Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, afragorn είπε

Καλημέρα παιδιά, έχω ένα θέμα.

Αγόρασα ένα ebook (ελληνικά) το οποίο είναι σε μορφή PDF. Το διαβάζω κανονικά με pdf reader, αλλά όταν το μετατρέπω σε ΜΟΒΙ για να το περάσω στο kindle, το αποτέλεσμα καταλήγει σε αλαμπουρνέζικα. Έχει κανείς καμία ιδέα;

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.d08bbd811885c3fad53fd708af994a89.png

Με το. Calibre κάνεις την μετατροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Με το. Calibre κάνεις την μετατροπή;

Nαι. Έχω φάει το ίντερνετ και τελικά αυτό που κάνει καλή δουλειά είναι το k2pdfopt. Μπορεί να μη το μετέτρεψε σε ΜΟΒΙ, αλλά έφτιαξε το PDF ώστε να γίνεται ανάγνωση της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μήπως να το μετατρέψεις σε pdf  εικόνες; Με ένα εικονικό εκτυπωτή π.χ. η και το pdf που έφτιαξες και να δοκιμάσει ς αυτό να το μετατρέψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το Amazon Kindle 2019 το απλο μοντέλο μπορεί να μ προτείνει καποιος ενα καλο λεξικό απο αγγλικά στα ελληνικά δλδ οταν παταω στην λέξη να μ βγαζει και επιλογή μετάφραση στα ελληνικά

Επεξ/σία από katsapoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο πράγμα δυστυχώς. Η μόνη αξιοπρεπής προσπάθεια που γνωρίζω είναι το https://freeeneldict.wordpress.com, το οποίο όμως έχει να ανανεωθεί αρκετά χρόνια και δεν είναι πλέον συμβατό με τα νέα Kindle. Κάπου είχα δει πριν καν χρόνο σε ένα φόρουμ για λεξικό από ελληνικά σε αγγλικά, αλλά το αντίστροφο όχι.

Η καλύτερη λύση μέχρι στιγμής παραμένει το ενσωματωμένο αγγλο-αγγλικό της Οξφόρδης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς κάτοχους Onyx Boox. Η οθόνη έχει αυτό το ενοχλητικό (για μένα) μπαλάκι που μάλιστα δεν απενεργοποιείται. Το έχω βάλει να μην μπορεί να είναι πάνω από άλλες εφαρμογές αλλά εξατίας αυτού κάθε που ανοίγω την συσκευή μου βγάζει μια λίστα με εφαρμογές που λέει ποιες επιτρέπονται και ποιες όχι. Υπάρχει κάποιος τρόπος απλώς να απενεργοποιηθεί;

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2020 στις 9:14 ΜΜ, Conan2046 είπε

Προς κάτοχους Onyx Boox. Η οθόνη έχει αυτό το ενοχλητικό (για μένα) μπαλάκι που μάλιστα δεν απενεργοποιείται. Το έχω βάλει να μην μπορεί να είναι πάνω από άλλες εφαρμογές αλλά εξατίας αυτού κάθε που ανοίγω την συσκευή μου βγάζει μια λίστα με εφαρμογές που λέει ποιες επιτρέπονται και ποιες όχι. Υπάρχει κάποιος τρόπος απλώς να απενεργοποιηθεί;

Apps->Navigation Ball->Enable Navigation Ball(disable slider)

Για λογισμικό είμαι στην τελευταία έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι για τις εντυπωσεις του inkpad3

ξεκιναμε με τα αρνητικα

ειναι απελπιστικα αργο (ειδικα αν εχεις συνηθισει καποιο σχετικα συγχρονο, 4-5 ετων ,tablet ή κινητο)τις πρωτες μερες μεχρι να παιξω με τις ρυθμισεις να κανω τις αναβαθμισεις να το φερω στα μετρα μου μου εσπασε τα νευρα

απαξ ομως τελειωσα με αυτα η ποιοτητα αναγνωσης ειναι μια χαρα το ηδη φορτωμενο βιβλιο γυριζει σελιδες κανει αναζητηση κτλ γρηγορα η οθονη ειναι τελεια για διαβασμα τα πληκτρα και το touch ανταποκρινονται πολυ καλα εχω κλεισει το auto turn off μπαινει σε sleep Μοδε οταν κλεινω το καπακι και μολις το ξανανοιγω συνεχιζω απροσκοπτα το διαβασμα 

το εχω τρεις βδομαδες και η μπαταρια ειναι στο 35% και το ξεχασα και μιση μερα ισως και παραπανω με τον φωτισμο ανοιχτο

 

εν κατακλειδι

την δουλεια του (αναγνωση) την κανει αλλα μονο αυτη, προσπαθησα να διαβασω καποιες σελιδες στο reddit μονο κειμενο σου εσπαγε τα νευρα, δεν δοκιμασα να κρατησω σημειωσεις οποτε δεν εχω αποψη, η τιμη για Hardware του 2011 ειναι πολυ υψηλη φανταζομαι πληρωνεις την eink οθονη αλλα δεν εχω αποψη για το κοστος της

οταν το φτιαξεις εισαι μια χαρα, οταν αλλαζεις βιβλιο θελει λιγο χρονο μεχρι να προσαρμοστει στις ρυθμισεις σου

αν θα το ξαναπερνα τωρα που το ειδα δια ζωσης; μαλλον ναι γιατι διαβαζω πιο γρηγορα και πιο ξεκουραστα σε σχεση με κινητο ή ταμπλετ

τι θα ηθελα τωρα, να μπορω να προσαρμοσω το Hardware του oneplus 1 που εχω καθεται στην οθονη του inkpad Με μια μεγαλουτσικη μπαταρια αλλα ξερω δε γινεται ( ή μήπως γίνεται...)

Αυτα απο μενα ευχαριστω ολα τα παιδια που βοηθησαν στην επιλογη του και οποιος θελει να ρωτησει κατι ελευθερα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 2:31 ΜΜ, argiris34 είπε

Επανερχομαι για τις εντυπωσεις του inkpad3

ξεκιναμε με τα αρνητικα

ειναι απελπιστικα αργο (ειδικα αν εχεις συνηθισει καποιο σχετικα συγχρονο, 4-5 ετων ,tablet ή κινητο)τις πρωτες μερες μεχρι να παιξω με τις ρυθμισεις να κανω τις αναβαθμισεις να το φερω στα μετρα μου μου εσπασε τα νευρα

απαξ ομως τελειωσα με αυτα η ποιοτητα αναγνωσης ειναι μια χαρα το ηδη φορτωμενο βιβλιο γυριζει σελιδες κανει αναζητηση κτλ γρηγορα η οθονη ειναι τελεια για διαβασμα τα πληκτρα και το touch ανταποκρινονται πολυ καλα εχω κλεισει το auto turn off μπαινει σε sleep Μοδε οταν κλεινω το καπακι και μολις το ξανανοιγω συνεχιζω απροσκοπτα το διαβασμα 

το εχω τρεις βδομαδες και η μπαταρια ειναι στο 35% και το ξεχασα και μιση μερα ισως και παραπανω με τον φωτισμο ανοιχτο

 

εν κατακλειδι

την δουλεια του (αναγνωση) την κανει αλλα μονο αυτη, προσπαθησα να διαβασω καποιες σελιδες στο reddit μονο κειμενο σου εσπαγε τα νευρα, δεν δοκιμασα να κρατησω σημειωσεις οποτε δεν εχω αποψη, η τιμη για Hardware του 2011 ειναι πολυ υψηλη φανταζομαι πληρωνεις την eink οθονη αλλα δεν εχω αποψη για το κοστος της

οταν το φτιαξεις εισαι μια χαρα, οταν αλλαζεις βιβλιο θελει λιγο χρονο μεχρι να προσαρμοστει στις ρυθμισεις σου

αν θα το ξαναπερνα τωρα που το ειδα δια ζωσης; μαλλον ναι γιατι διαβαζω πιο γρηγορα και πιο ξεκουραστα σε σχεση με κινητο ή ταμπλετ

τι θα ηθελα τωρα, να μπορω να προσαρμοσω το Hardware του oneplus 1 που εχω καθεται στην οθονη του inkpad Με μια μεγαλουτσικη μπαταρια αλλα ξερω δε γινεται ( ή μήπως γίνεται...)

Αυτα απο μενα ευχαριστω ολα τα παιδια που βοηθησαν στην επιλογη του και οποιος θελει να ρωτησει κατι ελευθερα

Το τόσο σκάλωμα έχει να κάνει και με το θέμα ότι η pocketbook πάντα βάζει ιδιαίτερα αναιμικό hardware για να γλυτώσει λεφτά. Τα onyx που έχω είναι αισθητά πιο γρήγορες συσκευές. Όχι ταχύτητα-απόκριση κινητών, αλλά πολύ κοντά σε πολλές περιπτώσεις.
Επίσης, ένας άλλος λόγος που διαρκεί εβδομάδες η ,μικρή σχετικά, μπαταρία είναι ακριβώς ότι έχει αδύναμο HW σε σχέση με τις λοιπές φορητές συσκευές. 
Το από πάνω σε συνδυασμό με την απαίτηση η συσκευή να είναι πολύ ελαφριά για να μπορείς να την κρατάς για ώρα στο χέρι ακόμη και ξάπλα, επιβάλουν περιορισμούς.

Οι οθόνες είναι ιδιαίτερα ακριβές επειδή είναι μονοπώλιο. Μια εταιρία κατασκευάζει για όλους δίχως ανταγωνισμό.

Εάν χώσεις δυνατό HW και μεγάλη μπαταρία, η φορητότητα, η άνεση και το optimization για διάβασμα πάει βόλτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Εχω φαει τον κοσμο να βρω καποιο site με ebooks στα ελληνικα, κατα προτιμηση σε epub format. Ξερει καποιος κανενα καλο? Κατι διαβαζα λεγατε για ενα "θειο" αλλα δεν εχω καταλαβει Χριστό, μπορειτε να με κατατοπισετε; Ευχαριστω εκ των προτερων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι σε αναζήτηση του πρώτου μου ebook reader για δοκιμαστική χρήση και σκέφτομαι να διαθέσω έως 150€. Η οθόνη 6" πιστεύω πως με καλύπτει, καθώς δε διαβάζω κόμικ.  Κοίταξα και το paperwhite, είμαι όμως ανάμεσα σε κάποιο pocketbook (Touch Hd ή Lux) ή Kobo Clara HD. Ποιο λογισμικό είναι πιο σταθερό; Ή μήπως σε αυτήν την κατηγορία μέσες άκρες είναι όλα το ίδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fernando123 είπε

Είμαι σε αναζήτηση του πρώτου μου ebook reader για δοκιμαστική χρήση και σκέφτομαι να διαθέσω έως 150€. Η οθόνη 6" πιστεύω πως με καλύπτει, καθώς δε διαβάζω κόμικ.  Κοίταξα και το paperwhite, είμαι όμως ανάμεσα σε κάποιο pocketbook (Touch Hd ή Lux) ή Kobo Clara HD. Ποιο λογισμικό είναι πιο σταθερό; Ή μήπως σε αυτήν την κατηγορία μέσες άκρες είναι όλα το ίδιο; 

Δεν ξέρω πως το εννοείς, αλλά εάν το πάρεις απλά για να δεις εάν σε κάνει η τεχνολογία, μπορείς να πάρεις δοκιμαστικά μεταχειρισμένο.
Τα paperwhite παλαιότερων γενεών για παράδειγμα (kindle GEN 6-7+), είναι αρκετά φτηνά (~40-50€) στο ebay και θα είναι καλός μπούσουλας εάν σε βολεύει κάτι τέτοιο. 
Δεν θα έχουν τον καλύτερο φωτισμό, όση μπαταρία είχαν (λόγω 5-7 ετών συσκευής) ή μεγάλη μνήμη (2-4Gb), αλλά για νουβέλες είναι ότι πρέπει. Έπειτα μπορείς να το δώσεις για να πάρεις κάτι καλύτερο. 
Φεύγουν ακόμη λόγω ονόματος.

|

|

Εάν τελικά πας για καινούργιο:

Tο λογισμικό από όσο ξέρω (κυρίως pocketbook) είναι σταθερό. Φαντάζομαι και για τα Clara. 

Προσωπικά θα πήγαινα στο Touch HD3 επειδή έχει κουμπιά (το clara είναι μόνο αφής), πολύ καλό λογισμικό με ελληνικό μενού, μεγαλύτερη ανάλυση από το αδέλφι του Lux 5(300ppi vs 212ppi), BT για μουσική/audiobooks και έχει και αδιαβροχοποίηση (που δεν έχει το lux). 

Προσωπικά σε αυτό το φάσμα τιμών και μεγέθους, πιστεύω ότι το touch HD3 προσφέρει την καλύτερη πρόταση από όλα κυκλοφορούν τώρα στην αγορά.

Τα kindle pw ωραία και καλά, αλλά έχουν μείνει ουσιαστικά στο '13-'14 από άποψη καινοτομίας.

Γενικά βλέπω ότι η Kobo μετά την εξαγορά της από την rakuten έχει πέσει σε πολύ μεγάλη βαλτίλα από άποψη διαφοροποίησης χαρακτηριστικών και γενικότερα vfm. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ @LongTom για τη λεπτομερή απάντηση. Τείνω στην αγορά καινούριου, ώστε εάν με ικανοποιήσει να έχω τα επιπλέον οφέλη (π.χ. μπαταρία, λογισμικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...