Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλώς kgian. Και εγώ δίνω links που αποδεικνύουν τα λεγόμενά μου οπότε και εγώ έχω ουσιαστική άποψη. Tα μονόχρωμα e-inks είναι τόσο πανάκριβα για αυτά που προσφέρουν ώστε δε τα συνιστώ καθόλου μέχρι να ρίξουν τις τιμές ή να βγουν οι ανταγωνιστικές τεχνολογίες στην κυκλοφορία. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για value for money, be my quest. Επίσης αφού διαβάζεις το mobileread ξέρεις πολύ καλά ότι υπάρχει μερίδα ανθρώπων που προτιμάει τα LCD tablet για ανάγνωση ebooks οπότε γιατί πρότείνεις το e-ink. Αφού κάποιοι δεν έχουν πρόβλημα πρέπει να προτείνεις και τα tablets.

 

 

και δε μου λέτε, πόσες ώρες διαβάζετε στις back lit οθόνες των υπολογιστών σας; :mrgreen: ;);) Ας φθηνήνουν τα e-inks για να πάψω αλλιώς θα τα πάψουν οι νόμοι της αγοράς. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη τη στιγμη αυτα υπαρχουν για διαβασμα.

 

Αν περιμενεις να πεσουν οι τιμες, θα περιμενεις μεχρι το τελος του 2011, γιατι το 2011 θα ειναι συμφωνα με προβλεψεις η χρονια των ebook.

 

Αυτα που βλεπετε ως πρωτοτυπα στη CES μπορει να μη βγουν και ποτε στην παραγωγη ή αν βγουν να κανουν 1000-2000$. Αλλο το πρωτοτυπο και αλλο το εμπορικο προιον.

Και παλι ομως οι "μεγαλοι" που εχουν και μεγαλα βιβλιοπωλεια απο πισω οπως το Αμαζον και η Sony θα εχουν τις καλυτερες συσκευες.

 

Η ανωριμοτητα της αγορας αυτης φαινεται και στα βιβλιοπωλεια π.χ.

στο Amazon το εντυπο "Iron river" κανει 15$ και το ηλεκτρονικο 13$. Γιατι καποιος να μην παρει το εντυπο, και να εχει και κατι να του μεινει, που να μπορει να χαρισει ή πουλησει?

Ασε που στην Ευρωπη ενω το ΦΠΑ στα εντυπα βιβλια ειναι πολυ μικρο ~6%, στα ηλεκτρονικα βιβλια ειναι ~20...

 

Απο εκει και μετα ο καθενας κρινει με την τσεπη του. Αν τα θεωρειτε ακριβα, μην αγορασετε, αλλα δεν ειναι λογικη το "θα βγει σε λιγο το εγχρωμο, το ετσι, το αλλιως". Αυτα υπαρχουν στην αγορα, απο αυτα μπορεις να διαλεξεις. Αμα περιμενεις το καλυτερο δε θα αγορασεις ΠΟΤΕ.

 

Εγω εχω το Sony το 600 που το πηρα 260$ ~ 180€ απο ΗΠΑ τωρα στις γιορτες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...

(στις ΗΠΑ τα Sony εσπασαν τη μονοκρατορια του Kindle, οταν εβαλαν την υποστηριξη του epub format, γιατι μπορουν να δανειζονται απο τις δημοσιες βιβλιοθηκες βιβλια καινουρια ΤΣΑΜΠΑ, κατι που εκει δε μπορεις να κανεις με το Kindle που δεν υποστηριζει epub και που εχει ενα σωρο κλειδωματα, αν και καποιος απο οτι ειδα εσπασε το DRM τους εστω και προσωρινα)

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει, 180 ευρώ για το Sony είναι ωραία τιμή, τόσο πρέπει να κάνουν αυτές οι συσκευές ανάγνωσης και φυσικά να είναι ξεκλείδωτες. Αν θέλεις δώσε σύνδεσμο ηλ. καταστήματος.

 

Για τα υπόλοιπα, αντί για 2011 βάλε 2010, φέτος βγαίνουν τα pixel qi και mirasol. Και αντί για χίλια, δύο χιλιάδες δολλάρια βάλε κάπου 300-400 για τις 7 ίντσες. Και φυσικά δεν υπάρχουν μόνο αυτά για διάβασμα, υπάρχουν και τα LCD tablets τα οποία φέτος βγαίνουν με το κιλό και με την υποστήριξη των μεγαλύτερων κολοσσών της πληροφορικής. Ίσως να πήρε το μάτι σας το Steve Balmer να ανακοινώνει επίσημα το HP slate. Αυτά δεν είναι καθόλου e-ink killers αλλά οπωσδήποτε είναι πολύ σοβαρές πολυλειτoυργικές εναλλακτικές προτάσεις που θα τιμήσουν πολλοί, πάρα πολλοί.

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις δώσε σύνδεσμο ηλ. καταστήματος.

Ημουν στις ΗΠΑ, το πληρωσα με πιστωτικη και μου το εφεραν στο ξενοδοχειο...

 

---------- Προσθήκη 12-01-2010 στις 01:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα 11-01-2010 στις 19:34 ----------

 

Και μη νομιζετε οτι οι εταιριες χρεωνουν οτι θελουν . Το Kindle 2 κοστιζε 190 δολλαρια για τα υλικα του τον Απριλιο, αποκλειεται να βγαζει παραπανω απο 100$ η Αμαζον πουλωντας το στα 259$.

Σε αυτα βαλτε R&D, φορους, νομικα τμηματα, τυχον αδειες, μαρκετινγκ και διαφημιση, το κερδος του καταστηματος (για τα Sony) κλπ, δε μενει και τιποτα, κοιτανε να τα βγαλουν απο τα βιβλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι έτσι αλλά σαν καταναλωτής έχω υποχρέωση να επισημάνω το γεγονός ότι είναι πολύ ακριβές οι e-ink συσκευές ανάγνωσης γι' αυτά που προσφέρουν. Αν το κόστος είναι ακριβό για αυτούς που τις παράγουν το ίδιο ισχύει.. και για την τσέπη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγορασα πριν λιγες μερες το SONY PRS-600B και ειναι πολυ καλο οπως το περιμενα , αλλα θελω καπιο με μεγαλυτερη οθονη τελικα . Αν καποιος φιλος το θελει το πουλαω. το εχω χρησιμοποιησει μονο για 10 λεπτα. και το αγορασα απο παπασωτηριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πήρα το sony prs-300 το οποίο έχει οθόνη κατά μία ίντσα μικρότερη από το 600 και δεν έχει γραφίδα ούτε παίρνει memory card, αλλά είναι κατά 100 ευρώ φτηνότερο και (το σημαντικό για μένα) δεν παρουσιάζει glares. Το πήρα από τον Παπασωτηρίου, γιατί βαριόμουν να περιμένω να έρθει από έξω. Είμαι τρομερά ικανοποιημένος από τη συσκευή, και τρομερά απογοητευμένος από τον παπασωτηρίου, από τον οποίο το παρείγγειλα καινούριο, και μου το έστειλε ανοιγμένο με δαχτυλιές στην οθόνη κλπ. Ντροπή τους. Άσε που το χουν στα 240 ευρώ ενώ στο play κ στο amazon uk κάνει 150 pounds. Τέλος πάντων τη συσκευή στην συνιστώ αν θες να διαβάζεις βιβλία και να την έχεις πάντα πάνω σου, γιατί είναι just το μέγεθος για να μπαίνει στις εσωτερικές τσέπες των μπουφάν. Το 600 δε θα χώραγε. Και φυσικά και το 300 και το 600 τα προτιμώ από το turbo-x που πρότεινε κάποιος προηγουμένως. Ενα μεγάλο θέμα για πολλούς είναι το φορμα των αρχείων, αλλά εμένα δε με καίει. υπάρχουν freeware που μετατρέπουν ο,τι θες σε epub, για τα reader της Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μεγάλο θέμα για πολλούς είναι το φορμα των αρχείων, αλλά εμένα δε με καίει. υπάρχουν freeware που μετατρέπουν ο,τι θες σε epub, για τα reader της Sony

Τα reader της Sony μια χαρά διαβάζουν PDF και .doc ποιος ο λόγος μετατροπής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Praetoriane, Όντως διαβάζουν pdf και doc, αλλά κοίτα να δείς τι γινεται. Κατ' αρχάς να αναφέρω ότι θα μιλήσω για το e-ink ως κάποιος που βλέπει το prs-300, σα μια φορητή συσκευή ανάγνωσης λογοτεχνίας και μόνο.

Κατ' αρχάς, θεωρώ το pdf ένα πραγματικά άθλιο φορμα για διάβασμα λογοτεχνίας. Είναι βαρύ, πιάνει πολύ χώρο, να το κλαιν οι ρέγγες είναι γενικά. Επίσης είναι φτιαγμένο για μεγαλύτερες οθόνες και τα γράμματα στο prs-300 είναι πολύ μικρά. Μπορείς να κάνεις ζουμ, οπότε λύνεται αυτό το πρόβλημα, αλλά χαλάει το φορματινγκ του κειμένου και είναι ενοχλητικό. Από την άλλη, το pdf έχει καλό μάρκετινγκ κ έχει επικρατήσει, οπότε έχει το θετικό ότι το βρίσκεις έυκολα.

Το Doc δε παρουσιάζει πρόβλημα με το μέγεθος της γραμματοσειράς, αλλά και πάλι πιάνει αρκετό χώρο. Επίσης δε ξέρω αν υποστηρίζει DRM.

Τα epub της σόνυ είναι μία μορφή συμπιεσμένων αρχείων τα οποία είναι πολύ πολύ μικρά σε χωρητικότητα. Έτσι τα βιβλία μπορουν να είναι από 0.1 μέχρι 1 mb, με τα περισσότερα να κινούνται γύρω στα 0.3 . Το φορματινγκ του κειμένου είναι άψογο για τα reader της σόνυ και γενικά τα θεωρώ κορυφή. Αλλά όπως είπα η μεταφορά των doc, pdf (αλλά και των .lit) σε epub, είναι πολύ απλή, οπότε όλα καλά.

 

Πέρα από τα παραπάνω, διαβάζοντας το thread είδα ένα τρομερό πόλεμο που έχει ξεκινήσει ενάντια στο e-ink, τις δυνατότητες και την τιμή του. Λέω να πάρω θέση και γω, και θα μιλήσω για το Sony prs-300 reader pocket.

 

 

Tα μονόχρωμα e-inks είναι τόσο πανάκριβα για αυτά που προσφέρουν ώστε δε τα συνιστώ καθόλου μέχρι να ρίξουν τις τιμές ή να βγουν οι ανταγωνιστικές τεχνολογίες στην κυκλοφορία. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για value for money, be my quest. Επίσης αφού διαβάζεις το mobileread ξέρεις πολύ καλά ότι υπάρχει μερίδα ανθρώπων που προτιμάει τα LCD tablet για ανάγνωση ebooks οπότε γιατί πρότείνεις το e-ink. Αφού κάποιοι δεν έχουν πρόβλημα πρέπει να προτείνεις και τα tablets.

 

και δε μου λέτε, πόσες ώρες διαβάζετε στις back lit οθόνες των υπολογιστών σας; :mrgreen: ;);) Ας φθηνήνουν τα e-inks για να πάψω αλλιώς θα τα πάψουν οι νόμοι της αγοράς. Τέλος.

Χμ αλήθεια εσύ πόσα και ποιά βιβλία έχεις διαβάσει σε backlit οθόνη; Εγω δε ξέρω κανέναν που να διάβασε πχ την Οδυσσεια του joyce, η τα μυθιστορήματα του S.King, ή οτιδήποτε λογοτεχνικό σε backlit. Μόνο κομικ ή άρθρα για εργασίες ξέρω κόσμο που έχει διαβάσει, αλλά εσύ λες e-books. Τέλος πάντων πάμε παρακάτω.

 

Όπως λέει και το όνομά του, το prs-300 e-book reader πρόκειται για έναν αναγνώστη τσεπης.. Όσον αφορά τα βιβλία λογοτεχνίας, είναι άψογο. Όσον αφορά την τιμή του για αυτά που προσφέρει (150 λίρες από αγγλία), είναι επίσης άψογο, ειδικά αν αναφέρουμε ότι προσφέρει 125 βιβλία κλασσικής λογοτεχνίας με την αγορά του (όχι τπτ ιδιαίτερο αφού τα δικαιώματά τους είναι απελευθερωμένα, αλλά αν τα αγοράσετε σε κανονικό χαρτί θα δώσετε τουλάχιστον 200-250 ευρώ.) Επιπλέον βιβλία κλασσικής μπορούν να κατεβαστούν δωρεάν από το google. Ακόμη με το νέο συστημα της σόνυ μπορείτε να δανείζεστε (δλδ να κατεβάζετε) ακόμα και τα πιό καινούρια βιβλια από την βιβλιοθήκη της περιοχής σας και να μένουν ενεργά για 14 μέρες. Στην ελλάδα δεν υποστηρίζεται αλλά είναι τέλειο για όσους μένουν στο εξωτερικό (ή έχουν φίλους που σπουδάζουν αγγλία :devil:).

 

Πάμε παρακάτω. Κατ' αρχας μονόχρωμο e-ink δεν έχω δει , οποτε θα μιλήσω για το δίχρωμο (ασπρόμαυρο αν θες), που χρησιμοποιούν όλα τα readers που ξέρω. Είναι μια χαρά για ανάγνωση λογοτεχνίας (εφόσον ο αναγνώστης είναι πάνω απο 5 χρονών και δεν θέλει πολύχρωμα γράμματα στο βιβλίο του). Δε συνιστώνται για ανάγνωση κομικ ή περιοδικών, ουτε για να δεις ταινία ή να τσακίσεις hordes στο wow, ούτε καν για να κατεβάζεις τα τελευταία graffiti που θες να κάνεις στον τοίχο της γειτονιάς. Από την άλλη βέβαια, δεν πρόκειται για e-magazine η e-comic reader, ούτε για pc, ή graffiti previewer, ή οτιδήποτε τέτοια. Για ένα e-book reader, το χρώμα είναι άχρηστο.

Για ποιούς λόγους το προτιμώ από ένα ταμπλετ; Δεν το προτιμώ από ένα τάμπλετ, για κανένα λόγο...εκτός εαν θέλω να διαβάσω βιβλίο φυσικά, όπου είναι τόσο ανώτερο που είναι αστείο ακόμη και να μιλάμε γι αυτό. Δεν κουράζει τα μάτια, αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Έχει το λιγότερο 100νταπλάσια αυτονομία, είναι τουλάχιστον 10 φορες ελαφρυτερο, και χωράει στη ρημάδα την τσέπη του τζην και του μπουφάν. Είναι κάτι φορητό, με όλη την έννοια της λέξης. Αυτό είναι το κύριο πλεονέκτημά του κ γι αυτό το παιρνουμε. και φυσικά δεν το παίρνουμε αντί για palmtop. Στο reader διαβάζουμε βιβλία. Και στο παλμτοπ που έχουμε δίπλα κάνουμε όλα τα υπόλοιπα. (τουλάχιστον την τελευταία φορά που κοίταξα, κανείς δεν απαγόρευε να έχεις υπο την κατοχή σου και reader και palmtop, και pc).

 

Δεν την καταλαβαίνω αυτη τη διαμάχη. Λέει κάποιος " πήρα ένα reader για να διαβάζω τα βιβλία μου" και του απαντάμε "Μα καλά γιατί δε πήρες palmtop, laptop, netbook, pc, χαρτινα βιβλία, audio books και discman, ή έναν υπηρέτη να σε ακολουθεί να στα διαβάζει αυτός;" Είμαστε σοβαροί; Δε μπορούμε καν να καταλάβουμε ότι διαφορετικά gadgets μπορούν να έχουν διαφορετική χρηστικότητα και να ξεφύγουμε από την λογική του "ελβετικού σουγιά" που θα τα κάνει όλα; Η ίδια λογική υπήρχε όταν τα κινητά άρχισαν να παίζουν mp3. Τώρα πλέον που τα περισσότερα παίζουν, ο κόσμος στα λεωφορεία πάλι από mp3 players ακούει. Κατάλαβαν φαίνεται επιτέλους ότι είναι χαζό να ξοδεύεις την ελάχιστη μπαταρία του κινητού σου για να ακούς μουσική (να δω πότε θα το καταλάβουν για τα βιβλία αυτο)

 

Τέλος πάντων να κλείσω συνοψίζοντας για ποιό λόγο κάποιος θέλει να διαβάζει βιβλία σε reader και όχι σε palmtop.

Θέλουμε μία συσκευή με την οποία: 1) Θα μπορούμε να διαβάζουμε λογοτεχνία παντού (στη στάση του λεοφωρείου, στο μετρό, στην καφετέρια, στο σπίτι, στην παραλία). 2) Δεν θα έχει αντανάκλαση σε κανένα περιβάλλον (ούτε στην παραλία), και δε θα κουράζει τα μάτια. 3) Θα μπορούμε να την βγάλουμε και να διαβάσουμε δύο σελίδες μέχρι να έρθει το λεοφωρείο, ή η σειρά μας στην τράπεζα (χωρίς να έχει loading time κλπ. Να είναι πάντα έτοιμη για ανάγνωση μέσα σε 2-3 seconds - οσο χρειάζεται για να την τραβήξεις από την τσέπη σου). 4) Θα τη φορτίζουμε μία φορά κάθε 15 μέρες ενώ θα την έχουμε χρησιμοποιήσει για ολόκληρα εξάωρα ή οχτάωρα. 5) Θα περιέχει τουλάχιστον 500 βιβλία γιατί επειδή γράφουμε κιόλας, γουστάρουμε να μπορούμε ανα πάσα στιγμή να έχουμε reference στους αγαπημένους μας συγγραφεις, και επιπλέον ταξιδεύουμε πολύ, διαβάζουμε πολύ, και σιγά μη ξέρουμε τώρα τι θα γουστάρουμε να διαβάσουμε σε 5 μέρες που θά χουμε τελειώσει τα 2 βιβλια που διαβάζουμε αυτον τον καιρό. και το πιο σημαντικό 6) Θα χωράει στις τσέπες μας (αλλίμονο αν κουβαλάμε παντού τσάντες- ειδικά οι άντρες), και θα ζυγίζει λιγότερο απο 300 γραμμάρια (δεν είμαστε και μουλάρια να φορτωνόμαστε κάθε φορά που βγαίνουμε από το σπίτι.)

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει palmtop, laptop, ούτε τίποτα άλλο που να πληρεί όλα τα παραπάνω. Βέβαια μπορούν να κάνουν πολλά άλλα πράματα, αλλά αν δε κάνουν αυτά, για ανάγνωση λογοτεχνίας δε μας κάνουν.

 

Τώρα οι τιμές, έχουν να κάνουν με τη ζήτηση. Αν ο κόσμος διάβαζε γενικά, οι συσκευές που ήταν για ανάγνωση και μόνο για ανάγνωση θα ήταν πολύ φτηνότερες αλλά ειδικά στην ελλάδα το "θέλω μια συσκευή για να διαβάζω" μεταφράζεται σε "θέλω μια συσκευή για να σερφαρω, να παίζω παιχνίδια, να ακούω μουσική, να χαζεύω κομικ, και να ρίχνω και μια ματιά στην τελευταία βλακεία που σκέφτηκε ο Dan Brown μια φορά το χρόνο" (δεν είναι άλλωστε τυχαίο το ότι σε μια χώρα 11 εκατομυρίων ανθρώπων, έαν ένα βιβλίο πουλήσει 10.000 αντίτυπα θεωρείται best-seller. Θλιβερό), αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Για μας που διαβάζουμε πολύ, ένα reader σε μία τέτοια τιμή, είναι απίστευτο.

 

 

Edit- Τώρα που ξανακοιτάω το θέμα της τιμής που λέει ο skyline, νομίζω ότι είναι πραγματικά σχετικό με το τι χρειάζεται ο καθένας. Το reader μου έχει την ίδια τιμή με μία φτηνή ρακέτα του τένις, και κατα τη γνώμη μου προσφέρει πολύ περισσότερα. Ο αδερφός μου που σιχαίνεται τη λογοτεχνία αλλά κατεβαίνει σε αγωνες τένις κάθε τρεις κ λίγο διαφωνεί. Λογικό. Βέβαια εγώ δε μπαίνω σε forums να κατηγορώ τις ρακέτες ότι δεν προσφέρουν απόδοση/τιμή, ούτε αυτός κάνει το αντίστοιχο στα threads των reader...

Επεξ/σία από Geitwnas82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα οι τιμές, έχουν να κάνουν με τη ζήτηση. Αν ο κόσμος διάβαζε γενικά, οι συσκευές που ήταν για ανάγνωση και μόνο για ανάγνωση θα ήταν πολύ φτηνότερες αλλά ειδικά στην ελλάδα το "θέλω μια συσκευή για να διαβάζω" μεταφράζεται σε "θέλω μια συσκευή για να σερφαρω, να παίζω παιχνίδια, να ακούω μουσική, να χαζεύω κομικ, και να ρίχνω και μια ματιά στην τελευταία βλακεία που σκέφτηκε ο Dan Brown μια φορά το χρόνο". Για μας που διαβάζουμε πολύ, ένα reader σε μία τέτοια τιμή, είναι απίστευτο.

+1 σε όλο το post σου. Αυτό με e-pub δεν το ήξερα να σου πω την αλήθεια, θα το δοκιμάσω και αυτό το format γιατί όντως τα PDF πιάνουν απίστευτο πολύ χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε όλο το post σου. Αυτό με e-pub δεν το ήξερα να σου πω την αλήθεια, θα το δοκιμάσω και αυτό το format γιατί όντως τα PDF πιάνουν απίστευτο πολύ χώρο.

 

Υπάρχουν σε γενικές γραμμές 2 pdf. PDF στα οποία το κείμενο είναι ως χαρακτήρες ,και PDF στα οποία το κείμενο είναι ως εικόνα.

 

Έχει πέσει στα χέρια μου κάποια βιβλία και στις δύο εκδόσεις. Στην πρώτη έκδοση είχαν μέγεθος 2-3ΜΒ, στην δεύτερη 70-100ΜΒ.

 

Τα μεγάλα PDF είναι από scanner χωρίς OCR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές οτι το e-ink είναι ποιο ξεκούραστο από μια οθόνη από pda. Το e-ink δεν έχει ρυθμό ανανέωσης. Το θέμα είναι πως τα ebook readers έχουν μικρές οθόνες και σε βιβλία με εικόνες και διαγράμματα αμφιβάλω αν είναι εύχρηστα. Αλλά και για κείμενο 6 ιντσες οθόνη? Θα πρέπει κάποιος να κάνει συνέχεια zoom in-out.

 

Και από τιμές είναι μέτρια προς ακριβά. Αλλά αν σκεφτεί κάποιος τα χρήματα που θα δώσει για να εκτυπώσει πολλά βιβλία συμφέρει το reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κι άλλος παίκτης στο παιχνίδι: ASUS DR-950

 

9-inch

1024×768 display, touchscreen

16-levels of gray

2-4GB internal storage + SD card slot,

Wi-Fi and HSDPA,

3.5mm headphone jack and USB

supports text to speech, dictionary

RSS

PDF, ePub and HTML

 

4295676236_85a5bc1c9c.jpg

πρόσθετες φωτογραφίες

 

Τιμή - στόχος : 200 $ max ;)

 

 

http://www.mydigitallife.info/2010/01/23/asuss-9-inch-e-book-reader-targeted-at-sub-200/

http://www.engadget.com/2010/01/18/asus-dr-950-9-inch-touchscreen-e-reader-brings-text-to-speech-an/

 

http://gizmodo.com/5450795/asus-dr+950-yet-another-ebook-reader-thats-more-impressive-than-the-kindle

 

It's also one of the first mass market black and white eBook reader's I've seen that doesn't use e-ink. Instead, Asus is using the SiPix Microcup electronic paper, which purports to be more a more energy efficient alternative.

Επεξ/σία από random
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά και για κείμενο 6 ιντσες οθόνη? Θα πρέπει κάποιος να κάνει συνέχεια zoom in-out.

 

Κατά τη γνώμη μου 6 ίντσες για κείμενο ειναι μια χαρά. ειναι ακριβως σαν ένα paperback βιβλίο τσέπης (όπως τα bell και ίσως λίγο πιο μεγάλο). Και δε χρειάζεται ζουμ συνήθως αν είναι καλά φορμαρισμένο το e-book.

 

Οι 9 ίντσες είναι δελεαστικότατες για το σπίτι και για μεγάλα ταξίδια, αλλά για καθημερινή εξωτερική χρήση δε ξερω. Δε θα το παιρνα μαζί μου κάθε φορα που θα κατεβαινα κεντρο για καφέ πχ, ή κάθε φορά που θα πεταγόμουν στη σχολή. Θέλει τσαντούλα κ δε παίρνω πάντα. Θα το ήθελα σίγουρα για δεύτερο για να αράζω να διαβάζω σπίτι, αλλά προυποθέτοντας ότι θα έχω και ένα 5ρι ή 6ρι για casual χρήση.

 

Edit - πάντως το Asus τωρα που το βλέπω θα είναι κουκλί. Να δούμε μόνο αν θα υποφέρει κ αυτό απο τα glares του prs-600, γιατί σα να ψιλοβλέπω κάτι τέτοιο σε μία φωτογραφια που το δείχνει από πλάγια γωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...