαβαζεις blogs που συγκρινουν και καταλήγεις.

Αν υπαρχει καταστημα ωστε να τα δεις απο κοντα, πχ public, ειναι καλυτερα.

Προσωπικα εχω πολλα χρονια kindle paperwhite , των 6 ιντσων , δεν μπηκα ποτε σε πειρασμο να το αλλαξω , επειδη ειμαι ικανοποιημενος.

Επισης ειμαι συνδρομητης στην υπηρεσια kindle unlimited που με 10 ευρω το μηνα "νοικιαζεις" μεχρι και 10 βιβλια.

Εξαλλου υπαρχει και app kindle για το κινητο&tablet , οπως και software για το PC,  οποτε διαβαζεις τη συνεχεια, οπουδηποτε βρισκεσαι μεσω cloud.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω στο κινητό απλα μου κάνει εντύπωση που δεν μπηκες στην διαδικασία να δοκιμάσεις και κάτι άλλο.

Υπάρχει κάποιος να συμπληρώσει η να προτείνει την αλλη πλευρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν σου ειναι δηλαδη αρκετα τα reviews που υπαρχουν εκει εξω απο ατομα  που ειναι περισσοτερο εξειδικευμενοι & εχουν τη δυνατοτητα να προμηθευτούν τα περισσοτερα, να κανουν συγκρισεις στα lab τους και να δεις τα αποτελεσματα?

Επισης ενα market share του 53.30% , δεν ειναι αρκετο , να σε πείσει πως ο βασιλιας ειναι ενας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα να αποφασίσεις τι μέγεθος συσκευή θέλεις, προσωπικά οι 6 ίντσες μου φαίνονται λίγες, (και οι 8 μην σου πω).

Δεν είναι θέμα άνεσης διαβάσματος καθώς προσαρμόζεις την γραμματοσειρά, είναι θέμα ότι δεν μου δίνει την αίσθηση βιβλίου τόσο μικρή συσκευή.

Αν θέλεις 6 ίντσες δεν έχω να προτείνω.

Αν αποφασίσεις μεγαλύτερο μέγεθος 7.8 είναι το επόμενο στάνταρ μέγεθος. Έχω το Pocketook Inkpad 3, πριν είχα το προηγούμενο μοντέλο. 

Διαβάζει τα περισσότερα αρχεία, δεν καθυστερεί, η μπαταρία κρατάει αρκετά, δεν μπορώ να φανταστώ που θα υπερτερούσε μια συσκευή kidle στο διάβασμα αυτό καθ' αυτό. 

Επίσης έχει εκτός από την φωτεινότητα και ρύθμιση για το πόσο "ζεστή" φαίνεται μια σελίδα κιτρινίζοντας την. Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

Αν σε ενδιαφέρει ένα ολοκληρωμένο οικοσύστημα, που αγοράζεις βιβλία, συγχρονίζεις κλπ τότε πας στης amazon αλλά αρκείσαι στις λιγότερες ίντσες.

Αν θέλεις ακόμα μεγαλύτερο νομίζω ότι θα σου προτείνει ο LongTom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό είναι αυτό με τις ίντσες. Προσωπικά χρησιμοποιώ 6 ίντσες εδώ και 9 χρόνια και ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη για μεγαλύτερη οθόνη (αφού δεν διαβάζω pdf στο ereader).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Πρώτα να αποφασίσεις τι μέγεθος συσκευή θέλεις, προσωπικά οι 6 ίντσες μου φαίνονται λίγες, (και οι 8 μην σου πω).

Δεν είναι θέμα άνεσης διαβάσματος καθώς προσαρμόζεις την γραμματοσειρά, είναι θέμα ότι δεν μου δίνει την αίσθηση βιβλίου τόσο μικρή συσκευή.

Αν θέλεις 6 ίντσες δεν έχω να προτείνω.

Αν αποφασίσεις μεγαλύτερο μέγεθος 7.8 είναι το επόμενο στάνταρ μέγεθος. Έχω το Pocketook Inkpad 3, πριν είχα το προηγούμενο μοντέλο. 

Διαβάζει τα περισσότερα αρχεία, δεν καθυστερεί, η μπαταρία κρατάει αρκετά, δεν μπορώ να φανταστώ που θα υπερτερούσε μια συσκευή kidle στο διάβασμα αυτό καθ' αυτό. 

Επίσης έχει εκτός από την φωτεινότητα και ρύθμιση για το πόσο "ζεστή" φαίνεται μια σελίδα κιτρινίζοντας την. Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

Αν σε ενδιαφέρει ένα ολοκληρωμένο οικοσύστημα, που αγοράζεις βιβλία, συγχρονίζεις κλπ τότε πας στης amazon αλλά αρκείσαι στις λιγότερες ίντσες.

Αν θέλεις ακόμα μεγαλύτερο νομίζω ότι θα σου προτείνει ο LongTom.

Μάλλον θα παω σε μεγαλύτερο απο τις 6.

Να πιάσουμε ενα στα χέρια μας να δούμε πως είναι.

Ευχαριστώ για την πληροφορία με την γραμματοσειρά.

Οπως καταλαβαίνεις ειμαι εντελώς άσχετος.

 

7 ώρες πριν, unameit είπε

Δεν σου ειναι δηλαδη αρκετα τα reviews που υπαρχουν εκει εξω απο ατομα  που ειναι περισσοτερο εξειδικευμενοι & εχουν τη δυνατοτητα να προμηθευτούν τα περισσοτερα, να κανουν συγκρισεις στα lab τους και να δεις τα αποτελεσματα?

Επισης ενα market share του 53.30% , δεν ειναι αρκετο , να σε πείσει πως ο βασιλιας ειναι ενας?

Δεν αμφιβάλλω και φαντάζομαι οτι παρα του οτι πρόκειται για κατι "κλειστό θα έχει αφήσει η Amazon παράθυρο για να κάνεις ότι κανείς και με τα αλλα.

1)Εσυ δηλαδή αν διάλεγες κάτι αλλο εκτος απο αυτό ποίο θα ηταν το πρώτο που θα κοιταγες?

2) Δεν θα ήθελες ένα λίγο μεγαλύτερο?

5 ώρες πριν, nzeppos είπε

Σχετικό είναι αυτό με τις ίντσες. Προσωπικά χρησιμοποιώ 6 ίντσες εδώ και 9 χρόνια και ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη για μεγαλύτερη οθόνη (αφού δεν διαβάζω pdf στο ereader).

Αρα θέλω 7 η 8 για να μπορώ λίγο ευκολότερα να διαβάζω pdf αλλά όχι παραπάνω για να είναι εύκολο στην χρήση οπως καταλαβαίνω.

Έτσι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...