Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια να λεγεται, ειμαστε ολοι εδω πισω απο τους θαμνους και με τεντωμενα τα αυτια παρακολουθουμε ολες τις πτυχες τις κουβεντας αυτης αλλα δεν εχουμε και πολλα να πουμε.....Τι τωρα να μιλαμε χωρις να λεμε τιποτα?

 

+1

Είμαστε πολλοί που περιμένουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να συμπληρώσω την είδηση του Hal9000

 

Έχει αρχίσει η επίθεση της αυτοκρατορίας των συσκευών μικρού μεθέθους (form factor) με δυνατότητες ανάγνωσης. Από μίνι υπολογιστές οι οποίοι σαφέστατα μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν συσκευές ανάγνωσης και απ' ότι φαίνεται αυτό το χαρακτηριστικό τους θα διαφημιστεί μέχρι έγχρωμη e-ink τεχνολογία (?) και "κλασικούς" e-readers αισθητά βλετιωμένους οι οποίοι συνδυάζονται με LCD οθόνες για συσκευές "δύο σε ένα". Εν τω μεταξύ η μικρομαλακή για να προλάβει την (έντονα φημολογούμενη) επίσημη παρουσίαση του tablet pc της μηλένιας στις 27 του μηνός έσπευσε να ανακοινώσει πρώτη ταμπλέτες με Windows. Παρόμοια νέα:

 

Παρουσιάστηκε το HP Slate στην CES 2010

Google και HTC ετοιμάζουν tablet με Chrome OS

NVIDIA Introduces dual Cortex A9 based Tegra 2

Compal Android tablet

Lenovo IdeaPad U1 Hybrid

Dell slate

Spring Design Alex hands-on - 2 σε 1

Mirasol shows prototype reader-like device

Entourage Edge - 2 σε 1

Paradigm Shift readers

iriver Story e-reader

Barnes & Noble Nook

Onxy's 6-inch Boox 60 e-reader

Sungale 7-inch Cyberus

Liquavista's e-reader displays

Plastic Logic QUE proReader

Freescale smartbook

LG GW990 - MID

Skiff e-reader

ASUS planning dual screen Eee Reader - 2 σε 1

Vega Android Tablet

Creative Zii MediaBook e-reader

 

 

 

Έμεινε κανείς με το στόμα ανοικτό με κάποια από τα παραπάνω προϊόντα; :P Με την ευκαιρία της ετήσιας έκθεσης τεχνολογίας CES που διαξάγεται στο Las Vegas των Η.Π.Α. (7-10 Ιανουαρίου) οι κατασκευαστές επιδεικνύουν καινούρια προϊόντα και η ειδησεογραφία τρέχει γρήγορα οπότε μάλλον έχουμε να δούμε πολλά ακόμα. Πάντως ένα πράγμα είναι απόλυτα σίγουρο, ότι το 2010 θα έχουμε συσκευές ανάγνωσης και σούπερ φορητούς υπολογιστές για όλα τα γούστα.

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις παραπάνω συσκευές (υπάρχουν και αναμένονται περισσότερες) να προσέξουμε μία που φαίνεται να "απειλεί" πολύ σοβαρά το μερίδιο αγοράς της εξιδεικευμένης e-ink τεχνολογίας. Πρόκειται για την πατέντα της mirasol η οποία διαθέτει οθόνη φιλική για το μάτι χωρίς backlight, έγχρωμη, reflective technology, με υψηλό ρυθμό ανανέωσης που επιτρέπει την αναπαραγωγή βίντεο. Η διατήρηση των εικόνων δεν απαιτεί κατανάλωση ενέργειας οπότε όπως ακριβώς συμβαίνει και με την e-ink τεχνολογία θα έχουμε μεγάλη διάρκεια ζωής της μπαταρίας μεταξύ των φορτίσεων. Κλικ εδώ για την εξήγηση της τεχνολογίας που κρύβεται πίσω από την οθόνη της mirasol (ανοίξτε τα ηχεία).

 

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=aqmURsmFTUE&NR=1[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλαμε για ebook reader, εννοουμε ΧΩΡΙΣ BACKLIGHT.

 

Οτιδηποτε εχει backlight (φωτιζομενη οθονη) ειναι θανατος για τα ματια σε πολυωρη χρηση.

 

Τα tablets κλπ. κανουν για 152 αλλα πραγματα, αλλα ΟΧΙ για διαβασμα.

 

Επισης και τα Kindle, Sony reader κλπ. και αυτα κουραζουν περισσοτερο απο το χαρτι, αλλα πολυ λιγοτερο απο οποιαδηποτε οθονη με backlight....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τα tablets κλπ. κανουν για 152 αλλα πραγματα, αλλα ΟΧΙ για διαβασμα.

Η οθόνη της mirasol λειτουργεί χωρίς backlight και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε tablets. Περισσότερες λεπτομέρειες στη δημοσίευση που προηγείται της δικής σου.

 

Οτιδηποτε εχει backlight (φωτιζομενη οθονη) ειναι θανατος για τα ματια σε πολυωρη χρηση.

&

Οταν μιλαμε για ebook reader, εννοουμε ΧΩΡΙΣ BACKLIGHT.

Φίλε αυτή δεν είναι καθολικά αποδεκτή άποψη, πολλοί είναι αυτοί που διαβάζουν εδώ και χρόνια σε μικρές οθόνες με backlight και άλλωστε τέτοιες είναι οι οθόνες των υπολογιστών. Να σκεφτείς ότι ολόκληρες Microsoft και Apple θα διαφημίσουν τα tablet τους ως readers και λογικά θα προσελκύσουν μεγάλο μερίδιο του αναγνωστικού κοινού. Εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι οι backlight είναι ενοχλητικές και δε μου αρέσει ούτε η οθόνη του υπολογιστή μου από αυτή την άποψη αλλά, το κινέζικο gps των πέντε ιντσών που έχω μετρατρέψει σε reader (διαβάζω με mobipocket και μετατρέπω τα pdf σε prc) είναι ξεκούραστο για τα μάτια μου με μαύρο background και κοκκινοκαφέ γραμματοσειρά οπότε μπορώ να σνομπάρω επ αόριστον τα πανακριβά για αυτά που προσφέρουν e-inks και όταν κυκλοφορήσουν προϊόντα με την πατέντα της mirasol δε θα τα δίνω καν σημασία. Αν είναι να δώσω 300+ ευρώ τότε εκτός από αναγνωστήρι ας έχω και video, και παιχνίδια, και προγράμματα και χρώμα και ταχύτητα ανανέωσης και πολλαπλή λειτουργικότητα. Αν κάνουν γενναίες μειώσεις τιμών στα e-inks τα ξαναλέμε.

 

---------- Προσθήκη στις 04:43 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 04:04 ----------

 

ώπα το ξέχασα, έχουμε και δεύτερο υποψήφιο e-ink killer. Λοιπόν σύντομα βγαίνουν tablets με pixel Qi τεχνολογία η οποία επιτρέπει αυξομείωση της έντασης του backlight ανάλογα με τις ανάγκες μας ώστε η οθόνη να μεταβάλεται από κανονική LCD σε reflective με εμφάνιση ανάλογη με του e-ink και δυνατότητα ανάγνωσης σε εξωτερικούς χώρους.

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλαμε για ebook reader, εννοουμε ΧΩΡΙΣ BACKLIGHT.

 

Οτιδηποτε εχει backlight (φωτιζομενη οθονη) ειναι θανατος για τα ματια σε πολυωρη χρηση.

 

Τα tablets κλπ. κανουν για 152 αλλα πραγματα, αλλα ΟΧΙ για διαβασμα.

 

Επισης και τα Kindle, Sony reader κλπ. και αυτα κουραζουν περισσοτερο απο το χαρτι, αλλα πολυ λιγοτερο απο οποιαδηποτε οθονη με backlight....

 

Διαβασε φιλε αυτα που εγραφα πριν μερικες σελιδες. Ο φιλος skylined δεν πειθεται με τιποτα σε αυτο το θεμα.

Εξακολουθει να postarei θεματα για tablet pc's και υποτιθεμαινα e-ink killers σε thread που ανοιξα εγω για τα e-ink ebook reader (συγνωμη που δεν εγραψα στον τιτλο e-ink!!!). Εγω προσωπικα ζητησα την γνωμη σας εδω για την επιλογη ereader και κατεληξα στο sony. Ηθελα εδω να λυθουν οι αποριες οσων εψαχναν για ereader αλλα μετα την διαφωνια μου με τον skylined αποφασισα να μην ξανασχοληθω με το συγκεκριμενο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές μέρες πριν ήταν μερικές πριν. Κάθησε τώρα να μελετήσεις καλύτερα τί έρχεται και μετά έλα να τα πούμε. Εδώ ακούγεται πως η amazon θα χρησιμοποιήσει την τεχνολογία της mirasol για τα επόμενα kindle και μετά να μην τη χαρακτηρίσω υποψήφιο e-ink killer όπως και την απίθανη σύλληψη της pixel qi; Γιατί όχι δηλαδή;

 

Άλλα ας δούμε καλύτερα τί λεει κάποιος που ασχολείται επαγγελματικά με το θέμα των gadgets σε μία από τις σπουδαιότερες παγκόσμια ιστοσελίδες του είδους:

 

Put it all together and we begin to see the story of a 2010 e-reader market that extends way beyond just e-books to include newspapers and magazines augmented with audio and full-color animations, video, and imagery. As such, dedicated monochrome E-Ink devices like Kindle and the Sony Reader will be forced even deeper into the niche they now serve as the year plays out. One thing's for sure -- monochrome electronic ink displays are not the future of e-readers. If you ask us, the smart money is on multi-purpose devices running hybrid displays from Pixel Qi (or similar) like Notion Ink's Adam. Not only does this avoid lock in to a single content provider, but you maintain full Internet access with the ability to subscribe to materials from Skiff, Barnes & Noble, Borders, Blio, Google, and iTunes, for example, while enjoying the type of rich multimedia experiences that main stream media publications are keen to pursue.

 

Kindle, and its E Ink peers, are officially on notice.

 

πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να δούμε αυτές τις οθόνες να υλοποιούνται στην πράξη θα αργήσουμε. Η καλύτερη λύση αυτή την στιγμή είναι ενα reader βασισμένο στο e-ink.

 

Μια καλή και δοκιμασμένη λύση είναι και αυτή:

http://www.plaisio.gr/Gifts-Gadgets/Gadgets/eBook/TURBOX-EBOOK-EB600-6inches.htm

 

Στα περισσότερα μαγαζιά υπάρχει demo unit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σύντομα βγαίνει η pixel qi και προς το τέλος της χρονιάς η mirasol. Προσωπικά δεν αγοράζω e-ink με 240 ευρώ και γενικά δεν αγοράζω κανένα reader αυτή τη στιγμή γιατί η αγορά βρίσκεται σε έκρηξη, οπότε θα περιμένω.

 

 

Νομίζω πως δεν έχω να γράψω τίποτα μέχρι τις 26-27 Ιανουαρίου που φημολογείται έντονα ότι θα έχουμε την παρουσίαση του apple tablet. Τότε θα φανεί αν τα tablet χρησιμοποιούνται για διάβασμα ebooks ή όχι. (καλά ήδη χρησιμοποιούνται από πολλούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω εδώ και χρόνια και ebook και tablet και παρακολουθώ ένεργά την μεγαλύτερη κοινότητα για ebooks, βλέπε mobileread, πιστεύω πως έχω ουσιαστική άποψη.

 

Αν κάποιος θέλει να περιμένει καλώς. Αν κάποιος θέλει αυτή την στιγμή να διαβάσει βιβλία, e-ink. Αν κάποιος θέλει αυτή την στιγμή να διαβάσει κομιξ, tablet.

 

Όταν βγει κάτι άλλο, το ξανασυζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...