Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όλα τα ereaders με touch screen έχουν αυτό το θέμα της αντανάκλασης (π.χ. και το iLiad) ή μόνο το sony; Γιατί αν είναι κάτι, που συμβαίνει με όλα τα touch screen models ok.

 

Μου είναι απαραίτητη η σημείωση πάνω στα βιβλία,

αλλά

 

όταν θέλω να διαβάσω ένα λογοτεχνικό βιβλίο, θέλω ένα άνετο τρίωρο. Αυτή είναι η ερώτηση. Δε θα διαβάζω κάτω από λάμπα, βέβαια, απλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να επιβαρύνω τα μάτια μου :-)

To iLiad έκανε γύρω στα 700 ευρώ οπότε και από μετάξι να ήταν η οθόνη του, απλά δεν ασχολήθηκα καθόλου με την πάρτη του όταν έκανα συγκριτικά τεστ.

 

Και την καλύτερη οθόνη και δυνατότητα σημείωσης με τα σημερινά ebook readers δεν γίνεται. Εφόσον σου είναι απαραίτητη η σημείωση πας σε touch. Δεν αντανακλάει σαν οθόνη υπολογιστή, δεν είναι τόσο χάλια η απόδοση, εγώ χαλαρά έχω βγάλει και τρίωρο διάβασμα με άπλετο φως στο χώρο χωρίς να νιώσω κούραση. Εφόσον δεν διαβάζεις κάτω από λάμπα δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό το πρόβλημα, εξαρτάται κι από την ευαισθησία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένας σημαντικός λόγος για να έχει κανείς touch screen είναι για να έχει λεξικό...

 

Εγώ έχω το ebookwise 1150 και το λεξικό με την οθόνη αφής βολεύει τρομερά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Praetorianos

 

έχω στα χέρια μου το sony reader touch και μου φαίνεται πάρα πολύ σκοτεινή η οθόνη του. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Μήπως θέλει πολύ πολύ φως για να διαβάσεις άνετα ή μπορείς να κάνεις κάποια ρύθμιση φωτεινότητας στην οθόνη; Γιατί αν και δε με ενοχλεί η αντανάκληση τόσο, βρίσκω την οθόνη πολύ σκοτεινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Click εδώ. Έβαλα στο μάτι το πρώτο, 7άρι, αρκετά φθηνότερο απ' τα 6άρια εξειδικευμένα ebook readers, με πολλές παραπάνω λειτουργίες. Μη διαθέσιμο αυτή τη στιγμή (είναι διαθέσιμο σε ροζ), άλλα μου φαίνεται πως θα το περιμένω. 211 δόλλαρς = 140 εούρος + 0 μεταφορικά=140 όλα μαζί

 

Πόσο άνετη είναι τέτοια οθόνη για ανάγνωση ebooks με τις ώρες; Tο e-ink σίγουρα είναι πιο άνετο άλλα πιστεύω πως θα είμαι μια χαρά και με το internet tablet. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας σημαντικός λόγος για να έχει κανείς touch screen είναι για να έχει λεξικό...

Ναι έχεις δίκιο, επίσης πολύ χρήσιμη λειτουργία που ξέχασα να αναφέρω. Ειδικά όταν έχεις πάρα πολλά αγγλικά βιβλία.

 

@Praetorianos

 

έχω στα χέρια μου το sony reader touch και μου φαίνεται πάρα πολύ σκοτεινή η οθόνη του. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Μήπως θέλει πολύ πολύ φως για να διαβάσεις άνετα ή μπορείς να κάνεις κάποια ρύθμιση φωτεινότητας στην οθόνη; Γιατί αν και δε με ενοχλεί η αντανάκληση τόσο, βρίσκω την οθόνη πολύ σκοτεινή.

Ρύθμιση φωτεινότητας από όσο έχω δει δεν μπορείς να κάνεις. Εννοείς ότι είναι πιο σκοτεινή σε σχέση με άλλα ebooks? γιατί δεν το νομίζω, ίδια μου φαίνεται. Για την φωτεινότητα που λες, ναι πρέπει να έχεις φως στο δωμάτιο για να διαβάσεις, αλλά το ίδιο φως που χρειάζεται και κανονικό βιβλίο.

 

Ένα προηγούμενο μοντέλο είχε φωτιζόμενη οθόνη αλλά την έβγαλαν λόγω αυτονομίας. Και για το touch edition πάντως έχουν βγει φωτιζόμενα τζαμάκια που τα βάζεις πάνω από το βιβλίο ή μινι φωτιστικά που επιτρέπουν το διάβασμα στο σκοτάδι.

 

Click εδώ. Έβαλα στο μάτι το πρώτο, 7άρι, αρκετά φθηνότερο απ' τα 6άρια εξειδικευμένα ebook readers, με πολλές παραπάνω λειτουργίες. Μη διαθέσιμο αυτή τη στιγμή (είναι διαθέσιμο σε ροζ), άλλα μου φαίνεται πως θα το περιμένω. 211 δόλλαρς = 140 εούρος + 0 μεταφορικά=140 όλα μαζί

 

Πόσο άνετη είναι τέτοια οθόνη για ανάγνωση ebooks με τις ώρες; Tο e-ink σίγουρα είναι πιο άνετο άλλα πιστεύω πως θα είμαι μια χαρά και με το internet tablet. :rolleyes:

Μα σίγουρα υπάρχουν αρκετά netbooks που κάνουν τα ίδια λεφτά με ebook readers, πόσο μάλον internet tablet. Για πολύωρο διάβασμα όμως χρειάζεσαι e-ink, αλλιώς θα κρατούσα και την οθόνη του υπολογιστή. Γούστα είναι αυτά βέβαια μπορεί να βολεύεσαι κι έτσι οπότε προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σίγουρα υπάρχουν αρκετά netbooks που κάνουν τα ίδια λεφτά με ebook readers, πόσο μάλον internet tablet. Για πολύωρο διάβασμα όμως χρειάζεσαι e-ink, αλλιώς θα κρατούσα και την οθόνη του υπολογιστή. Γούστα είναι αυτά βέβαια μπορεί να βολεύεσαι κι έτσι οπότε προχώρα.

 

Οπωσδήποτε είναι θέμα γούστου, βολέματος και χρημάτων που κάποιος θέλει να διαθέσει. Άλλωστε αρκετοί είναι αυτοί που αρνούνται να αγοράσουν ένα προϊόν ακόμα και αν έχουν τα χρήματα και το χρειάζονται μέχρι οι τιμές να λογικευτούν λίγο και αυτή τη στιγμή νομίζω ότι οι τιμές κάθε άλλο παρά λογικές είναι.

 

 

Γι' αυτό και γω ψάχνοντας λίγο ακόμα ανακάλυψα πως υπάρχουν φθηνά μεταχειρισμένα pdas και internet tablets, με οθόνες 3-4 ιντσών τα οποία έστω και αν είναι λίγο παλιά θα βολέψουν κάποιους με λίγα λεφτά. Επίσης συσκευές GPS μπορούν να ξεκλειδωθούν (νόμιμα αν και δε γνωρίζω πως αυτό επηρεάζει την εγγύηση) με προγράμματα όπως το miopocket που συμπεριλαμβάνει pdf.reader. Επειδή χρειάζομαι και gps αυτό σκέφτομαι να κάνω τελικά, δηλαδή να τσιμπήσω ένα gps των 5 ιντσών απ' το Χόνκ Κόνκ με 50 ως 70 ευρώ και θα ζήσουνε όλοι φθηνά και εμείς φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και ΝΑΙ αποφάσισα και εγώ α μππω στον λαβίρινθο των ebook readers!! Λόγω του ότι δεν βγάζω δικά μου λεφτά σκέφτομαι να πάρω το sony reader prs 300 το pocket to οποιο εχει οθόνη μία ιντσα μικρότερη αλλά είναι και εκατό ευρω λιγότερα!!

 

τι λετε βρε παιδιά θα μπορώ να διαβάζω αξιοπρεπώς ή θα μ βγοθν τα μάτια?? επισης η μικρή οθόνη σε περιοριζει πολυ?? αα μία ακομα ερώτηση!! θα μπορω βέβαια να βάζω ebooks που έχω κατεβάσει απο torrents έτσι?? τα εχς στον θπολογιστή εδω και χρόνια!

Επεξ/σία από sofaki502
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λετε βρε παιδιά θα μπορώ να διαβάζω αξιοπρεπώς ή θα μ βγοθν τα μάτια?? επισης η μικρή οθόνη σε περιοριζει πολυ?? αα μία ακομα ερώτηση!! θα μπορω βέβαια να βάζω ebooks που έχω κατεβάσει απο torrents έτσι?? τα εχς στον θπολογιστή εδω και χρόνια!

Η μια ίντσα μικρότερη δεν νομίζω να σου κάνει διαφορά, ξέρω παιδιά που κατάφεραν να διαβάσουν βιβλίο ακόμα και σε κινητό. Εξάλλου με το rescaling που κάνει η οθόνη θεωρητικά μπορείς να διαβάσεις και σε ακόμα μικρότερη επιφάνεια.

 

Ναι τα ebooks των torrents διαβάζονται όλα κανονικά. Το θέμα είναι να δεις αν αναγνωρίζονται σαν κείμενο ή σαν εικόνα για να δεις πόσο ευχάριστο και εύχρηστο θα είναι το διάβασμα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ebooks που με ενδιαφέρουν ειναι μονο κείμενο και τουλάχιστον στο acrobat (με το οποιο προσπαθούσα να διαβάσω :S) μ βγάζει κερσορα κανονικα... ελπίζω να τα αναγνωρίζει! λέω να το παραγείλω απο παπασωτηρίου (τι να κανω επεσα στην αναγκη του!!) υπάρχει κάποια εναλλακτικη λύση που να μν περιλαμβάνει πιστωτικες??

 

συγνωμη που σε ενοχλω ολη την ώρα αλλά θέλω να ειμαι σίγουρη για το τι επιχειρηματα θα παρουσιασω στους γονεις... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ebooks που με ενδιαφέρουν ειναι μονο κείμενο και τουλάχιστον στο acrobat (με το οποιο προσπαθούσα να διαβάσω :S) μ βγάζει κερσορα κανονικα... ελπίζω να τα αναγνωρίζει! λέω να το παραγείλω απο παπασωτηρίου (τι να κανω επεσα στην αναγκη του!!) υπάρχει κάποια εναλλακτικη λύση που να μν περιλαμβάνει πιστωτικες??

 

συγνωμη που σε ενοχλω ολη την ώρα αλλά θέλω να ειμαι σίγουρη για το τι επιχειρηματα θα παρουσιασω στους γονεις... :D

Τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Εναλλακτική (και φθηνότερη απ' ότι διαβάζω) λύση είναι να το παραγγείλεις από Αμερική μέσω της byserv που ανέφερα και σε προηγούμενα ποστ. Δεν μπλέκεις καθόλου με πιστωτικές, με προκαταβολή σε τραπεζικό λογαριασμό και αντικαταβολή γίνονται όλα.

 

Δεν ενοχλείς βρε, forum είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δώσε μερικές πληροφορίες για την διαδικασία με την byserv.com?

Τι γίνεται με το τελωνείο ?

Πόσο σου βγήκε εσένα? Από amazon.com το πήρες?

off topic συγκινήθηκα γιατί πρώτη φορά φτάνει threand στις 5 σελίδες κλαψ κλαψ

 

edit βρηκα πληροφοριες στο site τουσ ζητησα προσφορα οταν απαντησουν θα επανελθω

Επεξ/σία από kotlid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή παραγγέλνω απ το amazon και μου το φέρνει αυτος?? καλοοοο αλλα ειμαστε σίγουροι πως δεν ειναι απάτη??

Όχι εσύ απλά του λες ποιο προϊόν θέλεις και αναλαμβάνει εκείνος όλη την διαδικασία. Αν έχεις υπόψιν σου βέβαια κάποιο φτηνό μαγαζί ή είναι δυσέυρετο το προϊόν του στέλνεις ένα Link.

 

Απάτη δεν νομίζω, αρκετά παιδιά από εδώ πέρα έχουν παραγγείλει χωρίς πρόβλημα το ίδιο κι εγώ. Συνεχής επικοινωνία μαζί τους και γενικά πολύ καλή εξυπηρέτηση.

 

Δώσε μερικές πληροφορίες για την διαδικασία με την byserv.com?

Τι γίνεται με το τελωνείο ?

Πόσο σου βγήκε εσένα? Από amazon.com το πήρες?

Το τελωνείο το πληρώνεις εσύ, το κόστος στο λένε από την αρχή και ξέρεις ακριβώς τι θα πληρώσεις. Εμένα μου βγήκε 288 ευρώ (πρέπει να είναι η 3η φορά που το λέω) και δεν το πήρα από κάπου, αυτοί το αγόρασαν από όπου το βρήκαν φτηνότερα νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του εχω στείλει καποιες παραγγελείες για να δω πόσα θέλει!! μια φορα απ τον παπασωτηρίου ειναι 100 κατω για την πλακα!! αραγε μπορώ να πληρώσω αντικαταβολή όλο το ποσό? θα ήταν μεγαλύτερη σιγουρία να ποληρώσω αφού σιγουρευτώ για την αγορα!! αλλιώς μπορώ από τράπεζα να δώσω μια προκαταβολή και τα υπόλοιπα υποκαταβολη?? πρέπει να το ξεκαθαρίσω με αυτούς ή εννοειται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του εχω στείλει καποιες παραγγελείες για να δω πόσα θέλει!! μια φορα απ τον παπασωτηρίου ειναι 100 κατω για την πλακα!! αραγε μπορώ να πληρώσω αντικαταβολή όλο το ποσό? θα ήταν μεγαλύτερη σιγουρία να ποληρώσω αφού σιγουρευτώ για την αγορα!! αλλιώς μπορώ από τράπεζα να δώσω μια προκαταβολή και τα υπόλοιπα υποκαταβολη?? πρέπει να το ξεκαθαρίσω με αυτούς ή εννοειται?

Αντικαταβολή όλο το ποσό δεν γίνεται και είναι ευνόητοι οι λόγοι, δεν μπορεί να φέρνει προϊόντα από την Αμερική και ξαφνικά να του πεις εσύ ότι δεν τα θέλεις :-)

 

Θα του αφήσεις μια προκαταβολή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό και όταν σου παραδοθεί το προϊόν του δίνεις τα υπόλοιπα. Θα σου πουν τα πάντα αυτοί στο mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...